Jump to content

Recommended Posts

İyi insan olmak için dine gerek yoktur.

İslam’ın olmadığı ülkelerde toplumlarda da iyi insanlar vardır. Hatta müslüman ülkelerden daha fazla sayıda iyi insan başka toplumların içinde bulunur.  
İspatı çok kolay.  

İnsan hakları öncülerinin hepsi din karşıtı olarak ortaya çıkmıştır.  
Bilim teknoloji yapanların hepsi dincilik karşıtı toğşumlarda ortaya çıkmıştır.  

Tıbbi gelişimlerin hepsi dinin az yaşandığı ortamlarda meydana gelmiştir.  

Hatta zaten dinlerin kendisi iyi değildir. Çünkü kendi gibi olmayan insanların hepsini düşman olarak görür.  Hatta hızını alamaz ve kendine inanaların aldıkları her nefesin bile hesabını soracağını döyler. Bu nasıl iyilik lan. Ama Allah affediyor , eğer onun her dediğini yapar bütün malınızı paranızı onlara verir de onlar için ölür öldürürseniz size bahşettiği nefesi helal eder , affeder. İşte dinlerin iyiliği bu kadar.

Cahil özgüveni ile tüm dinciler bu vahşi öğretilerini savunmaya kalkarlar.  

Bilime düşman olan dinciler kendilerini bu kadar süper olduklarına nasıl inandırıyorlar.

Tanrıları öyle söylüyormuş da oradan biliyorlar.🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

• Like 1

Cehennem diyarı, dinlere rest çekenler için icat edildi. Böyle yapınca akıllarınca milleti korkutacaklarını zannettiler, ki korkarım, bir hayli korkutmuşlar. Baksanıza dünyanın 4´te üçü dindar. Ayrıca dinsizleri karalamak için her fırsatı kullanıyorlar, halbuki dindarların birçoğu cehenneme inanmalarına rağmen, her türlü haltı işlemekten geri durmuyor. 

Evet; doğru bir tespit. Din(ler) insanları yola getirmiyor ve getirmez de, çünkü doğanın bir parçasıyız. Haliyle önceliğimiz kendimizedir ki bunun dinle minle alakası yoktur.

• Like 2

21 saat önce, Deadanddark yazdı:

Fizikçi Weinberg in sözü gelir aklıma, din ve iyilik konuşulduğunda .

• Din, insan haysiyetine bir hakarettir. Din olsa da olmasa da iyi insanlar iyi şeyler, kötü insanlar kötü şeyler yapar. Ama din iyi insanlara da kötü şeyler yaptırır. 

Steven Weinberg'in bu müthiş sözünün orijinal halini merak ettim. Araştırdım. Öğrendiğime göre, 1999 yılının Nisan ayında, Washington D.C.'de yapılan bir bilim konferansında, "din, insan onuruna bir hakarettir" dedikten sonra şöyle söylemiş:

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion."

Bunu, en veciz şekilde nasıl çeviririz diye biraz kafa yordum. Bazı çeviri programlarına da sordum. Bence, şöyle çevrilmesi en uygunu:

"Din olsun ya da olmasın, iyi insanların iyi şeyler yaptığı ve kötü insanların kötü şeyler yaptığı bir dünyaya sahip oluruz. Ama iyi insanların kötü şeyler yapabilmesi, dinler sayesinde mümkün oluyor."

• Like 1

On 1/22/2024 at 4:48 AM, hayna said:

Steven Weinberg'in bu müthiş sözünün orijinal halini merak ettim. Araştırdım. Öğrendiğime göre, 1999 yılının Nisan ayında, Washington D.C.'de yapılan bir bilim konferansında, "din, insan onuruna bir hakarettir" dedikten sonra şöyle söylemiş:

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion."

Bunu, en veciz şekilde nasıl çeviririz diye biraz kafa yordum. Bazı çeviri programlarına da sordum. Bence, şöyle çevrilmesi en uygunu:

"Din olsun ya da olmasın, iyi insanların iyi şeyler yaptığı ve kötü insanların kötü şeyler yaptığı bir dünyaya sahip oluruz. Ama iyi insanların kötü şeyler yapabilmesi, dinler sayesinde mümkün oluyor."

"Ama iyi insanların kötü şeyler yapabilmesi, dinler sayesinde mümkün oluyor."

Bu kadar sacma sapan bir laf olamaz. Yani bir dini savunmak icin demiyorum. Birakalim butun dinler sacmalik, butun tanrilar palavra olsun. Bunu boyle kabul edelim ve tekrar okuyalim:

"Ama iyi insanların kötü şeyler yapabilmesi, dinler sayesinde mümkün oluyor."

Sizce yukaridaki bu laf, laf mi simdi? Bu kadar cahillik olmaz. Gelin, size dogrusunu soyleyeyim. Iyice, dikkatlice okuyun arkadaslar.

Dunyada bir iyi insanlar vardir, bir de kotu insanlar vardir.

Iyi insanlar iyidir, kotu insanlar kotudur. Kendisine ateist diyen cevreden de, muslumanim diyenden de, deistim diyenden de, hristiyanim diyenden de, satanistim diyenden de, agnostigim diyenden de HEM KOTU, HEM DE IYI insan cikar.

Ben ateistim deyip, nice kotuluk yapan adam da bulursun, ben deistim deyip, hirsizlik yapani da bulursun. O yuzden ayiracaksaniz adami iyi, mert, durust adam yada pust adam diye ayirin. 

Cunku bu is dinli dinsiz isi degil, siyah tenli, beyaz tenli isi degil, yada konustuklari dile gore de degil.

Bu is karakter isi. haysiyet isi.

1 saat önce, Cougar yazdı:

Bir adamin karakteri bozuksa, ister ateist olsun ister musluman kotu adam kotudur abi. Bu is, hristiyan deist ateist, kadin, erkek, siyah tenli, beyaz tenli isi degil. Birakin bu sekilde insanlari yargilamayi.

Bak yine boş konuşuyorsun , nötr insan diye birşey yoktur. Dinler de insanların icadıdır.

Dinler ne fakirliğe çare olmuş nede cehalete çare olmuştur.

Buna rağmen devletler tatafından oluk oluk para akıtılarak destekleniyorlar. Sence eğlence olsun diye mi?

Vatandaşa verdiği üç kuruşu bile hesap eden devletler neden dinlere tapınaklara  para akıtıyor.

Dinler hakim gücün politikalarını halka kabul ettirmek için vardır.

Dinlere camilere tapınaklara harcanan para ile evsizlerin ev sorunu çözülürdü. Dikkat edersen insanların dindarlaştığı ülkelerde fakirlik daha da artıyor.

Din genel anlamda çoğunluğun aleyhinedir. Hiçbir iddiasını yerine getirmediği gibi iddia ettiği şeylerin de yalan olduğu ortaya çıkmıştır.

• Like 2

1 hour ago, Bayram Tatili said:

Bak yine boş konuşuyorsun , nötr insan diye birşey yoktur. Dinler de insanların icadıdır.

Dinler ne fakirliğe çare olmuş nede cehalete çare olmuştur.

Buna rağmen devletler tatafından oluk oluk para akıtılarak destekleniyorlar. Sence eğlence olsun diye mi?

Vatandaşa verdiği üç kuruşu bile hesap eden devletler neden dinlere tapınaklara  para akıtıyor.

Dinler hakim gücün politikalarını halka kabul ettirmek için vardır.

Dinlere camilere tapınaklara harcanan para ile evsizlerin ev sorunu çözülürdü. Dikkat edersen insanların dindarlaştığı ülkelerde fakirlik daha da artıyor.

Din genel anlamda çoğunluğun aleyhinedir. Hiçbir iddiasını yerine getirmediği gibi iddia ettiği şeylerin de yalan olduğu ortaya çıkmıştır.

Ben insanlar notr olabilir demedim. Ateistin de muslumanin da heistiyanin da icinde kotu adam vardir dedim.

dinlerin insan icadi olup olmadigi baska bir konu. Kaldi dinlerin neredeyse tamami insan icadidir ama bu konunun bizimle konumuzla bir ilgisi yok. Konu, yukarida alintiladigim seyin safsata oldugunu gostermemdi. 

Bir diger konu su: surekli genelleme yapiyorsun herzamanki gibi hataya dusuyorsun. Simdi yatacagim icin uzatmak istemiyorum. Dunyadaki her dini ve devletle iliskisini bilemem.

Kendi muhitim icin konusayim.

Devlet birak bize para akitmayi, su faturamizi bile odemez cunku devlet ve din birbirinden ayridir. Biz elektieigimizi de suyumuzu da kendimiz oderiz. Kilisemizi tek kendi paramizla insaa ederiz. Tapinagimizi da kendimiz yapariz.

Devletin birak bize para vermesini normal vatandasa bile beles para/pirim/bonus vs vermesine karsiyiz. Herkes calissin, emek versin. 

Turkiyede deprem oldu. Binlerce insan hayatini kayvetti.  Devlet bile o ortamda vatandasi dolandirdi.

Biz kilise olarak Turkiye ve Suriyedeki cevre illeri icin toplam 11 MILYON dolar para gonderdik. Cebimizden gonderdik. 
Yine olsa yine gondeririz. 

Ukrayna olayinda yine milyonlarca dolar gonderdik. Hem de ayni hafta icinde. Baslar baslamaz.

sen bizim fakir insanlara her yil kac milyar dolar yardim ettigimizi biliyor musun?

milyar dolarin ne anlama geldigini biliyor musun?

devletlerin somurdugu halka biz yardim ediyoruz. Akilli olun da kotu yoneticiler secmeyin. Sonra biz ve baskalari sikinti yasiyor.

sen ne kadar yardim ettin? Senin dunyan islamdan ibaret.

Buyuk dusun. Fazla televizyon izleme 

7 dakika önce, Cougar yazdı:

Biz kilise olarak Turkiye ve Suriyedeki cevre illeri icin toplam 11 MILYON dolar para gonderdik. Cebimizden gonderdik. 

sen me kadar yardim ettin? Senin dunyan islamdan ibaret. Buyuk dusun.

Peki iyi mi yaptın? Hakim güç onları yurdundan sürmeyi planladı ve sen de buna yardım ettin. Özeti bu. Çünkü oradaki demografik düzenin değişmesini planlayanlar senin yardım etmeni de istiyor.

Aslında kötülük yaptın , çünkü kendi ülkende rahatı yerin olan insanların para göndermesini sağlayarak onları vicdanen uyuttun. Para verdim içim rahat diyorlar.

Sonra Suriye ve Türkiye'deki mültecilerin sıkıntısını daha da kalıcı hale getirdin. 80 milyon insana eziyet ettin.

Ayrıca gönderdiğin paraların akıbetini bilmiyorsun. Tayyip yedi o paraları...

Bak bu konuyu sana cevap olarak açtım.

• Like 1

5 dakika önce, Cougar yazdı:

Yardim etsen bi turlu etmesen bi turlu. Kardesim vermeyin su akp ye oy moy doyoruz halkin yuzde 60’i yine gidiyor ayni partilere veriyor. 

Gelin federalizm yapin ulke yonetimini. Ulke kurtulur refaha cikar en azindan 🙂

Ben küresel konuşuyorum , sorun Tayyip değil ki , senin çalıştığın kilise de aynısıdır. Bunlar ortak çalışırlar.

Sen 11 milyon dolar gönderirken hakim gücün politikasına hizmet ettiğinin farkında bile değilsin.

Tayyip'in sarayını ilk kim ziyaret etti biliyormusun? Vatikan'ın kutsal papazı ziyaret etti. Sarayı kutsadı.. kim davet etti , Tayyip...

Bilmem anladın mı?

• Like 1

16 saat önce, Cougar yazdı:

Bu kadar sacma sapan bir laf olamaz. Yani bir dini savunmak icin demiyorum. Birakalim butun dinler sacmalik, butun tanrilar palavra olsun. Bunu boyle kabul edelim ve tekrar okuyalim:

Weinberg'in sözü gayet güzel. Hatta tarihe geçmiş bir sözdür o artık..

Sen de, safsata dedikten sonra, aslında Weinberg'in ilk cümlesini tekrar etmişsin! Dikkatli oku bence. (sözün tamamını oku)

1993 yılındaki Sivas Katliamı'nı aklına getir mesela... Normalde cinayet işleyemeyecek, belki tavuk bile kesemeyecek insanlar, dinsel bir motivasyonla, Allah adını verdikleri görünmez bir varlığa yaranmak güdüsüyle, bir sürü insanı acımasızca katlettiler orada. Tarihte bunun benzeri çok.

Bu arada, Bertrand Russell'ın da buna benzer bir sözü varmış:

"Dinin en büyük kötülüğü, insana, hiç vicdan azabı duymadan başkalarına acı çektirme fırsatı vermesidir."

• Thanks 1

• 1 ay sonra...
On 24.01.2024 at 09:54, Bayram Tatili yazdı:

Ben küresel konuşuyorum , sorun Tayyip değil ki , senin çalıştığın kilise de aynısıdır. Bunlar ortak çalışırlar.

Sen 11 milyon dolar gönderirken hakim gücün politikasına hizmet ettiğinin farkında bile değilsin.

Tayyip'in sarayını ilk kim ziyaret etti biliyormusun? Vatikan'ın kutsal papazı ziyaret etti. Sarayı kutsadı.. kim davet etti , Tayyip...

Bilmem anladın mı?

Bir ara FETÖcülerin dinlerarası diyalog safsatası vardı...