Jump to content

Büyük Bir Aldatmaca

freand

Recommended Posts

Tamam da bu bir düşünce değil, bilimsel gerçek. Organlarımızın boyutları, şekilleri ve çalışma şekilleri genetik değil mi? Aynı şey bir organ olan beyin için de geçerli.

Bir kisi bir numenal yeti degerine bagimli kaliyorsa; bu onun beyninin konektomundan ziyade, kendini bagli kilmaya teslim etmesi. Yani isterse bilincini acar. Bu onun elinde. Iste bu durum her bir insanoglunu numenal yeti olasiligi olarak esit kilar. Esit olmayan kisinin kendini kapatmasidir. Kendini acmasi da kendi elindedir. Yeterki o bilince varsin.

Sözlerimi çarpıtıyorsun. Ben hiçbir yerde sadece genetik demedim. Genetik + Fenomenal çevre. Anladın mı? Genetiğin yanında çevrenin de payı var. Çevre kontrolümüz dışında diye özgür irade yok zaten. B)

Bunu diyecegini biliyordum. O zaman biyolojik/genetik ve fenomenal cevre dusuncesi. Yani numenal cevreyi es gecme. Numenal cevreyi biz yarattik ve bizim kontrolumuz dahilinde. Yani inanclari, ideolojileri, izmleri, degerleri,verileri, tabulari kisaca soyutlari.

• 9 sene sonra...
On 18.09.2012 at 02:04, freand yazdı:

Özgür irade bir aldatmacadır. Özgür irade diye bir şey yoktur, varlığı söz konusu bile olamaz. Determinizm bilimsel bir gerçektir.

http://www.photo-dictionary.com/photofiles/list/9712/13186domino_effect.jpghttp://interestsofchildren.files.wordpress.com/2012/03/dominocurve.jpg

Elde ettiğimiz imkanlar arasında seçme özgürlüğümüz vardır. Elbette Arabın Muhammed'i gibi ayı ikiye bölüp , kutsal eşşek ile göğe çıkıp tanrılarla görüşemeyiz. Ne bileyim  meczup Musa gibi Kızıldenizı yaramasak da bu doğa içerisinde varlığımızı korumaktan daha fazlasını yapabilecek özgürlüğümüz var.

Evrende hiçbir güç tek elden yayılmakmaktadır. Herkes birbirine muhtaçtır.Arabın Allah'ı bile aptal dediği insanlardan yardım istiyor.