Jump to content

Dine inanmayan insanlar

Ömer

Recommended Posts

Şu an, Bruce Wayne yazdı:

Düşünceleriniz için öncelikle teşekkür ederim. Fakat ben Deizme inanmaya devam edeceğim. Fakat ben Tanrıyı aramayacağım. Ben inancıma göre Tanrı evreni ve insanlara yaratmış. Fakat müdahale etmemiştir. 

Müdahele etmeyen  bir varlığa tanrı denilmez.  

Hele birde bilinç sahibi olup kötülüğü engellemiyorsa  ona şeytan denir.  :)

4 dakika önce, pigeon yazdı:

Yine aynı şeyi yapıyorsunuz. Tanrı denilmez miş. Kendi düşüncelerini kesin bir yargı olarak söyleme. Herkesin kendi doğruları vardır.

• Like 1

7 dakika önce, pigeon yazdı:

Kötülüğü insanlar yapıyor. Ve Tanrı akıl vicdan vermiş. Kötülüğü Tanrıya bağlamamak lazım. Ve ateizm bana şu yüzden mesela saçma geliyor. Evren, canlılar kendi  kendine tesadüf olma iddiaları bana mantıksız geliyor. Üstelik evrenin başlangıcı olduğu kanıtlandı diye biliyorum. Bu yüzden Tanrı vardır. 

• Like 1

Kötülüğü insanlar yapıyor. Ve Tanrı akıl vicdan vermiş. Kötülüğü Tanrıya bağlamamak lazım. Ve ateizm bana şu yüzden mesela saçma geliyor. Evren, canlılar ken kendine tesadüf olma iddiaları bana mantıksız geliyor. Üstelik evrenin başlangıcı olduğu kanıtlandı diye biliyorum. Bu yüzden Tanrı vardır. 

Sana katılıyorum.

Kötülüğü insanlar yapıyor. Ve Tanrı akıl vicdan vermiş. Kötülüğü Tanrıya bağlamamak lazım. Ve ateizm bana şu yüzden mesela saçma geliyor. Evren, canlılar kendi  kendine tesadüf olma iddiaları bana mantıksız geliyor. Üstelik evrenin başlangıcı olduğu kanıtlandı diye biliyorum. Bu yüzden Tanrı vardır. 

Kötülüğü insanlar yapmaz. 

Kötülüğün kaynağı doğanın bilinçsizce  tasarımından kaynaklanıyor.

Bilinçli varlık olsaydı hatalarında ders alırdı.

2 dakika önce, pigeon yazdı:

Doğada karşılığı olmayan tanrı tanımlarına yok diyorum.

Tanrı yok demek saygısızlık ise ben  saygı duymuyorum. :)

Tanrı yok demek saygısızlık değildir zaten. Nereden çıkarıyorsun bunları? Ben inançlara saygı duymaktan insanların görüşlerine saygı duymaktan bahsediyorum.

Şu an, pigeon yazdı:

Neden güldün?

Bilgisayar hata yapınca bilgisayarını mı suçluyorsun yoksa onu programlayanı mı?

Tanrı iyiliği yaratmıştır. Onun olmadığı durum kötülüktür. Tanrı aydınlığı yaratmıştır. Aydınlığın olmadığına ise karanlık denir.

Şu an, Ömer yazdı:

Tanrı yok demek saygısızlık değildir zaten. Nereden çıkarıyorsun bunları? Ben inançlara saygı duymaktan insanların görüşlerine saygı duymaktan bahsediyorum.

Olmayan varlıklara inanana deli denir. Toplumsal baskıdan dolayı doktorlar baskın dine inananlara deli demeye çekiniyorlar. 

Mesela ben bugun peygamberim diyene deli diyorlar geçmişte olanları sorgulamıyorlar. :)

Şu an, pigeon yazdı:

Olmayan varlıklara inanana deli denir. Toplumsal baskıdan dolayı doktorlar baskın dine inananlara deli demeye çekiniyorlar. 

Mesela ben bugun peygamberim diyene deli diyorlar geçmişte olanları sorgulamıyorlar. :)

Peki sen olmayan bir varlığı neden bana sürekli olmadığını söylüyorsun? Orda öyle biri yok ki. O halde sen deli misin ki olmayan birini bana olmadığını ispatlamaya çalışıyorsun? :) 

Şu an, Ömer yazdı:

Tanrı iyiliği yaratmıştır. Onun olmadığı durum kötülüktür. Tanrı aydınlığı yaratmıştır. Aydınlığın olmadığına ise karanlık denir.

İyilik yaratılmış ise tanrının izni olmadan iyilik nasıl yok oluyor?

Çeliştiğinin farkında mısın?

Tanrı kötülüğe izin veriyorsa ya acizdir yada kötüdür başka alternatifi yok. Varsa merak ediyorum.

Şu an, Ömer yazdı:

Hem Tanrı insana irade ve akıl vermiştir. İyiliği yapmakta kötülüğü yapmakta insanın elindedir.

İyilikde kötülükde insanın elinde değildir. Sen kendini programlamadın. Beyninde olup bitenlerin beyninin nasıl çalıştığını bile farkında değilsin.

Şu an, Ömer yazdı:

Peki sen olmayan bir varlığı neden bana sürekli olmadığını söylüyorsun? Orda öyle biri yok ki. O halde sen deli misin ki olmayan birini bana olmadığını ispatlamaya çalışıyorsun? :) 

Birşeyi ispatlamaya çalışmıyorum. Sağlıklı düşün diyorum. Hayallerinde boğulma diyorum. :)

3 dakika önce, pigeon yazdı:

İyilik yaratılmış ise tanrının izni olmadan iyilik nasıl yok oluyor?

Çeliştiğinin farkında mısın?

Tanrı kötülüğe izin veriyorsa ya acizdir yada kötüdür başka alternatifi yok. Varsa merak ediyorum.

İyilikde kötülükde insanın elinde değildir. Sen kendini programlamadın. Beyninde olup bitenlerin beyninin nasıl çalıştığını bile farkında değilsin.

İyilik nasıl yok oluyor? İnsanların yaptıkları şeyleri bir şeye yüklemeyin. O hatayı siz yaptınız. Seçenekler arasından onu seçtiniz. Ve ona göre hesaba çekileceksiniz.

• moderator başlığı Dine inanmayan insanlar olarak değiştirdi