Jump to content

Osmanlı Firavunluğu

Sputnik
 Share

Recommended Posts

İnternette, muhafazakar geçinenlerin Osmanlı'yı hep övdüğünü görüyoruz. 

Hiç durduk yere infaz edilen paşalardan veya yapılan diğer kötülüklerden bahsedildiğini görmedim.

Osmanlı'nın sisteminin, Tevrat ve Kuran'da bahsedilen firavunun sisteminden ne farkı var? 

Zuhruf Suresi 54.ayet: "Firavun, milletini küçümsedi ama, onlar kendisine yine de itaat ettiler. Doğrusu onlar yoldan çıkmış bir milletti."

Alıntı

Hani herkesin bildiği bir söz vardır: "Eskiden her şey güzeldi."

Günümüzdeki bazı insanlar geçmişi övmekle veya geri getirmeye çalışmakla günümüzdeki sorunların çözüleceğini zannediyor galiba.  Halbuki zaman değişmiş, uluslararası ilişkiler farklılaşmış. Yeni müttefikler oluşmuş. Artık kılıçla, tüfekle ve "Vatan Millet Sakarya" yaygarası yaparak bir şey elde edemezsiniz. Çünkü dünyanın öbür tarafından birisi bir düğmeye basıyor ve dünyanın diğer tarafındaki yerler anında darmadağın ve yerle bir oluyor. 

Zaman bilim zamanı. Bilim gücüne hakim olan bir adım önde oluyor, diğerleri ise sadece aval aval bakıyor. Hasılı "Aman da benim atalarım güçlüydü, düşmanlar tir tir titriyorlardı, dünyanın yarısına hakimdik..." minvalindeki gazel okumalar, sadece cahilleri belki azıcık avutur.

47 dakika önce, kavak yazdı:

Hani herkesin bildiği bir söz vardır: "Eskiden her şey güzeldi."

Günümüzdeki bazı insanlar geçmişi övmekle veya geri getirmeye çalışmakla günümüzdeki sorunların çözüleceğini zannediyor galiba.  Halbuki zaman değişmiş, uluslararası ilişkiler farklılaşmış. Yeni müttefikler oluşmuş. Artık kılıçla, tüfekle ve "Vatan Millet Sakarya" yaygarası yaparak bir şey elde edemezsiniz. Çünkü dünyanın öbür tarafından birisi bir düğmeye basıyor ve dünyanın diğer tarafındaki yerler anında darmadağın ve yerle bir oluyor. 

Zaman bilim zamanı. Bilim gücüne hakim olan bir adım önde oluyor, diğerleri ise sadece aval aval bakıyor. Hasılı "Aman da benim atalarım güçlüydü, düşmanlar tir tir titriyorlardı, dünyanın yarısına hakimdik..." minvalindeki gazel okumalar, sadece cahilleri belki azıcık avutur.

Evet kesinlikle haklısın. Atatürk bu milleti ileri fikirleriyle kurtarmasaydı batı yunan hakimiyetinde, anadolu ise yabancı güçlerin kuklası çakma bir osmanlı sultanı tarafından yönetilecekti. Zaman bilim zamanı demişsin evet doğru ama sadece şimdiyi bilim zamanı olarak tanımlamak yanlış olur. Ortaçağda bile bilimde önde olan milletler gelişiyordu, hatta antik çağda bile bu durum böyleydi... 

Osmanlıların ise sırf askeri güçle süper güç olduğunu sanmıyorum. İngiltere krallarının okuma yazma bilmediği, İspanya'da cadı avcılığı yapılan dönemde Fatih Sultan Mehmet altı tane yabancı dil biliyordu. Hatta o dönemde Osmanlı, toplum olarak en serbest yapıya sahipti.

Osmanlı'nın yıkılmasına sebep olan şey bana göre, kaybedilen savaşlar, ekonominin çökmesi ve nüfusun artmaması. Avrupa askeri sistemine ayak uyduramamak gibi nedenlerde öne sürülebilir.