Jump to content

"Dinlerden Özgür Olmak" Ne Demektir?

evrensel-insan

Recommended Posts

Neden konuyu uzatmak istiyorsunuz?

Aslinda benim adima dile getirdikleriniz, tamamen kendi beyninizin ozellikleri.

Bu basligi okuyan bir yazar bunu cok net algilar.

Cunku siz dusunce olarak caresizsiniz, teslim olmussunuz ve savunmadan baska da bir careniz kalmamis.

Bu da otomatikman, dusunce alis verisini sonlandirir ve sizin savunma icerikli, duygusal inancli bir yazi dili ve uslubu ortaya koymanizi gerektirir.

Benim konuyu uzatmam halinde de sizin caresizliginiz, kisisellige yonelmeye ve atisma, satasmaya donusur ve olan da budur.

Ben bu konularda yeteri kadar birkime sahip oldugumdan uzatmanin da bir anlamini gormuyorum.

Ustelik sizi muslumanliktan vaz gecirme gib i bir amac ta tasimadigimdan, anti musluman bir yazi dili ve uslubu kullaniminas da ihtiyac duymuyorum.

Ayni hassasiyeti sizden beklemem de, mantiksal olamayacagindan, bu karsilikli yazismayi surdurmenin de bir anlami yok.

Ben dinlerden ozgurlugun ne oldugunu anlatmaya calisirken, siz benim ozgur olunmasi gereken konudaki dinleri ustelik, ozel bir din olan islami savunuyorsunuz

Aslinda, sormadan gecemiyecegim, siz bu basliga neden mesaj atma geregi hissettiniz.

Siz beyninizin yansittigi yazi dili ve uslubuyla, zaten; dinlerden ozgur olmaniz mumkun degil ki!

Dine ve ustelik ozel bir dine, beyninizi ve kendinizi teslim etmissiniz.

Ben ise bu baslikta, sizin herseyinizi teslim ettiginiz, ustelik ozel bir dinden, nasil ozgur olacagini, bu baslikta dile getiriyorum.

Zaten bu ozgurlugun algilanabilmesi, dinlerden ozgur olabilecek duzeye gelmis beyinler ve dinleri sorgulayan beyinler icin gecerlidir.

Sende de boyle bir beyin olmadigi yazilarindan belli zaten.

Ozaman neyi tartisiyoruz?

Son bir nokta da, en azindan kendini degerlendirmeyi once ogrenmelisin. Cunku baskalarini degerlendirmek, onlara karsi cikmak, aklinca etiket vermek ve aksi yorum yapmak; sadece senin kendini degerlendirmeni erteler ve kendini degerlendirecek duzeye cikamamanin bir bahanesidir.

Ama daha once de belirtildigi gibi, inanc ve ideolojilere kendini teslim eden beyinler, zaten vucut olarak ta kendi varliginin farkinda ve bilincinde degildir.

Iste bu nedenle de, beyinleri sadece tek tarafli, karsisindakini degerlendirmek, elestirmek v.s. icin calisir.

Sonuctabir beynin kendisini degerlendirmesi, sorgulamasi v.s. buyukj bir beyin sicramasi ve bilincini gerektirir.

Cunku, bu kendini degerlendirmiyen beyinler, egosal olarak akillarinin inandigi ideolojik dogrulara teslim olmuslardir. Onlar icin bu teslimiyeti sorgulamak mumkun degilidir. Oyuzden de savunmak tan baska, dusunce bittigi yerde de duygusal olarak kisilere yonelmekten ve onlara satasmaktan ve onlarla atismaktan baska, bir careleri de yoktur.

Karsi tarafta egosuna teslim olup,yanit verirse; ozaman ortada karsiliki kisisel ve kisilik atismasi v.s. baslar.

Maalesef, evrensel-insan zihniyeti kendi adina, buna izin veremeyecek kadar bilincli ve farkindadir.

Oyuzden bir daha dusunce icermeyen ve sadece aklinin sinirlari ile yanitlayamadigin ve bu nedenden "sen susun/busun, soylesin/boylesin" icerigine donusen mesajlarin bilgi ve dusunce alisverisi adina bir anlam tasimadigindan, sadece karsi tarafi tahrik eden ve "asil sen susun/busun, soylesin/boylesin" icerikli bir mesaja donuseceginden ve evrensel-insan zihniyetinde de boyle bir yazisma duzeyi olmadigindan benim adima, mesajlar dusunce belirtene kadar, karsi tarafi hedef almak yerine, dusunceyi hedefleyene kadar, yazisma bu duzeyde benim acimdan bitmistir.

Benim senin duzeyinde bir yazi dili ve uslubu, ustelik senin kisiselligine yonelik bir etiket, suclama v.s. yapacak bir bilinc duzeyim yoktur.

evrensel-insan

Konuyu uzatan kim acaba? Yazdığınız ithamlara cevap verip son bir özet ile konuyu kapatan ben mi? Yoksa "benim için bitmiştir, konu kapanmıştır" deyip de alttan alta karşısındakine laf giydirmeye çalışan siz mi? Ne dersiniz? :)

Şu yazdıklarınızdan ne kadar yüksek egolu, megaloman olduğunuz her halinden anlaşılıyor. Yok "evrensel-insanım, bilgi birikimim var, sende o beyin yok, senin seviyen düşük" gibi ifadelerden oluk oluk ego akıyor. Oysa ben size hakaret etmiş değilim. Yalancıya yalancı demem ne kadar doğal ise liboşa liboş, yüksek egolu olduğunu düşündüğüme de megaloman demem o derece doğaldır. Kendiniz hakkında böylesi teşhisler konulmasından rahatsız olmanız ne kadar tahammülsüz, egolu birisi olduğunuzu kanıtlar niteliktedir. Mazoşist değilim ancak bana yaptığım bir eşeklikten dolayı "eşek" denmesine sizin gibi egomu incitilmiş hissetmem. Karşımdakine köpürmeden önce kendimde bir eşeklik var mı yok mu ona bakarım. Varsa hatamı kabul eder, düzeltmeye çalışırım, değilse ya öyle olmadığımı savunur, ispatlarım ya da susar geçerim. Karşınızdakinin acı ama gerçek sözlerine onun çaresizliğinden kaynaklanan duygusal bir tepki yaftası yapıştırmadan önce kendinizde bir "eşeklik" var mı? yok mu? diye bir bakın. Herkes hak ettiği karşılğı alır. Biz kediye kedi deriz.

Bana "karşındakine etiket yapıştırıyor" diyeceğinize bana fütursuzca yapıştırdığınız etiketleri hatırlasanız, ne dersiniz? İnanan herkesi aileden görme dindar, sorgulamadan dogmacı, dogmalarından dolayı aklını çalıştırmaktan çekinen diye etiketlemişken hangi yüzle sizi burada tanıyarak hakkınızda bir değerlendirme yapmama, sizi tanımlamama "etiketleme" diyebiliyorsunuz? Hiç mi utanmıyorsunuz, o kadar mı yüzsüzsünüz? Yoksa neler yazmış olduklarınızı mı unuttunuz? Hatırlamak için eski mesajlarınıza bir göz gezdirmeniz yeterlidir.

İkide bir küçümsercesine bir teslimiyet lafı tutturmuş gidiyorsunuz. Var olan gerçekliğe tanık olunan bir gerçekliğe teslim olmayıp ne yapmam gerekiyor? Sırf megaloman olduğum için inkar etmem mi gerekiyor? Tekrar soruyorum; Bu soruya net bir cevap vermediğiniz takdirde sizi bir daha muhattap almayacağım. Eğer Allah'ın gerçekliğine apaçık bir şekilde tanık dahi olsanız onun emirlerine teslim olmaz, red mi edersiniz? Yani siz dinsizliği dogmalaştırmış, egosuna teslim olmuş, kulu-kölesi olmuş, Kur'ani bir ifadeyle nefsini (benliğini) ilah edinenlerden misiniz? Bize "dinlerden özgür değilsiniz" demeden önce gerçekleri ve doğruları inkar ettirebilecek kadar azgınlaşmış olan egonuzdan özgür olup olmadığınız sordunuz mu hiç kendinize? Hele bunun bir cevabını verin bize. Egosuna teslim olmuş hiçbir beyin ne sıçrama ne de zihinsel bir devrim yapamaz. Beyinleri şartlanmış inkarcılığa, dinsizliğe programlanmış bir aklın sınırsızlığından, özgürlüğünden bahsedilemez.

Ben diyecegimi dedim,yazacagimi yazdim. Artik yazilanlara gelmeyen bir dusunce belirtimi olmadan da yazmamin bir anlami yok.

Yazilanlar, burda sitede, birakalim kimin ne yazdigina ve icerigine onlasr karar versin.

Cunku senin aklinin sinirli calismasiyla, sahsim hakkinda verdigin her turlu etiket ve yakistirma, sadece seni baglar beni basglamaz.

Dogru da seni baglar, gercegin de seni baglar.

Senin dogrun ve gercegin ile hakkimda soylediklerin de seni baglar.

Dolayisiyle beni baglayan bir sey yok.

Dedigim gibi senin beyin seviyene duserekte, senin verdigin icerikli yanitlara benden bekleme.

Senin muslumanliginda, seriatinda,m teslimiyetin de v.s. beni ilgilendirmez, seni ilgilendirir.

Durumundan mutlu isen de oyle kalmaya devam edersin.

Ayrica daha oncede dedigim gibi, senin siradan beyin duzeyin, cag disi kalmis beynin, benim dediklerimi ne algilayabilecek, ne de degerlendirebilecek duzeyde degildir.

Bunun boyle olmadigi da, zaten; her mesajina yansiyor.

Ayrica, senin beyin duzeyini onceden algilayamayipta, sana yazdigim mesajlar icin de ozur dilerim.

Konu dinlerden ozgur olmak nedemektir,bu konuda yazacak bir dusunden olamayacagin icin, bu baslikta yazacagin hic bir mesajin basligin konusu ile bir bagi yoktur.

Yazdigim bu ve bundan onceki mesaj ve yazi dili ve uslubu da, dile getirecegim senin mesajlarina yonelik son mesajdir.

Beyinlerimiz farkli dunyalara ait ve ortak hic bir yani yok.

evrensel-insan

Ben de diyeceğimi diyip konuyu kapatmıştım ki siz gelip yeniden kaşıyıp çıban çıkarttınız. Bu başlıkta asılı mesajları okuyan herkes sizdeki dünden redci dogmacı a(nti)teist zihniyeti fark edecektir. Hani ateizm bir sonuç olsa neyse belki anlayabilirim de sizin ki bir amaç bir şartlanma yani bildiğiniz bir dogmadır. Bunun yanı sıra sizdeki megalomaniyi, karşındakini küçümseyici tavrı da fark edecektir. Ben kimseye ne hakaret ettim, ne de küçümsedim. Sadece aldığım izlenime göre hakkınızda doğru ama yanlış bir yorum yaptım ancak sizin gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup karşımdaki hakkında işkembeden sallamadım.

Doğru ve gerçek bir tanedir. Senin doğrun, benim gerçeğim diye birşey yoktur. Mutlak bir doğru ve gerçek vardır. Bunun dışında benimsenen kişisel ya da toplumsal gerçek ve doğru(!)lar insanların kendilerince yonttukları putlardan farksızdırlar. Gerçek ve doğru herkesi bağlar. Siz dahil 7 sülalenizi de bağlar.

"Beynim iq tavanını deliyor" demek yerine gel o tavanı burada del de hepimiz şahit olalım. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Ya ispatlarsın ya da senin burada havanı indirir, sibobunu eline veririz. Karşı tarafı küçümsemeye kalkışmak bir zeka belirtisi olmadığı gibi içinde bulunulan zavallılığın da göstergesidir. Daha fazla alçalmak istemiyorsan ya susarsın ya da itibarını düzeltmek için iddialarını (zekanı) ispatlarsın.

Dinlerden özgürlük konusunda söyleyeceğimi en başta söyledim. Din demek yol, hüküm demektir. Eğer insanların takip ettikleri seküler yollar (ideoloji,sistem,felsefe) ve bu yollara konulan hükümler, kanunlar sizleri kısıtlıyorsa siz dinlerden özgür değilsiniz demektir. Zira sizin de bildiğiniz gibi mevcut seküler düzenlerin dogması olan "ifade etme yasağı" var yani anlayacağınız şekilde ifade özgürlüğü yoktur. Kemalist sistemde iseniz dinden özgür değilsiniz demektir mesela. Bay kemal hakkındaki negatif düşüncelerinizi ifade edemezsiniz. Bırakın negatif düşünce ifade etmeyi sevmemeniz bile suçtur, inek-minek de demez hakkınızda yaptırım uygularlar.

Dinsizlik ancak tüm yolları ve kanunları red etmekle mümkündür. Sizce, "ben yhwh,god,Allaha inanmıyorum ehehe" diyip seküler ideolojilerin boyunduruğunda olup kanunlarına uymaya zorlanan birisi ne kadar (dinlerden) özgürdür? Dinleri sadece semavi dinlere indirgemek ne kadar doğrudur? Bununla birlikte özgürlük tanımını da doğru yapmak gerekir ki ona göre de dinlerden "özgürlük"ten bahsedebilelim. Liboş bir zihniyetle herşeye gerekli-gereksiz, faydalı-faydasız, doğru-yanlış özgürlük deyip hak talep etmek özgürlük değil zıvanadan çıkmak, azıtmaktır. Özgürlük ihlali ancak temel hakların ihlaliyle geçerli olabilir, keyfi(gereksiz) şeylerin yasaklanmasıyla değil. Siz herhangi bir inanca zorlanıyor musunuz? Hayır (en azından İslam için), dini uygulamalara zorlanıyor musunuz? Hayır (yine islam için). O halde demek ki dinden (İslam) özgürsünüz. Ha derseniz ki ben özgür değilim o halde ya peşinize engizisyoncular, cadı avcıları takılmıştır ya da sizin özgürlük anlayışınızda ciddi bir sakatlık var demektir.

Dinlerden özgürlük konusunda söyleyeceğimi en başta söyledim. Din demek yol, hüküm demektir. Eğer insanların takip ettikleri seküler yollar (ideoloji,sistem,felsefe) ve bu yollara konulan hükümler, kanunlar sizleri kısıtlıyorsa siz dinlerden özgür değilsiniz demektir. Kemalistseniz dinden özgür değilsiniz demektir mesela. Dinsizlik ancak tüm yolları ve kanunları red etmekle mümkündür. Sizce, "ben yhwh,god,Allaha inanmıyorum ehehe" diyip seküler ideolojilerin boyunduruğunda olup kanunlarına uymaya zorlanan birisi ne kadar (dinlerden) özgürdür? Dinleri sadece semavi dinlere indirgemek ne kadar doğrudur? Bununla birlikte özgürlük tanımını da doğru yapmak gerekir ki ona göre de dinlerden "özgürlük"ten bahsedebilelim. Liboş bir zihniyetle herşeye gerekli-gereksiz, faydalı-faydasız, doğru-yanlış özgürlük deyip hak talep etmek özgürlük değil zıvanadan çıkmak, azıtmaktır. Özgürlük ihlali ancak temel hakların ihlaliyle geçerli olabilir, keyfi şeylerin yasaklanmasıyla değil. Siz herhangi bir inanca zorlanıyor musunuz? Hayır (en azından İslam için), dini uygulamalara zorlanıyor musunuz? Hayır (yine islam için). O halde demek ki dinden özgürsünüz. Ha derseniz ki ben özgür değilim o halde ya peşinize engizisyoncular, cadı avcıları takılmıştır ya da sizin özgürlük anlayışınızda ciddi bir sakatlık var demektir.

[/quote

yukarida belirttiginiz seyleri tam anlayamadim, kanunlar sizi ksitliyorsa derken din acisindan mi dediniz? ayrica kemalistseniz dinden ozgur degilsiniz ne demek? ben ateistsem ve kanunlar beni bir dine-allaha inanmam ve dini uygulamam konusunda baski yapmiyorsa ve inancsizligimi da istedigim gibi savunabiliyorsam dinden ozgurum demektir.

Evet sizi kısıtlayan ideolojiler de birer (seküler) dindir. Kemalistseniz dinden özgür olamazsınız. Zira kemalizm de seküler bir dindir, hem de en dogmatiğinden. Bir kemalist olarak 6 okun birini ihlal edebilir misiniz? Afedersiniz ama deyim yerindeyse "nah! edersiniz"; 6 okun birini inkar edenleri zindana atarlar. Bir kişi çıkıp "yok arkadaş ben 5 oku kabul ederim ama 6.oku mesela laikliği kabul edemem" diyemez. Sıkıysa bir desin hele; kemalist şeriat mahkemesi tarafından yargılanıp hooop yassı adaya, altındaki sandalyeye bir tekme öbür tarafa postalarlar adamı. Sizler hala takılıkalmışsınız "din = Allah, peygamber, ilahi kitap" kısmına; Din dediğiniz şey tüm sistem, ideoloji ve felsefeleri kapsar. Siz dinden falan özgür değilsiniz siz sadece göksel dinlerden özgürsünüz ancak yersel dinlerden özgür değilsiniz. Göksel din sana mini eteği yasaklıyorsa, yersel din de insanlara çarşafı, peçeyi yasaklıyor. Göksel din senin şapkana karışmıyorken yersel din senin sarığına bile karışabiliyor. Yani bizlere şeriatçı, baskıcı falan diyorlar ama yeryüzü dinleri göksel dinlere göre daha baskıcı. Bizde "Muhammed'i sevmiyorum, kemoşu seviyorum" diyen hakkında suç duyurusunda bulunup, bir kadına ağız-burun dalınmazken yersel dinlerde böyle şeyler olabiliyor. En saçması da bizlerde bir hayvan put devirdiği için cezalandırılmazken, yersel dinlerde insanların taptığı putu olduğundan habersiz put deviren bir inek bile cezalandırılabiliyor. (evet yanlış duymadınız bildiğiniz inek (mööö diyen hayvan)). :)

Taa basta yazdigim mesaji dogru durust okusan, bu kadar laga luga yapip ta, benim dedigime geri donmezdin.

Evrensel-insan zihniyetinin, hic bir ideolojisi,inanci metafizik ve etik degeri yoktur. Sadece gozlem yapar ve gozlemini dile getirir.

Dolayisiyle, bilim ve bilimselligi one cikarmis, aklin sinirlarini, gozlemin dusunce ufkuyla asmis, herhangibir ideoloji ve inancsal bir degeri, tabusu verisi kalmamis ustelik dusunce ufkunu sadece dile getirerek, kimseye hic bir konuda empoze etmeyen ve karismayan, baski kurmayan ve zorlamayan bir zihniyete sahip, birey bilincini tursel bilinc ile ozdeslemis ve her seyin bir insanoglu yaptirilmisligin ve bunun yapi ve isleyisinin bilincine ve farkina varmis ve bu yapi ve isleyisin insan ve insanligi adina, her turlu sorununu dile getiren bir serbest dusunur, dinlerden ozgurdur.-e.i.

Oyuzden yazilanlari dikkatli oku, kimseyi kendi aklinin sabiti ile etiketleme.

evrensel-insan