Jump to content

Bir rüya görüp dine inanma kararı almak

BillGates

Recommended Posts

Dini inançlar akıl hastalığıdır.

Daha önce böyle birine bu forum dışında şahit olmadım ama böyle insanlar olduğunu biliyorum. 

Bana göre sadece bu durumdan bile dini inançların psikotik hastalık olduğu sonucuna varabiliriz.

Radikal islamcı terör örgütlerine katılanlarda katılmadan önce değişik rüyalar gördüklerini ve bu rüyaların onları yönlendirdiğini söylüyorlar.

https://www.voaturkce.com/a/cihatcilar-icin-ruyalarin-onemi/3127923.html

Sonuç olarak dini inançların şizofreniden farkı yoktur. Aynı beyinsel sorundan kaynaklıdır. Ve ilaçla tedavi edilmelidir. 

2 dakika önce, kavak yazdı:

@Bruce Wayne

Seni eskiden beri tanıyorum. Neredeyse her ay din deĝiştiriyorsun ve bu mevzuyu daha evvel seninle konuşmuştuk halbuki. Ancak forumdaşlarla daşşak geçtiĝini düşünmeye başlıyorum artık.:angry:

Hocam forumu trollemiyorum ve dalga felan geçmiyorum. Sadece kararsız biriyim

6 dakika önce, Bruce Wayne yazdı:

Artık hristiyan değilim. Ben normalde çok kararsız biriyim. Bilinçaltımın oyununa gelmiş olabilirim. Zaten rüya görüp, onu tanrı tarafından belirti görmek gerçekten saçmaymış.

Dostum, bu durumun kararsızlıkla alakası yok. Bilinçaltının oyununa gelmen de söz konusu değil.

İyi bir psikiyatrist bulup kafanda yoğun dini düşünceler olduğunu anlat ve antipsikotik ilaç iste. 

6-7 Aylık bir kullanımdan sonra dini düşünceler kayboluyor. Tamamen kaybolmasa bile azalır. 

13 dakika önce, BillGates yazdı:

Dini inançlar akıl hastalığıdır.

Ben böyle düşünmüyorum, çünkü dindarların ezici çoĝunluĝu senin benim gibi gayet normal insanlardan oluşuyor. Birileri uçuk saçık şeylere inanıyor diye, onu anormal olarak görmemek lazım. Nihayetinde inanç bu ve birçok insan ihtiyaç duyuyor inanmaya.

Bruce, bebegim sana arkadas tavsiyesi vereyim. Yasini, icinde bulundugun durumu bilmiyorum ama biraz baska seylere de odaklan. Spor yapmak gibi, aile ile vakit gecirmek gibi, is yada okul ile ilgili bir hedefe ulasmak icin birseyler yapmak gibi, yada bir muzik aleti calmak yada ogrenmek gibi. Oncelikle bunlari yap, din konusu sonra gelsin senin icin.

• Like 2

5 dakika önce, BillGates yazdı:

@kavak

Normal görünmeleri normal oldukları anlamına gelmiyor ki.

Şizofrenlerin de çoğu normal görünüyor. 

Dışarıdan akıl hastası olduklarını anlayabilmek çok zor. 

Benim annem hem normal görünüyor hem de gayet normal. Milyonlarca onun gibileri var.

Ancak buna mukabil kafıyı sıyırmışlar yok mu? Elbette var. Bunların başında Taliban, İSİD, Boko Haram ve benzerleri gelir. Her bakımdan anormal olan bunlar.

1 minute ago, BillGates said:

@kavak

Normal görünmeleri normal oldukları anlamına gelmiyor ki.

Şizofrenlerin de çoğu normal görünüyor. 

Dışarıdan akıl hastası olduklarını anlayabilmek çok zor. 

Benim normal oldugum soylenebilir. Istelik normal olmayanlra klinik -tedavi anlaminda yardimci da oluyorum. 

Genelleme yapmak pek isabetli degildir. Ateistin de teistin de delisini bulabilirsin. Adam var ki ateizmi yada bazi din karsiti fikirler konusunda obsession vardir. Baska problemler vardir.

Ben bunun bizzat ornegine rastladim. Uzucu ornekler. Abnormal psychology dedigimiz alan bu alan iste.

5 dakika önce, Cougar yazdı:

Bruce, bebegim sana arkadas tavsiyesi vereyim. Yasini, icinde bulundugun durumu bilmiyorum ama biraz baska seylere de odaklan. Spor yapmak gibi, aile ile vakit gecirmek gibi, is yada okul ile ilgili bir hedefe ulasmak icin birseyler yapmak gibi, yada bir muzik aleti calmak yada ogrenmek gibi. Oncelikle bunlari yap, din konusu sonra gelsin senin icin.

Aslında oyun konsolum var. Hobi olarak video oyunlarını çok seviyorum. Mesela youtube'da video oyunları ile ilgili haberler ve incelemelerle ilgileniyorum. En iyisi ben son kararımı Deizm olarak verdim. Ve artık Tanrı ve din konusunda bu deizm seçimimden vazgeçmeyeceğim. 

8 minutes ago, Bruce Wayne said:

Aslında oyun konsolum var. Hobi olarak video oyunlarını çok seviyorum. Mesela youtube'da video oyunları ile ilgili haberler ve incelemelerle ilgileniyorum. En iyisi ben son kararımı Deizm olarak verdim. Ve artık Tanrı ve din konusunda bu deizm seçimimden vazgeçmeyeceğim. 

Ben inancli biri olarak soyluyorum. Inanc konularinda cok acele etmemek gerekiyor. Senin yasini bilmiyorum ama genel konusacagim. 

Belirli bir yasa kadar ozellikle frontal cortex’in karar alma mekanizmasiyla iligi onemli bir bolumu gelismez. Bu gelisim beynin en son gelisen bolgesidir. Ozellikle karar alma, secimler yapma, yada ani riskler alma ile ilgili alan Prefrontal cortex’tir. Prefrontal cortex ile ilgili daha fazla bilgi almak istersen ben burada uzun uzadiya anltirim. Espri olsundiye soyluyorum: hani derler ya bu isin kitabini okudum diye. 😁 binlerce dolar ve yillarimi verdim bu meseleleri anlayabilmek icin. 

burada seve seve anlatirim.

Dolayisiyla hayatinda daha cok secimler yapacaksin. Secim yapmaktan yada karar degistirmekten dolayi sucluluk hissetme, negatif dusunme. Dusunuyorsun demiyorum, hani ileride belki olur diye. 

Sosyal ve aile baglrini guclu tut, bol spor yap (en azindan yuruyus yada kosma gibi) dengeli beslen ve yeterli uyu. 

Din konularinda 40’larinda daha derin dusunursun. 

1 dakika önce, Cougar yazdı:

Ben inancli biri olarak soyluyorum. Inanc konularinda cok acele etmemek gerekiyor. Senin yasini bilmiyorum ama genel konusacagim. 

Belirli bir yasa kadar ozellikle frontal cortex’in karar alma mekanizmasiyla iligi onemli bir bolumu gelismez. Bu gelisim beynin en son gelisen bolgesidir. Ozellikle karar alma, secimler yapma, yada ani riskler alma ile ilgili alan Prefrontal cortex’tir. 

Dolayisiyla hayatinda daha cok secimler yapacaksin. Secim yapmaktan yada karar degistirmekten dolayi sucluluk hissetme, negatif dusunme. Dusunuyorsun demiyorum, hani ileride belki olur diye. 

Sosyal ve aile baglrini guclu tut, bol spor yap (en azindan yuruyus yada kosma gibi) dengeli beslen ve yeterli uyu. 

Din konularinda 40’larinda daha derin dusunursun. 

Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür  ederim. En iyisi ben dini konulara pek fazla önem vermeyim. Ve seçim yapmaktan korkmuyorum. Ama ben normalde asosyal biriyim. Ve ailem ile aram iyi problemim yok. Bu arada 26 yaşındayım. Ama 40'lı yaşlar dini konu düşünmenin geç olabileceğini düşünüyorum. En iyisi deist olup,başka ben seçim yapmayı düşünmüyorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. 

13 minutes ago, Bruce Wayne said:

Oyun kimi durumlarda iyi gelebilir ama cik gez biraz. Annene, bir arkadasina, kiz arkadasina babana vs saril mesela. Sarilinca hormonal duzeyde pek cok sey oluyor. Bunun farkinda degiliz ama oluyor. 

Insani mahfeder cortisol denilen hormone. Gel gor ki birine sarilinca hypothalamus kaynakli pituitary’den bunu tamir eden oxytocin salgilanir. Bunun biz farkinda degiliz ama daha cok sey oluyor dostum.

Yani bu isler onemli.

1 dakika önce, Cougar yazdı:

Oyun kimi durumlarda iyi gelebilir ama cik gez biraz. Annene, bir arkadasina, kiz arkadasina babana vs saril mesela. Sarilinca hormonal duzeyde pek cok sey oluyor. Bunun farkinda degiliz ama oluyor. 

Insani mahfeder cortisol denilen hormone. Gel gor ki birine sarilinca hypothalamus kaynakli pituitary’den bunu tamir eden oxytocin salgilanir. Bunun biz farkinda degiliz ama daha cok sey oluyor dostum.

Yani bu isler onemli.

Hiç sevgilim olmadı ve hiç hayatımda olmadı. O yüzden artık sevgilim olacağını  zannetmiyorum. Ve hobi olarak video oyunlar ile ilgileniyorum. Ve video oyunları konsolda oynamak bana iyi geliyor. Ben asosyal dışarı pek çıkmıyorum.

Bana insan nedir diye sorarsaniz muhtemelen ya hormon yada neuron/sinir hucresi yigini derim. Cunku bizi biz yapan hersey bunlarla baglantili. Ama hersey bunlar degil. Totalde daha fazlasi mevcut.

Inancimiz mesela. Inaninca iyi hissederiz, yada kimi zaman iyi hissetmek icin inaniriz. Inancsizlik da oyle. Duygular, dusunceler, inanma-inanmama durumu, bilincimiz herseyimiz bu iki seye bagli neuron-sinir hucresi ve hormon. 

Ben gercekligi tek birseye indirgeyen yada indirgemeyi seven biri degilim ama gercek bu.

Ben sunu seviyorum dedigimizde mesela bir sinir hucresindeki depolarizasyon -55 mV’ye ulasiyor ve sinir hucresi atesleniyor. O bolgede ufak bir sikinti olsa ateslenemeyecek. Ne bileyim iyon kanallarinda bir sikinti olsa bu alinan molekule bagli olarak duygunun yogunluguna karar verecek.

insan dedigin cok acayip bisey.

• Like 1

19 minutes ago, kavak said:

Bak bu öneri çok mantıklı işte. Keşke küçük yaşlardan itibaren insanların beynini dinsel mevzularla yıkamaktan vazgeçseler.  Ancak kazın bacaĝı maalesef böyle deĝil.

Aslinda cocuklarin bir dereceye ve verilen seye bagli olarak bu tarz seylere ihtiyaci oluyor. Hikaye gibi mesela. Cogu zaman din de bir hikaye gibidir. Dozunda verilen hikaye onlarin gelisimine katki sunuyor. Zaten soyut dusenemiyorlar. 

Asil mesele ne ogrettigin. Kalkip da cinler cehennem, gunah, sucluluk gibi kavramlari dikte edersen cocugun bilincaltini bozarsin. Ona dokunma yanarsin, bunu sorma gunaha girersin, yemegini bitirmezsen allah carpar gibi telkinler cocuga yapilan en buyuk kotuluktur.

Cocuk prefrontal cortex’in gelisiminden dolayi zaten milyon kere fikir degistirecektir. Cocugu bir seye zorlamamak gerekiyor kavak. Cocugu biraz serbest birakmak gerekir; asla korku vermemek bir dini uygulamaya zorlmamak gerekir. 

• Like 1

7 dakika önce, Cougar yazdı:

insan dedigin cok acayip bisey.

Bu dünyanın sonunu, olsa olsa, insanlar getirir. Mevcut küresel ısınma bizlerin eseri mesela. Tez zamanda aklımızı başımıza almazsak, her türlü afetin (kuraklık, aşırı sıcaklık, buzların erimesi, fırtınalar vs.) daha kötüsü bizleri bekliyor.

7 dakika önce, Cougar yazdı:

Aslinda cocuklarin bir dereceye ve verilen seye bagli olarak bu tarz seylere ihtiyaci oluyor. Hikaye gibi mesela. Cogu zaman din de bir hikaye gibidir. Dozunda verilen hikaye onlarin gelisimine katki sunuyor. Zaten soyut dusenemiyorlar. 

Asil mesele ne ogrettigin. Kalkip da cinler cehennem, gunah, sucluluk gibi kavramlari dikte edersen cocugun bilincaltini bozarsin. Ona dokunma yanarsin, bunu sorma gunaha girersin, yemegini bitirmezsen allah carpar gibi telkinler cocuga yapilan en buyuk kotuluktur.

Cocuk prefrontal cortex’in gelisiminden dolayi zaten milyon kere fikir degistirecektir. Cocugu bir seye zorlamamak gerekiyor kavak. Cocugu biraz serbest birakmak gerekir; asla korku vermemek bir dini uygulamaya zorlmamak gerekir. 

Benim 18 yaşında bir oĝlum var. Bu yaşına kadar dinsel konularda kendisine hiçbir şey telkin etmedim. Bu mevzuyu tamamen kendi inisiyatifine bıraktım. Kendisi istiyorsa araştırsın.

• Like 1

• 4 ay sonra...