Jump to content

Kürt IRKÇILIĞI ve Hariçten Gazel Okumak

Genius

Recommended Posts

Cigi.

Ben sana Kürtlerin ilkel olduğunu söyledim.

Bu tespitine katıldığımı da belirttim.

Ama ilkelliğin ırkçılıkla bir alakası yok dedim.

Irkçılık bir sistematik ve bilgi gerektirir, yanlış olsa bile, yalan olsa bile, ama derdin konu değil, ortalığı bulandırmak.

Sosyolojik bulgular demişsin ama sen sosyolojik çözümleme yapamazsın.

Irkçılık tarih sahnesine ilk ne zaman çıkmıştır?

Bu soruya cevap vermen yanlışını farketmede sana yardımcı olabilir.

Ayrıca ırkçılık çevreye de zarar veren bir şeydir. Salt muhafazakarlık ile değerlendirilemez.

Yani Kürt aşiretlerinin birbirlerini becermeleri ayrı bir durumdur, ırkçılık ayrı bir durum.

Mesela çoluk-çocuk demeden insan cesetleriyle dereler dolduran T.C'nin rejimi ırkçı ve katliamcı bir rejimdir.

Aradaki fark budur.

Onlar da aşiretler gibi birbirlerini becerseler umrumuzda olmaz; ama etrafa zarar veriyor.

Kaçıyorsun, sen bir korkaksın.

İletilerim de siliniyor.

Anlat bana.

Mustafa Kemal'in Diyap Ağa denen feodal ile ne işi var?

Sizler niye bu adamdan bahseder durursunuz.

Ben neyim dediğinin bir önemi var mı yahu, adam bir feodal bir gerici vs. vs.

Neyse boşuna konuşuyorum.

Cigi sen sosyolojik çözümleme yapamazsın, kendini fazla zorlama.

Ancak liberallere küfredersin.

Bence sen bu başlığı rahat bırak ve liberallere rahat rahat küfredebileceğin bir başlık bul.

Haydi hayırlı traşlar.

Kendi aşiretlerini üstün görme ve kan davası gütme ,kan ırkçılığı bu feodal alışkanlığa dayanıyor gibi.Cehaletten kurtulmaları için bu feodal esaretten sıyrılmalılar.Ama zor bu esareti de bırakamıyorlar.İlime fenne yönelmeliler.Türk ırkçılarının tuzağına düşmemeliler,kürt ırkçılarının da.

O zaman kendi dilimizde okuyup ögrenelim...

Geçen sefer de aynısı oldu.

İpler elinden kaçınca ortamı soğuttun :)

Çok sıcakkanlısın dostum, kendine hakim ol birşeyler yazarken.

İşler istediğin gibi gitmeyince iki sayfa karşılıklı hakaretle geçiyor.

Neyse, kendine iyi bak :)

Ben kimseye durduk yere hakaret etmem.

Haketmişindir.

Düşünmen gerek bence.

Ben senin komik olduğunu söyledim sadece.

Sen hakaret ettin.

Unutma.

Bence sen kendini bi bok sanıyorsun.

Bu konuda sabahtan beri onu görüyoruz. :)

Ben bu konuyu okuduktan sonra Kürtlerin ahlaksız insanlar olduğuna ve değişmelerinin mümkün olmadığına karar kıldım.

Bu yüzden.

Doğu anadolunun güvenliği , bölgende yeni doğacak çocukların zihninin kirletilmemesi , bölgedeki Türklerin güvenliği gibi sebeplerden dolayı , Kürtlerin ilkel kabile görüşlerini terkedinceye kadar onlarla savaşılmasının gerekirse öldürülmesinin doğru olduğuna karar verdim.

Bu adamlar hasta.

Düşmanlıgı kin gütmeyi birşey sanıyorlar.

Öncelikle buraya faşizmin, ırkçılığın ne olduğunu bilmeyenler gelip yorum yazmasın.

Sevgili özgürlükçülerimiz ve ulusalcılarımızın dillerine pelesenk olmuş olan KÜRT IRKÇILIĞI nedir?

KÜRT IRKÇILIĞI nasıl bir ırkçılıktır?

Bu şehir efsanesine artık bir son vermenin zamanı geldi.

Kürtler arasında ırkçılık yapana hiç rastlamadım.Ama Kürtlerde genel olarak zenofobik bir durum var bana göre.Gel şu aşirtleri,ağaları yok edelim,bitirelim dersin hemen "asimile ediliyoruz" derler.Burada sen ve senin gibi düşünenleri tenzih ediyorum.Ama genel olarak tepkiler öyle.

Kürtler arasında ırkçılık yapana hiç rastlamadım.Ama Kürtlerde genel olarak zenofobik bir durum var bana göre.Gel şu aşirtleri,ağaları yok edelim,bitirelim dersin hemen "asimile ediliyoruz" derler.Burada sen ve senin gibi düşünenleri tenzih ediyorum.Ama genel olarak tepkiler öyle.

Dostum :)

Ben Kürtlerin feodal ve kültürel olarak geri olduklarını söylüyorum.

Ama bunun ırkçılıkla bir ilgisi yok, Cigi bu konuda diretiyor.

Yahu adam tarih bilmiyor kaç sayfadır boş boş konuşuyor.

Aşiretleri bitirme konusuna gelince, devlet tarafından her zaman güçlendirildi. Hiçbir zaman bitirilmek istenmedi.

Yahu insanlar için en iyi sistem feodal sistemdir diyen gerizekalı bir öğretmen kuzenim var :)

Ne demek istediğini biliyorum zaten.

Ben Kürtlerin milliyetçiliğini tartışmak istiyordum.

Maalesef Cigi konuyu geleneklere getirdi.

İnci sözlükçülere çocuk diyorsun ve onların mottosunu kullanıyorsun.

Ne biçim bi adamsın sen.

Böyle çelişkili bi insan yok. :)

Offf.

Senin hayata yani inci sözlüğüne gözlerini açmadan önce binlerce filmde aynı diyalog geçti.

Biz bunu ortaokulda da söylerdik.

Burda rezil kepaze oldun, dayanamadın anama küfrettin.

En sonunda işi kıvıramayacağını anlayıp yelkenleri suya indirdin.

Sana bir adım atınca götün kalktı gene :)

Kürtleri şöyle böyle yapalım deyince sana aşırı reaksiyon göstereceğimi sandın.

Gene elin götünde kaldı, istediğin olmadı :)

Ayak altında dolaşma yeter :)

Ben kimseye durduk yere hakaret etmem.

Haketmişindir.

Düşünmen gerek bence.

Ben senin komik olduğunu söyledim sadece.

Sen hakaret ettin.

Unutma.

Bence sen kendini bi bok sanıyorsun.

Bu konuda sabahtan beri onu görüyoruz. :)

Ben bu konuyu okuduktan sonra Kürtlerin ahlaksız insanlar olduğuna ve değişmelerinin mümkün olmadığına karar kıldım.

Bu yüzden.

Doğu anadolunun güvenliği , bölgende yeni doğacak çocukların zihninin kirletilmemesi , bölgedeki Türklerin güvenliği gibi sebeplerden dolayı , Kürtlerin ilkel kabile görüşlerini terkedinceye kadar onlarla savaşılmasının gerekirse öldürülmesinin doğru olduğuna karar verdim.

Bu adamlar hasta.

Düşmanlıgı kin gütmeyi birşey sanıyorlar.

Yakışıksız bir yorum olmuş . İlkel olmalarındaki temel problemleri teşhis edip çözüm üretmek varken bu ülkedeki problemleri hep kan üzerinden çözmeye çalışmak bize bugüne kadar hiçbirşey kazandırmadı ; aksine çok şey kaybettirdi . Devlet faşizanlığı yapıp , devleti sütten çıkmış akkaşık olarak tavsif etmek ne kadar objektifse , tüm topu devlete atıp hiçbir sorumluluk kabul etmemek o kadar objektiftir .

Problem etnik çatışmanın körüklenmesine bir dur demektir . Her ne kadar Kürtlerde ırkçılık varsa aynı şekilde Türklerde de soykırım çığırtkanlığı yapıp salt Kürt düşmanlığı yapan iptidai ve saplantılı zihniyetlerde maalesef ki var . Her iki tarafın bu huşunet ve garabet dolu davranışlarına karşı tepki göstertmeli ve hiçbir halkıda bir kabahatten dolayı genellemeyle yaftalamamak gerekir .

Sevgilerimle...

Cigi.

Ben sana Kürtlerin ilkel olduğunu söyledim.

Bu tespitine katıldığımı da belirttim.

Ama ilkelliğin ırkçılıkla bir alakası yok dedim.

Irkçılık bir sistematik ve bilgi gerektirir, yanlış olsa bile, yalan olsa bile, ama derdin konu değil, ortalığı bulandırmak.

Sosyolojik bulgular demişsin ama sen sosyolojik çözümleme yapamazsın.

Irkçılık tarih sahnesine ilk ne zaman çıkmıştır?

Bu soruya cevap vermen yanlışını farketmede sana yardımcı olabilir.

Ayrıca ırkçılık çevreye de zarar veren bir şeydir. Salt muhafazakarlık ile değerlendirilemez.

Yani Kürt aşiretlerinin birbirlerini becermeleri ayrı bir durumdur, ırkçılık ayrı bir durum.

Mesela çoluk-çocuk demeden insan cesetleriyle dereler dolduran T.C'nin rejimi ırkçı ve katliamcı bir rejimdir.

Aradaki fark budur.

Onlar da aşiretler gibi birbirlerini becerseler umrumuzda olmaz; ama etrafa zarar veriyor.

Kaçıyorsun, sen bir korkaksın.

İletilerim de siliniyor.

Anlat bana.

Mustafa Kemal'in Diyap Ağa denen feodal ile ne işi var?

Sizler niye bu adamdan bahseder durursunuz.

Ben neyim dediğinin bir önemi var mı yahu, adam bir feodal bir gerici vs. vs.

Neyse boşuna konuşuyorum.

Cigi sen sosyolojik çözümleme yapamazsın, kendini fazla zorlama.

Ancak liberallere küfredersin.

Bence sen bu başlığı rahat bırak ve liberallere rahat rahat küfredebileceğin bir başlık bul.

Haydi hayırlı traşlar.

Ilkel olan insanlar irkci dúsüncelere sahiptirler.Bunu bilmeyen anlamayan sosyolojik unusurlari bildigini söylemesi bos bos sallamaktir.Ayrica konu dönüp dolasip T.C hükümetinin yaptigi katliamlara Mustafa Kemal'e gelmekte.

Yazilarin sahiplerine tahrik, hakaret ise süslemeler olarak kullanilmakta.

Yazilarin sahiplerine hakaret ve küfür etmem libos dúsúnce ile ugrasirim.Bu basligi da rahat birakmayacagim.

Kürtlerin geneli ilkel gelismemis aga kici yalamaktan haz alan irkcilardir.

Yakışıksız bir yorum olmuş . İlkel olmalarındaki temel problemleri teşhis edip çözüm üretmek varken bu ülkedeki problemleri hep kan üzerinden çözmeye çalışmak bize bugüne kadar hiçbirşey kazandırmadı ; aksine çok şey kaybettirdi . Devlet faşizanlığı yapıp , devleti sütten çıkmış akkaşık olarak tavsif etmek ne kadar objektifse , tüm topu devlete atıp hiçbir sorumluluk kabul etmemek o kadar objektiftir .

Problem etnik çatışmanın körüklenmesine bir dur demektir . Her ne kadar Kürtlerde ırkçılık varsa aynı şekilde Türklerde de soykırım çığırtkanlığı yapıp salt Kürt düşmanlığı yapan iptidai ve saplantılı zihniyetlerde maalesef ki var . Her iki tarafın bu huşunet ve garabet dolu davranışlarına karşı tepki göstertmeli ve hiçbir halkıda bir kabahatten dolayı genellemeyle yaftalamamak gerekir .

Sevgilerimle...

O yazi zaten irkcligin daniskasi.yüzde 99 u müslüman halki cahil degil de biz cahiliz.Islam ve kemalizm dininin icinde bocalayip duruyorlar bizi begenmiyorlar :o

Offf.

Senin hayata yani inci sözlüğüne gözlerini açmadan önce binlerce filmde aynı diyalog geçti.

Biz bunu ortaokulda da söylerdik.

Burda rezil kepaze oldun, dayanamadın anama küfrettin.

En sonunda işi kıvıramayacağını anlayıp yelkenleri suya indirdin.

Sana bir adım atınca götün kalktı gene :)

Kürtleri şöyle böyle yapalım deyince sana aşırı reaksiyon göstereceğimi sandın.

Gene elin götünde kaldı, istediğin olmadı :)

Ayak altında dolaşma yeter :)

Yapma ya.

Bana hakaret edersen küfrederim bu senin bekledigin bi tepkiydi.

Ban burada götün kalkı diyorsun ya.

Karşılık olarak sana şerefsizsin diyorum.

Anladın mı sistemi?

Mesela sen nazikçe mesaj yazıyorsun ve bana yalancı muammelesi yapmıyorsun.

Bende sana nazikçe mesaj yazıyorum.

Sen benden küfrettiğin için özür dilersen bende senden diliyorum.

Şimdi sen kendini bi bok sanıyorsun ayak altında dolaşma diyerek bunu yansıtıyorsun aklın sıra.

Eğer konuşmak istemiyorsan bana cevap vermezsin.

Bu her zaman böyle olmuştur.

Ben hiç bana cevap vermeyene cevap veremedi gözüyle bakmadım bakmamda.

Senin tüm bu çocuksu tavırlarımdan anladıgım birşey var.

Bence sen Kürt bile değilsin.

Eminim görünüşün falanda öyledir.

Sen Kürtçülügü kendine kalkan yaparak Kürtçülügün seni değerlendirdigini zanneden bi gerizekalısın.

Attıgın tüm mesajlar kendince hayaller taşıyor.

Yok şu şöyledir bu böyledir.

Görende psikolojiden anlıyorsun sanıcak.

Boş konuşan kendini Kürt sanan gerzegin tekisin.

Başka birşey değil.

Nutuk çekmene gerek yok.

Yazmazsın olur biter.

Ben Pante ile tartışırken yırtık dondan fırlar gibi bana yazan sendin.

Yoksa seni ipleyen yoktu.

Konu hakkında bir bilgin olduğunu ispatlamaya çalıştın.

Provoke etmeye çalıştın ama olmadı.

İçine oturdu, saldırganlaştın.

Psikolojiden anladığımı iddia etmedim ki :)

Bu da hazmedemeyişinin bir yansıması.

Anladın mı sosyopatçım?

Dostum :)

Ben Kürtlerin feodal ve kültürel olarak geri olduklarını söylüyorum.

Ama bunun ırkçılıkla bir ilgisi yok, Cigi bu konuda diretiyor.

Yahu adam tarih bilmiyor kaç sayfadır boş boş konuşuyor.

Aşiretleri bitirme konusuna gelince, devlet tarafından her zaman güçlendirildi. Hiçbir zaman bitirilmek istenmedi.

Yahu insanlar için en iyi sistem feodal sistemdir diyen gerizekalı bir öğretmen kuzenim var :)

Ne demek istediğini biliyorum zaten.

Ben Kürtlerin milliyetçiliğini tartışmak istiyordum.

Maalesef Cigi konuyu geleneklere getirdi.

Kürtlerin ırkçılığını bende kabul etmiyorum.

Milliyetçilik ise bu bölgenin hastalığı olsa gerek.Balkan ülkeleri de genelde milliyetçi ülkelerdir.Çevremizde bize örnek olabilcek bir toplumda yok ki :) Kürtler otobüsleri bombalar masum insanları öldürüp Türk milliyetçiliğini tetikler.Tetiklenen Türk milliyetçiliği masum hiç bir suçu olmayan Kürt bir gencin hayatını kaybetmesine neden olur.Bu olaylar iki tarafıda körüklüyor.İki tarafta aynı çünkü.Ver gazı dünyayı yaksınlar :)

Başlık yine bir dolu çöp yazısına döndü, öncelikle kürt sosyolojisine bakmak lazım , kürt siyasal hareketi veya milliyetçiliği olarak adlandırma yapılan olayın ne olduğunu anlamak için.

Feodalitesini aşamamış bölge yaşayanı (Kur-diz-tan) modernite kavramına kürt siyasal hareketi adını verdikleri politika ile direnmekte. Bu politkayı savunanlar feodal aşiret düzenlerinin zengin ileri gelenleri, işin daha da komiği okumuşlarının dahi bu feodaliteyi sürdürmek için eylem yapması.

Bugün doğunun kalkınması veya batı ile entegre bir kültür oluşturup insanının kültür seviyesinin yükseltilmesi için söylem yapan bir Siyasal şahsiyeti göremezsiniz, çünkü amaçları feodal ağalıklarının devamını sağlamak için devlete zerre değeri olmayan insanlarını piyon olarak kullanarak baskı yapmaktır.

Başlık yine bir dolu çöp yazısına döndü, öncelikle kürt sosyolojisine bakmak lazım , kürt siyasal hareketi veya milliyetçiliği olarak adlandırma yapılan olayın ne olduğunu anlamak için.

Feodalitesini aşamamış bölge yaşayanı (Kur-diz-tan) modernite kavramına kürt siyasal hareketi adını verdikleri politika ile direnmekte. Bu politkayı savunanlar feodal aşiret düzenlerinin zengin ileri gelenleri, işin daha da komiği okumuşlarının dahi bu feodaliteyi sürdürmek için eylem yapması.

Bugün doğunun kalkınması veya batı ile entegre bir kültür oluşturup insanının kültür seviyesinin yükseltilmesi için söylem yapan bir Siyasal şahsiyeti göremezsiniz, çünkü amaçları feodal ağalıklarının devamını sağlamak için devlete zerre değeri olmayan insanlarını piyon olarak kullanarak baskı yapmaktır.

:D :lol: :P ücü bir arada

:D :lol: :P ücü bir arada

İşte feodal ağların klasik piyonlarından biri kedicik. Aslında ne istediğini o da bilmez, ağları emreder sağa sola mayın döşer molotof atar, kamu mallarına zarar verir. Sorsan bunu niye yaptın diye verecek cevabı yoktur. Ama bu millet sizin o ilkel mağara kültürünüzü asimile etmeye kararlıdır. Mağara kanunları modern insan için geçerli değildir, modern insan hukuk kuralları etrafında yaşar, kültürünü bir adım öte taşımak için düşünce üretir. Teyzesinin amcasının kızıyla evlenebilmek için devlete baş kaldırmaz.

İşte feodal ağların klasik piyonlarından biri kedicik. Aslında ne istediğini o da bilmez, ağları emreder sağa sola mayın döşer molotof atar, kamu mallarına zarar verir. Sorsan bunu niye yaptın diye verecek cevabı yoktur. Ama bu millet sizin o ilkel mağara kültürünüzü asimile etmeye kararlıdır. Mağara kanunları modern insan için geçerli değildir, modern insan hukuk kuralları etrafında yaşar, kültürünü bir adım öte taşımak için düşünce üretir. Teyzesinin amcasının kızıyla evlenebilmek için devlete baş kaldırmaz.

Bizde aga,sizde pasa gelde yasa...

Öncelikle Kur-diz-tan tezin bir çöp ve onu çöpe atıyorum Akhe. Devamını tartışalım.

Kürt siyasal hareketinin kuruluş felsefesinden uzaklaşarak aşiretler ile kolkola girdiği doğrudur.

Ama aynı siyasal hareket kendi içerisinde de dönüşüm yaşamıştır.

İdeolojik bir mücadeleden ulusal bir mücadeleye dönüşmüştür.

Seninle tartışılacak konu değil bu ama Marksist-Ulusal bir dönüşüm yaşanırsa aşiretlere gidin diyemezsin.

Sanırım köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyorlar.

Pkk Marx-Lenin diye tuttururken, bitme noktasına gelmişti.

Bence bu stratejik bir hamleden başka bir şey değil.

Zira müslümanlar dinsizlik propagandalarından pek hoşlanmaz, bilirsin.

Bizde aga,sizde pasa gelde yasa...

Paşa ayrı bir konu açarsın onuda dünya üzerinden son 100 yıllık dönemden örnekler veririz, Kemalist ordu menderes döneminde tasfiye edilmiştir. Koreye gidiş hikayeside böyle başlar, amerikan madalyası almayan kimse Kurmayın başına oturamaz. Biz bunları elli yıldır yazıyoruz. Ama bizim amacımız sistemimizi ileri götürmek , sizin gibi mağara hayatına geri dönmek için eylem yapmak değil.

Öncelikle Kur-diz-tan tezin bir çöp ve onu çöpe atıyorum Akhe. Devamını tartışalım.

Bu tezi kimse çöpe atamaz, çünkü tez değil tarihsel gerçeklik . Açmış olduğum Kürt kimliği başlığı bunun içindi, kürt bir halk değil bölgedir. Bu bölgede yaşayan insanlara belirli tarihten sonra kürt denilmiştir.

Kürt siyasal hareketinin kuruluş felsefesinden uzaklaşarak aşiretler ile kolkola girdiği doğrudur.

Ama aynı siyasal hareket kendi içerisinde de dönüşüm yaşamıştır.

İdeolojik bir mücadeleden ulusal bir mücadeleye dönüşmüştür.

Seninle tartışılacak konu değil bu ama Marksist-Ulusal bir dönüşüm yaşanırsa aşiretlere gidin diyemezsin.

Sanırım köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyorlar.

Pkk Marx-Lenin diye tuttururken, bitme noktasına gelmişti.

Bence bu stratejik bir hamleden başka bir şey değil.

Zira müslümanlar dinsizlik propagandalarından pek hoşlanmaz, bilirsin.

Öncelikle kürt siyasi hareketi olarak adlandırılan olayın en büyük zararı yine bölgede yaşayan insanlaradır. Dünya üzerinde bitmiş bir sistemi kökeni İslama dayanan bölge kültürüne enjekte olmayacağını herkes bir şekilde bilir.

Zaten bu hareketin amacıda bölge insanı için bir şeyler yapmak değil onları değersiz bir asker olarak kullanmaktır, Kullanılmıştırda.Uğur Mumcu bunları çok açıp çıplaklığıyla yazarken öldürülmüştür. Bu hareketi kimlerin nerden ne amaçla yönettiği başladığı günden bellidir.

Bölgede marksist-Ulusal bir dönüşüm 500 yıl geçse sağlanmayacağını senin kadar bu işe destek veren yabancı istihbarat servisleride bilmektedir. Çünkü Kürt dediğin kimlik dört farklı etnik kökeni temsil eder ki bunlar arasında bırak ortak kültürü Dil birliği dahi yoktur. Barzaninin son yıllarda bunlar için neler yaptığını dünya üzerinde herkes biliyor.

Bir insan kendini kürt olarak tanımlıyorsa o bölge insanı için yapacağı en doğru sey bu tür bedava asker olma işlerine son verilmesi , derinliğin görülmesi için söylem olmalıdır. Daağa çıkarılan her kişi karşısında milli gelirden belirli miktarda pay silah sanayi ve ilaç sanayine akacak ülke insanın gelir seviyesi azalacaktır. paranın olmadığı yerde insanlara ister şeriatı sun ister demokrasiyi hiç bir sey ifade etmez. Sen parayı dışa aktarmak için söylemlerine devam ettiğin sürece bu sorun bitmez, bitmedide Osmanlı_rus savaşından beri var.