Jump to content

Dine inanmayan insanlar

Ömer

Recommended Posts

Şu an, pigeon yazdı:

Ben vaat etmiyorum. Gerçek bu.  

Kendini kandırmak istiyorsan devam  et.  

Anlamadığın şey şu senin doğrun benim doğrum olmak zorunda değil. Senin onu gerçek olduğunu düşünmen benim için bir şeyi ifade etmiyor. Aynı şekilde bu "gerçeğinde" umurunda değil :) 

Şu an, Ömer yazdı:

İyilik nasıl yok oluyor? İnsanların yaptıkları şeyleri bir şeye yüklemeyin. O hatayı siz yaptınız. Seçenekler arasından onu seçtiniz. Ve ona göre hesaba çekileceksiniz.

Gene eksik düşünüyorsun.

İnsan tanrı tarafından tasarlanmış ise ve tanrı hata yapmıyorsa insan neden durduk yere kötülüğe yönelir?

Bunu kendine sor. Cevap bulursan bana bildir.

Zevk aldığı için dersen zevk alma duyunu sen mi tasarladın diye sorarım.

Cinsel haz almasan cinsel içerikli küfür edermisin?  

Başkasına tecavüz edermisin?

Aklına başka türlü üreme yöntemi gelmemiş mi bu tanrının?

Bu sadece örnek idi.

Beslenme konusuda aynı neden guneş paneli ile enerjimizi temin etmemişte neden beslenmek için  birbirlerimiz öldürmek zorunda bırakmış bu tanrı?

Şu an, Ömer yazdı:

Anlamadığın şey şu senin doğrun benim doğrum olmak zorunda değil. Senin onu gerçek olduğunu düşünmen benim için bir şeyi ifade etmiyor. Aynı şekilde bu "gerçeğinde" umurunda değil :) 

Benim hatam varsa hatamı söylersin. Böyle senin doğrun benim doğrum olmak zorundaa değil diye anlamsız cümleler yazma.

Bunlar bana bilgi vermiyor. :)

4 dakika önce, pigeon yazdı:

Gene eksik düşünüyorsun.

İnsan tanrı tarafından tasarlanmış ise ve tanrı hata yapmıyorsa insan neden durduk yere kötülüğe yönelir?

Bunu kendine sor. Cevap bulursan bana bildir.

Zevk aldığı için dersen zevk alma duyunu sen mi tasarladın diye sorarım.

Cinsel haz almasan cinsel içerikli küfür edermisin?  

Başkasına tecavüz edermisin?

Aklına başka türlü üreme yöntemi gelmemiş mi bu tanrının?

Bu sadece örnek idi.

Beslenme konusuda aynı neden guneş paneli ile enerjimizi temin etmemişte neden beslenmek için  birbirlerimiz öldürmek zorunda bırakmış bu tanrı?

Zaten dünyanın mantığı bu. Sınanmak için geldik buraya. Tabii ki böyle sınavlar olacak. Ya inkar edersin ya da sınandığını fark edip ona göre yaşarsın. Ben de büyük şeylerle sınanıyorum. Ve bunun mükafatını alacağımı biliyorum.

Şu an, Ömer yazdı:

Zaten dünyanın mantığı bu. Sınanmak için geldik buraya. Tabii ki böyle sınavlar olacak. Ya inkar edersin ya da sınandığını fark edip ona göre yaşarsın. Ben de büyük şeylerle sınanıyorum. Ve bunun mükafatını alacağımı biliyorum.

Sınanma imtihan için geldik iddiasıda boş dinlerin.

Tanrıyı kusursuz hatasız tanımlayan dinlerde  tanrının  imtihan deneme yapmaz.

Ne yaptığımı bilmeyenler deneme yaparlar.

Örnek ışık hızını insan ölçmeden bilemez. Ama tanrı onu baştan belirlemiştir. 

İnsan kendisini denemek için diyorsan gene hata yapmış olursun. İnsan kendini tasarlayan bir varlık değildir.

Elinde olan ile yetinir. Hatalarını bildiği halde düzeltemez.

Psikolojimizi etkileyen bir sürü kimyasallar  var mesela. Onlara bilinçli müdahele edemiyoruz . Mekanizmayı biz tasarlamadık. :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Nörotransmitterler

6 saat önce, Ömer yazdı:

Dine inanmayan insanlar (ateist, deist vs.) öldükten sonra hayatın bitip sonsuz şekilde yatmaktan korkmuyorlar mı? 

Ölüm korkusuyla dinsiz insanlar nasıl yaşayabiliyor?

Böyle bir şey ile nasıl dünya hayatınızı sürdürebiliyorsunuz?

Zor günler geçirdiğinizde kendinize sığınacak bir güç arıyor musunuz?

(Not: Lütfen cevaplarınızda nazik olun. Olayı saçma sapan yerlere çekip Müslümanları kötülemeyin. Teşekkürler :) )

Nazik olun demiş ama akabinde ölüm korkusu yok denmesinin hemen ardından "ölümden korkmuyorum diyen kişi bence yalancıdır.." şeklinde bir genelleme ile yaftalamış, haddini aşmışsın. Nasıl olacak bu iş?

Sen önce samimi ol, gerçek niyetini belli et. Laf sokmaksa mesele, lafın kralını herkes sokar merak etme icap ederse.

Sorunun cevabına gelince:

Öldükten sonra beni (inanmadığım için)yakacak antropomorfik ego-manyak bir tanrının varlığına inanmıyor, buna ihtimal vermiyorum. Hatta bu ve benzeri tanrı tasavvurlarını olması muhtemel(haşa) bir tanrıya hakaret, onu küçümsemek olduğunu düşünüyorum. (Ha varsa da ağzımı burnumu kırar, yapacak bir şey yok. Bunun için olmadığım biri gibi davranamam, yalakalık edemem, etsem de tanrı nezdinde ne kıymeti olacak? Beni benden iyi biliyor olsa gerek zira?)

Hatta bu bağlamda tahayyül edilene benzer bir tanrı varsa eğer: "böylesi insan ürünü olduğu aşikar olan arap saçına dönmüş bir kitabı bana nasıl layık görürsün ulenn!" deyip de küreği asıl müslüman-teistlerin ağzının ortasına da indirebilir. Zebanilerle halvet eder.

Böyle bir tanrı olmasına engel nedir?

Ya da tanırının böyle olmasına engel nedir? İnanmak neden iyi, inanmamak neden kötü? Çünkü insan kafası böyle düşünüp, tanrıya da aynını malediyor, aynı şeyi bekliyor belki hıyar gibi. Oysa olası bir tanrının kendisine inanılması-inanılmaması ipinde(!) bile olmayabilir! Asıl gönderdiği mesaj akıl, beklediği şey şüphe ve onu kullanmak, sadece gerçeğin aranması olabilir. Yalakalık yapılmasından ziyade. Bu bağlamda onun için makbul olan ateist-deist-teistler de olabilir.

Bu bağlamda tebliğle kapatalım mesajı:

Eyy mümin kardeşlerim! Gelin etmeyin eylemeyin dinden çıkıp ateist-agnostik en azından deist falan olun. Öyle ya, tanrı yoksa hepimiz yok olup gidecez. Ama ya varsa! İşte o zaman boku yemiş olabilirsiniz. Sonsuza kadar yanmaktan vb. falan da mı korkmuyorsunuz? Tanrıya böylesi avam bir kitabı layık görmek bir risk olduğu gibi, nasıl bir mahiyeti olduğunu öngörmemiz zaten mümkün değil. Aklınızı başınıza toplayın, yol yakınken dinden çıkın. Kafir olmayın, gerçeğe şirk koşmayın.

Zira siz, asıl dinle gerçeğin üzerini örtüyor olabilirsiniz. Teşekkürler.🤘

Arkadaslar, ben bu forum sitesinde belirli bir dusuncenin, ideolojinin, dinin, felsefenin propagandasini yapmak istemiyorum. Aksine, karsilikli konusalim, argumanlarimizi degerlendirelim istiyorum. Yoksa yazacak cok sey var. Makale seklinde tanri, isa, incil, vs yazarim da, buna gerek duymuyorum. Karsilikli tartisma icermedigi surece bana anlamsiz geliyor. Prpaganda gibi geliyor. 

Fakat sorusu olan varsa, soru cevap gidebiliriz.Ben de soru sorabilirim, siz de.

Ilk soruyu ben sorayim: Sizce tanri var mi? Gerekceleriniz ile kisaca belirtir misiniz?

Cevaplarken illa ki bir seyi kanitlayacagim motivasyonuyla yazmaniza gerek yok- ki yapmak istiyorsaniz onu da yapabilirsiniz. Sadece aklinizdakini belirtin. Ikna etme temelli yazmayin. Cunku ikna etme yada bilgi yaristirma temelli olunca, karsi taraf, istemeden de olsa bir savunma psikolojisine giriyor ve daha kolay anlasabilecekken, zitlasmaya gidiyor. Ben, bunu yapmiyorum genelde. Fakat herkes bir degil. Kimse dort dortluk degil. Bu sebeple, guzelce konusalim.

10 saat önce, pigeon yazdı:

Sınanma imtihan için geldik iddiasıda boş dinlerin.

Tanrıyı kusursuz hatasız tanımlayan dinlerde  tanrının  imtihan deneme yapmaz.

Ne yaptığımı bilmeyenler deneme yaparlar.

Örnek ışık hızını insan ölçmeden bilemez. Ama tanrı onu baştan belirlemiştir. 

İnsan kendisini denemek için diyorsan gene hata yapmış olursun. İnsan kendini tasarlayan bir varlık değildir.

Elinde olan ile yetinir. Hatalarını bildiği halde düzeltemez.

Psikolojimizi etkileyen bir sürü kimyasallar  var mesela. Onlara bilinçli müdahele edemiyoruz . Mekanizmayı biz tasarlamadık. :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Nörotransmitterler

Senin söylediğin şeyler de benim için boş şeyler. 

8 saat önce, müftü yazdı:

Nazik olun demiş ama akabinde ölüm korkusu yok denmesinin hemen ardından "ölümden korkmuyorum diyen kişi bence yalancıdır.." şeklinde bir genelleme ile yaftalamış, haddini aşmışsın. Nasıl olacak bu iş?

Sen önce samimi ol, gerçek niyetini belli et. Laf sokmaksa mesele, lafın kralını herkes sokar merak etme icap ederse.

Sorunun cevabına gelince:

Öldükten sonra beni (inanmadığım için)yakacak antropomorfik ego-manyak bir tanrının varlığına inanmıyor, buna ihtimal vermiyorum. Hatta bu ve benzeri tanrı tasavvurlarını olması muhtemel(haşa) bir tanrıya hakaret, onu küçümsemek olduğunu düşünüyorum. (Ha varsa da ağzımı burnumu kırar, yapacak bir şey yok. Bunun için olmadığım biri gibi davranamam, yalakalık edemem, etsem de tanrı nezdinde ne kıymeti olacak? Beni benden iyi biliyor olsa gerek zira?)

Hatta bu bağlamda tahayyül edilene benzer bir tanrı varsa eğer: "böylesi insan ürünü olduğu aşikar olan arap saçına dönmüş bir kitabı bana nasıl layık görürsün ulenn!" deyip de küreği asıl müslüman-teistlerin ağzının ortasına da indirebilir. Zebanilerle halvet eder.

Böyle bir tanrı olmasına engel nedir?

Ya da tanırının böyle olmasına engel nedir? İnanmak neden iyi, inanmamak neden kötü? Çünkü insan kafası böyle düşünüp, tanrıya da aynını malediyor, aynı şeyi bekliyor belki hıyar gibi. Oysa olası bir tanrının kendisine inanılması-inanılmaması ipinde(!) bile olmayabilir! Asıl gönderdiği mesaj akıl, beklediği şey şüphe ve onu kullanmak, sadece gerçeğin aranması olabilir. Yalakalık yapılmasından ziyade. Bu bağlamda onun için makbul olan ateist-deist-teistler de olabilir.

Bu bağlamda tebliğle kapatalım mesajı:

Eyy mümin kardeşlerim! Gelin etmeyin eylemeyin dinden çıkıp ateist-agnostik en azından deist falan olun. Öyle ya, tanrı yoksa hepimiz yok olup gidecez. Ama ya varsa! İşte o zaman boku yemiş olabilirsiniz. Sonsuza kadar yanmaktan vb. falan da mı korkmuyorsunuz? Tanrıya böylesi avam bir kitabı layık görmek bir risk olduğu gibi, nasıl bir mahiyeti olduğunu öngörmemiz zaten mümkün değil. Aklınızı başınıza toplayın, yol yakınken dinden çıkın. Kafir olmayın, gerçeğe şirk koşmayın.

Zira siz, asıl dinle gerçeğin üzerini örtüyor olabilirsiniz. Teşekkürler.🤘

Bunu söyleyenler benim için yalancı. Bu benim düşüncem. Halbuki sizin burada yazığınız her türlü "saçma" düşüncenizi ben sadece okurum. Ve kendimce cevap veririm.

Senin için dünyadaki amaç nedir o halde? Yada herhangi bir ateistin? Ben söyleyeyim mi hiçbir gayeniz yok. Bomboş yaşıyorsunuz. Bununla da kalmayıp siz ateistler biz Müslümanları dinimizden soğutmaya çalışıyorsunuz. Ben yanacağım sende yan gibisinden. 

Sakın hayat gayene iyi bir insan olmak falan deme. Çünkü sen yok olduğunda iyiliklerinde yok olacak. İyilik yaptığın kişilerde. Bu dünyaya gelmenin amacı iyilik yapmak ise ben sana yaşama derim. Çünkü böyle bir gaye çok saçma (Bence). "Gerçek" Müslümanların, "gerçek" Hristiyanların ya da en azından bir dindeki "gerçek" inananların hayatında bir gayesi var. O gayeleri hayata tutunmalarını sağlayan şey. Ve bunu yapan insanın dini ne olursa olsun ona saygım vardır.

Bu hayata neden geldik? Bu sorunun cevabı bomboş yaşamak ya da iyilik yapmak değil. Sen araştıran bir insan olarak bu soruya cevap vermeyi atlamışsın ya da o soru her aklına geldiğinde boşvermişsin. Bu koca evrende her yaşayan gibi bizim de bir görevimiz olmalı. Küçük, iradesi olmayan bir arının bile şu dünyada bir amacı varken. Biz koca insanların - bütün canlıların en gelişmişi, en iyi yaratılmışı - bir hayat amacının kesinlikle olması gerek.

Şimdi sana soruyorum. Hayattaki amacın nedir?

7 saat önce, Cougar yazdı:

Ilk soruyu ben sorayim: Sizce tanri var mi? Gerekceleriniz ile kisaca belirtir misiniz?

Cevaplarken illa ki bir seyi kanitlayacagim motivasyonuyla yazmaniza gerek yok- ki yapmak istiyorsaniz onu da yapabilirsiniz. Sadece aklinizdakini belirtin. Ikna etme temelli yazmayin. Cunku ikna etme yada bilgi yaristirma temelli olunca, karsi taraf, istemeden de olsa bir savunma psikolojisine giriyor ve daha kolay anlasabilecekken, zitlasmaya gidiyor. Ben, bunu yapmiyorum genelde. Fakat herkes bir degil. Kimse dort dortluk degil. Bu sebeple, guzelce konusalim.

BUNLAR BENİM DÜŞÜNCEM

Bu hayattan nasıl yoktan var olduysak aynı şekilde vardan yok ve daha sonra da yoktan var olabiliriz. Bunu sağlayan birisi ya da birileri olmalıdır. İnsan vücudunun bu kadar muhteşem çalışması, doğadaki döngü, bu dünyanın insanlar için yaratıldığını görmek çok da zor olmamalı diye düşünüyorum. Ve şunu da eklemek istiyorum. Bizi yaratan kişi tek olmak zorunda değil diye düşünüyorum çünkü onlar Tanrı ve birbirleri arasında uyumlu şekilde yaşayabilirler. Ama ben Tanrının tek olduğuna inanıyorum. Ve insanın doğuştan Tanrıya inanma içgüdüsüne sahip olduğuna inanıyorum. Şöyle bir örnek vereyim. Doğan bir çocuk topluluğu olsun ve bu topluluk bir adaya yerleştirildiğini düşünelim. Çocuklar büyüdükçe arayış içerisine gireceklerdir. Çünkü etrafındaki yiyeceklerin kendisi için olduğunu bilir. Etrafındaki denizin, hayvanların ve ağaçta yetişen bir çok nimetin birinin yarattığını anlar. Ve bu gücün kendisinden çok daha büyük olduğunu bilir. Ben bunları düşünüyorum. Hiçbir dine ve inanışa iğneleme ya da laf sokma gibi bir amacım yoktur. Ona göre cevap verirseniz sevinirim.

54 minutes ago, Ömer said:

BUNLAR BENİM DÜŞÜNCEM

Bu hayattan nasıl yoktan var olduysak aynı şekilde vardan yok ve daha sonra da yoktan var olabiliriz. Bunu sağlayan birisi ya da birileri olmalıdır. İnsan vücudunun bu kadar muhteşem çalışması, doğadaki döngü, bu dünyanın insanlar için yaratıldığını görmek çok da zor olmamalı diye düşünüyorum. Ve şunu da eklemek istiyorum. Bizi yaratan kişi tek olmak zorunda değil diye düşünüyorum çünkü onlar Tanrı ve birbirleri arasında uyumlu şekilde yaşayabilirler. Ama ben Tanrının tek olduğuna inanıyorum. Ve insanın doğuştan Tanrıya inanma içgüdüsüne sahip olduğuna inanıyorum. Şöyle bir örnek vereyim. Doğan bir çocuk topluluğu olsun ve bu topluluk bir adaya yerleştirildiğini düşünelim. Çocuklar büyüdükçe arayış içerisine gireceklerdir. Çünkü etrafındaki yiyeceklerin kendisi için olduğunu bilir. Etrafındaki denizin, hayvanların ve ağaçta yetişen bir çok nimetin birinin yarattığını anlar. Ve bu gücün kendisinden çok daha büyük olduğunu bilir. Ben bunları düşünüyorum. Hiçbir dine ve inanışa iğneleme ya da laf sokma gibi bir amacım yoktur. Ona göre cevap verirseniz sevinirim.

"hiçbir dine ve inanışa iğneleme ya da laf sokma gibi bir amacım yoktur. Ona göre cevap verirseniz sevinirim." 

Sana niye saygisizlik edelim ki, herkesin kendine gore bir dunya gorusu vardir. Kimse kimseyle ayni dusunecek diye bir kural yok. 

Bunun disinda olarak anladigim kadariyla sen tanriya, canlilardaki tasarim fikrinden ve dogustan gelen tanri faktorunden dolayi inaniyorsun. Dogru mu? Dogustan mi geliyor bilemiyorum ama diger konu hakkinda sunu sormak istiyorum. Ama illa cevap vermeliyim gibi dusunme. paylasmak istersen paylas. Rahat ol yani.

Bildigin gibi canlilarin neredeyse yuzde 99%u zaten yok oldu. Canlilik tarihinde bilinen 3, 4 tane buyuk yok olus oldu. Eger biri kalkip da sana, "e madem bu canlilar yok olacakti, allah niye yaratti bu canlilari? Bilmiyor muydu yok olacaklarini?" derse ne dersin?

Mesela dinazorlar. Madem yok olacakti bu tasarim harikasi canlilar, niye yaratildilar? 5 milyardan fazla canli turu yok oldu. 5 milyar tur!

பழங்கால மிருகங்கள் அளவின் ஒப்பீடு. PREHISTORIC ANIMALS SIZE  COMPARISON.(AFTER DINOSAURS EXTINCTION) - YouTube

Simdi biri kalkip sana bu soruyu yoneltse cevabin ne olurdu? Bir fikrin var mi? Fikrin olabilir de, olmayabilir de, sadece sohbet ediyoruz burada.

19 dakika önce, Cougar yazdı:

"hiçbir dine ve inanışa iğneleme ya da laf sokma gibi bir amacım yoktur. Ona göre cevap verirseniz sevinirim." 

Sana niye saygisizlik edelim ki, herkesin kendine gore bir dunya gorusu vardir. Kimse kimseyle ayni dusunecek diye bir kural yok. 

Bunun disinda olarak anladigim kadariyla sen tanriya, canlilardaki tasarim fikrinden ve dogustan gelen tanri faktorunden dolayi inaniyorsun. Dogru mu? Dogustan mi geliyor bilemiyorum ama diger konu hakkinda sunu sormak istiyorum. Ama illa cevap vermeliyim gibi dusunme. paylasmak istersen paylas. Rahat ol yani.

Bildigin gibi canlilarin neredeyse yuzde 99%u zaten yok oldu. Canlilik tarihinde bilinen 3, 4 tane buyuk yok olus oldu. Eger biri kalkip da sana, "e madem bu canlilar yok olacakti, allah niye yaratti bu canlilari? Bilmiyor muydu yok olacaklarini?" derse ne dersin?

Mesela dinazorlar. Madem yok olacakti bu tasarim harikasi canlilar, niye yaratildilar? 5 milyardan fazla canli turu yok oldu. 5 milyar tur!

பழங்கால மிருகங்கள் அளவின் ஒப்பீடு. PREHISTORIC ANIMALS SIZE  COMPARISON.(AFTER DINOSAURS EXTINCTION) - YouTube

Simdi biri kalkip sana bu soruyu yoneltse cevabin ne olurdu? Bir fikrin var mi? Fikrin olabilir de, olmayabilir de, sadece sohbet ediyoruz burada.

İllaki bunun bir sebebi vardır. Allah'ın bir bildiği olmalı ki böyle bir şey yaptı. Yani buna bir cevabım yok :) 

• Thanks 1

• moderator başlığı Dine inanmayan insanlar olarak değiştirdi
1 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

bebekken ölen insanlar neyin sınavını oluyor?eğer bir sınav olsa idi bebeklerin ölmemesi gerekirdi.o yuzden geç bunları.

Neyi geçeyim? Mantıklı düşün biraz. Sence o bebek sınava tabi olacak mı? Olmayacak tabii ki de. Önemli olan burada ailesinin durumu. Ailesi bebeği öldüğü için Allaha inkar da edebilir ya da bunun bir sınav olduğunu da anlayabilir. Bence cevabını bildiğin soruları sorma...

18 dakika önce, Ömer yazdı:

Sence o bebek sınava tabi olacak mı? Olmayacak tabii ki de. 

sikinti zaten o çocuğun imtihan olmadan cennete gitmesi.o çocuk yaşasa belki iyi bir ateist olacakti.ama tanri o cocuğa torpil geçiyor.bizim başimiz kelmi kardesim.bu" imtihan için dünya'ya geldik" iddiasi kadar mantık dişi bişi yok.

13 dakika önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

sikinti zaten o çocuğun imtihan olmadan cennete gitmesi.o çocuk yaşasa belki iyi bir ateist olacakti.ama tanri o cocuğa torpil geçiyor.bizim başimiz kelmi kardesim.bu" imtihan için dünya'ya geldik" iddiasi kadar mantık dişi bişi yok.

Peki sana göre dünyaya niçin geldik? Bu kadar emin konuştuğuna göre mantıklı bir cevabının olması gerek diye düşünüyorum.

34 dakika önce, Ömer yazdı:

Peki sana göre dünyaya niçin geldik? Bu kadar emin konuştuğuna göre mantıklı bir cevabının olması gerek diye düşünüyorum.

dünya'ya . bir yerden geldiğimizi iddia eden ve düşünen sensin. 

dünya 'ya bir yerden geldiğimizi iddia etmiyorum. evrendeki maddenin kendi içinde olan amaçsizca sürüklenişinin, ilkel bir çorbanın, merlinin kazaninin ürünüyüz.bizi oluşturan bu maddeler dağilip,ayrişip, parçalaninca hiç var olmamış gibi olacağiz.

robotlar için "robot cenneti" diye bir yer olmadığı gibi insanlar içinde öyle bir yer yok, olmadi, hiç bi zaman.zaten nasıl olabilir ki?

1 dakika önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

dünya'ya . bir yerden geldiğimizi iddia eden ve düşünen sensin. 

dünya 'ya bir yerden geldiğimizi iddia etmiyorum. evrendeki maddenin kendi içinde olan amaçsizca sürüklenişinin, ilkel bir çorbanın, merlinin kazaninin ürünüyüz.bizi oluşturan bu maddeler dağilip,ayrişip, parçalaninca hiç var olmamış gibi olacağiz.

robotlar için "robot cenneti" diye bir yer olmadığı gibi insanlar içinde öyle bir yer yok, olmadi, hiç bi zaman.zaten nasıl olabilir ki?

Senin için dünyanın hiçbir anlamı yok mu?

1 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

Dünyanın hiç bir anlamı yok.sadece yaşam değerlidir.doğaya baktiğinda yaşam da pek bir anlam ifade etmiyor.vahşetten, dehşetten ,acidan başka bi şey yok.

kopek-baligi.gif.362a35e30e30c8f93167a1cc60c06efb.gif

Hayatta acıdan çok sevgi de vardır. Senin onları görmek istememiş olman onları yok etmez. Hayata gelişimizin mutlaka bir amacı vardır.

1 saat önce, Ömer yazdı:

Hayatta acıdan çok sevgi de vardır. Senin onları görmek istememiş olman onları yok etmez. Hayata gelişimizin mutlaka bir amacı vardır.

sevgi, aşk, seks felan... bunlar hırmonlarla alakali fiziksel bir durumdur.ilahi bir vergi değildir.görsem ne görmesem ne! hiç bir amaç yoktur.

örneğin; canlilar işiyor diye işemenin bir amacı olmaz.sıvı basınından dolayı ortaya çikan fiziksel bir durumdur.nehirin akması ne ise canlilarin işemesi de odur.bir pinara, şelaleye,çağlayana bakip a aa ne gğzel tanrı bunu benim için yaratmiş diyebilirsin ama gerçekte bunlarin hiç bir amaci yoktur.şelale akar çünkü ; akışkanlarin mekaniği öyledir.maddenin karakterisk özelliğidir.amaçsizdir.