Jump to content

Domuz eti


alpinçayırı

Recommended Posts

Domuzun yasak olmasının sebebi Antik Mısır'a, Sümerlere kadar gider. Eski Mısır'da domuz, çöl sıcaklarının etkisiyle yenmeyen bir hayvandı. Mısırlılar, hayvanlardan domuzu, pis olarak kabul eder ve tanrılara kurban etmezlerdi. Domuz değen kişiyi Nil Nehri'ne atıp yıkarlardı. Bu yasak önce Yahudiliğe ardından da Müslümanlığa geçti. Hıristiyanlıkta domuzun serbest olmasının sebebi Roma etkisidir. Hıristiyanlık, başlangıçta "İsevilik/Nasranilik" adıyla bir Yahudi mezhebiyken Azîz Pavlus'un Anadolu ve Avrupa'daki Yunan ve Romalı(günümüzdeki Batılı) paganları İseviliğe çekebilmek için sünnet, kosher(helal), şabat(cumartesi) vs. Yahudi ritüellerini kaldırdı. Ardından Hıristiyanlık, çok hızlı bir biçimde yayıldı.

İslam öncesi pagan Araplar da domuz eti yemez, sünnet olurlardı. Muhammed bu geleneği aynen devam ettirdi çünkü domuz, göçebe kavimlere ve çölde yaşayanlara uygun bir hayvan değildir; çok su isteyen hantal bir hayvandır. Bu durum da en çok sulak alanlarda yaşayan yerleşik halklara uyar.

İlgili linkler:

1) https://www.hurriyet.com.tr/turkler-niye-domuz-yemiyor-12828381

2) https://abdullahabdurrahman.wordpress.com/2019/12/29/dinler-ve-domuz-eti-hikayesi-alintidir/

3) https://evrimagaci.org/domuz-eti-saglikli-mi-domuz-eti-tuketmenin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-355

Domuzun yasak olmasının asıl sebebi mitolojide yer alan "tanrı katili" sıfatıdır. Sümerlerin sevilen tanrılarından birini öldüren Dumuzi, artık lanetli bir hayvandır. O gün bugündür domuz pis bir hayvandır.

dumuzi-domuz-temmuz

Link to comment
Share on other sites

Tarlası veya bostanı olan bilir. Domuzlar sürü halinde dolaşır ve insanlar gibi her şeyi yer. Bostana girdikleri vakit altını üstüne çevirirler ve geriye fazla bir şey bırakmazlar. Her ne kadar pis olduğu iddia edilse de bazı kültürlerde sevilmemesinin asıl sebebinin yiyecek açısından insanlara bir rekabet oluşturduğunu düşünüyorum. Bizim köyde hâlâ bostanları korumak için dağa domuz avına çıkarlar ancak pek başarılı olduklarını söyleyemem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...