Jump to content

Kuran'ın olayları anlatımı

Emre_1974tr

Recommended Posts

Kuran ağır dile sahip roman gibi değil de, sade bir şekilde anlatır bilgileri ve yaşam öykülerini. Hatta çoğu yerde geçişleri sinematik bir havada sunar. Bu yüzden bir çok yerde "de ki", dediler ki" gibi ifadeleri kullanmaz. Tabii aynı zamanda Kuran'ın matematiksel mucizesi de sağlanmış olur bu yolla.

YUSUF

80. Yûsuf'tan ümidi kesince bir kenara çekilip tartışmaya başladılar. Büyükleri dedi ki: "Babanızın sizden Allah adına garanti aldığını, daha önce Yûsuf'a yaptığınız haksızlığı bilmez misiniz? Babam bana izin verinceye, yahut da Allah hakkımda hükmedinceye kadar bu ülkeden ayrılmayacağım. Yargıçların en hayırlısıdır O."

81. Babanıza dönüp şöyle deyin: "Ey babamız, oğlun hırsızlık etti. Biz sadece bildiğimize tanıklık ettik. Biz gaybı bilenler değiliz."

82. "İçinde bulunduğumuz kente, beraberinde döndüğümüz kervana sor. Biz gerçeğin ta kendisini söylüyoruz."

83. Yakub dedi ki: "Hayır, öyle değil, nefisleriniz sizi yine bir işe itmiş. Bana düşen yine güzel bir sabra sarılmak. Bakarsın Allah onların hepsini bana getirir. Çünkü Alîm olan O, Hakîm olan O'dur."

Burada Yusuf'un kardeşlerinin büyükleri diğerlerine babalarına dönüp ne söylemeleri gerektiğini 81 ve 82. ayetlerde anlatıyor. Ve dikkat edin 83. ayette birden sahne değişiyor ve bu sözlerin babaları Yakub'a aynen söylendiğini ve hatta onun karşılık verdiğini görüyoruz. Yani arada "kardeşleri gidip babalarına bunları söylediler" diye bir ifade kullanılmıyor. Tıpkı bir film sahnesi gibi direkt o sözlerin Yakub'a iletilmiş olduğunu ve onun da cevap verdiğini görmekteyiz.

Başka bir örnek:

TAHA

43. "Firavun'a gidin, çünkü o azdı."

44. "Ona yumuşak ve tatlı bir sözle hitap edin; belki öğüt alır, yahut ürperir."

45. Dediler ki: "Rabbimiz, onun aleyhimizde bir taşkınlık yapmasından yahut yine azmasından korkuyoruz."

46. Buyurdu: "Korkmayın! Ben sizinle beraberim; işitiyorum, görüyorum."

47. Hadi gidin ona! deyin ki; "Biz senin Rabbinin iki resulüyüz. İsrailoğullarını bizimle gönder, onlara işkence etme! Rabbinden sana bir mucize getirdik. Selam, hidayete uyanlaradır."

48. "Azabın, yalanlayıp yüz çevirenler üzerine olacağı bize vahyedildi."

49. Firavun dedi: "Sizin Rabbiniz kim, ey Mûsa?"

Burada da Musa ve kardeşi Harun çekincelerini iletiyor. Rabbimiz de karşılık olarak korkmamaları gerektiğini belirtip, Firavun'a söylemeleri gerekenleri bildiriyor.

Ve yine dikkat edin 49. ayette birden bu sözleri Firavun'a aynen ilettiklerini ve hatta Firavun'un cevap vermeye başladığını görüyoruz. Yani yine arada "Firavun'a gidip şunları bunları söylediler" gibilerinden bir açıklama yok. Doğrudan sahne geçişi yaşanıyor.

Daha böyle bir çok örnekte "dediler", "dedi", "de ki" veya "deyin ki" gibi ifadeler kullanılmadan doğrudan anlatım sağlanmıştır. Bu durum, dediğim gibi, hem anlatıma akıcılık sağladığı gibi hem de Kuran'ın matematiksel mucizesini sağlamaktadır.

Mesela Kuran'ın tamamında "de" (kul) ve "dediler" (kalu) 332'şer defa geçmektedir.

"De" 332 defa...
"Dediler" 332 defa...

Selam ve sevgiler.

• 3 hafta sonra...

Kuran'ın dili ya tehdit eder ya korkutur yada Arapların agzını sulandıracak vaatler de bulunur

İncil ise bir psikokologun hastasına günlük hayatta nasıl davranması ve tepki vermesi gerektiğini anlatması yada iki iyi arkadaş ın birbirine hayat hakkında tavsiyede bulunmasına benzer bir dil kullanır

Bunun sebebi ne olabilir

@Emre_1974tr

@Emre_1974tr

allahın adaleti var mı

Diyelim ki çok yetenekli bir cerrah yada ressam olsun 

Bir de döl israfı bir mümin olsun 

Bu mümin ressam yada cerrah ın elini kesse allahın takdiri ne olur

allah bize kendini ve adaletini mükemmel olarak tanıtır

cahil liye devri Araplarının günlük hayatı ile ilgili fakat dünyadaki diğer insanları hiç ırgalamayacak boş beleş bir sürü konu da hüküm vermiş islam 

Peki bahsettiği m gibi bir duruma neden hiç değin il Memiş

Bu soru idlamın hem evrensel olmadığını hem de allahın adaletinin mükemmel olmadığı nı

Dolayısı ile de mükemmel olmayan bir ilahın var olamayacağını ortaya koyar mı

senin peygamber buna bile örnek olmuş

Ama idlam da benim ki gibi bir problem e cevap yok

Yahu bu muho peygamberlik ten önce hakem değil miydi

Tabi muho da haklı Araplar daha tuvaletini yapmayı bile bilmiyor

Ama her nasıl ise en üstün insanlar bu daha tuvaletini yapmayı bilmeyen adamlardan çikiyor

İdlam evrensel ise neden benim ki gibi bir etik sorunun çözümü yok islamda ama ev hayvanı kadar bile olmayan Arapların tuvalet eğitimine değinmiş

https://yenicagecza.com/kopeklerde-tuvalet-egitimi-nasil-verilir/

https://akbis.gantep.edu.tr/yonetim/upload/files/107386-7851.pdf

muho bana bunlar ile gelsin bende sofu olayım

Kuran'a ve İslam'a neden ihtiyaç duyalım

İnsanın kendi aklı ile çözüm üretemediği hangi konuya ışık tutuyor İslâm

Bana göre muho sadece cahilliye Araplarının sosyal hayatından tiksinen erdem sahibi bir deha idi

Ve bu cahilliye Araplarını nasıl yola getireceğini biliyordu

Yine bana göre Atatürk'ün Türk halkını küllerinden ayağa kaldırması gibi kendi halkını o dönemin muassır medeniyetler seviyesine getirmek için ıslahat çalışmaları yaptı

Fakat bu düşünce ve inanç sistemine hali hazırda düşünen erdem ve etik sahibi bilim ışıgınfa hareket eden hümanist toplumların bir ihtiyacı yok

Yine bana göre Muhammed sadece kendi toplum unu ıslah edip insana yaraşır bir şekilde yaşaması için bazı ıslahatlar yapan iyi bir insan idi

Fakat daha sonra Osmanlı hanedanlığı dahil insanlar bunu kendi çıkarları için kullandı

Şu filme bir göz atın

https://m.imdb.com/title/tt0756683/?ref_=ext_shr_lnk

Bana göre islamı diğer insanlara dayatan ve kendi çıkarları için kullanan özellikle osmanlı hanedanlığı döneminde ki cihad gibi amaçlarla kullananlar Muhammed'e en büyük zararı verip kötülüğü yapanlardır

Bugün Osmanlı hanedanlığı nın yaptiği cihad ile övünenlerin barbar Vikingler yada diğer istilacı kavimlerden ne farkı var

Bir gayrimüslim senin ülkeni tanrı için işgal edip akla gelebilecek her türlü kötülüğü yapsa müslüman lar ne hisseder

Osmanlı hoşgörülü idi demeyin sonuçta allah adına diye adamlara yapmadıkları kalmadı

Bugün İsrail de kendi tanrısı için vaad edilmiş toprakları işgal edip kendine göre kafirleri öldürüyor

Hadi cihad ilan edin osmanlı torunları yemez demi

On 30.05.2024 at 04:27, Emre_1974tr yazdı:

Kuran'da kelime tekrarlarındaki matematiksel mucizelerden bahsetmişken:

https://www.mucizeler.com/category/matematik/

Kutsal Kuran'ın Allah'ın sözü olduğunun kesin kanıtlarını sunan matematiksel mucizelere diğer örnekler için:

https://www.miracles-of-quran.com/mathematics.html

12 saat önce, Emre_1974tr yazdı:

Gökmen Altay da özellikle 19 sistemi mucizesi ile ilgili çalışmaları ile Kutsal Kuran'ın Allah'ın sözü olduğunu ve de korunarak günümüze kadar geldiğini net bir şekilde ispatlamakta:

https://www.youtube.com/@Altay19/videos?view=0&sort=dd&shelf_id=1

Bu mucizeyi/kanıtlarıi anlatan kitabı:

https://bookdown.org/gokmenaltay19/Kuran19/