Jump to content

Necip Fazıl Kumarhanede Basılmış

somebody

Recommended Posts

Erdoğan tayfasının üstadı olan necip fazılın hayatında bir kesit. Üstelik bu olay tövbe edip tarikata girdikten sonra gerçekleşiyor.

Zurnik lakaplı Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük kadın satıcısı kişi ile kumarhanede basılıyor.

Bu adam hiç de öyle anlattıkları gibi biri değil. Dincilerin yaladığı şekerin içinde illaki zehir vardır.

5e8652035542811804501b79.jpg

https://www.milliyet.com.tr/gundem/beyoglunda-buyuk-kumarhane-baskini-6180150

İstanbul polisi, 22 Mart 1951’de, Taksim Pire Mehmet Sokağı 14 numaralı apartmana baskın yapıyor, operasyonun başında bizzat dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Aygün bulunuyordu. Kumarhanenin bulunduğu apartmandan içeri giren polisler, büyük bir salonda bulunan masasının etrafında toplanan 19 kişiyi yakaladı. Yakalananlar arasında aylardır arandığı halde bir türlü yakalanamayan ünlü kadın satıcısı şoför Zurnik, kumarhanenin sahipleri Seyfi ve Fevzi Feyzi Gürel kardeşler, Mehmet Şakir Özkan, Mustafa Akşar, soyadı saptanamayan Vasil, Ligor Karabaşoğlu, Burhanettin Su ve Fahri Kutbay adlı kişiler bulunuyordu. Ancak polisler ve baskını haber yapmak için olay yerinde görevli gazeteciler, karşılarında Büyük Doğu Dergisi’nin sahibi ve başyazarı Necip Fazıl Kısakürek’i gördüklerinde şaşkına dönmüşlerdi. Polis ile birlikte kumarhaneye giren gazeteciler Kısakürek’e “Burada ne yapıyordunuz?” sorusunu yöneltirken, İslamcı düşünürün, “Ben buraya röportaj yapmak için gelmiştim; mecmuama kumar aleyhinde haber yazacaktım” cevabı kimseyi tatmin etmez. Kısakürek’in sözlerine gazeteciler de polisler de inanmaz. Kısakürek, kumarhane baskınından sonra, 3 Nisan 1951’de çıkarıldığı mahkemede 30 lira para cezasına çarptırıldı.

• Like 1