Jump to content

Toplumun ateist ihtiyacı

Max Stirner

Recommended Posts

1 saat önce, kavak yazdı:

Toplumun ateistlere ihtiyacı yok bilakis bilinçli dindarlara ihtiyacı var, çünkü cahil/yobaz dindarlar çoğunlukta. Bunların sağı solu belli olmaz, din uğruna her şeyi yaparlar. Espriden, anlamlı karikatürlerden nefret ederler.

Biraz düşünüp sorgulasalar

yani kendilerine bahşedilen düşünme yetisini kullansalar 

ya ateist olurlar 

yada dini sadece tanrı yanılgısı kitabında bahsedilen ihtiyaçlarını karşılamak için kendi içlerinde yaşarlar 

ama islamda bu da mümkün değil 

çünkü başkalarının yaptıklarından da sorumlular buna daha önce defalarca değinmiştim 

bende aslen yobazlığın başkenti konyalıyım

bu insanlar sadece din konusunda değil her konuda insanlara yobazlık yapar 

evinde efendi efendi oturup ailesine vakit ayıran insanları bile kahvehaneye gidip kumar oynayıp vaktini hiç etmiyor 

haftasonu bentderesine gitmiyor

cumadan sonra akşam birlikte alkol almıyor diyerek ötekileştirir dışlar ayıplar hatta kavga çıkarmaya çalışırlar 

yani kısaca kendilerine benzemeyen herşeye düşmandırlar

kendileri bu şekilde görüp büyümüş ve daha sonra da diğer insanlara bu şekilde davranmışlardır 

bu nesillerdir böyle gelmiş böyle de gidecek gibi 

buna tek çözüm bir şekilde aydınlanmaları

fakat Avrupa görmüş olanları bile izine geldikleri zaman aynı şeklilde davranırlar

ben lisedeyken çarşının ortasında bir öğretmenin eşini kaçırmışlar o derece

sizin bu duruma çözüm olarak fikriniz nedir sayın @kavak

sanırım durumu biraz açıkladım

• 2 hafta sonra...
On 07.11.2023 at 17:42, Frankenstein yazdı:

Toplum içinde bulunduğu dönemdeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeni ananeler  üretirmiş 

forumda gördüğüm kadarıyla şuan içinde bulunduğumuz toplumun artık dindar ve kindar bir nesil yerine

düşünen ve sorgulayan ateist bir nesil yetiştirmesi gerekmektedir😀

Cehalet her zaman daha hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yayılır.

İnsanları iki şey derinden etkiler:

1. Anne/baba, aile ve toplum

2. Devletin eğitim sistemi

Ebeveynler ister istemez çocuklarını kendileri gibi yetiştirmek isterler. Kendileri neyi nasıl görmüşlerse veya neyi nasıl biliyorlarsa, çocuklarına da benzerini (doğru veya yanlış) aktarmaya çalışırlar. Yani dindar birisi çocuğunu dinsiz olarak yetiştirmez elbette ki bu, insan doğasına aykırı bir durum aslında. Bunun yanında mahalllenin ve toplumun kültürü önemli bir yer tutar. Diğer yandan uygulanan eğitim sistemi de önemlidir, çünkü en önemli can alıcı temel bilgiler ilk, orta ve lisede çocukların beynine kazınıyor. Eğitim sisteminde belirli bir dine ağırlık koyarsanız ve evrim gibi önemli hususları gizlemeye kalkarsanız, yetişecek yeni nesilden  çok fazla olumlu şeyler beklemek hayalcilik olur.