Jump to content

Ufuk Uras - Erol Manisalı Tartışması

jadi

Recommended Posts

Ne alakası var Osman Pamukoğlu gibi konuşmayla.

Söylediklerinin tümü yüzde yüz doğrudur.

Ayrıca "Bütün dünya bize düşman" lafını nerede etmiş? Uydurmayın.

Ortadoğu ve Türkiye üzerinde ABD ve AB'nin planları olduğunu söylüyor. Yalan mı?

"Ordumuz bizi kurtarmalı" falan da dememiş.

Neden böyle yalanlara, çarpıtmalara başvurmaktasınız sürekli?

Asker silah patlatmasın ama ben de varım desin falan demiş işte Manisalı, sunucu okudu yazısını. Kimse bir şey yapmıyor, ordu yapmalı diyor, ordumuz bizi kurtarsın dedi dediğim bu.

AB ve ABD'nin bölgede beklentileri, çıkarları elbette var. Türkiye'nin de var. Ama Türkiye'nin AB'nin tehdidi altında olduğu tarzı iddiaların aslı yok. Ulusalcılar ülke dışa kapansın istiyorlar, tüm bu anti-emperyalizm, tam bağımsızlık geyiğinin özü o. Dışa açılan Türkiye'yi istedikleri gibi kontrol etmeleri mümkün değil zira. Öyle de oluyor nitekim.

Oha. Hadin Ufuk Uras neyse de, Manisalı ne zaman sosyalist olmuş? Bildiğin kemalist milliyetçi bu adam. Temel tezi, ana hedefi türkiyeli işçiler ile burjuvaların birbirlerine yaklaştırılmasına dayalıdır.

Asıl sana Ohaa!

Erol Manisalı üniversiteden hocamdı. Benden iyi mi bileceksin?

Aç da "Kapitalizmin Temel İçgüdüsü" kitabını oku.

Yurtseveri milliyetçi, yurtsever devrimcileri Kemalist diye yaftalamak liboşların adeti olmuş.

Asker silah patlatmasın ama ben de varım desin falan demiş işte Manisalı, sunucu okudu yazısını. Kimse bir şey yapmıyor, ordu yapmalı diyor, ordumuz bizi kurtarsın dedi dediğim bu.

AB ve ABD'nin bölgede beklentileri, çıkarları elbette var. Türkiye'nin de var. Ama Türkiye'nin AB'nin tehdidi altında olduğu tarzı iddiaların aslı yok. Ulusalcılar ülke dışa kapansın istiyorlar, tüm bu anti-emperyalizm, tam bağımsızlık geyiğinin özü o. Dışa açılan Türkiye'yi istedikleri gibi kontrol etmeleri mümkün değil zira. Öyle de oluyor nitekim.

Çarpıtıyorsun Astur.

"Ordu sokağa inmesin. Ama ben de varım diyebilir." demek başka, "ordu bizi kurtarsın" diyor başka.

İkisi arasında dağlar kadar fark var.

Devrimciler son anına kadar orduya da çağrıda bulunur ve halk hareketlerinin yanında olmalarını, en azından karşısında olmamalarını bekler. Ekim Devriminde de böyle olmuştur. Devrim öncesi tüm bildiriler "İşçiler, Köylüler, Askerler!" diye başlar.

AB'yi ABD'den ayrı düşünmek yanlıştır. Emperyalistlerarası entegrasyon vardır, işbirliği vardır ve AB'nin Ortadoğu ve Türkiye üzerinde aynı ABD gibi beklentileri vardır. O yüzden de daha dünkü çocuk Hırvatistan'ı bile aralarına alırlar, bizi oyalayıp dururlar.

Erol Manisalı üniversiteden hocamdı. Benden iyi mi bileceksin?

Aç da "Kapitalizmin Temel İçgüdüsü" kitabını oku.

Ne varmış o kitapta? Kapitalizme sadece sosyalistler karşı çıkmıyor ki. Manisalı'nın bir kere yerleşik kemalist yapıyla problemi olmaması, onun tavrını epey sorunlu yapıyor ki, Ufuk Uras da bunu faş etmiş o videoda.

Kendini savunmak icin kullandigin su argumana karsilik misal verdim ben

Ornedin 12 Eylul'u anlatan makale yazdin

Ama veridin konu linki hem devrim hem darbe idi

linke bastik ve Evren'i gorduk, ne dusunuruz?

Ornekleme yani

Evet Ozur?

Kıvırma Jadı. Açık açık yazmışsın işte.

Hem devrim hem darbe linkine basiyoruz ve Kenan Evren cikiyor

Benim hem devrim hem darbe dediğim 27 mayıstır.

12 Eylül'ün devrimle ne ilgisi var?

12 Eylül'e hiç "Hem devrim hem darbe" başlığı atılabilir mi?

Var mı bir tane ahmak 12 eylül için devrim diyen?

Tamam senden ozur isteyen yok, ne gerizekali oldugun gorulsun bu bana yeter

Bir de zeytinyağı gibi üste çıkmıyor musun.. Yuh artık!

Sen bir site aç da göreyim resimlerini, bakalım neler koyacaksın. O zaman konuşuruz.

Gidip de Hükümetten bahsedince Tayyip'in resmini koyduğunda "RTE yalakası" diyenler olursa bana yaptığın salaklığı hatırlarsın. :lol:

Bir de zeytinyağı gibi üste çıkmıyor musun.. Yuh artık!

Sen bir site aç da göreyim resimlerini, bakalım neler koyacaksın. O zaman konuşuruz.

Gidip de Hükümetten bahsedince Tayyip'in resmini koyduğunda "RTE yalakası" diyenler olursa bana yaptığın salaklığı hatırlarsın. :lol:

Kafandaki seyi azicik kullan pante. Bak kotulukten degil su an gercekten kendini rezil ediyordun

Ornek vermek diye bisey duymadin mi hic?

Turkce'ye benden daha hakim, daha pante'nin anlayabilecegi seviyede aciklayabilecek varsa bana yardim edebilir mi burda Pante neden yanlis anlamis soylenen seyi

Çarpıtıyorsun Astur.

"Ordu sokağa inmesin. Ama ben de varım diyebilir." demek başka, "ordu bizi kurtarsın" diyor başka.

İkisi arasında dağlar kadar fark var.

Devrimciler son anına kadar orduya da çağrıda bulunur ve halk hareketlerinin yanında olmalarını, en azından karşısında olmamalarını bekler. Ekim Devriminde de böyle olmuştur. Devrim öncesi tüm bildiriler "İşçiler, Köylüler, Askerler!" diye başlar.

AB'yi ABD'den ayrı düşünmek yanlıştır. Emperyalistlerarası entegrasyon vardır, işbirliği vardır ve AB'nin Ortadoğu ve Türkiye üzerinde aynı ABD gibi beklentileri vardır. O yüzden de daha dünkü çocuk Hırvatistan'ı bile aralarına alırlar, bizi oyalayıp dururlar.

Siyasi söylemlerde yer yer kolayca okunabilecek altmetinler oluyor. Herkes sustu, asker konuşmak zorunda kaldı ne demek mesela sence? Ya da asker sivillere destek vermeli ne demek? Adam açık açık askerin siyasete müdahil olmasını diliyor. Askerden medet umuyor. Demokrasilerde olacak iş değil bu.

Demokrasimizin yüz çeşit sıkıntısı var ama düzenli seçim yapılıyor ediliyor, niye halk desteğini alıp iktidar olmaya çalışmak yerine devrim hayalleri falan kuruyorsunuz? Hani Kürt siyasi hareketinin önünü seçim barajı, KCK davası vs. tıkıyor, sizin zihniyetinizin baraj sorunu yok, ama yerel ve genel seçimlerde, referandumlarda durmadan yenilgi alıyorsunuz. Sorunu biraz kendinizde arasanız? Stockholm sendromu diyerek, göbeğini kaşıyan halk diyerek olmuyor bu iş.

AB ve ABD'nin çıkarları da her alanda örtüşmüyor, yok öyle bir şey.

Hırvatistan da üyelik için gereken şeyleri bir bir halletti. Biz yapmadık. Kıbrıs gibi çetrefilli konular da süreci tıkıyor tabii de, gereksinimleri yerine getirmeden bizi oyalıyorlar diye ağlaşmak iş mi? 33 başlıktan birini kapatabilmişiz henüz; bunları yapmış olsak ve hâlâ kapıda bekletseler itirazını anlayacağım da Türkiye üyelik yoluna giren diğer ülkelerin gerçekleştirdiği şeyleri gerçekleştirmedi. Ha bir de Hırvatistan pek çok alanda Avrupa'ya zaten entegre olmuş, ufak nüfuslu ufak bir ülke. AB açısından Türkiye kararı doğal olarak daha zorlu bir karar.

http://dunya.milliyet.com.tr/hirvatistan-cikti-ay-a-/dunya/dunyadetay/25.06.2011/1406588/default.htm

Kafandaki seyi azicik kullan pante. Bak kotulukten degil su an gercekten kendini rezil ediyordun

Ornek vermek diye bisey duymadin mi hic?

Turkce'ye benden daha hakim, daha pante'nin anlayabilecegi seviyede aciklayabilecek varsa bana yardim edebilir mi burda Pante neden yanlis anlamis soylenen seyi

Jadı, ne oldu tutunacak bir dal bulduğunu mu sandın yoksa?

İki sefer yazdım; "27 Mayıs, hem devrim hem darbe" başlığına Türkeş'in ve Cemal Gürsel'in resminin konulmasını senin gibi doğru bulmayan birisi varsa ve sırf Türkeş'in resmini o başlığa koyduğum için beni ideolojik anlamda suçlayan varsa sana destek versin, bilelim senden başka salak var mıymış? diye.

Ama buna sarılmadın ve kimseye sormadın.

Şimdi nooldi?! :lol:

İşte bu sana ders olsun!

Umarım küçük numaramı anlamışsındır, ama sanmıyorum. :(

Ne varmış o kitapta? Kapitalizme sadece sosyalistler karşı çıkmıyor ki. Manisalı'nın bir kere yerleşik kemalist yapıyla problemi olmaması, onun tavrını epey sorunlu yapıyor ki, Ufuk Uras da bunu faş etmiş o videoda.

Yahu bu liboşlar ne kadar mantıksız düşünebiliyor böyle.

Solcu, sosyalist olan biri eğer Atatürk'ü de savunuyorsa onu soldan-sosyalistten saymıyorlar.

Size ne yahu?

Siz kapitalizminizi korumaya çabalayın, emperyalizmi inkar edin, iktidarı savunun.

Size ne solun içindeki fraksiyonlardan?

O videoda da kimse kimseyi faş etmemiş.

Tersine Ufuk Uras'ın haklı söylemlerini Erol Manisalı hoca büyük bir ustalıkla oligarşi ve emperyalizm açıklamasıyla sol tabana oturtmuş.

Hiçbir konuda ters düşmemişler.

Siz videonun sonundaki Ufuk Uras'ın "Genelkurmay neden bunları kabul etmiyor. Neden Nato'dan çıkmıyor?" sözlerini Erol Manisalı'ya karşı söylenmiş sanıyorsunuz ama Manisalı hoca da "Biz de bundan şikayetçiyiz zaten. Biz de istemiyoruz" diyor.

Ama Ufuk Uras'ın kavrayamadığı Nato'dan çıkmanın, ABD'ye tavır almanın genelkurmayla ilgisinin olmadığı.

Bu bir devlet politikasıdır. Oligarşinin tercihidir. Genelkurmay'ın istemesiyle olmaz, zaten genelkurmay da oligarşinin emrindedir.

O yüzden Erol Manisalı hoca Ufuk Uras gibi konuya sığ bakmıyor. Ne diyor:

"Oligarşinin tasfiye edilmesi gerekir" diyor.

Türkiye'nin asıl meselesini bu kısa cümlede açıklıyarak bir anlamda Ufuk Uras'a ders veriyor.

Türkiye'nin asıl meselesini bu kısa cümlede açıklıyarak bir anlamda Ufuk Uras'a ders veriyor.

Offf pante amma uzun uzun yazdın arkadaşım. Gerek yok bu kadar lafa. Türkiye'deki oligarşi zaten Kemalizm ile hayat bulur. Devletin resmi doktrini kemalizmdir. Oligarşinin batı medeniyetine angajmanı Kemalizm ile meşrulaştırılır, çağdaşlaşma projesi olarak sunulur. Hem oligarşi karşıtıyım diyip hem de kemalist olamazsın. Nokta.

Siyasi söylemlerde yer yer kolayca okunabilecek altmetinler oluyor. Herkes sustu, asker konuşmak zorunda kaldı ne demek mesela sence? Ya da asker sivillere destek vermeli ne demek? Adam açık açık askerin siyasete müdahil olmasını diliyor. Askerden medet umuyor. Demokrasilerde olacak iş değil bu.

Demokrasimizin yüz çeşit sıkıntısı var ama düzenli seçim yapılıyor ediliyor, niye halk desteğini alıp iktidar olmaya çalışmak yerine devrim hayalleri falan kuruyorsunuz? Hani Kürt siyasi hareketinin önünü seçim barajı, KCK davası vs. tıkıyor, sizin zihniyetinizin baraj sorunu yok, ama yerel ve genel seçimlerde, referandumlarda durmadan yenilgi alıyorsunuz. Sorunu biraz kendinizde arasanız? Stockholm sendromu diyerek, göbeğini kaşıyan halk diyerek olmuyor bu iş.

AB ve ABD'nin çıkarları da her alanda örtüşmüyor, yok öyle bir şey.

Hırvatistan da üyelik için gereken şeyleri bir bir halletti. Biz yapmadık. Kıbrıs gibi çetrefilli konular da süreci tıkıyor tabii de, gereksinimleri yerine getirmeden bizi oyalıyorlar diye ağlaşmak iş mi? 33 başlıktan birini kapatabilmişiz henüz; bunları yapmış olsak ve hâlâ kapıda bekletseler itirazını anlayacağım da Türkiye üyelik yoluna giren diğer ülkelerin gerçekleştirdiği şeyleri gerçekleştirmedi. Ha bir de Hırvatistan pek çok alanda Avrupa'ya zaten entegre olmuş, ufak nüfuslu ufak bir ülke. AB açısından Türkiye kararı doğal olarak daha zorlu bir karar.

http://dunya.milliyet.com.tr/hirvatistan-cikti-ay-a-/dunya/dunyadetay/25.06.2011/1406588/default.htm

Kılıçdaroğlu'nun "Stockholm sendromu" gibi salakça tespitini bize de malettin ya helal sana.

Bana ne Kılıçdaroğlu'nun ne dediğinden?

Jadı da Karadenizliler için yazmış Stockholm sendromunu.

Bunlar Stockholm sendromunu bilmiyorlar.

Sen devrimi sadece iktidarı zorla alaşağı etmek olarak algılıyorsun herhalde.

Benim öyle bir fikrim yok.

Ben demokratik sosyalizm taraftarıyım, proleterya diktatörlüğünü falan savunmuyorum.

Vatandaşın yuvasının, ekmek kapısının, ahırdaki hayvanının, tarlasının vs. kamulaştırılmasını da düşünmüyorum.

Ayrıca bizim için yenilgi yoktur. Biz evrim-devrime inanırız. Aralardaki inişler-çıkışlar önemli değil, sonuç önemli.

Hırvatistan konusunda yazdıklarının benzerini çok dinledik daha önce.

Hepsi yalan, hepsi bahane. Türkiye'yi almazlar, almayacaklar.

33 başlıktan 1'i mi? :blink:

33 başlığın 13'ü hallolmuş.

17'sini siyasi nedenlerle bloke ettiler, hiç görüşmüyorlar.

3 başlık bu yıl içinde hallolabilir. Ama o 17 başlık açılmadığı için ilerlemeyi kitlediler.

Açık açık "Seni istemiyoruz" demiyor, böyle yapıyorlar.