Jump to content

Deliler nesli

Rhodium

Recommended Posts

Bildiğiniz gibi insanın sürekli aklının gelişmesini ve insan oluşumunun evrimini aklın ilerlemesi olarak düşündük. 

Diyelim ki tımarhaneden iki kişiyi evlendirsek ve çocukları olsa, doğan her çocuğuda sürekli tımarhaneden biri ile evlendirsek... En nihayetinde sürekli akıl hastası bir nesil oluşturabilirmiyiz? 

3 dakika önce, Rhodium yazdı:

Bildiğiniz gibi insanın sürekli aklının gelişmesini ve insan oluşumunun evrimini aklın ilerlemesi olarak düşündük. 

Diyelim ki tımarhaneden iki kişiyi evlendirsek ve çocukları olsa, doğan her çocuğuda sürekli tımarhaneden biri ile evlendirsek... En nihayetinde sürekli akıl hastası bir nesil oluşturabilirmiyiz? 

Genetik olanların çocukları deli olabilir.

Şizofrenlerin çoğu genetik diye biliyorum.

Genetik olmayanların ise sağlam çocukları olabilir.

22 dakika önce, Rhodium yazdı:

Delilerin içinde kala kala akıllı olanların da delirecegini hesaba katarsak bu gayet mümkündür.

• Thanks 1
  • Haha 1

52 dakika önce, Rhodium yazdı:

İlginç bir bakış açısı.:D

Bir deyim var; bir deli kuyuya bir taş atar, 40 âlim onu çıkaramaz.

Bu durumda kuyu tamamen taşla dolar. 4000 âlim de gelse işe yaramaz.

Şaka bir yana...

Tüm mesele çevreye uyum saĝlamak ve neslini devam ettirmek ise ve deliler toplumu da bunu bir şekilde başarabilirse, böyle bir neslin oluşmaması için bir neden göremiyorum.

evet, bir tür evrimsel devolusyondan bahsediyorsun.tersine evrim yani.ama evrim hep daha gelişmişe doğru ilerler.zeka,akil,güç vs. uyum sağlayamanlar eleneceği için.

seninki kontrollü olsa bile evrimsel süreçte nesil kendini düzeltecektir.aksi halde tür yok olur zaten.bir sürü tür yok olmuş keza.

6 saat önce, pigeon yazdı:

Genetik olmayanların ise sağlam çocukları olabilir.

Leylekler mi bakacaklar çocuğa da akıllı olacaklar? Kurduğunuz mantık ilişkilerine bakınca bazen sizin beyninizin olduğundan şüphe ediyorum.

6 saat önce, pigeon yazdı:

Şizofrenlerin çoğu genetik diye biliyorum.

Şizofreni akıl hastalığı değildir. Toplumun zeka düşmanlığı ile ilgili bir fenomendir ve bu hastalığın(!) genetik varsayılması zekanın da genetik olmasındandır yoksa koşullar zekaya önem veren bir sistemle değiştirilse büyük çoğunluğu bilim adamı ve müthiş girişimcilere dönüşürler ve şizofrenlerden oluşan bir nesil dünyanın lideri olur ki ABD ve İngiltere zaten büyük oranda buradaki diyalektik ve anlayış ve zeka farkıyla kıyaslandığında şizofren popülasyonlardır.

7 saat önce, John-Ahmet yazdı:

Leylekler mi bakacaklar çocuğa da akıllı olacaklar? Kurduğunuz mantık ilişkilerine bakınca bazen sizin beyninizin olduğundan şüphe ediyorum.

Annesi babası dilsiz olup konuşmayı öğrenen  bir sürü çocuk var.

Lamarck teorisi çürük bir teoridir. Sağlam olanların nesli devam eder gene.

7 saat önce, John-Ahmet yazdı:

Şizofreni akıl hastalığı değildir. Toplumun zeka düşmanlığı ile ilgili bir fenomendir ve bu hastalığın(!) genetik varsayılması zekanın da genetik olmasındandır yoksa koşullar zekaya önem veren bir sistemle değiştirilse büyük çoğunluğu bilim adamı ve müthiş girişimcilere dönüşürler ve şizofrenlerden oluşan bir nesil dünyanın lideri olur ki ABD ve İngiltere zaten büyük oranda buradaki diyalektik ve anlayış ve zeka farkıyla kıyaslandığında şizofren popülasyonlardır.

Şizofreni eşik değeri geçenlerin hastalığıdır.

Eşik değere kadar süper zekalıdır. Eşik değeri geçerse hayalleri gerçek sanır. 

Aynı senin gibi. :)

13 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

evet, bir tür evrimsel devolusyondan bahsediyorsun.tersine evrim yani.ama evrim hep daha gelişmişe doğru ilerler.zeka,akil,güç vs. uyum sağlayamanlar eleneceği için.

seninki kontrollü olsa bile evrimsel süreçte nesil kendini düzeltecektir.aksi halde tür yok olur zaten.bir sürü tür yok olmuş keza.

Mesela eskiden insanlar odun keserlerdi, günde 20 km yürülerdi yazın şişmanlyıp kışın kilo verirlerdi. Vs. Ama hiç bir insan bu şekilde yaşamıyor. 

Keza gelecekte bilgisayarlar çok gelişince kafayı çalıştırmaya da pek gerek kalmaz ise? Hesap makinesi gibi. 

Ben lisede çok hızlı not alırdım. 78x38 kafamda çarpar hemen söylerdim. Şimdi köreldim. 

2 saat önce, Rhodium yazdı:

Mesela eskiden insanlar odun keserlerdi, günde 20 km yürülerdi yazın şişmanlyıp kışın kilo verirlerdi. Vs. Ama hiç bir insan bu şekilde yaşamıyor. 

Keza gelecekte bilgisayarlar çok gelişince kafayı çalıştırmaya da pek gerek kalmaz ise? Hesap makinesi gibi. 

Ben lisede çok hızlı not alırdım. 78x38 kafamda çarpar hemen söylerdim. Şimdi köreldim. 

aynı durum bende de var.zihnim eskisi gibi berrak değil;bulanik.iyce mallaştim 🤣 kulağimda ki patlak top fisiltisi zaten kafa birakmiyor.forumda bile nere ne yazdiğimdan haberim yok.

6 saat önce, Rhodium yazdı:

Evrim akıla mı güce mi doğru devam eder? Bölünmeye mi? Birleşmeye mi? Doğrudur?

Evrim ve entropi arasında bir ilişki var mıdır? 

Yukarıda kısa bir özetle Evrim´in nasıl işlediĝini vurgulamıştım. Evrim´in amacı mamacı veya yönü mönü yoktur. Bunun en güzel örneklerinden birisini balinalardır mesela. Bu memeliler karayı terkedip denize dönmüşlerdir. Denizi çok sevdikleri için bunu yapmamışlardır elbette.

• Thanks 1

10 saat önce, pigeon yazdı:

Annesi babası dilsiz olup konuşmayı öğrenen  bir sürü çocuk var.

Dilsizlik akıl hastalığı mıdır? Nasıl bir savunma yaptığının farkında bile değilsin!

Eşik değere kadar süper zekalıdır. Eşik değeri geçerse hayalleri gerçek sanır. 

Sen onun düşüncelerini hâyâl sanacak kadar iyi değerlendiremiyor olabilir misin? 50 yıl önce biri yapay zekayı kesinlikle yaptığını iddia etse onu muhtemelen şizofren sanırdın ancak bu mümkündü ve bazı insanlar çok detaylı düşünüp çağının 300-500 yıl ötesinde projeler üretebiliyorlar. Onların iddialarının ve projelerinin inanılmaz oluşları onların şizofren olduklarını göstermez ki şizofreni hastalık sanılan üstünlüklerin bir sonucu olarak insanların zeka düşmanlığından dolayı bu kişilere travmalar yaşatabiliyor ve sorun burada başlamakla birlikte bu düşmanlık kesinlikle ırkçılık kadar ağır bir suçtur.

Aynı senin gibi. :)

Örnek verebilir misin?

8 saat önce, Rhodium yazdı:

Evrim akıla mı güce mi doğru devam eder? Bölünmeye mi? Birleşmeye mi? Doğrudur?

Evrim ve entropi arasında bir ilişki var mıdır? 

Hayatta kalma içgüdüsü uyarınca istenç canlılarda değişime ve bu bağlamda seçiciliğin etkisiyle bir yön belirleyerek ilerliyormuş gibi görünebilir ancak uyum motivasyonları bazı çok üstün nitelikli canlıların bu motivasyonlara uyum sağlayamaması nedeniyle de elenmesine sebep olur ve aslında türlere göre değişebilen ilerleme ya da gerilemeden bahsedebiliriz. Dolayısıyla evrimin her tür için hayatta kalma motivasyonlarının niteliği bakımından ilerlediğini söyleyemeyiz. Çünkü sayı-özellik ilişkisi normal dağılım eğrisi oluşturur ve özellikleri yeterli olmayan sayıca az bir popülasyon elenebilir ya da zorluk artarsa bu sayı artabilir ancak sağ tarafta bulunan özellikleri bakımından üstün azınlık ise koşullar daha zorlayıcı olduğunda daha üstün gelerek baskın genotip olabilirler ve bu durumda ilerlemeden bahsedebiliriz. Dolayısıyla evrimde gelişmeden ve ilerlemeden söz edebilmek için özellikleri bakımından daha üstün olanların bu özelliklerini kullanmak zorunda oldukları koşulların zorlayıcı ve elverişli olmasıyla mümkündür.

90.png

Ancak normal koşullarda vasat çoğunluğun bir hegemonyası vardır ve bu vasat çoğunluğa uyum motivasyonlarının belirleyici olduğu bir realiteden bahsedebiliriz ancak bunun enerji konusunu da ilgilendiren entropi konusuyla ilişkilendirmek zor olsa da koşulların zorlayıcı olması durumunda bu hayatta kalma eğrisinde sağa doğru bir kayma yaşanır ve daha üstün nitelikli olanların genlerinin yeni nesillere aktarıldığı ve ilerlemeden söz edilebilecek bir durum oluşur ki bu entropi kavramı ile çelişir. Bu durumda düzensizlik artsa da buna direnebilen daha gelişmiş canlılar nesli devam ettirir.

Ayrıca konu çok saçma ve gereksiz olmasına rağmen anlatılabilecek önemli konuları zorlama da olsa anlatmış olmanın gururuyla @Rhodium isimli üyenin beni hâyâl kırıklığına uğrattığını itiraf edebilirim.

• Thanks 1