Jump to content

Ufkun genişlemesini destekleyen eylemler...

kavak

Recommended Posts

Ne konu başlığı ama, der gibi haliniz gözümün önüne geliyor. Aslında çok önemli bir hususa işaret ediyor, iddiasındayım. Biraz abartılı bir giriş oldu galiba, olsun.

Sadede gelelim ve kendi favori eylemlerimizi yazalım:

1. Seyahat etmek (yabancı diyarları kastediyorum tabii ki)
  2. Okumak
  3. Düşünmek (her konuda)
  4. Öz eleştiri yapabilmek
  5. Farklı dilleri öğrenmek (zor olabilir)
  6. Araştırmak
  7. Bilimi takip etmek
  8. Hurafeleri çöpe atmak
  9. Dinleri kapının önüne koymak

Şimdilik sıvıştım...

Seyahat etmek:
Tanımadığınız, bilmediğiniz diyarlara yelken açmak, çiğerleri saf oksijenle doldurmaya benzer. Farklı kültürleri yerinde gözlemliyorsunuz, tanımadığınız insanları doğrudan deneyimleme imkanına kavuşuyorsunuz. Bu şekilde edinilen bilgiyi ve tecrübeyi ne belgesellerde, ne kütüphanelerde ne de sözde uzmanlarda bulursunuz.

En önemli husus şu: Her türlü önyargılardan arınma fırsatını yakalıyorsunuz. "Vatan, millet, din, sakarya" zihniyetine bir son veriyorsunuz, çünkü her kültüre eşit yaklaşabilmeyi öğreniyorsunuz.

Seyahat ile ilgili en çarpıcı sözü, İngiliz yazar-filozof Aldous Huxley söylemiş:

"Seyahat etmek, herkesin diğer ülkeler hakkında yanlış şeyler bildiğini keşfetmektir."

(To travel is to discover that everyone is wrong about other countries.)

• Thanks 1

Okumak:
Çağdaş olabilmenin ilk koşuludur. Bir ülkenin gelişmişliği ve kalkınmışlığı orada yaşayan insanların en azından kendi dillerini ne kadar iyi okuyup yazabilmelerinde yatar. Cahilliğinizi azaltır, hayal dünyanızı genişletir, bilginizi arttırır. Ayrıca başka insanların gözünden dünyaya bakmayı öğrenme olanağınız olur.

Gezemiyorum, onun yerine gezen youtuber arkadaşları izliyorum.

Gezmiş kadar oluyor insan.

Belgesellerden daha verimli olduğunu düşünüyorum. Daha doğal ve herşey olduğu gibi gözünüzün önünde. Belgesellerde göremediğimiz ayrıntıları görebilme şansına ulaşıyoruz.