Jump to content

İnanca saygı duyulmaz !

@LpEr

Recommended Posts

Saygideger ateist bakis;

Burada ateizme ideoloji dedin.

Bir tercih, bir inanış yaptın.-AB-

Sen nasil bir inanira, Allah'in yoklugunu ispatliyamazsan, ben de sana ateizmin ideoloji oldugunu ispatlayamam.

Cunku sorun inanctir. Nasil bir inanir, Allah'ina korukorune inasnmis ve iman etmisse; onune ne getirirsen getir, sahiplendigi Allah'ini birakmaz.

Sende ayni durumdasin, Ateizme oyle bir inanmissinki, sana ne ispat edilirse edilsin, sahiplendigin ateizmi birakmazsin.

Ayrica ben, bu konuda gerekeni yazdim.

Ustelik, seni ikna etme gibi bir derdim de yok.

Zaten, ideolojiler ve inancsallar kisinin aklinda dogrulanir ve bu dogru sahiplenilir ve sabitlenirse; yapacak bir sey de yoktur.

Sana ateizminde ve ateistliginde basarilar.

Ama, dedigim gibi yanit yazacaksan, dusunce dile getireceksin.

Ayrica benim sana sordugum sorulara da zaten yanit vermemissin.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Sen ateizm nedir bilmiyorsun.

Ben boşa kürek çekmeyi sevmem.

Senin eksikliğin var diye cezasını ben çekemem.

Nereden uydurmuşsan bir insan merkezli, insanın algısı merkezli saçma yaklaşım uydurmuşsun.

İnsan merkezli olan şeyler dogmadır.

İşin özü maddedir.

Sadece madde değil diyorsan bu senin gerçekten sapkınlığını gösterir.

Senin algın referans değil.

Maddedir referans.

Ve istediğin kadar çarpıtmaya çalışsan da maddeye ateistlerden daha yakınını bulamazsın.

Örneğin kendine bak.

Metafizik, sezgisel vs saçmalıyorsun yahu :)

Tanım yapma ehliyetin olmadan, tanımlamaya girişmişsin.

Akıl hastanesindeki delinin "3 tablet ilaç içilmesi gerekir" demesi gibi bir şey....

Ayrıca diğer Türkiyeli Ateist konusuna gelince.

Şimdi terbiyesizlik yaptığını, art niyetli olduğunu kanıtlarıyla görebiliyorum.

Nesin ve kendini ne olarak tanımlıyorsun bilmiyorum (açıkçası senin de bildiğini sanmıyorum)

Ancak bu terbiyesizliğe son ver.

Ben senin sorularına cevap vermek zorunda değilim.

Ateizmle ilgili madde referansı olmayan durumu sun!!!!!!!!!!!!!!

İdeoloji ve inanç olduğu iddianı vücuda getir bakalım.

Terbiyesizlik yapmadan önce bu saçmalıklarına referans bul!!!!!

İnancın ne olduğunu benden iyi bilemezsin ayrıca.

İnançsızlık / sıfır inanç veya az inanç durumuna gelip de inanç muamelesi yapman resmen aptallık.

İddialarını dayanaklandır.

ATEİZMİN MADDE REFERANSINDAN KOPTUĞU NERESİ VAR? ORAYI ANLAT.

Boşu boşuna saylarca yazı yazma.

Sadece kırmızı yeri anlat.

Saygideger starbuck;

1-Tanri, insanoglu beyninin fonksiyonu dusuncesinin bir kavramidir. Bu kavram, yansimis ve algilanmistir. Bu kavramin, fenomenal tabani vardir. Hyloteizm-madde, panteizm-evren, Allah-kuran, god-isa, incil, hawking-bilimin yasalari mistisizm-varolus, afrodit-heykel, hubal-put, kizilderili-totem v.s.

2-Bu konuda, sitedeki numen nedir mesajimi okumani oneririm. Cunku E.Kant, numen olarak tanriya isaret etmistir. Halbuki tek bir numen vardir, oda insanogludur. Numen ne sorusuna degil;kim sorusuna cevaptir ve her turlu neyi ortaya koyan da kim olan insanogludur. Bunun algisi ve bilinci, otomatikman tanrinin yaraticisinin insanoglu oldugunu verir ve kendisi kim olan insanoglunun da baska bir kim aramamasini saglar. Yani, tanri arama ihtiyacini bitirir.

3-Tanri aklin bir urunudur, akil bu tanrisini, nesnellestirir. veya bir nesne/madde ile ozdeslestirir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

selam...sevgili evrensel insan...

beni islamdan agnostisizme taşıyan lakin burada duraksatıp pozitif ateizme girmeme mani olan yegane unsur pozitif ateizmin bana gerçek olguyu ifade edememesidir...

sizinle ortak paydadayız derken ben maddesel ve sezgisel yaşam taraftarlığımı ifade etmek istedim...

biliyorum ve sezinliyorumki "insan" dediğimiz biyolojik canlı salt et kemik doku madde tabanlı bir sistem değil...

yaşadığımız hemen her anda var dediğimiz kanıtladığımız ve sezinlediğimiz iddia ettiğimiz kimi zaman iddiamızın gerçeğe dönüştüğü kimi zaman yanıldığımız anlar hep olmuştur doğamız gereği olacaktır...

gerek teizm gerekse ateizm aynı hayali hedef almış araç amaç olmuş asıl hedeften sapılmıştır...

insan teizm ile hayali tanrılar kurgulamış bu kurgu insanı karanlık bir ışık gibi sarmaya başlamış insanı hayatın gerçeklerinden ve kendisini tanımaktan alı koymuştur...

ateizm ise hayali olarak deklare ettiği bu sisteme karşı maddesel savaş vermeye çalışırken insana dair hemen iç bir ifade işaret tanımlama getirmemiş insanı ve evreni salt madde! Olarak tanımlamakla yetinmiştir!

Yukarıda alintıladığım kritiklere kısa açıklamalar yapmak istiyorum...

1-alaa! Burada açıklamak istediğim minik nokta tanrı kavramının yansıması insan beyini kendisine oynadığı bir oyun olmasıdır! Bu oyun gerek acizlikten gerekse sosyolojik+psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır...

2-alaa! Buradaki ifadelerinizde islam tarihinde "enel hak" sözü ile meşhur olan hallacı mansuru "sübhani" sözü ile meşhur olan beyazıd-ı bistamı"taptığınız ayağımın altındadır" sözü ile mütefekkir inb-i arabiyi görmekteyim...

insan kendisine kim olduğunu sormaya başladığında bu kim!lik sorgusu insana insan üstü güç tanrıyı yarattırmış tanrıya taşımış lakin kimliğini tanrıda bulamayan insanın dönüşü yine kendisine olmuştur...

3-paganizm sizin ifadenizle sezgisel tanrı ifadesinin nesnesel halidir...

paganizm tanrının soyuttan somuta geçiş sürecidir...

tanrıya atfen bilinen tüm öğeler sıfatlar nesnelleştirilir maddeleştirilir ve numenal(sezgisel) boyuttan

fenomenal(5 duyu ile algılanabilir) boyuta indirgenir...

paganizmin çıkış noktası sezgisel olarak tanrıyı tanımlayan lakin maddesel olarak ifade edemeyen insanoğlunun tanrıya atfen ifade ve tanımlamalarını elle tutulabilir gözle görülebilir duruma getirerek tanıtmada tanımlamada ve her an algılayabildiği tanrısına ulaşmada kolaylığa ulaşmak istemesidir...

sorun sosyolojik ve psikoljik larak ele alınması gereken patalojik bir sorundur!

Muhabbetimiz için çok teşekkür ediyorum...

farkına varmaya başladığım bir kaç noktada bna yeni pencereler açtınız...

tekrar teşekkürler sevgili evrensel insan...

Tanrı kavramı binlerce yıl önceki ilkel düşüncelerin dünyayı, çevreyi tanımlamak için ortaya attıkları kavramdır.

Her insan zihninin oluşturduğu (saçmaladığı) tanrı ve diğer kavramları yanlışlamak mı gerekiyor.

Bunda bir sınır var mı? Ortada 7 milyar insan zihni varsa en az bu kadar bir tanrı yaratılabilir. Sonra da bunları tek tek olmadığını mı kanıtlamak gerekir.

Ateizm zaten bu tanrı saçmalığı olduğu için bir isim almıştır.

Yoksa durduk yerde birileri çıkıp haydi ateizm diye bir inanç bir ideoloji oluşturalım dememişlerdir.

Mesela Homo-habilisler de ateistti. Çünkü bir tanrıları yoktu, gerçeği eğip bükmüyorlardı.

Gelecekte dinler ve tanrı diye bir saçmalık kalmadığı zaman kimse de çıkıp ben Ateistim demeyecektir.

Normal olana dönülmüş olacaktır.

Saygideger starbuck;

Aciklamalarin icin, tesekkurler.

Yalniz temeli neden madde ve beyin olarak almak yerine, insanoglu olarak aldigimi izah edeyim.

Dogal zihniyetin, temeli insandisi ve insanlikdisina dayanir ve insanoglunu zihinsel ve davranis ve de sistemlesme ve de bir arada yasama ve iliski kurma olarak insanlastirmaz.

Yine, insanoglunun kendi kendine ve kendi adina yapilandirdigi dogal zihniyetin yapi ve isleyisi insandisina dayanir.

Buradaki insan disi, insanoglunun kendi disinda kalan ve algilayarak kavramla ozdeslestirdigi materyalizm temelli madde ve idealizm temelli tanridir.

Burada, materyalizm ve onun ontolojik temeli madde, insanoglunun insanlasamamasindaki en buyuk etkendir.

Eger temel madde alindiginda ve insanoglu madde ile ozdeslestirildiginde; insanoglu bir madde muamelesi gorur.

Tarihl inceledigimizde,insanoghlunun tarihinin her turlu gelisimi, tamamen fenomenal bir duzen uzerine olmustur. Iste bu duzenin temelinde madde ile ozdeslesen insanoglu, ayni madde gibi alinip satilmis, kole olmus, kendi butunu icinde de basta para olmak uzere yoneten, yonetilene ayrilmistir. Yasamini hic bir zaman one cikaramamis ve her turlu maddesel ve etik deger ugruna yasamini feda etmis ve hem turunun hem de kendi birinin varliginin bilincine ve farkina varamamistir.

Insanoglunun maddeye ozdeslesmesi nasil insanoglunu insanlastiramamissa, ayni sey; insanoglunu kendinden koparip, her turlu tanriya kul etmek icin de gecerlidir. Bu seferde insanoglu inancsal degerlere teslim edilmis ve yasamini bu ugurda harcamis ve savasmistir. Burada da, n e yasamin ne de insanoglu varliginin bilinc ve farkindaligi yoktur.

Iste metafizigin, ister ontolojik, ister teolojik temelleri olsun; ortada olan tek sey; dogal zihniyetin insandisi temellerinin, insanogluna kendi varliginin bilinc ve farkindaligini verecek bir duzeyde olmamasidir.

Ama, isin aci tarafi; insanoglunu fenomenal bir sekilde harcayan bu insandisi temellerin, aslinda arkasinda, bir numenal yapinin yani izm ve ideolojilerin olmasidir.

Iste insanoglunun zihinsel insanlasmasi adina, temellerimiz; ne madde ne de beyindir. Insanoglu turu ve onun bolunmez butunu biridir.

Iste bunun bilinc ve farkindaligi, bizleri insandisi ve onun her turlu insanlikdisi (ayrim, cikar, egoizm, savas, katliam,soykirim, iskence v.s.) zihniyetinden alir ve bizleri bize ait olan evrensel-insan zihniyetine tasir.

Oyuzden de evrensel insan zihniyeti, dogal zihniyetin tum insandisi ve insanlikdisi temellerini, insanustu, doga ustu gucleri, yasam sonrasini ve insanoglunun kendi eliyle, kendi adina oznellestirdigi ve anlam ve icerik ile, teleolojik bir yapida bir cesit kendi turu ustuine koydugu ve kendini onlar ugruna harcadigi tum fenomenal ve numenal kavramlastirmalarin kontrolunu kendine alir ve bu kavramlarin, mimarinin kendisi oldugunun bilincine ve farkina vardirir.

Eger istersen, sitede bu konu ile ilgili acilmis basliklarim var, evrensel-insan zihniyeti, bunlarin basinda geliyor. Profilimden bu baslik ve mesajlara ulasabilirsin.

Senin ile her konuda mesajlasmayi surdurmek isterim. Aramizdaki bu mesajlasma benim adima da cok yararli oldu.

Dolayisiyle, her seyin temeli insanoglu olan ve onun zihinsel insanlasmasi adina, konumuz ne olursa olsun, senin ile mesajlasmak ve bilgi alis verisi yapmak isterim.

Benim bir tek amacim var; insanoglunu kendi kendine cendereye soktuigu ve insan ve de insanlikdisina ittigi dogal zihniyetinin her turlu, metafizik, ontolojik, teolojik, teleolojik ve etik deger, veri, tabu ve izmlerinin sorunlarini ortaya koymak ve bunlarin neden insanoglunu insanlastirmadigini aciklamak.

Bu da ancak bu degerlerin disindan bakarak bir gozlem ile mumkun.

Sonucta insanoglu kendi kendini icine soktugu bu durumdan, yine kendi kendini kurtaracak olandir, epistemolojik olarak.

Tabi bu arada baska bir canli turu, kendisini bir alternatif olarak ortaya koymadikca. Buna en yakin olasilik, evrimsel olarak maymun turu.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger ateist bakis;

ATEİZMİN MADDE REFERANSINDAN KOPTUĞU NERESİ VAR? ORAYI ANLAT.-KB-

Beni ateizmin referansinin madde olmasi degil; ateizmin referansinin INSAN OLMAMASI VE INSANA MADDE MUAMELESI YAPMASI ILGILENDIRIYOR.

Ateizmin, kim sorusuna cevap verememesi ilgilendiriyor, ateizmin numenal insanoglu degerlerini gale almamasi ve numenofenomenal bagi algilayamamasi ilgilendiriyor.

Beni, madde temelli ateizmin; insanoglunun varliginin bilincine ve farkina varamamasi ilgilendiriyor.

Kisaca ateizmin referansinin insanoglu olmamasi ilgilendiriyor.

Eger yukaridaki aciklamayi, algiladiysan one gore yanit yaz, yok algilayamadiysan da, nesini algilayamadiysan orasini sor.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger ateist bakis;

ATEİZMİN MADDE REFERANSINDAN KOPTUĞU NERESİ VAR? ORAYI ANLAT.-KB-

Beni ateizmin referansinin madde olmasi degil; ateizmin referansinin INSAN OLMAMASI VE INSANA MADDE MUAMELESI YAPMASI ILGILENDIRIYOR.

Ateizmin, kim sorusuna cevap verememesi ilgilendiriyor, ateizmin numenal insanoglu degerlerini gale almamasi ve numenofenomenal bagi algilayamamasi ilgilendiriyor.

Beni, madde temelli ateizmin; insanoglunun varliginin bilincine ve farkina varamamasi ilgilendiriyor.

Kisaca ateizmin referansinin insanoglu olmamasi ilgilendiriyor.

Eger yukaridaki aciklamayi, algiladiysan one gore yanit yaz, yok algilayamadiysan da, nesini algilayamadiysan orasini sor.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Yukarıda işaretlediğim yerler anlamsızdır.

Böyle şeyleri algılayamaması doğru çalıştığını gösterir.

Çünkü sezgiler ve sezgilerden oluşturulmuş suni deneyimlerin ortak bir referans birimi bulunmaz.

Yani buradaki değeri ve önemi 1001 ise yandaki adamdaki değeri ve önemi 890'dır.

Ayrıca senin tezinin yanlışlığının kanıtı yine rüyalarda, halüsülasyonlarda, hayallerde bulunabilir.

Senin yaklaşımınla rüyalar, halüsülasyonlar ve hayaller de bir değer, bir amaç içerir.

İstisna mı uygulayacaksın?

Saydığın tanımda bunlar hariç mi diyeceksin?

Madde de hariç yokken senin bu saçmalıklarında hariçler istisnalar nedne çıkar?

Çünkü senin bilincinin bir çırpınışı var.

Maddeyi kapıp, soluğu sahibin olan ve seni güdümleyen o düşüncenin yanında almak.

Sen dogmatik bir insansın.

Bunu yukarıda işaretlediğim sözlerinden kendin de görebilirsin.

Senin gibi bir tane daha var buralarda.

osarıcı nickli arkadaş.

Cümlelerinizden, tarzınıza çok benziyorsunuz.

Ve ben bu tür şeyleri birilerinin öylesine yaptığını düşünmem.

Sen bunları bilerek yapıyorsun.

Bu bir itham değil, bu gerçek.

Sen maddeye gizem katma çabasıyla çırpınan dogmacılardan birisin.

İdeoloji ve inanç olduğu iddianı vücuda getir bakalım.-AB-

SSCB' ateizm ideolojisi ile dini konuda ulkesini yonetmistir.

Her turlu tanri konusu hakkinda bir gorustur ateizm.

Tanri da ya varlik konusudur (teoloji), ya da inanc konusudur.

Ateizm varlik olarak tanriyi yok kabul eder. Bu da materyalizm (ontoloji) ideolojisine dayanir

Inanc olarak ta; tanrinin var olduguna inanmaz,

Tanri konusu, bir fenomenal kavram olmadigindan, numenal bir kavramdir. Yani bes duyu ile algilanmaz.

Bes duyu ile algilanmayan kavramlarda, bilim ve bilimsel degildir, inanc ve inancsallik icerir.

Dolayisiyle, ateizm; tanrinin varligina inanc konusundaki varlik ve inancin negatif ifade edilisidir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger starbuck;

Eger temel madde alindiginda ve insanoglu madde ile ozdeslestirildiginde; insanoglu bir madde muamelesi gorur.

Tarihl inceledigimizde,insanoghlunun tarihinin her turlu gelisimi, tamamen fenomenal bir duzen uzerine olmustur. Iste bu duzenin temelinde madde ile ozdeslesen insanoglu, ayni madde gibi alinip satilmis, kole olmus, kendi butunu icinde de basta para olmak uzere yoneten, yonetilene ayrilmistir. Yasamini hic bir zaman one cikaramamis ve her turlu maddesel ve etik deger ugruna yasamini feda etmis ve hem turunun hem de kendi birinin varliginin bilincine ve farkina varamamistir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

selam segili evrensel insan...

içinizi acıtan problemin farkındayım ve bu problem emin olun sizin kadar bizimde içimizi acıtmakta...

sizin bu ifadelerinize binaen bu gün facebook'ta paylaştığım bir iletimi buraya aktarmak istiyorum...

selam...

ne sağcıyım ne solcu! ne dindarım nede din karşıtı!

ben! kaybettiğim kaybettirildiğim insanlığımı arıyorum bunca hengame arasında!

ben! tanrının dahi ulaşamayacağı bir yerdeyim...

tanrının dahi taraf olduğu bir zamanda tarafsızlık tarafındayım!

sadeyim duruyum ellerim temiz yüreğim temiz!

işte tanrıyı kızdıran celallendirende bu yönüm olmalı...

çünkü tanrı benim kadar temiz değil ellerindede yüreğindede kan var hınç var zulum var!

ve ben cehaletimle yarattığım tanrıyı kaybettiğim insanlığımı aramakla adım adım kendimi toplamakla öldürüyorum...

ben insanım insan olduğumun farkına varıyorum...

İdeoloji ve inanç olduğu iddianı vücuda getir bakalım.-AB-

Tanri konusu, bir fenomenal kavram olmadigindan, numenal bir kavramdir. Yani bes duyu ile algilanmaz.

Bes duyu ile algilanmayan kavramlarda, bilim ve bilimsel degildir, inanc ve inancsallik icerir.

Dolayisiyle, ateizm; tanrinin varligina inanc konusundaki varlik ve inancin negatif ifade edilisidir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

selam sevgili evrensel insan...

alaa!

doğru tespitler...

Saygideger nihilizm;

Ateizm tü kaka ben kendi dinimi ürettim o insana değer veriyor falan diyorsun yani. -nihilizm-

Benim ne dine ne de din uretimine ihtiyacim yok. Ben zihinde insanlasamayan insanoglunun sorunlarini ortaya koyuyorum.

Tanri varligi konusundaki her turlu olumlu/olumsuz ifade de buna dahildir.

Insanoglunun ne tanriya ihtiyaci vardir, ne de dine; yeterki kendi varliginin bilincine ve farkina varsin.

Bu da kendi dahil; herseyi anlam ve icerik ile ortaya koyanin kendisi oldugunun bilinc ve farkindaligidir.

Yani, kim sorusunun cevabi, insanoglunun kendisidir.

Materyalizm kim sorusuna cevap veremediginden, ateizm tanriyi yok sayar ve insanoglunun kim oldugunun bilincinde degildir.

Idealizm ise, kimi tanriya verir ve insanoglunu bir ne olarak tanriya oldurur.

Materyalizm de insanoglunu bir ne olarak kullandirtir,alir satar, harcar, ideolojilerin pesinden surukletir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger nihilizm;

Tanri varligi konusundaki her turlu olumlu/olumsuz ifade de buna dahildir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Yok öyle birşey.

Atıyorum türler var.

Bitki , bakteri , hayvan vs diye.

İnsan diyebilir mi ki ben bunlardan birisi değilim diye?

Sen ya kararsızsın tanrı konusunda.

Yada fikir belirtmek istemiyorum diyorsun.

Ama bi yandanda kurallar kaideler koyuyorsun insalıga.

Bu kuralları neye göre koyuyorsun.

Tanrıya göremi?

Ateizme göremi?

Saygideger ateist bakis;

Dedimya o isaretledigin yerler madde icin anlamsiz olabilir, sende bir maddfe oldugundan da senin icin anlamsiz olabilir.

Ne zaman maddeden insanliga terfi edersin, o zaman da anlam vermeye baslar.

Senin içini benim içimi yok.

Anlam dediğin şeyler senin öyle görmek istemendir.

Ayrıca bak yukarıdaki yazıda yine saçmalamışsın.

Mahkemede yargılanan birisi "bana kanatları olan beyaz bir yarı şeffaf yaratık geldi ve bunları bunları bunları yapmamı söyledi" dediğinde yukarıdaki gibi mi diyeceksin?

Yok efendim bu adamın dediği şey numenaldir, sezgiseldir o nedenle bu duruma bilimsel yaklaşım olmaz mı diyeceksin?

Hakim bey bu adama karşı vereceğiniz karar bu anlattığının "negatif inancı" olacaktır mı diyeceksin?

Savundukların, iddia ettiklerin zorlanmadan sallanıyor yahu.

Düşüncenin içindekini negatif inançla reddetme diyor adam.

Madem düşüncenin içindeydi bana nasıl ulaştı?

Bizlerin nereden haberi oldu?

Ben bu üçkağıtçılıktan nefret ederim.

Tanrı kavramı inancın şunun bunun konusudur bilimin değil diyip saklama çabasındaki üç kağıtçılardan nefret ederim.

Bak kendi kendini biliyorsun.

Yaptığın çok alçakça.

Buna son ver.

Ayrıca sörf yapar gibi hangi saçmalığın çürütülüp atılsa başka dalga yakalıyorsun.

Saygideger starbuck;

Hem aciklamalarin icin tesekkur ederim, hem de dunyada sayisi parmak ile bile gosterilecek kadar az olan beyinin, INSANTEMELLI, INSANFAKTIORLU INSANLASTIRAN Bilinc ve farkindaligina hosgeldin.

Iste evrensel-insan zihniyeti bunun uzerinedir ve nihilizm den en buyuk farki, BIRIN BILINCINI TURSEL DUZEYE CIKARMASIDIR.

Yani, bencillik, bananecilik, bireycilik, ego v.s. den arinmistir.

Bir birey olarak, kendisine dogumdan itibaren verilen tum degerleri, verileri ve tabulari sorgular ve aklin sinirlarini asarak, dusuncenin ufku ve bilincin ve farkindaligin insan ve insanligi ile; bunlari yapilandirilmisligin yapi ve isleyisi olarak tum sorgulanmazlariyla birlikte ortaya koyar ve onlardan arinir ve kurtulur.

Evrensel-insan zihniyeti; hic bir, insandisi, insanlikdisi, insanustu, insanotesi bag ve iliski icermez. Tum bunlari disindan gozlemler ve ortaya koyar.

Tanri, tanrisal yanasim, tanrilastirma v.s. temelli tum olumlu/olumsuz ideoloji ve inanclarin gereksizligini ortaya koyar. Bunlarin mimarinin insanoglu oldugunu ortaya koyar ve insanoglunun kim yonunu qua felsefesi ile dile getirerek, hic bir zaman sorgulanmamis ve hep "nedir" temelinde tartisilan ne ye yogunlasan dogal zihniyetin, insan ve insanligi adina sorunlarini ortaya koyar.

Butun bunlar, yerine ve konusuna gore benim tum baslik ve mesajlarimda islenmistir.

Ben bireysel olarak 1990'lardan beri bu yoldayim ve hic bir izmim, inancim, ideolojim v.s. olumlu/olumsuz mevcut degil.

Cunku ben bunlarla degil; bunlarin mimari olan insanoglunun sorunlariyla ve insanlasamamasiyla iilgileniyorum.

Tekrar aramiza hos geldin.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger nihilist;

Kurallari ve kaideleri insanoglu zaten hem kendi icin, hem de algiladigi hersey icin ortaya koymus.

Sorun olan tum bu ortaya konanlarin, insanoglu varliginin bilinc ve farjkindaligini ortaya koymamasi ve aksine bu kural koyucu insanoglunu da ayni diger algiladiklari gibi ya maddesel degerlendirmesi, ya da insandisi baska bir guce anlam ve icerik vererek teslim etmesi.

Iste yapilandirilmis dogal zihniyetin, insanlastirmayan yapi ve isleyisi bu zihniyete dayanir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Mahkemede yargılanan birisi "bana kanatları olan beyaz bir yarı şeffaf yaratık geldi ve bunları bunları bunları yapmamı söyledi" dediğinde yukarıdaki gibi mi diyeceksin?

Yok efendim bu adamın dediği şey numenaldir, sezgiseldir o nedenle bu duruma bilimsel yaklaşım olmaz mı diyeceksin?

Hakim bey bu adama karşı vereceğiniz karar bu anlattığının "negatif inancı" olacaktır mı diyeceksin?

Savundukların, iddia ettiklerin zorlanmadan sallanıyor yahu.

Düşüncenin içindekini negatif inançla reddetme diyor adam.

Madem düşüncenin içindeydi bana nasıl ulaştı?

Bizlerin nereden haberi oldu?

Ben bu üçkağıtçılıktan nefret ederim.

Tanrı kavramı inancın şunun bunun konusudur bilimin değil diyip saklama çabasındaki üç kağıtçılardan nefret ederim.

Bak kendi kendini biliyorsun.

Yaptığın çok alçakça.

Buna son ver.

Ayrıca sörf yapar gibi hangi saçmalığın çürütülüp atılsa başka dalga yakalıyorsun.-AB-

Algilayabilecegin kanaatine varmis olsam, sorularini cevaplardim ama; hic zannetmiyorum.

Senin once madde ile insanoglunun o devhasa farkini dusuncenin ufkuna alman gerekiyor.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger nihilist;

Anlayabilmen icin, epistemolojinin constructive bakis acisini algilaman gerekiyor.

Bu bakis acisinas gore, hersey bir insanoglu yapilandirilmisligidir (mankind construction)

Sitede ki, bilimin felsefi tabani nedir?, basliginda ben; bu konuyu detayli olarak acikladim.

Bir goz at istersen.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Bu bakis acisinas gore, hersey bir insanoglu yapilandirilmisligidir (mankind construction)

Şu tek cümle önermenin yanlışlıgını ortaya koyuyor.

İnsanı nasıl ortaya koyuyorsun kardeşim sen?

Din resmen bu.

Darwin çökertti insanı ortaya koymanın yanlışlıgını.

Bilime göre insanı bu kadar ortalayamazsın.

Herşey insanoğlu yapılandırmışlıgıdır demek maddeye küfretmek gibi.