Jump to content

Dinle alakalı konuları düşünürken göğüsün daralmasının sebebi nedir?

dogukan

Recommended Posts

Gayet normal bir durum bu.

Öküz altinda buzağı aramana gerek yok.

Sağlıklı her insanda olur böyle şeyler, ölüysen eğer işler değişir elbet.

Bazıları dini sorgularken, bazıları gelen faturaları nasıl ödeyeceğini düşünürken göğsü sıkışır.

Derdini seveyim butonu nerede bu arada, bulamadım.

• Haha 1

2 dakika önce, Ömer yazdı:

Bende de ölüm korkusundan oluyor ama bir göğüs daralması gibi değil de alanın genişlemesi gibi bir his. O hissi yaşayınca zamanın durduğunu hisseder gibi oluyordum.

Hatta ölüm korkusu demem yanlış olur. Bilinmezlik demek daha doğru gibi. Bilinmezliğin ortasındaymışım gibi. O an her şeyi sorgulamaya başlıyorum.

Ve bu arada bir şey söylemek istiyorum. Buradaki birçok kişi gayrimüslim yani burada çok takılmamanı tavsiye ederim. Bu dinini kötü etkileyebilir (dinin varsa). Katılmak istiyorsan da söylenenlere inanmamalı bunun yerine o konu hakkında kendin araştırmalısın. Senin iyiliğin için söylüyorum beni yanlış anlama lütfen :) 

2 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Gayet normal bir durum bu.

Öküz altinda buzağı aramana gerek yok.

Sağlıklı her insanda olur böyle şeyler, ölüysen eğer işler değişir elbet.

Bazıları dini sorgularken, bazıları gelen faturaları nasıl ödeyeceğini düşünürken göğsü sıkışır.

Derdini seveyim butonu nerede bu arada, bulamadım.

O onun hissettiği bir şey. Ve o bunu ona bağlamış.

15 dakika önce, Ömer yazdı:

O onun hissettiği bir şey. Ve o bunu ona bağlamış.

Hisseder elbette.

İçinde büyümüş. Beyninin kıvrımlarına yapışmış. Öyle rahat sorgulayamaz.

Sigarayı bırakmam gerektigini sorgularken ellerim titriyor içime bir ürperti giriyor, kalbim hızlanıyor göğsüm daralıyor. Neden, çünkü uzun zamandır sigara ile birlikteyim. Ayrılmak zor geliyor 

1 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Hisseder elbette.

İçinde büyümüş. Beyninin kıvrımlarına yapışmış. Öyle rahat sorgulayamaz.

Sigarayı bırakmam gerektigini sorgularken ellerim titriyor içime bir ürperti giriyor, kalbim hızlanıyor göğsüm daralıyor. Neden, çünkü uzun zamandır sigara ile birlikteyim. Ayrılmak zor geliyor 

Evet bunu yaşıyor olabilir.

Belirtiler

Panik atak esnasında kişi anksiyetenin yanı sıra çeşitli fiziksel ve zihinsel semptomlar ile karşılaşır. Bu belirtiler belirgin bir sebep olmadan ve oldukça hızlı belirebilir ortaya çıkabilir. Panik atak kişi için çok korkutucu ve stresli bir durum olabilir

Panik atak belirtileri arasında aşağıda verilen listedeki semptomlar gözlenir. 

• Ani tuvalet ihtiyacı,
  • Ateş basması,
  • Baş dönmesi,
  • Baygın hissetme,
  • Boğulma hissi,
  • Dehşet hissi ya da ölme korkusu,
  • Genel Titreme,
  • Göğüs ağrısı,
  • Hızlı kalp atışı,
  • Kulaklarda çınlama,
  • Kuru ağız,
  • Mide bulantısı,
  • Nefes darlığı,
  • Parmaklarda karıncalanma,
  • Terleme,
  • Üşüme,
  • Uyuşma veya iğne batması hissi,
  • Vücuttan kopuk hissetmek.

Bir panik atakta yukarıdaki semptomlardan en az dört tanesi aynı anda gözlemlenir. Daha azının gözlemlendiği durumlara ise kısıtlı panik atak adı verilir. Panik ataklar genellikle 5 - 20 dakika arasında sürse de, bunun bir saate kadar uzadığı vakalar gözlemlenmiştir.

Durumun şiddetine göre panik atak sayısı değişebilir. Bazı bireyler ayda bir defa bu duruma maruz kalırken, diğer bireyler haftada birkaç defa panik atak geçirebilir.

Panik atak her ne kadar korkutucu olsa da tehlikeli değildir. Görülen semptomlar kişiye doğrudan zarar vermez. Aynı zamanda bu belirtilerin çoğu kolaylıkla başka şartlardan kaynaklanabilir. Mesela düşük tansiyon kalp atışının hızlanmasına neden olabilir.

Kaynak

Panik atak belirtisi bunlar. Gidin tedavi olun. :)

Nedeni dini konuları filan düşünmek değil. Nedensizde ortaya çıkar.

Dini konuları düşünürken inançlı iseniz sakinleşmeniz beklenir. 

Dinden istediği beklentileri elde edemeyenler huzursuz olurlar. Bunu tanrının cezası olarak görürler. :)

• Like 1

• 3 ay sonra...
On 21.08.2023 at 21:21, dogukan yazdı:

Dinle alakalı konuları sorgularken çok kez karşılaştığım bir durumdur daralmak kurandada bu mevzu geçiyor bunun acıklaması nedir 

Bunu anlamanın tek yolu konuşmanın fazlasını yapmaya başladığında okumaya ve anlamaya çalıştığın zaman anlarsın

On 21.08.2023 at 21:21, dogukan yazdı:

Dinle alakalı konuları sorgularken çok kez karşılaştığım bir durumdur daralmak kurandada bu mevzu geçiyor bunun acıklaması nedir 

Bu tamamen senin bilgi dagarciginin ve düşünme yetisinin capsizligi ile alakalıdır.

Buna plasebo etkisi denir. Kişisel bir konu din ile hiç bağlantısı bile yoktur.

Hurma yediğimde rüyamda niye kadın göremiyorum demek ile aynıdır.

• Thanks 1