Jump to content

Mustafa Kemal Atatürk ve din

cigi

Recommended Posts

Saygideger Dirilis;

Ben kendi adima, daha once Carliktan farkli olarak Lenin'in Anadoluya nasil yanastigini ve neden yardimda bulundugunu soylemistim.

Aslinda bunun altinda Anadolu'nun batinin "eline gecmemesi" cikari yatiyordu.

SSCB'ne gelince, bugun amerikan idealizmi; ogunku SSCB ideolojisini kullanarak, ulkelere saldirmakta ve demokrasi/ozgurluk masaliyla, ulkeleri bombalamakta ve ekonomilerini ve yonetimlerini ele gecirmeye calismaktadir.

Ama sunu da unutmamak gerekir ki, SSCB, Yugoslavya ve Cekoslavakya'yi da parcalayan amerikan idealizmi veonun soros ideolojik calismasidir.

Bugun artik, iktidar, guc ve otorite pesinde kosan ve bunu diktatorlukle elde etmek isteyen tum ideolojiler, emperyalist zihniyetin bir urunudur.

Bu temelde, Hitlerin yaptiklariyla, Stalin'in yaptiklari arasinda, insanlik vahseti adina bir fark yoktur.

Ataturk'un sosyalizme yonelmemesi ve ustelik Lenin'i Anadolu cikarina kullanmasi; zaten bati olarak Ataturk'un Lenin'i desteklemedigini gosterir.

Zaten 68 lilerin iki kutup olarak bir birlerine dusurulmesi de, bu kutuplasmanin bir urunudur.

Dolayisiyle, hangi ideoloji olursa olsun, kendi ayrimci cikari icin, guc ve otorite kullanarak sisteme mudahele etmesi, zaten emperyalist zihniyettir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger dirilis;

Emperyalist zihniyetin, iki yuzu vardir. Birincisi, kendi toplumuna gosterdigi yuz ,ikincisi her turlu yonetim ve yonlendirimini, ekonomisini elde etmek istedikleri ulkelere ve toplumlara gosterdigi yuz.

Sence bunlardan hangisi emperyalist kultur?

Dis politikasi mi, ic politikasi mi?

saygilarimla;

evrensel-insan

Laiklik, zaten fransa'dan kopya edilmeye calisilmistir.

Butun bu temelde, aklimiza su soru gelir?

Butun bu olanlarda, Ataturk'e ait olan ne vardir?

Mesela, din konusunda, Ataturk kendisi dini inanca sahip degilse, ne den eklektik dusunmus ve davranmistir?

Ne yazikki, eklektiklik ve pragmatiklik, o donemde tam da batinin hareket tarzidir.

Kisaca Ataturk, osmanli, devrimler ve milliyetci cikis olarak "bati isgalci guclerinin istedigini yapmistir" demememiz icin, bir neden var midir?

Saygilarimla;

evrensel-insan

Pardon ama, Atatürk o ilkelerin hangisini kendisi yarattığını söylemiş ki?

Kim böyle bir şeyi iddia etmiş? Tabii ki onların hemen hepsini batıdan aldık.

Kusura bakmayın ama sizinle konuşup tartışmamız zor.

Atatürk "batılı işgalicilerin istediğini yapmıştır" iddianız gerçeklerden o kadar kopuk, o kadar absürd hatta -bağışlayın- o kadar saçma ki, yanıt vermeye teşebbüs etmem daha büyük saçmalık olacak.

Ben düşüncelerimi, foruma astığım yazı dizisi ile de çok açık biçimde belirtmişim. Kaynaklar da tek tek belirtilmiş, her şey açıkça ortada.

Size iyi tartışmalar dilerim.

Saygideger IFeelGood;

Ben o dediklerimi derken, Bati'nin neden, Lozan'i onerdigini, Lozan'a razi oldugunu ve Lozan ile istedigini elde ettigini belirtmek icin soylemistim.

Kisaca isgalci guclerin her turlu istedigi oldu, anlaminda.

Eger siz bu goruse karsi iseniz, onu dile getirin.

Karsi degilseniz de, bu anlamda tartisacak bir sey tabi ki yok.

saygilarimla;

evrensel-insan

Atatürk'ün din hakkındaki görüşleri şahsını ilgilendirir.

Atatürk'ün her konudaki görüşleri %100 doğrudur diye bir şey yok.

Müslümansa da kendine, değildiyse de kendine.

Başkasını ilgilendirmez.

Atatürk'ün hatası kendi dini görüşlerini

tüm topluma dayatmaya çalışması.

Bu belli bir süreye kadar cebrende olsa geçerli oldu.

Lakin günümüzde geçerliliği söz konusu değil.

Ezan yine ana dilinde, ibadetler yine olması gerektiği gibi.

Atatürk'ün hatası kendi dini görüşlerini

tüm topluma dayatmaya çalışması.

Bu belli bir süreye kadar cebrende olsa geçerli oldu.

Öyle bir dayatma yok.

Bunu ezan için söylüyorsan eğer, bu İslam içi bir konudur. İslam karşıtı değil.

İslam'da ya da Kur'an'da Arapça şartı mı var?

İbadette ana dil yasağı mı var?

Ezan, namaza çağrı olduğuna göre, halkı anlayacağı dilden çağıracaksın.

100 kişiden 95'i ezandaki sözleri tam olarak bilmez.

Türkçe ezan okunup okunamayacağı İslamcıların tümüne yakını "okunamaz" dese de tartışma gerektiren bir konudur.

Kimse de ezanın Türkçe okunması gerektiğini düşünen insanı din karşıtı ya da farklı dinden diye iddia edemez.

Atatürk'ün Türkçe ezan dayatması, dini görüşlerinden dolayı değil, dil devriminden dolayıdır.

Öyle bir dayatma yok.

Bunu ezan için söylüyorsan eğer, bu İslam içi bir konudur. İslam karşıtı değil.

İslam'da ya da Kur'an'da Arapça şartı mı var?

İbadette ana dil yasağı mı var?

Ezan, namaza çağrı olduğuna göre, halkı anlayacağı dilden çağıracaksın.

100 kişiden 95'i ezandaki sözleri tam olarak bilmez.

Türkçe ezan okunup okunamayacağı İslamcıların tümüne yakını "okunamaz" dese de tartışma gerektiren bir konudur.

Kimse de ezanın Türkçe okunması gerektiğini düşünen insanı din karşıtı ya da farklı dinden diye iddia edemez.

Atatürk'ün Türkçe ezan dayatması, dini görüşlerinden dolayı değil, dil devriminden dolayıdır.

Türkçe okunduğu zaman hiç bir etkileyiciliği kalmıyor.

Ayrıca sadece ezanda değil, belli dönemde Kur'an okunması bile yasaklanmıştır.

Burada bir birimizi kandırmaya çalışmayalım.

Sence Anadolu halkının CHP'ye mesafeli durmasının altında,

bu gizli, bilinç altına yerleşmiş şifreler yok mu?

Neden Anadolu halkı CHP'ye oy vermiyor?

Değişse dahi değiştiğine inanmıyor?

İşte bunun altında zamanında dine yapılan bu saldırılar var.

Kimse kimseyi kandırmasın.

Yok böyle birşey!

Ben de çok duydum böyle söylentileri, babam dahil.

Ama araştırdım hiçbirşey bulamadım.

Kanal 7'nin dini konulardaki programcısı Mustafa Karataş da böyle bir imada bulunmuştu.

Mail attım. Hiç tepki vermeden sadece "Bu konuda o dönemden bir belge-kanıt var mı? Bana gerekiyor, verebilirseniz memnun olurum" dedim. Verememesi bir yana, belge-kanıt istememi eleştirir mahiyette bir yanıt verdi. Ben de tepkimi döşendim tabi, geri dönemedi.

Şimdi aynı şeyi senden isteyeceğim.

Sen de benim gibi ordan*burdan mı duydun, yoksa var mı elinde bir kanıt?

Halkın bir kesiminin eski CHP'ye allerjisinin başında ekmeğin karne ile verilmesi ve 2. Dünya savaşı sırasındaki yokluk gelir.

Saygideger terzaghi;

Türkçe okunduğu zaman hiç bir etkileyiciliği kalmıyor.-terzaghi-

Herhangibir seyin ne dedigini, dilini anlamadan; ondan etkilenmek nasil oluyor, izah eder misin?

Mesela sen, japonca bir makaleden etkilenir misin?

Saygilarimla;

evrensel-insan

Mesela The Godfather filmini izlediğim zaman

ana dilinde izlerim. Aklıma estikçe de izlerim.

Marlon Brando'nun o boğuk ses tonunda konuşması

bitirir beni.

İngilizcem yok, hiç bir şey de anlamam ama izlerim.

Bir sinema filmini ses tonundan etkilendiğim bir oyuncu için

ana dilinde izleyebileceğim

ama ezanı dinleyemiyeceğim? Neden peki?

Türkçe değil!.. Laf mı bu..

O Türkçe değil de bahanesi zaten amaç başka.

Yok böyle birşey!

Ben de çok duydum böyle söylentileri, babam dahil.

Ama araştırdım hiçbirşey bulamadım.

Kanal 7'nin dini konulardaki programcısı Mustafa Karataş da böyle bir imada bulunmuştu.

Mail attım. Hiç tepki vermeden sadece "Bu konuda o dönemden bir belge-kanıt var mı? Bana gerekiyor, verebilirseniz memnun olurum" dedim. Verememesi bir yana, belge-kanıt istememi eleştirir mahiyette bir yanıt verdi. Ben de tepkimi döşendim tabi, geri dönemedi.

Şimdi aynı şeyi senden isteyeceğim.

Sen de benim gibi ordan*burdan mı duydun, yoksa var mı elinde bir kanıt?

Halkın bir kesiminin eski CHP'ye allerjisinin başında ekmeğin karne ile verilmesi ve 2. Dünya savaşı sırasındaki yokluk gelir.

Belge bulamazsın, çünkü hepsinin karaları gizli arşivlerde.

Zamanı gelince hepsi açıklanır.

O döneme ait söylentilerin hepsi doğrudur.

Belge bulamazsın, çünkü hepsinin karaları gizli arşivlerde.

Zamanı gelince hepsi açıklanır.

O döneme ait söylentilerin hepsi doğrudur.

Kararların belgesinden bahsetmiyorum.

Örneğin şapka-kıyafet kanunu çıkarılmış.

Sadece belge kanun maddesi değildir.

Uygulama da var, mahkemeler, cezalar-mahkumiyetler var.

Şapkaya direnmiş bir kesim, Kur'an'a mı direnmeyecek?

Var mı Kur'an okumaktan dolayı ceza almış, yaptırım uygulanmış olan?

Olsa CHP karşıtlarının, DP'lilerin yazılarında geçerdi.

Ayrıca 10 yıllık DP iktidarında gizli belge kalmaz, hepsi ellerindeydi.

Hadi DP'lileri de bıraktık. DP döneminde rahatlamış-hatta havaya girip şımarmış olan cemaat önderlerinden birinin, örneğin Said Nursi'nin böyle bir iddiası var mı?

Kuran okumak yasak değildi, Kuran Kursu yasağını "Kuran okumayı yasakladılar" diye abartmaktalar.

• 3 hafta sonra...
Turkce okundugu zaman etkileyiciligi kalmiyor cunku siz gercek amacindan cikartip baska bir yere koyuyorsunuz, ezanin amaci namaz vaktini insanlara duyurmak degil mi, eskiden teknolojik gelismeler olmadigi icin insanlarin duymasi icin. aynen ramazandaki davul gibi. bugun davul sesi ile uyanan ve uyanmak isteyen kim kaldi ki? ezan da ayni sekilde artik gerekliligini yitirmis ama sadece arapca dilinin yapisi itibariyle kulaginiza hos geliyor diye dinlemek istiyorsunuz, baska bir sey degil, gercek amaci olan namaz vaktinin geldigini anlamak degil amaciniz. artik ezan saati gelince ezan okuyan otomatik saatler var, neden bunlardan alip evine koymuyor insanlar, ezanin turkiye gibi laik bir ulkede hala okunmasinin (hem de arapca) ne amaci var hic anlamiyorum.

Ezan ister arapça isterse türkçe söylensin hiç bir önemi yok.

Değilmiki o rezil teneke megafonlardan günde beş defa acayip yüksek desibelli bir şekilde ses yayını yapılıyor.

Yaşadığım semtte bu rezil böğürme seansı her tekrarlanışında hocanın gırtlağından girip islamın tanrısından çıkıyorum.

Küfür dağarcığımdaki küfürlerin tümünü birden tekrarlıyorum.

Özellikle sabah ezanı tam olarak beyinsiz toplumlar için bir tür katalizör.

Eğer şu rezil sabah ezanı daha gelişkin bir toplumda sürekli tekrarlansaydı şuna eminimki

o cami cemaatiyle birlikte bin kez havaya uçurulmuştu,hemde yerinde dev bir krater kalacak biçimde.

Hay ben şu sersem müslümanların ezandan aldıkları ulvi tadın içine edeyim.

kendi zevksizliklerini zorla faşizan biçimde günde beş kez bize dayatıyorlar ve çaresiz biçimde katlanıyoruz.

Tek çözüm ezandan daha güçlü ses duvarı.Evdeki veya iş yerindeki müzik çaların sesini sonuna kadar açıp,itlerin rezil ulumasının sona ermesini beklemek.

Bir tek akşam ezanı hızlı ve çabuk nedense.

Düzenlenme: mantik tarafından
Küfürlü ifadeler silindi

Elektro,

Küfür ediyorsun. Uyarı çubuğun tekrar arttırıldı.

Bu küfürlere devam edersen daha ciddi cezalar, yaptırımlar uygulamak zorunda kalacağız. Dikkat et.

sayın admin nerede şahsi küfür var lütfen söyle

burası public bir forum.ve ben kişilere saldırmadım.sadece toplumda çok fazla kullanılan küfür kalıplarını kullandım.

öfkenin dışa vurumu üzerine alınan alınsın bence sorun yok.ama içimizdeki öfkeyi bir biçimde düdüklü tencere sibobu gibi

dışa vurabilmeliyiz.ve ben standart kalıpları kullandım.o çocuğu,aq,vs...

• Like 1

Türkçe okunduğu zaman hiç bir etkileyiciliği kalmıyor.

Burada bir birimizi kandırmaya çalışmayalım.

Sence Anadolu halkının CHP'ye mesafeli durmasının altında,

bu gizli, bilinç altına yerleşmiş şifreler yok mu?

Neden Anadolu halkı CHP'ye oy vermiyor?

Değişse dahi değiştiğine inanmıyor?

İşte bunun altında zamanında dine yapılan bu saldırılar var.

Kimse kimseyi kandırmasın.

Merhaba oncelikle.

Ataturk doneminde ezanin yada kuranin yasaklanmasi gibi bisey sozkonusu olmamistir. Aslinda Ataturk icin Turk kulturu esittir islam dinidir desek abartmis olmayiz

Kendisi islama hicbir zaman karsi degildi. Sadece asiri milliyetci egilimlerinden oturu islamin barindirdigi Arap kulturune ait unsurlardan nefret ediyordu. Yapmaya calistigi sey Arap harflerini, giysilerini, takvimini, dilini.... atmaya calismak ve kendine ozgu bir islam yaratmakti. Ama bu caba halk tarafindan geleneksel olarak alistigi dine bir saldiri olarak yorumlandi.

Ozet olarak, aslinda icten ice hep islami destekledigi halde halk tarafindan din dusmani olarak gorulmus ve dislanmistir.

• Like 1

elektro,

Bir ifadenin küfür ve hakaret sınıfına girip girmediği insanları rahatsız edip etmediğiyle ilgilidir.

Bazen belli kişilere yönelmemiş, ortaya edilmiş genel küfürleri görmezden gelebiliyoruz. Haklarında bir şikayet olmazsa. Ama rapor edilen küfürlü iletiler hakkında birşeyler yapmak zorundayız. Rapor edilmesi, iletinin insanları rahatsız ettiğinin göstergesidir. Bu ise küfür ve hakaretin tek güvenilir standardıdır. Yoksa kelime filtrelemeyle falan da bu işin önüne geçilmez. Çünkü herhangi bir küfürlü ifade kullanmadan da küfür edilebilir. Mesela ünlü bir örnek vereyim, birisi diğerine kızar ve "adresini ver, sana gününü göstermeye geliyorum der, diğeri de cevap verir, adresim ve telefonum annende var, ona sor". Burada tipik anlamda küfür yok. Ama bu ifadeyle muhattap olan kişi bunu raporlarsa, bu da bir küfür ve hakaret muamelesi görür.

Bu işin bundan daha somut bir kriteri zor tespit edilebilir zaten.

Yıllardır uğraştığımız internet forumculuğunda tecrübe ile geliştirdiğimiz bazı prensiplere saygı gösterin. Ne yaptığımızı biliyoruz. Birşey yanlıştır ve yasaktır diyorsak saygı gösterin. Bir bildiğimiz vardır. Siz kurallara ve aldığınız uyarılara uyun yeter. Verilen kararları sorgulamaya ve eleştirmeye fazla odaklanmayın. İşin incelikleri çoğunuzun gördüğünden daha fazla çünkü.

• Like 1

elektro,

Bir ifadenin küfür ve hakaret sınıfına girip girmediği insanları rahatsız edip etmediğiyle ilgilidir.

Bazen belli kişilere yönelmemiş, ortaya edilmiş genel küfürleri görmezden gelebiliyoruz. Haklarında bir şikayet olmazsa. Ama rapor edilen küfürlü iletiler hakkında birşeyler yapmak zorundayız. Rapor edilmesi, iletinin insanları rahatsız ettiğinin göstergesidir. Bu ise küfür ve hakaretin tek güvenilir standardıdır. Yoksa kelime filtrelemeyle falan da bu işin önüne geçilmez. Çünkü herhangi bir küfürlü ifade kullanmadan da küfür edilebilir. Mesela ünlü bir örnek vereyim, birisi diğerine kızar ve "adresini ver, sana gününü göstermeye geliyorum der, diğeri de cevap verir, adresim ve telefonum annende var, ona sor". Burada tipik anlamda küfür yok. Ama bu ifadeyle muhattap olan kişi bunu raporlarsa, bu da bir küfür ve hakaret muamelesi görür.

Bu işin bundan daha somut bir kriteri zor tespit edilebilir zaten.

Yıllardır uğraştığımız internet forumculuğunda tecrübe ile geliştirdiğimiz bazı prensiplere saygı gösterin. Ne yaptığımızı biliyoruz. Birşey yanlıştır ve yasaktır diyorsak saygı gösterin. Bir bildiğimiz vardır. Siz kurallara ve aldığınız uyarılara uyun yeter. Verilen kararları sorgulamaya ve eleştirmeye fazla odaklanmayın. İşin incelikleri çoğunuzun gördüğünden daha fazla çünkü.

sayın admin sanırım söylemek istediğinizi anladım,ama siz amerikadasınız ordan bile ip isteyen kafatasçı size musallat olamaz

sizden zorla yasal olarak ip no istediklerinde versenizde bir şey çıkmaz anonim.....

• Like 1

Merhaba oncelikle.

Ataturk doneminde ezanin yada kuranin yasaklanmasi gibi bisey sozkonusu olmamistir. Aslinda Ataturk icin Turk kulturu esittir islam dinidir desek abartmis olmayiz

Kendisi islama hicbir zaman karsi degildi. Sadece asiri milliyetci egilimlerinden oturu islamin barindirdigi Arap kulturune ait unsurlardan nefret ediyordu. Yapmaya calistigi sey Arap harflerini, giysilerini, takvimini, dilini.... atmaya calismak ve kendine ozgu bir islam yaratmakti. Ama bu caba halk tarafindan geleneksel olarak alistigi dine bir saldiri olarak yorumlandi.

Ozet olarak, aslinda icten ice hep islami destekledigi halde halk tarafindan din dusmani olarak gorulmus ve dislanmistir.

O donemde daha fazlasini da yapamazdi zaten, simdi yasasaydi belki farkli olurdu, mesela hala neden ezani dinlememiz gerektigini anlayamiyorum. bazi seyleri o donem icinde degerlendirmek lazim, belki bu donemde hala yasasaydi diger din unsurlari konusunda da calismalar yapardi, arapca yazilari kiyafetleri vb. yasaklamasi bile dine saldiri olarak dusunulurken baska bir sey yapamazdi zaten. benim fikrim ataturk icten ice dini desteklemiyordu.

elektro,

Mesele sadece işin yasal yönü değil. Yani hakaret gerekçesiyle mahkemeye verilmesi, mahkemeden IP talep edilmesi konusu falan değil.

Biz bu ortamı insanların beğenerek, rahatsız olmadan takip edeceği düzeyli bir ortam yapmaya çalışıyoruz. Kendi prensiplerimiz, kendi iç yönetmeliğimiz de var. Olaya bu yönteden bakın.

Konu dağılıyor. Bu konuda daha fazla yazmayalım.

Zaten bu son yazışmalarımızı da sileceğim bu başlıktan, görüp okunduğunu gördükten sonra.

O donemde daha fazlasini da yapamazdi zaten, simdi yasasaydi belki farkli olurdu, mesela hala neden ezani dinlememiz gerektigini anlayamiyorum. bazi seyleri o donem icinde degerlendirmek lazim, belki bu donemde hala yasasaydi diger din unsurlari konusunda da calismalar yapardi, arapca yazilari kiyafetleri vb. yasaklamasi bile dine saldiri olarak dusunulurken baska bir sey yapamazdi zaten. benim fikrim ataturk icten ice dini desteklemiyordu.

Simdi, izledigi politikalari inceledigimizde, Turk olani, olmayandan ayirici kriter olarak islam olup olmamasina baktigini goruyoruz. Ayrica, dikkat edersen yine goreceksin ki, islama ait olan hicbisey yasaklanmamis, sadece Turklestirilmeye calisilmistir. Insanlarin ibadet sekillerine silah zoruyla mudehale etmeye calismak ise her donem halk tarafindan tepki gorur.

elektro,

Mesele sadece işin yasal yönü değil. Yani hakaret gerekçesiyle mahkemeye verilmesi, mahkemeden IP talep edilmesi konusu falan değil.

Biz bu ortamı insanların beğenerek, rahatsız olmadan takip edeceği düzeyli bir ortam yapmaya çalışıyoruz. Kendi prensiplerimiz, kendi iç yönetmeliğimiz de var. Olaya bu yönteden bakın.

Konu dağılıyor. Bu konuda daha fazla yazmayalım.

Zaten bu son yazışmalarımızı da sileceğim bu başlıktan, görüp okunduğunu gördükten sonra.

lütfen silmeyin daha fazla uzatmayacağım.....

sonuçta bizim ikili diyaloğumuzla jadının iletileri karışmadı hoş karışsada doğal

lütfen dokunmayın....

Simdi, izledigi politikalari inceledigimizde, Turk olani, olmayandan ayirici kriter olarak islam olup olmamasina baktigini goruyoruz. Ayrica, dikkat edersen yine goreceksin ki, islama ait olan hicbisey yasaklanmamis, sadece Turklestirilmeye calisilmistir. Insanlarin ibadet sekillerine silah zoruyla mudehale etmeye calismak ise her donem halk tarafindan tepki gorur.

yooo bunu da nerden cikardin? insanlari hem turk olacak hem musluman, onlar farkli digerleri farkli diye nitelendiren bir uygulama bilmiyorum ben. ataturk yanan evden kurtarabildiklerini kurtarip yerine baska bir ev insa etmeye calismakti, ama herseyi yapmamaz tek basina ve yasadigi omur icinde. sonradan gelenler devam ettirmeliydi yapamadilar. hatta belki de demokrasiye gecmek icin erkendi bu millet icin, henuz demokrasi ve laikliyi ozumseyememis bir toplum oldugumuz icin hemen ozumuze donmeye calistik sonraki hukumetlerle.