Jump to content

Ufuk Uras - Erol Manisalı Tartışması

jadi

Recommended Posts

Lokal ve analitik düşünen birine genellemeci yargılarla tartışma seyri yürütmek meseleyi uzatır da uzatır.

AB standartlarına erişmek iyi mi?EVET

AB'ye alacaklar mı? HAYIR

Alsınlar diye her tavizi vermeli mi?HAYIR

AB'yi desteklemek sosyalizme karşı mı?ŞÜPHELİ vs vsvsvsvs

Sosyalizm ve kapitalizm ilk tanımlandıkları gibiler mi?Öyle mi kalmalı?HAYIR.

Bu konuyu zırt-pırt çarpıtmayın. Kendi toplumlarımızın hakları için yabancıların baskısına muhtaç değiliz. Bu konuları ulusal birlik çerçevesinde çözebiliriz.

Ben de AB sürecinin sonuna kadar sürdürülmesini istiyorum.

Çünkü AB etkisi olmasa bizim demokrasi konusunda ilerlememiz olanaksız.

70'li yıllarda olduğu gibi dinci ve milliyetçi propaganda altında boğuluruz.

Seninle tartışmama gerek yok. :rolleyes: Bir söylediğin ötekini tutmuyor. Kaypak Pante. :angry:

Yani bunlar aslında hem esaslı biçimde liberalizmi hem de biraz sosyalizmi savunmaya çalışan kişiler.

Neden anlamıyorsun Marquez? Adamlar ehveni şer olarak AB'ye girelim diyor. Siyasi liberalizmin bazı kazanımlarını sosyalist sol reddetmez ki. Mesela adil yargılanma hakkı, gösteri özgürlüğü, basın özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü. AB ile bunlar gelecekse gelsin derler.

Ha bu ne kadar doğru bir tavırdır tartışılır.

Seninle tartışmama gerek yok. :rolleyes: Bir söylediğin ötekini tutmuyor. Kaypak Pante. :angry:

Tartışma! Alıştık artık sıyrılıp kaçmanıza. :lol:

Kaypaklık, yavşaklık vb. nitelikler de liboş karakteristiğidir, bize ait değil.

Biz dün ne dediysek bugün de o. Seni de, senin gibileri de çok davet ettim "getir kanıtını" diye ama bugüne kadar bir tane bile çıkamadı.

Halbuki 6 yıldır aynı nickle yazarım. Bloğumda tonlarca yazı. Bulun çelişen bir fikrimi, savımı getirin. Getiremezsiniz.

Çünkü ben sizin gibi omurgasız değilim.

Neden anlamıyorsun Marquez? Adamlar ehveni şer olarak AB'ye girelim diyor? Siyasi liberalizmin bazı kazanımlarını sosyalist sol reddetmez ki. Mesela adil yargılanma hakkı, gösteri özgürlüğü, basın özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü. AB ile bunlar gelecekse gelsin derler.

Ha bu ne kadar doğru bir tavırdır tartışılır.

Anlıyorum meseleyi hiç merak etme. Onların (liberal solun) sorunu var. Onlar var olan durumu iyi anlamıyorlar. Sorun bu diyorum.

Elbette sosyalistler, liberallerin her dediğine karşı çıkarlar diye bir şey yok. Ama konuya bütüncül bakmak zorundasın. Yoksa mesele anlaşılmaz. Çünkü siyasette her zaman 2+2=4 olmaz.

Mesela şu EVET oylamasında çıkan sonuç ne oldu? AB bildiğim kadarıyla, dolaylı olarak da olsa, EVET oylamasını destekledi. Gerçekten bu adil yargılama hakkı sağladı mı Türkiye'ye. Sağlamadı ama AB niye destekledi. Çünkü küresel sermayenin işine gelecek düzenlemeleri içeriyordu da ondan.

Adamlar ehveni şer olarak AB'ye girelim diyor?

Tamam girebilirsin. Ama sana getireceği pek fazla bir şey yoksa, üstelik bir sürü şeyi götürmesi söz konusu ise, böyle bir durum var, ne diye gireceksin?

• Like 1

Ufuk Uras'ı tasvip ettiğimden değil, merak ettiğim için soruyorum. Hakikaten bunu dedi mi? :angry:

Evet. Ona oy veren sol-sosyalist çevrelerden oluşan insanlarla bir toplantı ayarlanmıştı.

Adamlar da bazı mühim konular konusunda bir liste yapıp, bunları mecliste belirtirsiniz artık demişlerdi.

Ufuk Uras size ancak bir çorba ısmarlarım, o da 3 lira gibisinden bir şeyler söylemişti.