Jump to content

somebody

Recommended Posts

Din öğretmeninin amacı nedir. Türkiye’de hepsi misyonerlik yapıyorlar. Amaçları din öğretmek olan bu misyonerler amaçları dışında çocuklari dini sevmeye zorluyor. Özellikle imam hatiplerde militarist düzeyde yapılan bu uygulama eğitim öğretimin amacının dışına tasmaktadir.  

Din öğretmeni bayan ise başı açık olamaz mı? İlla kapalı giyinmek zorunda değil ki. Çünkü meslek olarak görevi sadece kitaptaki bilgiyi çocuğa aktarmaktır. Bunun ötesinde çocuğa örnek olmak zorunluluğu yok çünkü kabul edip etmemek tamamen kişinin tercihne kalmıştır.  

Başörtülü ingilizce ogretmeni olabiliyorsa başı açık din öğretmeni de olabilir. Yada arapca ogretmeni bayan ise başını kapatmak zorunda değildir.  

Bir çocuğa din öğretebilirsiniz ama kendiniz  uygulamak zorunda degilsiniz.  

Onlara dinin ne olduğu ve nasıl yaşandığını anlatmak öğretmenin görevidir . Milli eğitim amacı dışına taşarak tamamen Arap militirast ideolojiyi çocuklara dayatmaktadir.  
Nasıl ki bir matematik öğretmeni bilgiyi düzgün vermek zorundadır ama onun ötesinde çocuğu matematiğe hayran bıraktırmak gibi bir görevi yoktur. Matematik fedaisi yapmak gibi bir görevi yoktur.  

Tıpkı bunun gibi din öğretmenleri de görev sınırlarına geri döndürülmelidir.  

Aksi halde milli eğitim tamamen tarikatlarin yuvalanma , kadrolaşma ve örgütlenme noktası olacaktır. Herkesin  vergileri herkese esit harcanmalidir.  

Nepotizm dine içkin dolayısıyla bu durum politikadaki mevcut paradigma ile eşit olduğundan devletin her yerinde olduğu söylenebilir hatta sosyal olarak da araplar ülke nüfusuna eklenmektedir bir gün vatandaş da olacaklar bunu kolaylaştıran bir yönetimin eksikliği söz konusu değil. A şahsından insanlar da vergisini veriyor B şahsından insanlar da vergisini veriyor ancak bunlardan birisi çoğunluğu yakaladığında demokrasi için uygun değişkenler sağlanmadıysa tarikatlaşma tarzı durumlar olacaktır ki oluyor. Hülasa bu yanlış yolda tarih tekerrür edecektir. Din eğitiminin uygulayıcıları dindar olma özelliği gösterdiğinden bu şartlarda misyonerlik söz konusu olacaktır. Diyanet de misyonerlik yapıyor. Hiçliğin ortasında bile cami var oranın muhtemelen din görevlileri de var onların iaşesi ibatesi ve aldıkları maaşlar da var. Hepsi halkın parasıyla oluyor. 

3 saat önce, Kaz yazdı:

Nepotizm dine içkin dolayısıyla bu durum politikadaki mevcut paradigma ile eşit olduğundan devletin her yerinde olduğu söylenebilir hatta sosyal olarak da araplar ülke nüfusuna eklenmektedir bir gün vatandaş da olacaklar bunu kolaylaştıran bir yönetimin eksikliği söz konusu değil.

Bunu başta Allah yapıyor. Bütün peygamberler hep aynı Arap sulalesinden geliyor. Ama bunun taraftarlarının Türk yada başka ırktan olması şaşırtıcıdır.

1 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Bunu başta Allah yapıyor. Bütün peygamberler hep aynı Arap sulalesinden geliyor. Ama bunun taraftarlarının Türk yada başka ırktan olması şaşırtıcıdır.

Kısaca anlatayım .. Hz ibrahimin eşi sara yahudi. Çocukları olmuyor diye sara  hz ibrahimin 2.eş alıp çocuk sahibi olmasını istiyor.2. Eşinin ismi hacer ve kendisi Arap..bundan bir süre sonra sara da hamile kalıyor ve hz İshak’ı doğuruyor.Hacer’den ise hz İsmail doğuyor.Bir gün hz İbrahim soyuna peygamberlik vermesi için Allah’a dua ediyor ve kabul oluyor.Ondan sonra gelen peygamberler oğlu İshak üzerinden dünyaya geliyor ve hepsi yahudi soyu.hacerden devam eden soyuna sadece Hz Muhammed’e peygamberlik veriliyor…..şaşıracak birşey yok Allahı sevgisi yürekten  gelir sevdiğiniz zaman onu seveni de seversiniz. bakmasınız zencimi ,çekik gözlümü,beyazmı,arapmı diye.seveni ancak seven anlar

Katılıyorum din öğretmenin görevi sadece öğretmektir.Ayrıca dinde zorlama yoktur.kapanan kişi etrafı,ailesi,çalıştığı yer  için değil Allah’a olan inancı için kapanır.Allah için olmayan kapanma ,gösteriş veya kendini kandırmaktan ibarettir.En başta Türkiye’nin enbüyük dilencilik organizasyonu olan diyanetin kendini düzeltmesi ,temizlemesi gerekmektedir.zira içlerinde din anlayışının bozulmasına,yozlaşmasına kötü gözükmesine sebep olan kişiler ve davranışlar bulunmaktadır.

Maalesef ki ülkemizde bu konular ile ilgili çokça karmaşa ve bilgi kirliliği olmakta ve yine maalasefki  inananları veya inancı sorgulayanları dinden Allah sevgisinden soğutmakta ve uzaklaştırmaktadır. Yine bu zihniyet din anlayışının, kuranın ve İnanç sisteminin kalitesini düşürerek “namaz,oruç,haç, cennete ; zina,içki,açıklık cehenneme”gibi basite indirgemiştir.Kuran ” yeri, göğü ve kainatı yaratan Allah diye bahsederken konuşacak,idrak edilecek bir sürü konu var iken genelde müslümanların tartıştığı konular basit,verimsiz ve konun özünden uzak konular oluyor.Bunda din eğitimindeki yanlışların büyük etkisi vardır

2 saat önce, Hami yazdı:

Kısaca anlatayım .. Hz ibrahimin eşi sara yahudi. Çocukları olmuyor diye sara  hz ibrahimin 2.eş alıp çocuk sahibi olmasını istiyor.2. Eşinin ismi hacer ve kendisi Arap..bundan bir süre sonra sara da hamile kalıyor ve hz İshak’ı doğuruyor.Hacer’den ise hz İsmail doğuyor.Bir gün hz İbrahim soyuna peygamberlik vermesi için Allah’a dua ediyor ve kabul oluyor.Ondan sonra gelen peygamberler oğlu İshak üzerinden dünyaya geliyor ve hepsi yahudi soyu.hacerden devam eden soyuna sadece Hz Muhammed’e peygamberlik veriliyor…..şaşıracak birşey yok Allahı sevgisi yürekten  gelir sevdiğiniz zaman onu seveni de seversiniz. bakmasınız zencimi ,çekik gözlümü,beyazmı,arapmı diye.seveni ancak seven anlar

Niye hep Arapların duası kabul oluyor bu saçmalığa son verin artık. İbrahim zaten peygamber , istiyor ki oğlu da peygamber olsun. Allah verdi diyor.

Karısı sareyi firavuna kızkardeşi olarak tanıtıyor. Karısını firavuna nikahliyor bizzat kendisi sarayda kalabilmek için yapıyor bunu. Sonra da Sare kâfirlerden oldu diye yine faturayı ona ksiyor.

Ayrıca oğlunu kurban olarak kesmeye götüren yine ibrahimdir. Çok mantıklı.

5 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Niye hep Arapların duası kabul oluyor bu saçmalığa son verin artık. İbrahim zaten peygamber , istiyor ki oğlu da peygamber olsun. Allah verdi diyor.

Karısı sareyi firavuna kızkardeşi olarak tanıtıyor. Karısını firavuna nikahliyor bizzat kendisi sarayda kalabilmek için yapıyor bunu. Sonra da Sare kâfirlerden oldu diye yine faturayı ona ksiyor.

Ayrıca oğlunu kurban olarak kesmeye götüren yine ibrahimdir. Çok mantıklı.

konuların içinden cımbızlayıp parçaları kendi kafamıza göre birleştirmeye çalışırsak doğruya ulaşamayız. Ayrıca salt mantık ile peygamberlerin,velilerin her yaptığını da anlayamayız.bu ilkokul çocuğunun asrofizikle ilgili konuşması gibi olur.bu saydığın konuların herbirinin ayrı ve uzun sebepleri var.Ayrıca Allah ve peygamberleri akıl ve ilim ile ama ençok yürek ile anlaşılır.yüreksiz bir akıl maneviyatsız bir idrak bunları anlamaya yetmez.çocuk sahibi olmadan çocuk yetiştirmekten bahsetmek gibi

10 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Kısaca anlatayım ..Hz ibrahim Allahtan soyuna peygamberlik istiyor.Allahta onun duasını kabul ediyor. Hz ibrahimin eşi sara yahudi. Çocukları olmuyor diye hanımı başka biri

O öğretmen İslami gelenekte İbrahim-Nemrut olayını anlatıyor ancak o kadar ateşli ve fanatikçe davranıyor ki bu din eğitiminin tarafsızlığını devre dışı bırakıyor ebadaki müfredat din eğitiminin misyonerlik faaliyeti olarak fonksiyon görmesine oldukça yardımcı olmuş. MEB'e ait din kitaplarının içerisinde İslam dinine ait sureler var kim bilir zorla ezberlettiriliyor mu çocuklara. Bu yüzeysel din eğitimi ibrahimi dinleri tam anlamıyla bilgi düzeyinde öğretmeyi değil iyi bir müslüman yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu işi objektif bir biçimde yapılacak olsa ta en baştan ibrahimi dinleri müfredata yayarak anlatırsın. Mesela nemrut hakkında hristiyan ve yahudi geleneklerindeki bilgi de tam anlamıyla verilecek, bir nuh tufanını anlatacaksın nuhun şeceresini vereceksin. Zihniyet şöyle diğer dinler çöp sadece islam doğru biz onların hayatı sorgulamadan dinlerini yaşamalarına yardımcı olacak şeyler verelim geçelim. Yüksek öğretimde veriyorlarsa bile oraya gelene kadar çoktan imam hatipte beynini yıkadığı adamları eğitiyorlardır. Eğiten de eğitilen de onların adamı. İlahiyat fakültelerinin müfredatın da bile kuran okuma var gerçi imam çıkıyorlar boş işler bakanlığı için.

5 dakika önce, Kaz yazdı:

O öğretmen İslami gelenekte İbrahim-Nemrut olayını anlatıyor ancak o kadar ateşli ve fanatikçe davranıyor ki bu din eğitiminin tarafsızlığını devre dışı bırakıyor ebadaki müfredat din eğitiminin misyonerlik faaliyeti olarak fonksiyon görmesine oldukça yardımcı olmuş. MEB'e ait din kitaplarının içerisinde İslam dinine ait sureler var kim bilir zorla ezberlettiriliyor mu çocuklara. Bu yüzeysel din eğitimi ibrahimi dinleri tam anlamıyla bilgi düzeyinde öğretmeyi değil iyi bir müslüman yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu işi objektif bir biçimde yapılacak olsa ta en baştan ibrahimi dinleri müfredata yayarak anlatırsın. Mesela nemrut hakkında hristiyan ve yahudi geleneklerindeki bilgi de tam anlamıyla verilecek, bir nuh tufanını anlatacaksın nuhun şeceresini vereceksin. Zihniyet şöyle diğer dinler çöp sadece islam doğru biz onların hayatı sorgulamadan dinlerini yaşamalarına yardımcı olacak şeyler verelim geçelim. Yüksek öğretimde veriyorlarsa bile oraya gelene kadar çoktan imam hatipte beynini yıkadığı adamları eğitiyorlardır. Eğiten de eğitilen de onların adamı. İlahiyat fakültelerinin müfredatın da bile kuran okuma var gerçi imam çıkıyorlar boş işler bakanlığı için.

Konuyu tamamen yanlış anlamışsınız. Allah peygamberini ve dinini gönderir insanlık bir süre sonra o dini bozar,çıkarları için çarptırır özünü aslını değiştir.bu sebeple Allah tekrar tekrar peygamberler gönderir doğrusunu anlatsın diye.musevilik ve Tevrat özünükoruyamadı  İsevilik geldi .İsevilik hıristiyanlık adı altında tahrip edildi hz Muhammed ile birlikte kuran gönderildi.Yani Allah’ın dini hep tekti 

16 dakika önce, Hami yazdı:

Konuyu tamamen yanlış anlamışsınız. Allah peygamberini ve dinini gönderir insanlık bir süre sonra o dini bozar,çıkarları için çarptırır özünü aslını değiştir.bu sebeple Allah tekrar tekrar peygamberler gönderir doğrusunu anlatsın diye.musevilik ve Tevrat özünükoruyamadı  İsevilik geldi .İsevilik hıristiyanlık adı altında tahrip edildi hz Muhammed ile birlikte kuran gönderildi.Yani Allah’ın dini hep tekti 

Konuyu yanlış anladığım yargınızı reddediyorum sadece gündemdeki bu konu hakkındaki görüşümü yazdım. Önceki kitaplar bozuldu hikayesini biliyorum ben de inançsızım sizin yaptığınız gibi bütün peygamberler şarlatandır deyip geçebilirdim ama farklı bir bakış açısı koymak istedim. 

Zaten şu dini doğru anlayan kimse yok. Ya yanlış anlıyoruz yada cimbizcilik yapıyoruz.

Neden başka ırktan milletten peygamber yok?

Özellikle de din adına Arap fanatizmi okullara yayılmış durumda. Kendi ayağınıza sıkıyorsunuz.

Filistin de dini yanlış anlamış diyebilirmiyiz? Yada bütün müslümanlar Muhammed'i hiç anlmamis desek daha doğru olur çünkü kitapta kesin olarak söylenen bir sözün kırk farklı yorumcusu ve mezhebi türemişse Kur'an'ı kimse anlamamistir.

1 saat önce, Hami yazdı:

Taptığın Arap tanrısı hiçbir şey yapmadı, yapamaz ve yapmayacak. Bu kadar net.

Yine de "Ben boş beleş gazel okuyacağım" diyorsan, buyur meydan senin. İstediğin kadar uydur ve güzelleme yap; farketmez. Bu tanrı şurdan şuraya gidemez, çünkü onu palyaçoya çeviren sizlersiniz. Kendisi ise dut yemiş bülbül gibi.

On 7.12.2023 at 21:34, kavak yazdı:

Taptığın Arap tanrısı hiçbir şey yapmadı, yapamaz ve yapmayacak. Bu kadar net.

Yine de "Ben boş beleş gazel okuyacağım" diyorsan, buyur meydan senin. İstediğin kadar uydur ve güzelleme yap; farketmez. Bu tanrı şurdan şuraya gidemez, çünkü onu palyaçoya çeviren sizlersiniz. Kendisi ise dut yemiş bülbül gibi.

Karanlık diye birşey yoktur karanlık ışığın yokluğudur.akıl nurun ışığını idrak etmemişse ,aydınlık yok zanneder inanmaz ona ..sorgulamak sorgulayıpta bulamamak,bulduğuna inanmamak anlarım.Ama koca kainatta bir nefese bile muhtaç insanın ben beni bilirim benden gayrısı yalan demesi cahilliğindendir.en tehlikeli cahil kendini bilmeyendir

48 dakika önce, Hami yazdı:

Karanlık diye birşey yoktur karanlık ışığın yokluğudur.akıl nurun ışığını idrak etmemişse ,aydınlık yok zanneder inanmaz ona ..sorgulamak sorgulayıpta bulamamak,bulduğuna inanmamak anlarım.Ama koca kainatta bir nefese bile muhtaç insanın ben beni bilirim benden gayrısı yalan demesi cahilliğindendir.en tehlikeli cahil kendini bilmeyendir

Cahil birisi varsa, o da sensin elbette.

Hâlâ boş beleş gazel okuyorsun. Demek ki neymiş? Taptığın tanrıyı sizler dansöz gibi oynatıyorsunuz. Evet; sizden daha iyi biliyoruz.

Tanrına söyle kendisi gelsin buraya. Eğer gelebiliyorsa tabii ve sizler çekilin aradan. Kapiş?

21 dakika önce, Hami yazdı:

Ortak bir kümede konuşmuyorsunuz bunlar metaforik sözler. Bilmediğinin inananı da o bilmediğinin cahilidir. Söz konusu bilinmeyene verilen değer beşeridir. İbrahimi dinlerdeki tanrı kavramını dini gözlükler olmaksızın felsefe ve mantığın enstrümanları ile inceleyebilirsiniz. İddiayı geçersiz kabul ediyorsanız bile tersine beyin fırtınası fonksiyonunu geçici işiniz bitene aradığınız hakikate ulaşana dek aktive edebilirsiniz. Dini davet fonksiyonunu gerekli sorgulamaları yapana kadar askıya alın.

8 dakika önce, Kaz yazdı:

Ortak bir kümede konuşmuyorsunuz bunlar metaforik sözler. Bilmediğinin inananı da o bilmediğinin cahilidir. Söz konusu bilinmeyene verilen değer beşeridir. İbrahimi dinlerdeki tanrı kavramını dini gözlükler olmaksızın felsefe ve mantığın enstrümanları ile inceleyebilirsiniz. İddiayı geçersiz kabul ediyorsanız bile tersine beyin fırtınası fonksiyonunu geçici işiniz bitene aradığınız hakikate ulaşana dek aktive edebilirsiniz. Dini davet fonksiyonunu gerekli sorgulamaları yapana kadar askıya alın.

Aslında materyalist düşünen zihinler için metaforik olabilir.Ama kendini,yaşamı,ölümü,varoluşu ve amacını manevi bir gözlükle sorgulayan kişi için metafor değil gerçektir.Allaha ve inanç sistemine ,kurana elbetteki dini gözlükler olmaksızın bakmakla başlayabiliriz. Zaten bende tam olarak öyle başlamıştım bunda bir mahsur yok.Nihayetinde din bir amaç değil, hakikate giden yolda bir araçtır.

1 saat önce, Hami yazdı:

Aslında materyalist düşünen zihinler için metaforik olabilir.Ama kendini,yaşamı,ölümü,varoluşu ve amacını manevi bir gözlükle sorgulayan kişi için metafor değil gerçektir.Allaha ve inanç sistemine ,kurana elbetteki dini gözlükler olmaksızın bakmakla başlayabiliriz. Zaten bende tam olarak öyle başlamıştım bunda bir mahsur yok.Nihayetinde din bir amaç değil, hakikate giden yolda bir araçtır.

Dinlere manevi gözlükle bakarsan bu dini yaşamaya eşittir dini sorgulamaya eşit değildir. Varsayıma dayanarak da doğru yanlış bir sonuca varılabilir bu kişinin tercihi. 

9 saat önce, Hami yazdı:

Herşeyi lat menat uzza ve hubel yapıyor. Tamam mı. Allah ise onları ayak yikayicisidir. İnanmazsan senide menat cehenneme atacaktır. Hadi inkar et de görelim.

14 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Herşeyi lat menat uzza ve hubel yapıyor. Tamam mı. Allah ise onları ayak yikayicisidir. İnanmazsan senide menat cehenneme atacaktır. Hadi inkar et de görelim.

:)) insanın kendi eliyle yaptığı putlara tapması ilkel cahiliye döneminde vardı.1500 yıldır buna inanan artık kalmamıştır sanıyordum. Ateistlik bundan daha iyidir.sorgulaya sorgulaya bu putlarımı buldun:))

8 saat önce, Hami yazdı:

:)) insanın kendi eliyle yaptığı putlara tapması ilkel cahiliye döneminde vardı.1500 yıldır buna inanan artık kalmamıştır sanıyordum. Ateistlik bundan daha iyidir.sorgulaya sorgulaya bu putlarımı buldun:))

Sana ispat et diyorum. Allah şuan Miraçta oturuyor ve Muhammed ile birlikte yüce Tanrı menatın ayak suyunu ısitıyorlar. Yüce menat güneşi bunun için yaratmıştır. Aksini ispat etsene kâfir

Din öğretmeninin amacı dinleri öğretmektir tanıtmaktır ancak inandırmak gibi bir görevi yoktur hele ki tek taraflı davranarak İslam'a inanmayanlar kafirdir , aksini söyleyenler cehennemliktır gibi safsatalari diretmeye kalkarsa amacını aşıyor demektir.

Çoğu bu açıdan Arap misyonerligi yapıyorlar hemde bizim vergilerimizle.ne güzel tezgah değil mi?

On 09.12.2023 at 22:48, Hami yazdı:

Kâbe de insanlar tarafından inşa edildi. Her sene bu putun etrafında milyonlarca Müslüman fır fır dönüyor. Yani putları hâlâ adam yerine koyan bir kesim var. Gitmediysen ve züğürt değilsen gitmeyi unutma, çünkü maddi durumun iyi ise ömründe bir kere gitmek zorundasın.

• Like 1