Jump to content

Allah katında din İSLAM’dır


AOG

Recommended Posts

29 NİSAN 2006, Milli Gazete...

 

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Kretschmer’in bizzat, ABD Büyükelçisi Edelman’ın ise mektup yazarak rahatsızlığını dile getirdiği ayeti kerime, AKP hükümetinin gayretleriyle hutbeden çıkartılarak yerine hadisi şerif konuldu.

 

 

Hutbelere müdahale

 

AB ve ABD istedi… ABD Büyükelçisi Edelman bu ayeti okumayın diye Hükümete mektup yazdı. Ve her Cuma camilerde okunan “Allah Katında Din İslam’dır” ayeti hutbelerden çıkarıldı. Skandal düzenleme Din İşleri Yüksek Kurulu’nun hazırladığı yeni “Hutbe Değerlendirme Kılavuzu” ile ortaya çıktı. Bugüne kadar her Cuma namazında okunan Ali İmran suresi 19. Ayeti, “Allah Katında Din İslam’dır” ayetine yer verilmedi. Kılavuza göre bu ayetin yerine artık “Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir” Hadis-i Şerif’i okunacak.

 

 

MUSTAFA YILMAZ / ANKARA

 

Türkiye her geçen gün yeni bir skandal gelişmeyle sarsılıyor. Son olarak Diyanet’in Cuma Hutbelerinde okunan “Allah katında din İslam’dır” ayetinin hutbeden çıkarılması gündeme bomba gibi düştü. Ayetten AB ve ABD ülkelerinin yetkilileri rahatsız oluyordu. Eski ABD Büyükelçisi Eric Edelman’ın, geçen yıl Diyanetten sorumlu Bakan Mehmet Aydın’a bir mektup yazıp, söz konusu ayetin hutbeden çıkarılmasını istemiş olması skandalı daha da büyüttü. Söz konusu gelişme Ekonomi, Dış politikadan sonra camilerde okunan hutbelerin bile ABD tarafından belirlendiği eleştirilerine neden oldu. Skandal düzenleme Din İşleri Yüksek Kurulu’nun hazırladığı yeni “Hutbe Değerlendirme Kılavuzu” ile ortaya çıktı. Bütün müftülüklere gönderilen ve hutbe dualarının yeniden düzenlenmesine ilişkin kararları içeren Kılavuzda, bugüne kadar her Cuma namazından okunan Ali İmran suresi 19 Ayeti, “Allah Katında Din İslam’dır” ayetine yer verilmedi. Yeni düzenleme doğrultusunda artık imamlar Cuma Hutbelerinde söz konusu ayeti okuyamayacak. Kılavuzda bu ayetin yerine “Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir” Hadis-i Şerif’i okunacak.

 

 

Bir AB bir de ABD rahatsızdı

 

Cuma Hutbelerinde söz konusu ayetin okunmasından ABD ve AB’li yetkililer rahatsızlık duyuyordu. Hatta eski ABD Büyükelçisi Eric Edelman geçen yıl bu konuda Diyanet’den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın’a bir mektup yazmış ve bu mektupta söz konusu ayetin Hıristiyanlara tehdit olarak algılandığını belirterek Ayet-i Kerime’nin hutbeden çıkarılmasını istemişti. Aynı şekilde AB Yetkilileri de “Allah katında din İslam’dır” ayetinin diğer dinlere baskı olduğu ve laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle hutbeden çıkarılmasını istemişti. Geçen yıl AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Kretschmer bu konudaki rahatsızlığını bizzat iletmişti.

 

 

Diyanet uygulamayı savundu

 

Hazırlanan yeni Hutbe Kılavuzu’nda, Âl-i İmran Suresi’nin “Allah Katında Din İslam’dır” mealindeki 19. ayetinin bulunmadığını doğrulayan Diyanet yetkilileri, düzenlemenin AB ve ABD eleştirileriyle alakasının olmadığını iddia etti. Bir Diyanet yetkilisi, “Bu ayetin hutbenin sonunda okunması gibi bir şart zaten yoktu” diyerek düzenlemeyi savunmaya çalıştı. Ancak söz konusu düzenlemenin AB ve ABD’li yetkililerin baskısı nedeniyle gerçekleştirildiği belirtiliyor

 

Kaynak : http://www.milligazete.com.tr/haber/...mdir-21682.htm

 

 

Bunu biliyormuydunuz? Ben ise yeni öğrendim...

AKP böyle şey yapacağını hiç aklınızdan geçirirmiydiniz... ?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Dinler ahlaksızlıktır ve bu ahlaksızlığıyla devletleri de kirletmişlerdir. İlk devletler toplumun düzen içinde yönetilmesi için yetkiyi halktan almışlardır. Ancak dinler devletlere sızarak yetkinin tanrıdan verildiğini iddia edip devlet bütçesine aktarılan çok önemli bir kaynağı kendilerine paslamışlardır. İnsanları kendilerine yetki verenler olarak görmek yerine yedikleri haltların ortaya saçılmaması için toplumu tanrının kölesi halifenin kulları olarak nitelemişlerdir. Böylece iyilik amaçlı ortaya çıkan kurumlar ve devletler din sayesinde pisletilmişler ve bir de bunun için halktan teveccüh beklemişlerdir. Hatta karşı gelenleri de acımasızca öldürmeye teşebbüs ederek çoğu zaman bu katliamı da kutsamışlardır.

Bu anlattıklarımın en açık örneklerini günümüzde ülke temelli olarak görsek de daha da yakından cemaat, tarikat ve mezhep temelli olarak çok NET görmekteyiz.

Yalan mı?

Bunu aşmanın tek yolu devrimdir.

Bu sorun üzücü bir şekilde sadece İslam ülkelerinin değil tüm dünyanın sorunudur. Örneğin Avrupa'da kilise papa denen kuruluşun da devlet bütçesinden pay alarak tıpkı diğer dinlerde ki gibi karşılığında halka masallar anlatmaktadırlar.

Onları beslemek zorunda değiliz.

 

Link to comment
Share on other sites

18 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Örneğin Avrupa'da kilise papa denen kuruluşun da devlet bütçesinden pay alarak tıpkı diğer dinlerde ki gibi karşılığında halka masallar anlatmaktadırlar.

Onları beslemek zorunda değiliz.

 

Diĝer Avrupa ülkelerinden pek emin deĝilim ancak Almanya´da kiliselere devlet bütçesinden pay ayrılmaz. Devlet, kiliseye üye olanlardan vergi toplar ve bunları kiliselere öder. Bunun karşılıĝında kiliseler devlete belirli bir ücret öder. İnsanlar kilise vergisi ödemek zorunda deĝil, ödemek istemeyenler, kiliseye olan üyeliklerini iptal ediyorlar. 

Son senelerde ortaya çıkan skandallardan ötürü kiliseler ciddi bir şekilde üyelerini kaybediyorlar. Sanırım 15-20 sene sonra ciddi bir finansal krize sürüklenecekler.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

muhammedin siyasi hedeflerine erişmesi uğruna kurgulanmış islam. evlatlık karısı nikahlamak 7.yüzyıl arap töresi, kültürü, sosyolojisi, arap kabile hukuku falan filan, ama ayetler kıyamete dek geçerli, ve dünya'daki her topluma farz, peki nasıl uygulanacak dünyada ahzap 4, ahzap 6, ahzap 37, ahzap 53 ayetleri?

müminler evlatlıklarının boşadığı karılar ile evlenirken zorluk yaşamasın, diye muhammed 'i, zeynep ile evlendirdik diyor ayet ahzap 37. peki zeyd ve muhammed den sonra başka evlatlıkları'nın boşadığı, zeyneb'in durumu gibi karılar ile evlenen kaç mümin olmuş arabi islam tarihinde? var mı örnek zeynep den başka? ki guran inerken evlatlık uygulaması kaldırılmış iken, istikbalde islami ömür yaşayacak müminlerin nasıl evlatlığı olabilecek?

muhammed'in nikahındaki karılar dan birisini, muhammed'in boşaması halinde, veya muhammed öldük den sonra nikahındaki karıların, başka erkekler ile evlenmelerini yasaklayan ahzap 53 ayetinin hükmüne muhatab kadın kişilerin ömrü niye ziyan edildi? muhammed'in ölümü ile tedavül den kalkan ahzap 4, ahzap 6, ahzap 37, ahzap 53.ayetler, muhammed den sonra guran'da niye var? kimseye derman değil, çözüm değil aksine düğüm. ayetler yalnızca muhammedin yaşamına çözüm getirmiş, diğer tüm insanlara sıkıntı veriyor işlevsiz ayetler.

zeyd'in karısı zeynep, 1 ayet ile (ahzap-37) zeyd'in annesi oluverdi ama ahzap 4'de yazan "karılarınızı annneleriniz yapmadık" ayeti kadük oldu çünkü zeyd'in karısını, zeyd'in annesi yaptı muhammed. zeynep, karısı iken zeyd'in, annesi oldu bir günde, tek ayet ayet ile. ahzap 6'da; muhammed'in karıları, müminlerin anneleri 'dir" yazıyor, oksimoron ahzap 4 zıttı ayet ahzap 6 ayetinin kadüklüğüne benziyor ahzap 37nin muhammede hizmeti.

 ahzap 6, peygamber'in eşleri müminlerin anneleri dir diyor ama zeynep, karısı iken annesi oldu zeyd'in.
 ahzap 37, evlatlığın zeyd, eşinden ayrılınca zeybep'i sana nikahladık.
 ahzap 4, karılarınız-eşleriniz, anneniz olamaz ve evlatlığınız, öz evlat sayılmaz.

aahzap 4 de karılarınız-eşleriniz, anneleriniz olamaz ayetinden sonra zeynep, zeyd'in karısı mı, annesi mi? zeyd'in eski karısı, zeyd'in yeni annesi oldu diyor ahzab 6. hem ahlaki hem sosyal çelişki barındıran bu ayetler, muhammed den başkasından olabilir mi? ahzap 4 kadük olmuş, ahzap 6, ahzap 37 ve ahzap 53 tedavül den kalkmış muhammedin zeynep hevesi uğruna.
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...