Jump to content

Luna 25 aya çakıldı

MrBean

Recommended Posts

Rusya için büyük bir kayıp.

Bir belgeselde izlemiştim; Rusya´da 60´yıllardaki büyük başarılara imza atan ve ABD´yi yıllarca  bir hayli terleten mühendislerin/uzmanların yerine gelen yeni nesiller onlar gibi becerikli deĝiller ve ideolojik olarak güçlü bir duruş sergilemiyorlar. Sadece ellerine geçen paraya odaklanmış durumdalar.

Haberlere göre bir komisyon kurulacakmış ve düşmenin sebepleri incelenecekmiş.

Goruntusu var mi acaba? Son zamanlarda Ay’a bile indigimizden kuskulaniyorum. 50 yil once insan gonderiyorduk; hatta telefon gorusmesi ve anlik canli yayin bile yapiyorduk. teknoloji ileri dogru ilerliyor. Simdi nasil kaybediyoruz? Bu isin arkasinda baska bisey olmali. Bir sebeple insanli ucusu durdurdular yada hic gitmedik.

Teknoloji vardi da kaybettim diye bi aciklama mi olur ya!

Düşüş nedeni Rus yetkililer tarafından bugün açıklandı. Roskosmos´un patronu Juri Borissow devlet televizyonunda, uydunun iniş pozisyonunu düzeltme esnasında görev yapan bir motorun gereĝinden fazla çalıştıĝını açıkladı. 84 saniye yerine 147 saniye çalışmış. Yani 43(!) saniyelik bir zaman dilimi uyduyu planlanan yörüngeden çıkartmış.

Dipnot:  Bu sefer kaynak vermiycem, çünkü neredeyse tüm ana haber kanallarında okumak mümkün.:D

9 hours ago, pigeon said:

Hindistan Chandrayaan3 aracı aya yumuşak inişi başardı.
Canlı yayını seyrederken onlardan daha çok heyecanlandım. :)
Paraşütten daha yumuşak iniş yaptı. Paraşütün iniş hızı 5-6 m/saniyeyi bulabiliyor. Rüzgar varsa dahada hızlı çarpabilirsin yere. :)

Ben sunu merak ettim: Aya arac gonderen adamlar bir inege nasil tapar?

8 saat önce, Cougar yazdı:

Oturarak tapar,

Ayakta tapar , 

Kafa güzelken tapar, morali bozukken tapar.

Tapma falan yok aslında. Kutsal hayvan kendisi. Hayvanlara kıyamıyorlar. Çünkü bir dahaki dünyaya gelişinde onlardan biri kendi olabilir.

• Haha 1

6 hours ago, Deadanddark said:

Oturarak tapar,

Ayakta tapar , 

Kafa güzelken tapar, morali bozukken tapar.

Tapma falan yok aslında. Kutsal hayvan kendisi. Hayvanlara kıyamıyorlar. Çünkü bir dahaki dünyaya gelişinde onlardan biri kendi olabilir.

Yani hindular hayvanlara tapmiyorlar fakat bir baska hayvan formunda dunyaya gelecegine inaniyorlar. Dogru mu anladim? Peki baska bir insan formunda da gelebilecegine inaniyorlar mi?

6 dakika önce, Cougar yazdı:

Yani hindular hayvanlara tapmiyorlar fakat bir baska hayvan formunda dunyaya gelecegine inaniyorlar. Dogru mu anladim? Peki baska bir insan formunda da gelebilecegine inaniyorlar mi?

NASA ve benzeri kurumlarda çalışan çok hintli var.

Adamlar matematiğe hasta.

Life of pi filmini izledin mi bilmiyorum. Filmin kahramanı bir çocuk ve matematik sevgisi nedeniyle kendisine Pi lakabını takmışlardi.

Hindistan çok kalabalık. Ne ararsan var.

İsaya tapanlar aya gidebiliyorsa neden inek severler gitmesin.

Allaha tapanlarda isterse aya sert iniş yapabilir. Adamlar sert seviyor.

• Haha 1

16 saat önce, Cougar yazdı:

Azizim, her şeyin yeri ayrı. Tüm mesele inançla işi birbirinden düzgünce ayırabilmek ancak bunu herkes beceremiyor nedense. Yani bireysel inancını kendi evinin dört duvar arasında bırakamıyanlar var. Yoksa hem inançlı olup hem de kafası zehir gibi çalışan çok insan var.

• 3 hafta sonra...
On 20.08.2023 at 21:31, pigeon yazdı:

https://sputnikglobe.com/20230820/russias-luna-25-module-experienced-issues-before-pre-landing-maneuver---expert-1112744115.html

50 sene önceki teknoloji ile yaptıklarını bugün neden yapamıyorlar anlamıyorum.

uzay yarışlarından kaynaklı görülmeyen basit hesaplama hatalarından dolayı olduğunu düşünüyorum