Jump to content

Beşeri Kanunlar ve İlahi Kanunun Gerekliliği

d@rbe 611

Recommended Posts

İlahi yasa diye bir şey yoktur, dinler insanlar tarafından uydurulumuşlardır dolayısıyla sizin ilahi kanun adı altında dayatmaya çalıştığınız şeyler de temelinde beşeri kanunlardır.

Bu söylediklerim izafi değil, 2+2=4 kadar gerçektir çünkü Allah'ın var olması gibi bir durum söz konusu olamaz, olmayan şeyin kanun indirmesi de imkansızdır.

Birilerinin başlık sahibi arkadaşla şeriat doğru mudur tartışması yapmak yerine ona gerçekleri söylemeye çalışması gerekiyor.

Bu adam devamlı dinden çıkamamak ve cehenneme gitmemek adına kendisine en mantıksız gelen hükümleri bile doğru saymaya devam edecektir.

Bu tür adamlarla yapılan tartışmalarda iki tarafın da kazanacağı bir şey yoktur.

panteidar,

Resmi nikah olmalı diyorsunuz da ben nikahsız sevgileri sokaktan toplayan ahlak zabıtalarını göremiyorum ama, neden?

Kaptan nikahını da yasaklıyor musunuz? Resmi nikahı yapmayıp sadece imam nikahı yapan bir kişinin sizlere ne gibi bir zararı var? Eğer resmi nikah yaptırmamak size bir zarar veriyorsa zina (nikahsız ilişki) da zarar veriyor olmalı değil mi? Ama ben zinanın yasak olmadığını biliyorum.

Bok gibi parayı alınteriyle, helal yollardan kazandıktan sonra faizcinin, tefecinin, hortumcunun vs. dünyada adaletsizliğe sebeb olması, alınteri döken paralının suçu mu? Üstelik o bok gibi parası var dediğiniz adam zekat, sadak, infak yapıyorken ona böyle ithamlarda bulunmak hangi adaletliliğin ürünüdür? Dört kadın almak neden ahlaksızlık, densizlik oluyor? Kimsenin karısına-kızına taciz, tecavüz edilmiyor ve dört hanım da birbirinin kuması olmayı kabul ediyorken başkaları kim oluyor da karışabiliyor?

Nikahsız sevgilileri toplamak diye birşey olmadığı gibi 3-4 karısı olan adamın ve nikahsız karıları da toplanmıyor zaten.

Varsın resmi nikah yapmasın. Kimse nikahı zorlamıyor.

Ancak "medeni kanun, çok eşlilik yasal olsun" isteklerine olanak vermiyor, veremez.

Kaptan nikahı diye birşey yok. Uluslararası sularda verilen evlenme kararı kaptanla ve tuttuğu raporla delillendiriliyor sadece. Daha sonra resmi başvuruda bulunup asıl nikaha dönüştürülmeden bir geçerliliği yok. Sadece sembolik bir olaydır bu.

Dört kadın almak ahlaksızlıktır, haksızlıktır, saygısızlıktır. Çünkü kendi şeyinin keyfi için başkalarını mutsuz etmektedir.

"Kumalar birbirinden razıyken" diye birşey yok. Hangi kadın kumalığa razı olabilir. Anadolu'da resmen satılıyor kadınlar. Büyük şehirlerde ise genelde gizli yapılıyor. Asıl eşinin haberi-onayı olmadan yapılıyor.

İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır TNT'deki programda:

"Nikah topluma, yakınlarına, akrabalarına duyurulur ki zina olmaktan çıksın, herkesin haberi bilgisi olsun" dedikten bir müddet sonra kendisine gelen bir soru aktarılıyor:

"Ben 2 eşliyim ama ilk eşimin 2. eşimden haberi yok. Bu durumda 2. eşimle nikahım geçersiz mi olur, zina mı sayılır?"

Bayındır'ın soruya yanıtı şöyle:

"Hayır, geçersiz olmaz. İlk eşine haber vermek gibi bir zorunluluk yok"

İlk açıklamasına tamamen zıt bir yanıt.

Önceki eşin ya da eşlerin rızasının alınması yalandır ve uygulanmaz. Önceki eş, hiçbir baskı altında kalmadan, özgür olarak izni alınmak istendiğinde eğer yatalak değilse, muhtaç değilse asla buna razı olmaz. Kaldı ki sorulduğu yok, zorla dayatma var.

Hangi ateist ile tartışsam hep aynı şey, hep aynı şey: "Kadına zorla dayatılıyor." Nereden biliyorsunuz yahu? İçini mi okuyorsunuz? Hadi diyelim ortada bir dayatma var; Dayatılıyor da erkek mi dayatıyor yoksa Allah mı? Erkek kendi keyfinden dayatıyorsa, ona ben de karşıyım. Allah izin vermedikten sonra hiçbir erkeğin bir kadın üzerinde birşey uygulama hakkı yoktur, olamaz.

EDİT

Hangi ateist ile tartışsam hep aynı şey, hep aynı şey: "Kadına zorla dayatılıyor." Nereden biliyorsunuz yahu? İçini mi okuyorsunuz? Hadi diyelim ortada bir dayatma var; Dayatılıyor da erkek mi dayatıyor yoksa Allah mı? Erkek dayatıyorsa ona ben de karşıyım. Allah izin vermedikten sonra hiçbir erkeğin bir kadın üzerinde birşey uygulama hakkı yoktur, olamaz.

Peki madem öyle ben sizler gibi birşeyler uydurayım; Ben de dekolte giyinen kadınların pezevenkler tarafından zorla o kılıklarda dolaştırıldıklarını iddia ediyorum. Siz o kadınlara sorsanız "biz cumhuriyet kadınıyız, özgürüz..." gibi şeyler söyleyeceklerdir ama ben de böyle bir iddiada bulunuyorum hadi siz de şimdi öyle olmadığını ispat edin bakalım.

Senin örneğin adice, ahlaksızca bir örnek!

Tartışılacak bir yanı yok.

Toplumun önemli bir kesimini aşağılayacak derecede adiliğe gireceksen hiç tartışmayalım.

Ama siz de işi oraya kadar getirtiyorsunuz. Ve benimkisi sadece bir "örnektir."

Nasıl verdiğim örnek size adice, ahlaksızca ve aşağılayıcı geliyorsa, inanan/dindar kadınlara da sizlerin "erkeğe kul/köle oluyor" demeniz onlarca ahlaksızca, aşağılayıcı ve adice kabul edilmektedir.

Hangi ateist ile tartışsam hep aynı şey, hep aynı şey: "Kadına zorla dayatılıyor." Nereden biliyorsunuz yahu? İçini mi okuyorsunuz? Hadi diyelim ortada bir dayatma var; Dayatılıyor da erkek mi dayatıyor yoksa Allah mı? Erkek kendi keyfinden dayatıyorsa, ona ben de karşıyım. Allah izin vermedikten sonra hiçbir erkeğin bir kadın üzerinde birşey uygulama hakkı yoktur, olamaz.

Peki madem öyle ben sizler gibi birşeyler uydurayım; Ben de dekolte giyinen kadınların pezevenkler tarafından zorla o kılıklarda dolaştırıldıklarını iddia ediyorum. Siz o kadınlara sorsanız "biz cumhuriyet kadınıyız, özgürüz..." gibi şeyler söyleyeceklerdir ama ben de böyle bir iddiada bulunuyorum hadi siz de şimdi öyle olmadığını ispat edin bakalım.

Birincisi burda her "tartistigin" ateist degil. Ikincisi bizler uzayda yasamiyoruz. Toplum icinde yasiyoruz. Hepimizin bir aile hayati var ve cogumuz evli ve coluk cocuk sahibiyiz. Cevremiz var ve onlarda aile olarak yasiyorlar ve coluk cocuk sahibiler.

Ayrica bir kisinin hak ve ozgurluklerinin ne oldugunu algilamak icin, hem konuya "bir kadin" olarak degil, kadinlar ve toplumun uyeleri olarak bakiyoruz.

Allah bir seyi dayatmaz. Allah adini kullananlar dayatir. Burada senin gibi akli olan erkekler Allah adina konusuyor, cunku islerine geliyor. Allahlarini da kendileri gibi erkek egemen, sovenist vesexist yaratmislar.

Onemli olan ALLAH'IN DEGIL, KADININ IZIN VERIP VERMEMESIDIR. Erkek cinselligi Allah uzerine degil, kadin uzerine uyguluyor. Burada gayet acik bir sekilde erkek Allah'i kullanarak iliski kurdugunu da Allah'ina birakarak onu yok sayiyor.

Terbiye sinirlarini asma. Bir kadinin dekolte giymesinin zarari nedir? Eger bundan tahrik oluyorsan, sorun o kadin degil; senin uckuruna takilmis beynindir.

Ortada ispat edecek bir durum yok. Bir kadin topluma uyan bir sekilde istedigi gibi giyinebilir. Bunu sorun yapanlar, senin gibi beyni cinsellik disinda baska bir seye calismiyanlardir.

Kadin, insanoglunun bir parcasidir ve ustelik erkegi doguran bir anadir. Her erkek esine, kizina, ya da hayatindaki bir baska kadina sovenist ve sexist davraniyorsa, bunun zararini basta kendi gorur.

Oyuzden sen Allah'i Kuran'i bir tarafa birakta, once insan ve insanliktan ve kadin varligindan nasibini al. Kadin ile de bir iliski kuracaksan, bunu Allah'inas degil, iliski kuracagin kadina sor. Sonucta o vucut ona ait ve o vucudun nasil kullanilacagina, nasil giyilecegine v.s. o karar verir.

Ayrica Beyin=uckur da olmadigini algila. Hic bir kadin senin uckurunun keyfi icin dogmuyor bu dunyaya.

Ama siz de işi oraya kadar getirtiyorsunuz. Ve benimkisi sadece bir "örnektir."

Nasıl verdiğim örnek size adice, ahlaksızca ve aşağılayıcı geliyorsa, inanan/dindar kadınlara da sizlerin "erkeğe kul/köle oluyor" demeniz onlarca ahlaksızca, aşağılayıcı ve adice kabul edilmektedir.

Sen neden "onlar" adina konusuyorsun, sana bu hakki kim veriyor?, dogru ya! Allah'iniz size kadinlar hakkinda konusma hakki veriyor. Cunku kadinlar dilsiz, sagir ve kor sizin gibi beyin=uckur yapanlari da avukatlari secmisler, oyle mi?

Ben de dekolte giyinen kadınların pezevenkler tarafından zorla o kılıklarda dolaştırıldıklarını, müşteri aradıklarını iddia ediyorum. Siz o kadınlara sorsanız "biz cumhuriyet kadınıyız, özgürüz..." gibi şeyler söyleyeceklerdir ama ben de böyle bir iddiada bulunuyorum hadi siz de şimdi öyle olmadığını ispat edin bakalım.

Bu iletin silinecek.

Ancak senin de tesettürlü olmayan kadınları orospu olarak nitelendiren adiliğinden dolayı özür dilemen gerekiyor.

Aksi takdirde sen de silineceksin.

evrensel-insan,

Anlaşıldı; Sen Allah'ı apaçık görsen de ona inanmayacak ya da itaat etmeyecek birine benziyorsun. Sana verebilecek çok uzunca bir cevab var ancak öncelikle senin Allah'a algılasan da ona itaat edip etmeyeceğini bilmem gerekiyor. Bu arada kendinle de çeliştiğinin farkında değilsin. Hem kadın karar verir diyorsun hem de kadının kendi kararıyla kuma olmasına itiraz edip kadının hakkını bizzat kendin gaspediyorsun, hadi bakalım sen önce bir içinde boğulduğun çelişkilerinden bir kurtul sonra gel. Bana da bir daha terbiye vermeye kalkışma, sen bana terbiye verebilecek birisi değilsin. Diğer yazdıklarına da cevablar seni beklemektedir ancak sen bir sorduklarıma cevab ver hele.

moderator (IFeelGood), ben kimseye orospu demedim (nerde yazmışım?). Sadece her inanan/kadına "erkeğe kul/köle oluyor" diyene karşı bir örnek olarak sundum. Asıl özür dilemesi gerekenler inanan/dindar kadınlara "erkeğe kul/köle oluyor" diyenlerdir, asıl onları özür dilemedikleri takdirde silmen gerekiyor.

evrensel-insan,

Anlaşıldı; Sen Allah'ı apaçık görsen de ona inanmayacak ya da itaat etmeyecek birine benziyorsun. Sana verebilecek çok uzunca bir cevab var ancak öncelikle senin Allah'a algılasan da ona itaat edip etmeyeceğini bilmem gerekiyor. Bu arada kendinle de çeliştiğinin farkında değilsin. Hem kadın karar verir diyorsun hem de kadının kendi kararıyla kuma olmasına itiraz edip kadının hakkını bizzat kendin gaspediyorsun, hadi bakalım sen önce bir içinde boğulduğun çelişkilerinden bir kurtul sonra gel. Bana da bir daha terbiye vermeye kalkışma, sen bana terbiye verebilecek birisi değilsin. Diğer yazdıklarına da cevablar seni beklemektedir ancak sen bir sorduklarıma cevab ver hele.

Kimin nasil ve ne celiskide olduguna, birakta okurlar karar versin. Senin gibi varligindan bir haber akillar ancak itaat edecek bir Allah arar. Benim varligim bana yetiyor ve bunu da kimseye itaat ettirmeye de niyetim yok.

Allah; islam dini oncesi hubal putu eliyle uzerine dua edilen bir ilahti. Muhammed ve surekasi eliyle, putu kaldirildi, ilahi kaldi. Allah arap bedevilerinden Muhammed ve surekasinin akilciliginin olan bir seyi kendi akillarinca duzenledigi ve somut kitap haline getirdigi bir kavramdir. Bu kavramliktan cikmis, inanirlarin yasam ve iliskilerine ve duzen ve sistemlerine dini uygulamalarin kurumsallasmasiyla girmis ve yerlesmistir.

Sizler baski ve zorbalik uygulamasaniz,m kadin tabi ki karar verir. Ama sizlerin serrinden "korku felsefesinin" psikolojik bunaliminda yasiyorlar.

Ortada bir celiski yok. Cunku hak ve ozgurlukler bir bireyin hem uygulamasi hem de savunmasi gerekenlerdir.

moderator (IFeelGood), ben kimseye orospu demedim. Sadece her inanan/kadına "erkeğe kul/köle oluyor" diyene karşı bir örnek olarak sundum. Asıl özür dilemesi gerekenler inanan/dindar kadınlara "erkeğe kul/köle oluyor" diyenlerdir, asıl onları özür dilemedikleri takdirde silmen gerekiyor.

Aklını başına devşir, nereden geliyor bu mağduriyet havaların?

Kul/Köle demekle orospu pezevenk demek aynı şey mi?

Bu başlıkta senden başka küfürler savuran var mı?

İki yüzlülüğünü bir kenara bırakma zamanın gelmedi mi sence?

moderator (IFeelGood), ben kimseye orospu demedim (nerde yazmışım?). Sadece her inanan/kadına "erkeğe kul/köle oluyor" diyene karşı bir örnek olarak sundum. Asıl özür dilemesi gerekenler inanan/dindar kadınlara "erkeğe kul/köle oluyor" diyenlerdir, asıl onları özür dilemedikleri takdirde silmen gerekiyor.

Şükret ki Ifeelgood değilim.

Bu orospu demek değil midir:

dekolte giyinen kadınların pezevenkler tarafından zorla o kılıklarda dolaştırıldıklarını, müşteri aradıklarını iddia ediyorum.

Tekrar uyarıyorum. Özür dileyip bir daha bu tür adiliklerde bulunmayacağını belirtmezsen atılacaksın.

Allah'ı bir put olarak görüp yaratıcı olmadığına inanabilirsin. Peki ama diyelim ki gerçek yaratıcı inkar edilemeyecek netlikte varlığını ispa etti ve kendi katından olduğuna şüphe götürmeyecek bir kitab indirdi. Emirlerine itaat eder misin? Etmez misin? Evet ya da hayır?

moderator sen ifeelgood'dan başkası olamazsın, ben ifeelgood'u çok iyi tanıyorum. Her neyse ben kimseye orospu demedim. Eğer orospu dediğimi nerede yazdığımı gösterirseniz o zaman belki olabilir ancak ben de inanan/dindar kadına "erkeğe kul/köle oluyor" diyenlerden özür bekliyorum. Gerekirse böyle dediklerini ispat da edebilirim.

moderator sen ifeelgood'dan başkası olamazsın, ben ifeelgood'u çok iyi tanıyorum. Her neyse ben kimseye orospu demedim. Eğer orospu dediğimi nerede yazdığımı gösterirseniz o zaman belki olabilir ancak ben de inanan/dindar kadına "erkeğe kul/köle oluyor" diyenlerden özür bekliyorum. Gerekirse böyle dediklerini ispat da edebilirim.

Atıldın.

Allah'ı bir put olarak görüp yaratıcı olmadığına inanabilirsin. Peki ama diyelim ki gerçek yaratıcı inkar edilemeyecek netlikte varlığını ispa etti ve kendi katında şüphe götürmeyecek bir kitab indirdi. Emirlerine itaat eder misin? Etmez misin? Evet ya da hayır?

Ben bu tip hayalci bir soru uzerine spekulasyon yapmam. Ayrica benim varligim bana aittir, baskasina degil. Cunku hic bir fenomen ne yaparsa yapsin, bana kendinin bir numenal yetisi oldugunu gosteremez, insanoglundan baska.

P.z.v.nkin isi nedir?

evrensel-insan sen ve senin gibilere laf geçmez, siz şu halinizle gerçekleri inkar edebileceğinizi itiraf etmiş bulunuyorsunuz?

Senin Evrensel-insan'a böyle yakıştırmalarda bulunmaya bile hakkın yok.

On dafa da nick değiştirip gelsen yine kovulacaksın, bu yazdıklarına, söylediklerine hepimiz şaidiz.

Senin gibi trollerin ve provokatörelerin burada işi yok bunu kafana sok.

Kimmis bu darbe daha onceden?

Bu adam profesyonel troll.

Ateistforuma daha önce 2 kere üye oldu ama niyeti ortaya çıktığında IFeelGood tarafından kovuldu.

Bu adam ateistforumda daha önce Darbeci, kovulduktan sonra da Darbekatör nickleriyle yazılar yazdı.

Yazdığı yazılardaki pişkinlik ve sapıklık hat saffadaydı, bir de mağduru oynamakta üstüne yoktu.

Şeriat hükümlerinden en sevdiğinin küçük yaştaki kızlarla evliliğe izin vermesi olduğunu söyledi.

Bu adam profesyonel troll.

Ateistforuma daha önce 2 kere üye oldu ama niyeti ortaya çıktığında IFeelGood tarafından kovuldu.

Bu adam ateistforumda daha önce Darbeci, kovulduktan sonra da Darbekatör nickleriyle yazılar yazdı.

Yazdığı yazılardaki pişkinlik ve sapıklık hat saffadaydı, bir de mağduru oynamakta üstüne yoktu.

Şeriat hükümlerinden en sevdiğinin küçük yaştaki kızlarla evliliğe izin vermesi olduğunu söyledi.

ok sagol, hatirladim Darbeci'yi.