Jump to content

Evren kütleçekimine rağmen neden genişlemektedir?

Aang

Recommended Posts

35 dakika önce, John-Ahmet yazdı:

Cisimleri küre olmaya zorlayanın kendi etrafında dönme hareketi değil... 

aslinda kastettiğim cisimleri oluşturan içindeki parçaciklardi.onlarda dönüyor çünki.işte, nasıl desem o elementleri, parxaciklari kelebek sürüsü gibi düşün, bu sürü dönünce evrendeki radyasyonu büküyor olabilir.tezim bu aslinda.veya deniz içinde balik sürüsü düşün, dönen bunlar suyu büker.işte gezegenleri oluşturan parcaciklarda dönerek uzayi büküyor olabilirler.tezim bu.animasyon olsa daha iyi olurdu ama bulamadim

Ben de zaten klasik bir fizik hocası ya da bildiğini sandığını tekrarlayan bir mantaliteyle cevap vermiyorum. Özellikle modern bilimin karşı görüşte olduğu ama onların savlarının yanlış olduğu konularda tartışmayı özellikle seçiyorum.

G Kuvveti ile ilgili olarak da şunları söyleyebilirim; Lineer bir G Kuvveti cismin hareket yönünde uzamasına sebeptir. Dairelde de durum çok farklı değildir ve cismin basık bir küre olma ihtimali çok yüksektir.

Sizlere sıraya koyduğum ve anlatmak için fırsat aradığım bir konudan daha bahsedeyim. Gök cisimlerinin hareketi çok çok az da olsa yörünge yönünde ve dışa doğru kuvvetlere sahiptir ve bu onların şekilleri üzerinde büyüklük oranında çok etkili olabilir.

Özellikle yörünge yönünde aslında torkla dönerler ki bunun sebebi merkezkaç kuvvetinin formülünde gizlidir ve bu kuvvetler de kütle çekiminin varlığında hayat bulur. Odaklanırsanız daha detaylı bir açıklama verip konuyu wolframalpha gibi yardımcı araçlarla netleştirebilirim.

21 dakika önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

aslinda kastettiğim cisimleri oluşturan içindeki parçaciklardi

Evet doğru, kütleçekimine sebep olan şey en temelde atomların çekirdek osilasyonudur. Radyasyonun kütleden etkilendiği doğrudur ve zaten ışık hızının limitinin olmasının sebebi fotonların bir iç motor kuvvetlerine sahip olmalarına rağmen limit bir hızda hareket ediyor olmaları da makro ölçekteki kütleçekimi ile ilgilidir ve buna kütleçekimsel sürtünme diyebiliriz. Zaten benim buradaki tezimin en önemli sebebi de budur.

Işık hızı konusuna daha sonra ayrıntılı değineceğim fakat öncelikle şu kütleçekimsel sürtünmenin benim tezimdeki önemini aktarayım.

Örneğin Ay güneşe yakın noktalarda aralarındaki mesafe kısaldıkça Güneş tarafından daha fazla çekilir ve Güneş'den uzaklaştıkça da çekim etkisi azaldığından bir miktar hız artışı olur ve zaten merkezkaç kuvvetlerinin formülüne bakarsan hem r (yarıçap) hem de ω (açısal hız) bir miktar artış gösterir ve bu durum merkezkaç kuvvetleri lehine Güneşin kütle merkezinden Ay'ın Güneş'den en uzak olduğu noktaya doğrudur ancak Dünya'nın yörüngesi elips şeklinde olduğundan toplamdaki bileşke vektör de bu yarıçapın en uzun olduğu noktaya doğru artış göstererek gökcisimlerinin etrafında döndükleri yörüngenin zamanla artmasına ve bu etkinin merkezdeki cisimleri dışa doğru sürüklemesine sebeptir.

F = m * ω * ω * r

@pigeonBu aynı zamanda bahsettiğin uydunun neden uzaklaştığına da bir açıklamadır ve benim tezimle çelişmez.

On 05.08.2023 at 15:31, pigeon yazdı:

Voyager dengede olmadığı için uzaklaşıyor.

15 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

aslinda kastettiğim cisimleri oluşturan içindeki parçaciklardi.onlarda dönüyor çünki.işte, nasıl desem o elementleri, parxaciklari kelebek sürüsü gibi düşün, bu sürü dönünce evrendeki radyasyonu büküyor olabilir.tezim bu aslinda.veya deniz içinde balik sürüsü düşün, dönen bunlar suyu büker.işte gezegenleri oluşturan parcaciklarda dönerek uzayi büküyor olabilirler.tezim bu.animasyon olsa daha iyi olurdu ama bulamadim

Yerçekimi veya kütle çekimi oluşması için dünyanın veya kütlenin dönmesi gerekmiyor.

Cavendish deneyi var.

Kütle dönmüyor ama çekiyorlar. :)

On 30.07.2023 at 17:24, pigeon yazdı:

Kütle dönmüyor ama çekiyorlar.

Dönüyor dostum, nasıl dönmüyor? sen göremiyorsun.

eloktronlar dönüyorsa o topta dönüyor.bize makro alemde niye dönmüyormuş gibi gözüküyor haa onu çözemedim.muhtemelen gözlerimizin belli titresimden sonrasını algilayamadiğindan o topu dönmüyor görüyoruz.

2 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

Dönüyor dostum, nasıl dönmüyor? sen göremiyorsun.

eloktronlar dönüyorsa o topta dönüyor.bize makro alemde niye dönmüyormuş gibi gözüküyor haa onu çözemedim.muhtemelen gözlerimizin belli titresimden sonrasını algilayamadiğindan o topu dönmüyor görüyoruz.

O topun bir yüzüne kuş, diğer yüzüne boş kafes çizersek kuşu kafeste görebilir miyiz sence?

Top dönüyor ya hani, biz görmesekte.

2 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

radyosyonun bükülmesini

Radyasyonu büken şey uzay dokusunun bükülmesidir. Onu da kütle yapar.

On 30.07.2023 at 19:46, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

basit aslinda, çünkü; bakiş açin yanliş.cismin görece kendi kütlesi her ne kadar dönmüyor gözükse de atom düzeyinde çok çilgin süratlarda her bir parcaciği dönmekte.bu dönüşlerde o parcaciklarin cismin tümüne yayilan bir g kuvveti uygulamasina neden oluyor.eğer ayi bir gözlük yardimi ile içinde ki parcaciklarina kadar görse idik ay içinde  vizir vizir bir dönme hareketinin olduğunu daha iyi idrak ederdik ama böyle makro ölçüde bu etkiyi görmek imkansiz.çiplak gözle.onun için dönmüyor gibi algılamak normal.zaten bildiğin üzere kütle çekim mikro düzeyde çalişmaz.ama benim bu dediğim gem makroyu, hem mikro durumu açikliyor.yani; cismin bütününün dönmesine gerek yok mikro alemde zaten her bir yapi taşi dönüyor.bu durumu biz göremiyoruz orasi ayrı.

İçsel dönüş cisimleri küre yapıyorsa bütün cisimler küre olmalı.

Sen küresel misin yoksa silindirik mi?

15 saat önce, Deadanddark yazdı:

O topun bir yüzüne kuş, diğer yüzüne boş kafes çizersek kuşu kafeste görebilir miyiz sence?

normalde görebilmek gerekir.mesela; uzaya baktığında milyonca gaz, toz, göktaşi, gezegen arasindan diğer başka gezegenleri görebiliyorsun.eloktronlari görebilseydik olurdu yani.

15 saat önce, Deadanddark yazdı:

Radyasyonu büken şey uzay dokusunun bükülmesidir. Onu da kütle yapar.

kütle yapiyor zaten.kütleyi ortaya çikaran ise hareket.harekete bağli dönüş ise uzayi büker.yani ; senin kütle çekimi dediğin zaten dönme ve hareket sonucu ortaya çikan bir etiket.

1 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

cisimleri küremsi yapan - dışsal dönüşü- nesnelerin.

merkezkac-kuvvet.jpg

Merkezkaç kuvvet ile merkezcil ivme aynı şeydir.

Merkezcil kuvvet yerçekiminin sebebi değildir.

O siyah kütle dışarı fırlarken ipi çektiği için ortaya çıkan kuvvettir.

İp olmasaydı o kuvvet oluşmazdı. :)

dünyanın ekvator çevresi yaklaşık=40000km=40.000.000metre

bir gün =86400 saniye

Dünyanın dönme hızıV=40.000.000/86400= 462,962963 metre/saniye olur.

yarıçap (r)=40.000.000/'2*pi =6366197,723676 metre 

merkezcil ivme = V^2/r =462,962963^2/6366197,723676 = 0,033667617 metre/saniye^2 çıkar.

Oysa dünyanın yerçekimi ivmesi ortalama 9,80665 metre/saniye^2 dir.

Sonuçlar  uymuyor. :)

Kutuplara doğru dönme yarıçapıda(r) küçülür.

On 02.08.2023 at 17:17, pigeon yazdı:

Merkezcil kuvvet yerçekiminin sebebi değildir.

O siyah kütle dışarı fırlarken ipi çektiği için ortaya çıkan kuvvettir.

bu söylediklerin birbiri ile çelişiyor.

çeken kuvvete merkezcil kuvvet diyorsun ama peşine: kütle; yerçekiminin sebebi diyorsun.çelişkiyi görmüşsündür umarim.

@Deadanddark@Rhodium@pigeon Tezimi destekleyen gerekli pek çok açıklama yaptım ancak kaliteli iletileri yorumsuz bırakarak daha fazla anlaşılmalarına engel oluyorsunuz. Anlamadığınız ya da karşı görüşte olduğunuz kısımlar varsa bunları yazın yoksa da onayladığınızı ve anladığınızı belirtin.

@Röpteşambırlı Uzaylıçok garip açıklamalar yaparak anlatmak istediklerini doğru ifade edemiyor ve konu sabote edilmiş oluyor. Yok o da bir şeyler öğrensin fakat anlamaya ve öğrenmeye odaklı olsun ve bildiği ya da emin olduğu bir şeyler varsa o durumda yazsın. Böyle en önemli konuların üstünü örter gibi gereksiz saçmalıklarınızla konunun değerini düşürmeyin.

@Röpteşambırlı UzaylıAyrıca merkezkaç kuvveti ve kütleçekimi ya da harekete sebep olan diğer kuvvetler tüm bunları açıklamaya yeterliyken merkezcil ivme ya da merkezcil kuvvet gibi saçmalıkların aklını neden bu kadar karıştırdığını anlayabiliyorum. Ben çocukken sadece sarkaç hareketinde Newton'un 3. hareket yasası uyarınca sadece merkezkaç kuvveti ile tüm bunlar açıklanabiliyordu (daha doğrusu eğitimin müfredatında açıklama buydu ve aslında daha doğruydu) ancak bazı sistemlerin ilk enerjisinden daha fazla kinetik enerjiye sahip olabildiği gözlemlenince termodinamik yasalarına biat etmeye devam edebilmek için bu açıklamalarda değişikliğe gittiler ve bu merkezcil ivme ve kuvvet saçmalıklarını ortaya attılar ancak bunlar külliyen yanlış bilgilerdir.

Konuya ilgiliysen ve diğerleri de katılım sağlarsa bunu kanıtlayabilirim. Ayrıca kuvvetlerin yönünü ters göstererek anlaşılmalarını daha da zorlaştırıyorlar ve bu bazı ordu projelerini gizlemek için kasıtlı olarak sistemli bir manipülasyonlar silsilesinden sadece biridir.

53 dakika önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

bu söylediklerin birbiri ile çelişiyor.

çeken kuvvete merkezcil kuvvet diyorsun ama peşine: kütle; yerçekiminin sebebi diyorsun.çelişkiyi görmüşsündür umarim.

Ççelişmiyorum. Seni dünyaya bağlayan ip var mı?

İpi kesersen resimdeki  o siyah kütle fırlar. 

Ama seni bağlayan ip yok. :)

İp yoksa  merkezcil   kuvvet  oluşmaz.  

merkezkac-kuvvet.jpg

1 saat önce, pigeon yazdı:

merkezcil ivme = V^2/r =462,962963^2/6366197,723676 = 0,033667617 metre/saniye^2 çıkar.

Oysa dünyanın yerçekimi ivmesi ortalama 9,80665 metre/saniye^2 dir.

Dİyelim senin kütle 70 kg olsun.

Ekvatorda ip ile bağlısın dünyaya ip seni 

merkezcil kuvvet  0,033667617 metre/saniye^2 *70kg =2,3567 newton ile çekecekti.

Kutuplarda ise sıfır olacaktı.

Oysa dünya seni ekvatorda70*9,80665 metre/saniye^2 - (2,3567 newton)=684,1088 newton ile çekiyor.

Kutuplarda ise dünya 70*9,80665 metre/saniye^2=686,6195 newton ile çekecekti.

Senin varsayımın ile çekme kuvveti normal ölçülen değerlerden düşük oluyor. :)

4 saat önce, pigeon yazdı:

İpi kesersen resimdeki  o siyah kütle fırlar. 

Ama seni bağlayan ip yok. :)

İp yoksa  merkezcil   kuvvet  oluşmaz

İp yok ama kütleçekimi var ve bu etki lastiğe ya da yaya benzetilemez ancak mıknatıslarla hazırlanmış özel bir yay ile temsil edilebilir ve arada böyle bir yay bulunduğunu düşünebilirsin. Gerildikçe gerilme kuvveti azalabilen özel bir yay olduğunu farz etmek akıllıca olur ancak yine de bu merkezcil kuvveti ipin ya da yayın gerginliği olarak dikkate alıyorsan olmadığı anlamına gelmez ki merkezkaç kuvveti dönme merkezinden kütleye doğrudur ve 3. yasa gereği tepki kuvveti ise (buna merkezcil kuvvet mi denir yoksa ne denir karar vermek gerek) merkeze doğrudur. Yanlışlık tam da burada yapılıyor. 

Kaldı ki merkezkaç kuvvetini gerçek bir kuvvet olmadığını düşündükleri için tepki kuvvetinin gerçek olduğunu iddia ediyorlar ancak her ikisi de gerçek kuvvetlerdir ve merkezcil kuvvetin tepki kuvveti olduğunu unutmamak gerekir zira merkezkaç kuvveti de gökcisimleri bağlamında kütleçekimine tepki olarak oluşur ancak yine de bu demek değildir ki merkezcil kuvveti merkezkaç yerine gerçek bir kuvvettir. Kütleçekimi gerçek bir kuvvettir ancak bununla eşleştirme yapmak doğru bir yaklaşım değildir.

16 dakika önce, John-Ahmet yazdı:

İp yok ama kütleçekimi var ve bu etki lastiğe ya da yaya benzetilemez ancak mıknatıslarla hazırlanmış özel bir yay ile temsil edilebilir ve arada böyle bir yay bulunduğunu düşünebilirsin. Gerildikçe gerilme kuvveti azalabilen özel bir yay olduğunu farz etmek akıllıca olur ancak yine de bu merkezcil kuvveti ipin ya da yayın gerginliği olarak dikkate alıyorsan olmadığı anlamına gelmez ki merkezkaç kuvveti dönme merkezinden kütleye doğrudur ve 3. yasa gereği tepki kuvveti ise (buna merkezcil kuvvet mi denir yoksa ne denir karar vermek gerek) merkeze doğrudur. Yanlışlık tam da burada yapılıyor. 

Kaldı ki merkezkaç kuvvetini gerçek bir kuvvet olmadığını düşündükleri için tepki kuvvetinin gerçek olduğunu iddia ediyorlar ancak her ikisi de gerçek kuvvetlerdir ve merkezcil kuvvetin tepki kuvveti olduğunu unutmamak gerekir zira merkezkaç kuvveti de gökcisimleri bağlamında kütleçekimine tepki olarak oluşur ancak yine de bu demek değildir ki merkezcil kuvveti gerçek bir kuvvettir. Kütleçekimi gerçek bir kuvvettir ancak bununla eşleştirme yapmak doğru bir yaklaşım değildir.

Yani demek istedigin uzay galaksilerden merkezkaç kuvveti ile kaçıp genişliyor mu, bunu mu söylüyorsun. 

Kütle çekim dalgaları diye birşey var o ayrı ama uzayın galaksilerden kaçtığı falan yok aksine uzayı büzüyor daraltiyor kütle, demek istediğin buysa eğer. Onunda üç boyutlu görselleştirmeli anlatımı var. YouTube da falan bulunuyor.

4 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Yani demek istedigin uzay galaksilerden merkezkaç kuvveti ile kaçıp genişliyor mu, bunu mu söylüyorsun. 

Kütle çekim dalgaları diye birşey var o ayrı ama uzayın galaksilerden kaçtığı falan yok aksine uzayı büzüyor daraltiyor kütle, demek istediğin buysa eğer. Onunda üç boyutlu görselleştirmeli anlatımı var. YouTube da falan bulunuyor.

Böyle kendin uydurup detay vermeden yine kendi yaptığın açıklamalarla kendini tatmin ediyorsun. Ben açıklamalarımı gayet olgun ve düzenli şekilde aktardım ve üçüncül gökcisimlerinin ki açıklamada kolaylık olsun diye böyle söylüyorum ve birbirleri etrafında dönme silsilesinin bir sınırı da yoktur ve evet merkezkaç kuvvetleri lehine bileşke vektörler oluşuyor ve bunu şu iletimde oldukça yeterli şekilde açıkladım.

On 06.08.2023 at 22:28, John-Ahmet yazdı:

Örneğin Ay güneşe yakın noktalarda aralarındaki mesafe kısaldıkça Güneş tarafından daha fazla çekilir ve Güneş'den uzaklaştıkça da çekim etkisi azaldığından bir miktar hız artışı olur ve zaten merkezkaç kuvvetlerinin formülüne bakarsan hem r (yarıçap) hem de ω (açısal hız) bir miktar artış gösterir ve bu durum merkezkaç kuvvetleri lehine Güneşin kütle merkezinden Ay'ın Güneş'den en uzak olduğu noktaya doğrudur ancak Dünya'nın yörüngesi elips şeklinde olduğundan toplamdaki bileşke vektör de bu yarıçapın en uzun olduğu noktaya doğru artış göstererek gökcisimlerinin etrafında döndükleri yörüngenin zamanla artmasına ve bu etkinin merkezdeki cisimleri dışa doğru sürüklemesine sebeptir.

F = m * ω * ω * r

@pigeonBu aynı zamanda bahsettiğin uydunun neden uzaklaştığına da bir açıklamadır ve benim tezimle çelişmez.

1 dakika önce, John-Ahmet yazdı:

Böyle kendin uydurup detay vermeden yine kendi yaptığın açıklamalarla kendini tatmin ediyorsun. Ben açıklamalarımı gayet olgun ve düzenli şekilde açıkladım ve üçüncül gökcisimlerinin ki açıklamada kolaylık olsun diye söylüyorum ve birbirleri etrafında dönme silsilesinin bir sınırı da yoktur ve evet merkezkaç kuvvetleri lehine bileşke vektörler oluşuyor ve bunu şu iletimde oldukça yeterli şekilde açıkladım.

Bende daha önce dedimki cisimler her zaman sahip oldukları yorungeyi genisletmez aksine daraltanlar var. Bu nedenle yıldızi tarafindan parçalanır ya da bir karadelik tarafından yutulurlar.

Bu durum senin söylediklerine ters.

3 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Bende daha önce dedimki cisimler her zaman sahip oldukları yorungeyi genisletmez aksine daraltanlar var. Bu nedenle yıldızi tarafindan parçalanır ya da bir karadelik tarafından yutulurlar.

Bu durum senin söylediklerine ters.

İlk iletimde bu durumun korelasyon oluşturduğunu açıkça belirttim ve kati suretle hepsi böyle davranır demedim. Kütleçekim etkisinden kurtulunamayan durumlar da var. Buna itiraz etmedim ben uzaklaşmanın ve yörünge genişlemesinin tüm gökcisimleri bağlamında nedenlerini açıkladım ama görüyorum ki onu anlayabilecek kadar açık zihinli değilsin ve anlasan bile bunu takdir etmekten çok uzak etik anlayışların var.

18 dakika önce, John-Ahmet yazdı:

İlk iletimde bu durumun korelasyon oluşturduğunu açıkça belirttim ve kati suretle hepsi böyle davranır demedim. Kütleçekim etkisinden kurtulunamayan durumlar da var. Buna itiraz etmedim ben uzaklaşmanın ve yörünge genişlemesinin tüm gökcisimleri bağlamında nedenlerini açıkladım ama görüyorum ki onu anlayabilecek kadar açık zihinli değilsin ve anlasan bile bunu takdir etmekten çok uzak etik anlayışların var.

Bunun korelasyonla falan ilgisi yok, konu tamamen kutleyle ilgili. Kütledeki artış ve ya düşüş gezegenlerin yörüngelerinin evrimine yani daralmasına/genişlemesine etki eden en ciddi sebeptir. 

Çünkü kütle çekim kutleyle doğru orantılı olarak artar.

Merkezkaç evreni genisletmez ama kütle çekim evreni dolaylı yoldan genişlemesine yardımcı olmuş olabilir. 

Nasıl mı derseniz kütleleri bir araya toplayarak evrende daha fazla boşluk oluşmasına sebep oldu ve bu boşluklar uzerine düşen kütleçekim azaldı ve bu durum karanlık enerjiyi rahatlattı.

Kütleçekimi lehine olan çarpışmalar örneğin süpernovaların patlayarak etraflarındaki gezegenleri yutmaları ve tekrar içine çökmeleri (beyaz cüce) sonra karadeliklerin sürekli madde ile beslenerek daha fazla kütleyi çekecek kadar güçlenebilmeleri ve sayamadığım birkaç istisna dışında evrende bir düzen vardır ve gökcisimlerinin birbirlerinden uzaklaştığını gözlemleriz ve ben de bunun sebeplerini aktardım. Bahsetmeye gerek yok ancak her çarpışma da kütleçekimi lehine olmak zorunda değil ve merkezkaç kuvvetleri lehine de olup bu defa gökcisimleri birbirlerinden çok daha fazla uzaklaşabiliyorlar dolayısıyla genişlemenin nedenlerine saydıklarım dışında bu ekstrem çarpışmalar da eklenebilirler. @Deadanddark