Jump to content

Işık hızı nedir ve ışık hızı var mıdır?

Predictor

Recommended Posts

On 29.06.2023 at 20:16, Predictor yazdı:
Foton ışını mıknatıs yanında geçerken sapmıyor. Ama elektron yön değiştiriyor.

Birine saptığı için elektron demişler diğerine sapmadığı için foton adını vermişler.
Elektronlar veya protonlar ışığı taşısalardı mıknatıs yanından geçerken sapma yaparlardı.

???

Soru işareti yerine birşeyler yaz. Fotonun özellikleri farklı proton ile elektronun özellikleri farklı. 

Protonlar ve elektronlar ışığı  taşısalardı manyetik ortamdan geçerken saparlardı diyorum.

Fotonun elektrik yüküde yok proton ile elektronun var.

Elektron ile protonun kütlesi var. Fotonun yok. 

Ayrıca esir kuramı  michelson morley deneyi ile çürütüldü.

Işık maddesel ortamda yol almıyor yani. :)

https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/esir-kurami-nedir

https://tr.wikipedia.org/wiki/Esîr

https://tr.wikipedia.org/wiki/Michelson_interferometresi

On 02.07.2023 at 14:15, Predictor yazdı:

Değerli forum üyeleri,

Işık hızının var olup olmadığı konusunda, sadece Rhodiuma cevap vereceğim!

Anlayışınız için mersi ederim!

@Predictor kardeş sakin ol relax ol. Buradaki insanlardan sana hep fayda gelir zarar gelmez. 

Allahım ara ara girip bakıyorum, konu nerelere gitmiş. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, ben kendim tekim, bir den fazla üyeliğim yok. Ve o kadar da zaten bu tip şeylere kafam çalışmıyor.

Forumların kendine ait kuralları var. Herkese eşit medafede olmak vb. Ama bir de yazılı olmayan kuralları var.

Bir bakarsın bir üye gelir her gün yeni konular açar bir sürü şey yazar. Üstelik bunlar çokda iddialı şeylerdir. Ateşli savunur  bunları. Sonra onla bunla tartışır. Sonra onla bunla küfürleşir. Sonra yönetenler varsa onlarla çatışır. Sonra da forumu terk etmiş...

Oysa ki forumların da yazışmaların da belli amaçları var. Yazılı olmayan kuralları var. Misal alçak gönüllü olmak. Bir şeyleri öğrenme isteği ile bulunmak. Bunlar olduğu zaman iyi niyet beslenildiğinde: yıllarca belli platformlarda insan yazışır. Ve tüm bunlardan mutluluk hazda alır.

Benim yıllar önce tartışmaya girdiğim insanlarla 10 yıllar sonra aynı düşünceye gelmişliğim çok oluyor. Onlardan Bi şeyler öğrenmiş oluyorum. Bana kattıklarından sonra onları saygı ile yad ediyorum. Ama ilk başta fikirler çatışırken, o farkındalık oluşmuyor. Tartışıyorsun Tartışıyorsun sonra bir bakmışsın lan adam haklıymış diyorsun. 

Bilim forumunun kurallarına uyuyormuyuz. Çokta umrumda değil. Işık hızı varmı? Bana göre var ama sen olmamasını mı istiyorsun: o zaman yok amk... Senden değerli değil o ışık hızı. Yok valla yok benim için. Mutlaka seninde onun olmadığını düşündüğün haklı kanıtların vardır. O yüzden de ışık hızı diye bir şey yok. 

Sen yine yazmaya fikirlerini savunmaya devam et. Önemli olan doğruluğu değil emeği bizim için. 

• Like 1

@Rhodium

Senden değerli değil o ışık hızı.

Sen de benim için 'ışık hızından' daha değerlisin.

En içten saygılarımla!

Not: Değerli forum üyeleri, ışık hızı konusunda, sadece birisi bana 'ışık hızının' var olduğunu kanıtlamaya çalışırsa cevap vereceğim. Matematiksel halüsinasyonları kabul etmiyorum!

Bir dahaki sefere yazana kadar

out of order

olacağım.

Mersi ve ciao

5 saat önce, Predictor yazdı:

@Rhodium

Senden değerli değil o ışık hızı.

Sen de benim için 'ışık hızından' daha değerlisin.

En içten saygılarımla!

Not: Değerli forum üyeleri, ışık hızı konusunda, sadece birisi bana 'ışık hızının' var olduğunu kanıtlamaya çalışırsa cevap vereceğim. Matematiksel halüsinasyonları kabul etmiyorum!

Bir dahaki sefere yazana kadar

out of order

olacağım.

Mersi ve ciao

ışık ile ilgi videoyu izledin mİ?

Metreyi uzunluk ölçüsü olarak kabul ettiğini önceden söylemiştin. 

Zamanı metre cinsinden yazarsan sorun olmaz. Saniye denilince insanlar soyut birşey anlıyorlar.

• Like 1

Aklima gelmişken yazayım:

Einstein'ın matematiksel halüsinasyonları kolay değildir. Einstein'ın halüsinasyonlarıyla uğraşan kimse aptal değildir, doğru düşünür, ama geçersiz fikirlerle düşünür, kurgu (kavram) ve gerçeklik (nesne) arasında ayrım yapamiyor! Einstein gibi düşünmek zordur. Buna yüksek frekanslı düşünme denir. Herkes (ben dahil) ayağa kalkmalı ve bunu alkışlamalı!

Sorun, bu kavramların gerçeklik (temel yükler) üzerinde hiçbir etkisi yoktur!

Neyden bahsettiğimi biliyorum. Bir süre bu beyin akrobasisini ben de yaptım!

out of order