Jump to content

Salih amel

Max Stirner

Recommended Posts

Sâlih kavramı hadislerde de “iyi, hayırlı, erdemli, doğru, din ve dünya için faydalı, helâl, huzur verici” gibi anlamlarda sıkça geçmektedir. Kur'ân-ı Kerîm'de olduğu gibi hadislerde de en çok “din ve dünya için faydalı iş” mânasında sâlih amel şeklinde geçmektedir.

bir kere dinler de iyiliği emreder

@Hami cennet nimetleri için zorla başa kakarak salih amel işleyen mi cenneti hak eder

içinden geldiği için insanlara iyilik eden ateist mi cehenneme gider

Salih amelleri salih kişiler yapar. Salih olabilmiş kişi mecburiyetten değil gönülden sevdiği için  şevk ile yapar. Zordur Salih olmak Salih amellerle yaşamak fedakarlık ister. Ayrıca salih olan cennet hesabı yapmaz o sevdiğine kavuşmak diler.

Ateiste gelincee….onun işi kolay ona göre Ne Allah var ne cennet ne de cehennem:))

İslam'a göre cennet var. Bu dinde inanmayanlar cehenneme gider. İnanmayanlar dini iyiyi yapsa bile cehenneme gider. Peki ne iyidir ne kötüdür. Bunu anlamak için bu kitabı okuyacak düzey yeterliyse Nietzsche'nin "İyinin ve Kötünün Ötesinde" kitabı yardımcı olabilir. Yapıp ettiklerimize iyi veya kötü yakıştırması neden yaparız.

1 saat önce, Hami yazdı:

Salih amelleri salih kişiler yapar. Salih olabilmiş kişi mecburiyetten değil gönülden sevdiği için  şevk ile yapar. Zordur Salih olmak Salih amellerle yaşamak fedakarlık ister. Ayrıca salih olan cennet hesabı yapmaz o sevdiğine kavuşmak diler.

Ateiste gelincee….onun işi kolay ona göre Ne Allah var ne cennet ne de cehennem:))

Senin bu dediğine göre müslümanların hepsi cehenneme gidecek , çünkü cennet iştahı ve cehennem korkusu onları frenliyor. Yani hiçbiri iyi insan değil.

Bir müslüman kadını bıraksan kötü kadın  olacak , bir müslüman erkeği bıraksan sapik olacak.

Cennet zaten emek sömürüsü olan bir yerdir. Ayrıca dünyada isteyip de yapamadıkları tüm sapikliklarin meşruluk kazandığı bir yerdir.

• Thanks 1

1 saat önce, Hami yazdı:

Salih amelleri salih kişiler yapar. Salih olabilmiş kişi mecburiyetten değil gönülden sevdiği için  şevk ile yapar. Zordur Salih olmak Salih amellerle yaşamak fedakarlık ister.

Benim tanıdığım çoğu ateist tam da senin bahsettiğin gibi içinden geldiği için insanlara iyilik de bulunur 

benim gördüğüm müslümanlar ise çoğunluk şansa kalmış bir işi gerçekleşsin diye yada bir dileği kabul olsun diye en fazla bir dilenciye sadaka verir 

yaptığı iyiliğe karşılık olarak da şu işim var bana dua et yeter der

fakat ateistler ise sadece içinden geldiği ve bu şekilde mutlu olduğu için yapar 

yanlışım var mi

hem diğer yazılarımı okumaşşsın galiba arada bir camiye gider namaz kılar 

allahı var mısın yok musun diye yoklarım ben  o da her nedense cevap vermez

beni adamdan saymıyor demek ki

bana en çok iyilik yapmak değil de muhammede iman etmek zor gelir nefsime

sünnetleri kılmam salavat getirmem

kaç defa yazdım adam güneşten rahatsız olmasın diye tepesinde bulut gezermiş 

bir de muhammed çile çekti diye ajitasyon yapılır

bu gün bir kadınla konuştum yiğenini üvey ablası istismar ettiği için yetimhaneye verilmek üzere 

muhammed nasıl yetim nasıl öksüz ne sıkıntı çekti 

• Thanks 1

39 dakika önce, Frankenstein yazdı:

Benim tanıdığım çoğu ateist tam da senin bahsettiğin gibi içinden geldiği için insanlara iyilik de bulunur 

benim gördüğüm müslümanlar ise çoğunluk şansa kalmış bir işi gerçekleşsin diye yada bir dileği kabul olsun diye en fazla bir dilenciye sadaka verir 

fakat ateistler ise sadece içinden geldiği ve bu şekilde mutlu olduğu için yapar 

yanlışım var mi

bu gün bir kadınla konuştum yiğenini üvey ablası istismar ettiği için yetimhaneye verilmek üzere 

İslam'a göre iyi kötü kriteri cok ilkel bir reflekstir. Ne kadar iyi olursan ol cennete ve Arap putuna inanmıyorsan zinhar kotusundur. Ama ya allah bismillah diye diye kucağında zıplat,  o zaman çok iyisindir.

İşte ilkel dürtülerin ham insanın asla olgunlasmamasini sağlayan bir inanıs.

• Thanks 1

13 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Senin bu dediğine göre müslümanların hepsi cehenneme gidecek , çünkü cennet iştahı ve cehennem korkusu onları frenliyor. Yani hiçbiri iyi insan değil.

Bir müslüman kadını bıraksan kötü kadın  olacak , bir müslüman erkeği bıraksan sapik olacak.

Cennet zaten emek sömürüsü olan bir yerdir. Ayrıca dünyada isteyip de yapamadıkları tüm sapikliklarin meşruluk kazandığı bir yerdir.

Görüyorumki senin zihniyetinde anlattığın kişilerle benzer olmuş veya gördüklerini kendi zihniyetine göre değerlendiriyorsun.zira sözlerin bir fikir bir düşünce değil öfke,şiddet,hakaret ve intikam duygusuyla yazılmış gibi.

35 dakika önce, Hami yazdı:

Görüyorumki senin zihniyetinde anlattığın kişilerle benzer olmuş veya gördüklerini kendi zihniyetine göre değerlendiriyorsun.zira sözlerin bir fikir bir düşünce değil öfke,şiddet,hakaret ve intikam duygusuyla yazılmış gibi.

İntikam küfür hakaret fazlası Kuran'da var. Katliamlar cinayetler kutsal sayılan hakaretler hepsi orada.

Demek ki senin tanrının zihniyeti bozuk. Allah öyle yaratmıştır diyerek susacaksin. İsyankar olma

13 saat önce, Frankenstein yazdı:

yanlışım var mi

bende hz muhammedin yaşadıklarını kısaca yazdım. Bunlar kaynak kitaplar ile mevcut .kaynaklar bir değil birçok kişiden.ve birbiriyle çelişmeyen birçok. Buna ajitasyon demen için önce o kaynakların doğruluğunu red edebilmen gerekiyor.Hz Muhammed’e iman edememeni anlarım.çünkü bende öyleydim.ona olan sevgi ona olan bağlılık övgü bana abartılı ve gereksiz geliyordu. Hatta bozuluyordum “hıristiyanların hz  İsa sı  gibi tanrı yapacaklar neredeyse” diye.kuran üzerinde araştırmalarım devam ettikçe kendimle ilgili şüpheye düşmeye başladım.

böyle muhteşem bir sistemi kuran Allah rehber olarak Hz muhammedi gösteriyor ve ben onu sevemiyorum …! Acaba neyi kaçırıyordum? Bu arada benim kuranımın üstünde notlar vardır konuları kendimce derinlemesine araştırıyorum..en sonunda Allahtan istedim bana Hz Muhammedin ne ifade ettiğini öğretmesi için…

bulut onu güneşten korumak için değildi .onun kim olduğunu anlayabilecek olan gözlere delil olması ve o kişilerin onu koruması gözetmesi içindi. Madem kaynaklardan bulutu biliyor ve doğru kabul ediyorsun benim onun yaşamı ile ilgili anlattıklarımı neden yok sayıyorsun.

böyle konuşuyorum ama bende sünnetleri kılmıyorum zor geliyor. Oruç desen sadece ramazanda tutuyorum.ibadetlerimi düzgün yapamıyorum.bilinen Müslümanlığa aykırıyım ben.Ama aklıma geldikçe anıyorum 

cennet cehennem hesabı yoktur onu seven kalplerde.korkarlarlar ondan lakin gazabından değil sevdiğini kırmaktan,ona mahcup olmaktan.

Allah senin idrakini ve ferasetini çokça arttırsın inşallah bilemediklerini bildirsin göremediklerini göstersin.

27 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

İntikam küfür hakaret fazlası Kuran'da var. Katliamlar cinayetler kutsal sayılan hakaretler hepsi orada.

Demek ki senin tanrının zihniyeti bozuk. Allah öyle yaratmıştır diyerek susacaksin. İsyankar olma

Bu işler böyle kahve sohbeti gibi olmaz bahsettiğin ayetleri yazarsın onlar üzerinden müzakere ederiz eğer derdin tartışmak ise?.yok düşmanlık kusmak istiyorsan,hakaret ederek konuşacaksan faydasız sohbet için boşa vakit harcamayalım.

1 saat önce, Hami yazdı:

bende hz muhammedin yaşadıklarını kısaca yazdım. Bunlar kaynak kitaplar ile mevcut .kaynaklar bir değil birçok kişiden.ve birbiriyle çelişmeyen birçok. Buna ajitasyon demen için önce o kaynakların doğruluğunu red edebilmen gerekiyor.Hz Muhammed’e iman edememeni anlarım.çünkü bende öyleydim.ona olan sevgi ona olan bağlılık övgü bana abartılı ve gereksiz geliyordu. Hatta bozuluyordum “hıristiyanların hz  İsa sı  gibi tanrı yapacaklar neredeyse” diye.kuran üzerinde araştırmalarım devam ettikçe kendimle ilgili şüpheye düşmeye başladım.

böyle muhteşem bir sistemi kuran Allah rehber olarak Hz muhammedi gösteriyor ve ben onu sevemiyorum …! Acaba neyi kaçırıyordum? Bu arada benim kuranımın üstünde notlar vardır konuları kendimce derinlemesine araştırıyorum..en sonunda Allahtan istedim bana Hz Muhammedin ne ifade ettiğini öğretmesi için…

bulut onu güneşten korumak için değildi .onun kim olduğunu anlayabilecek olan gözlere delil olması ve o kişilerin onu koruması gözetmesi içindi. Madem kaynaklardan bulutu biliyor ve doğru kabul ediyorsun benim onun yaşamı ile ilgili anlattıklarımı neden yok sayıyorsun.

böyle konuşuyorum ama bende sünnetleri kılmıyorum zor geliyor. Oruç desen sadece ramazanda tutuyorum.ibadetlerimi düzgün yapamıyorum.bilinen Müslümanlığa aykırıyım ben.Ama aklıma geldikçe anıyorum 

cennet cehennem hesabı yoktur onu seven kalplerde.korkarlarlar ondan lakin gazabından değil sevdiğini kırmaktan,ona mahcup olmaktan.

Allah senin idrakini ve ferasetini çokça arttırsın inşallah bilemediklerini bildirsin göremediklerini göstersin.

Hocam fazla uzatmayım eyyüb çile çekti desen anlarım da hatta isa bile insanlık için çile çektiği anlatılır

muhammed ne yaşadı peki

bulut belkide hem güneşten korudu hemde yeryüzündeki insanların onu korumasına vesile oldu 

sen hiç yetim ve öksüz olduğun yaptıkları sırf yanlarına kar kalacağı için kendi akrabalarından bile dayak yedin mi

yani demek istediğim muhammed den çok daha vahim acılar çeken bir sürü insan varken 

onun yetim öksüz çile çekti diye tanıtılması ajistasyon değil midir 

bir de şu himayesine alan amcası mi dayısı mi ne vardı

benim amcam askerden geldiğim zaman beni kendi evimize almadı

dayım memlekete gelirsen sana işkence yaparım der açıktan 

ben bile muho yu yetimlik konusunda döverim

2 saat önce, Hami yazdı:

Bu işler böyle kahve sohbeti gibi olmaz bahsettiğin ayetleri yazarsın onlar üzerinden müzakere ederiz eğer derdin tartışmak ise?.yok düşmanlık kusmak istiyorsan,hakaret ederek konuşacaksan faydasız sohbet için boşa vakit harcamayalım.

Uzatmak istemiyorum konular okunmuyor. İsteyen Google yazar bulur o ayetleri . Bu sayede iki üç farklı görüş de okumuş olur.

İnsan nankordur , zalimdir, kâfirler pisliktir soysuzdur( daha açık ifadeyle pictir) , Ebu lehebin elleri kurusun , onlar ahmaktir , sagirdi dilsiz ve kördür zart zurt..

1 saat önce, Frankenstein yazdı:

Hocam fazla uzatmayım eyyüb çile çekti desen anlarım da hatta isa bile insanlık için çile çektiği anlatılır

muhammed ne yaşadı peki

bulut belkide hem güneşten korudu hemde yeryüzündeki insanların onu korumasına vesile oldu 

sen hiç yetim ve öksüz olduğun yaptıkları sırf yanlarına kar kalacağı için kendi akrabalarından bile dayak yedin mi

yani demek istediğim muhammed den çok daha vahim acılar çeken bir sürü insan varken 

onun yetim öksüz çile çekti diye tanıtılması ajistasyon değil midir 

bir de şu himayesine alan amcası mi dayısı mi ne vardı

benim amcam askerden geldiğim zaman beni kendi evimize almadı

dayım memlekete gelirsen sana işkence yaparım der açıktan 

ben bile muho yu yetimlik konusunda döverim

İnsanların anlattıklarına bakarak değerlendirme yapmak doğruyu perdeleyebilir.evet ajitasyon yapan kişiler de var.ama gerçek budeğil.7 çocuğunun 6 sını kaybetmiş bir  insan olan Hz Muhammed ajistasyon yapmadı. Ben hani senin en sevgili peygamberindim 6 çocuğumu ne den aldın demedi.üzüntü sıkıntı bela dert bizim gibi sıradan insanlara, peygamberler ve veliler için lütüf ta hoş kahırda onlar gelene eyvallah derler.bu sebeple insanların anlattıkları dramatik abartmalara pek itibar etmemek lazım

10 dakika önce, Hami yazdı:

İnsanların anlattıklarına bakarak değerlendirme yapmak doğruyu perdeleyebilir.evet ajitasyon yapan kişiler de var.ama gerçek budeğil.7 çocuğunun 6 sını kaybetmiş bir  insan olan Hz Muhammed ajistasyon yapmadı. Ben hani senin en sevgili peygamberindim 6 çocuğumu ne den aldın demedi.üzüntü sıkıntı bela dert bizim gibi sıradan insanlara, peygamberler ve veliler için lütüf ta hoş kahırda onlar gelene eyvallah derler.bu sebeple insanların anlattıkları dramatik abartmalara pek itibar etmemek lazım

Ya ne anlayışın kitmis arkadaş , yada başkasına çamur atmak için hep bahane üreten bir tipsin belli ki.

Adam sana diyor dindarların içindeyim diye , ben de söylüyorum onların arasından çıktım.

Hep siz dogrusunuz amk

• Haha 1

7 saat önce, Hami yazdı:

çocuğunun 6 sını kaybetmiş bir  insan olan Hz Muhammed ajistasyon yapmadı.

Bilinen kadarıyla 13 kadından sadece 7 çocuk mu olmuş, üstelik ilk 6 tanesi ilk eşinden.

Şaka gibi.

Bugün bir Suriyeli tek başına 10 - 12 çocuk dogurabiliyorken buna inanmami beklemesin kimse.

Peki bu çocuk ölümleri için hiç bir şey yapmamış mı Muhammed,

Tanrıdan çocuk felci , menenjit , tetanos gibi aşıları dilememiş mı?

• Thanks 1

35 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Bilinen kadarıyla 13 kadından sadece 7 çocuk mu olmuş, üstelik ilk 6 tanesi ilk eşinden.

Şaka gibi.

Bugün bir Suriyeli tek başına 10 - 12 çocuk dogurabiliyorken buna inanmami beklemesin kimse.

Peki bu çocuk ölümleri için hiç bir şey yapmamış mı Muhammed,

Tanrıdan çocuk felci , menenjit , tetanos gibi aşıları dilememiş mı?

Bir düzeltme yapayım hadis kitaplarından alınan bilgiye göre Muhammed'in 56 karısı olmuş , cariyeler hariç. Zaman zaman dokuz kadınla zaman zaman 14 kadına kadar evli olduğu hadislerde rivayet edilir.

Senin de dediğin gibi altı çocuğu ölmüş ama içinde hiç evlat sevgisi yokmuş. Çünkü Zeynep'i içinden geçirdiği için ertesi ay kutsal nikah Allah tarafından kıyılmıştir. Eğer ölen tek çocuğunun acısını hissetse diğerleri belki olmezdi . Nede olsa Allah Muhammed'in her sıkıntısını şakadanak yerine getiriyor.

Bilgi güçtür, diye çok yerinde bir özlü söz vardır. İslam hakkında ahkâm kesenler bazı verileri nedense hep hasıraltı etmeye uğraşırlar veya görmezden gelirler. Muhammed´i öve öve bitiremezler. Bu nedenle bunlarla karşılaşırsanız bilinmesi gereken bazı gerçekler var...

İslam ile ilgili bilgilerin temeli Muhammed´in ölümünden en azından 100-150 sene sonra yazılan kaynaklara dayanır. Yani İslam´ın şekillenmesi bir bakıma 9./10. yüzyılda başlar.

Bilmeyenler olabilir: Yine İslam kaynaklarına göre Muhammed, 8 Haziran 632 yılında Medine´de vefat etmiştir.

Biyoĝrafiler:

Es-Siret'ün-Nebeviyye (Muhammedin hayatı) : Ibn-Hišām (ölüm tarihi: 834), Ibn-Isḥāq´ın yazılarından esinlenir. Ki bu yazıların tümü kayıp.
    Kitāb al-maġāzī (Muhammedin savaşları): Al-Wāqidī ( ölüm tarihi: 822)
    Ṭabaqāt: Ibn-Saʿd (ölüm tarihi: 845)
    Annales, Ta’rīh: Al-Ṭabarī (ölüm tarihi: 922)

İslam dünyasında genel kabul görmüş hadis yazarları:

Al- Buḫārī, (ölüm tarihi: 870)
    Abū Muslim, (ölüm tarihi: 875)
    Abū Dawūd (al-Siǧistānī), (ölüm tarihi: 888)
    Al-Tirmiḏī, (ölüm tarihi: 892)
    Al-Nasā’i, (ölüm tarihi: 915)
    Ibn Māǧa, (ölüm tarihi: 886)

Hasılı bu veriler bize şunu söylüyor: İslam´ın ilk devri bir hayli karanlıktır, çünkü elimizdeki bilgiler olayların yaşandıĝı iddia edilen tarihlerden çok sonraları kayıt altına alınmıştır. Kayıt altına alanların hiçbiri Muhammed´i görmemiş ve onun zamanında yaşamamıştır. Haliyle bu yazıtlardaki bilgilerin doĝruluk payı bir hayli güvensizlik barındırıyor, çünkü bunları İslam´dan baĝımsız olarak teyit edecek kaynaklar yok denecek kadar az.

• Thanks 1

4 saat önce, Hami yazdı:

Bunu bence ateistlere de söylemelisin zira onların itirazları kötüledikeri konular senin bahsettiğin kaynaklara istinaden söyleniyor. O zaman bütün konuşulanlar  boşa düşüyor.inananınki de inanmayanınki de.inanmayanlar zaten inananların kaynaklarını kullanıyor.

Sizin yaşantınız ve iddialarıniz aynı hadis kitaplarında dayanmasa biz niye konuşalım değil mi

Bir de bu yaşantıyı kutsal görüp başkasına dayatma zorunluluğu hissediyorsunuz.

Gerçi kuran da aynı şekilde Muhammed'in ölümünden 150 yıl sonra toplanmış kitap yapılmış. Ama o kitap bile günümüze ulaşamamış. En eski kuran 1000 yıllarına karşılık geliyor. Osman Kur'an'ı dedikleri de yapan. Ispati yok

On 14.12.2023 at 08:14, Hami yazdı:

Bunu bence ateistlere de söylemelisin zira onların itirazları kötüledikeri konular senin bahsettiğin kaynaklara istinaden söyleniyor. O zaman bütün konuşulanlar  boşa düşüyor.inananınki de inanmayanınki de.inanmayanlar zaten inananların kaynaklarını kullanıyor.

Kafan basmıyor galiba. İnanmakla ve inanmamakla alakası yok, çünkü eldeki veriler bunlar. Peşinden gittiğin Arap dinin, taptığın Arap tanrısının ve ha bire güzellemesini yaptığın Arap Muhammed´in temeli bunlar. Buna râğmen gelmişsin buraya çokbilmişlik taslıyorsun. Tamam anladık; dindarsın. Hem de cahilinden. Çünkü Müslümanların ezici çoğunluğu yukarıda iliştirdiğim bilgileri bilmez veya bilmekte istemez.

kendi söylediklerinle çeliştiğinin farkında değilsin.yazıyı iyi oku” inananın kide inanmayanınki de” demişim.konu inanma meselesi değil..yazmışsın hadis kaynaklarının isimlerini.şimdi bu kaynaklar gerçek ise tartışmaya devam edebiliriz. Eğer gerçek değilse sen ve birçokları  yaptığın kötülemeleri onlara dayanarak yapıyorsun tabi bende yaptığım güzellemeleri..o zaman hepimizin konuştukları boşa düşüyor dedim …bunun neresini anlamadın..ilmi yetmeyen cahil hakarete başlarmış..

3 saat önce, Hami yazdı:

kendi söylediklerinle çeliştiğinin farkında değilsin.yazıyı iyi oku” inananın kide inanmayanınki de” demişim.konu inanma meselesi değil..yazmışsın hadis kaynaklarının isimlerini.şimdi bu kaynaklar gerçek ise tartışmaya devam edebiliriz. Eğer gerçek değilse sen ve birçokları  yaptığın kötülemeleri onlara dayanarak yapıyorsun tabi bende yaptığım güzellemeleri..o zaman hepimizin konuştukları boşa düşüyor dedim …bunun neresini anlamadın..ilmi yetmeyen cahil hakarete başlarmış..

En son lafımı ilk önce yazayım: Cahil olan sensin!

Verilen kaynaklar bizzat İslam dünyasının kabul ettiği bilgiler. Yani İslam´a göre gerçekler; haliyle bunlar İslam´ın temelini oluşturur. Yani kendi kıçımızından uydurmadık bunları. Sen önce git İslam tarihi öğren de gel. Hepiniz aynı kafada. "Aman da dimin şahane, aman da tanrım yakışıklı" minvalinde kafa ütülüme modundan bir türlü çıkamıyorsunuz. Zaten azıcık daha sıkışırsan, topyekün İslam tarihinin kaynaklarını inkâr edip sadece kitap demen işten bile değil. Sen Müslümansan, bu İslam tarihiyle olan bu verileri kabul etmek zorundasın.

Şunu da unutma: Karşınızda bilgisiz cahil kerizler yok, yani boş beleş ve saçma sapan İslam güzellemeleri ile nefesini boşuna harcama burada.

:) İlk lafın ile başlayan yazında son lafımı boşa çıkartmamışsın. Belki iyi anlatamadım verdiğin kaynakların doğruluğuna lafım yok. Eğer bu kaynakların doğruluğuna inanıyorsan evet yazılış tarihi  uzak ama islam güzel ve doğru dolayısıyla konuşacak bir şey kalmıyor.Yok eğer bu kaynaklar yanlış uydurma diyorsan islam ve hz Muhammed’e dair bu kaynaklar temelli eleştirileriniz boşa düşüyor.. bahsettiğim çelişki bu.

Deveye sormuşlar: Boynun niye eğri?

O da demiş ki: Nerem doğru ki!

Hasılı; yazılanları kıçıyla anlamak isteyenler var. Olsun; farketmez. Dinler, İslam, tanrılar, peygamberler... falan filan. Bunların tümünü bizler icat ettik; hepsinde parmağımız var. Kendimiz uydurduk, kendimiz güzellemesini yapıyoruz, kendimiz tapıyoruz. İnsanların yaptıkları çoğu şey rasyonel değil hatta mantıklı bir izahı dahi yoktur.