Jump to content

Fantastik Romanlar ve İlahi kitaplar Benzerliği

Max Stirner

Recommended Posts

Örneğin yüzüklerin efendisi yazar eserinde kendi zihninden gerçekte var olmayan bir dünya varlıklar ve kendine özgü dinamikler yaratmış

Ama kimse çıkıp da elflere tapmamış en fazla Gandalf devlet başkanı olsun demişler 

Ve kaliteli zaman geçirmek için okumuşlar

muhammed de kuran da fantastik bir dünya varlıklar ve kendine özgü dinamikler ortaya koyup bunun ilahi kelam olduğunu herkesin bu fantastik dünyaya göre yaşaması gerektiğini hatta ölümden sonra bile bu fantastik gerçeklikte bulunmaya devam edeceğimizi beyan edip kendisine uymayanları tehdit edip küfrediyor

Fakat muhammedin kitabı insanların hiç de kaliteli zaman geçirmesini saglamıyor

Bana göre kuran gerçektir demek elfler de vardır demek gibi birşey

17 saat önce, Mistik yazdı:

Gülünç olan cahil insanların buna inanmaları ve ebedi bir hayatının olacağını, kendileri gibi inanmayanların yanacağını sanmaları. Bu psikolojik rahatsızlıktır, dinlere ve tanrılara inananlar hasta ve cahil insanlardır.

Az önce don quoijote nin birinci cildini bitirdim 

Bu kitapta da yine tamamen hayal ürünü olan şövalye romanları ile kafayı bozan la manchalı nın serüvenleri anlatıyor 

Romanı okurken gülme krizine girip arada bir sakinleşene kadar mola veriyorum 

Sayın @kavak sizce kuran a inananlar da don quojite benzeri bir akıl hastalığından muzdarip olabilirler mi

roman boyunca rahip berber ve diğer karekterler aslında la manchalı nın hemen her konuda ne kadar zeki ve bilgili olduğunu örnekleri ile vurguluyor 

Ama konu şövalye romanlarına gelince hastalığı nüksediyor

müslümanlarda her ne kadar diğer konularda akıllı ve bilgili olsalarda konu dine gelince la manchalı ya dönüşüyor

@Mistik de bunu anlatmaya çalışmış bana göre art niyetli olduğunu sanmıyorum 

bana göre kendi aramızda eğleniyoruz 

@Frankenstein

12 saat önce, Frankenstein yazdı:

Az önce don quoijote nin birinci cildini bitirdim 

Bu kitapta da yine tamamen hayal ürünü olan şövalye romanları ile kafayı bozan la manchalı nın serüvenleri anlatıyor 

Romanı okurken gülme krizine girip arada bir sakinleşene kadar mola veriyorum 

Sayın @kavak sizce kuran a inananlar da don quojite benzeri bir akıl hastalığından muzdarip olabilirler mi

roman boyunca rahip berber ve diğer karekterler aslında la manchalı nın hemen her konuda ne kadar zeki ve bilgili olduğunu örnekleri ile vurguluyor 

Ama konu şövalye romanlarına gelince hastalığı nüksediyor

müslümanlarda her ne kadar diğer konularda akıllı ve bilgili olsalarda konu dine gelince la manchalı ya dönüşüyor

@Mistik de bunu anlatmaya çalışmış bana göre art niyetli olduğunu sanmıyorum 

bana göre kendi aramızda eğleniyoruz 

Başkalarını akıl hastası olarak yaftalayarak eĝlenmek bir çeşit akıl hastalıĝı olmasın sakın?

Ben annemin veya dünyadaki diĝer dindarların çoĝunluĝunun akıl hastası olmadıĝından %100 eminim. Cahillik başka bir şey ve akıl hastası olmak başka bir şey. Ayrıca dünyadaki insanların ezici çoĝunluĝu doĝduktan itibaren yetişkin çaĝa gelinceye kadar dinsel öĝretilere maruz kalıyor. Bu öĝretilerden kurtulmak öyle zannedildiĝi gibi kolay deĝildir ve akıl hastalıĝı ile alakası yoktur. Ha evet, dinle kafayı bozanlar yok mu? Elbette var. Mesela onlardan birisi bu forumda senelerden beri İslam güzellemesi yapar. Lafın kısası şu: genelleme yapılarak inançlarından ötürü tüm dindarların aynı kefeye konulmasını doĝru bulmuyorum.

Diĝer yandan @Mistik´e gelince. Kendisi dünyadaki tüm(!) insanların yok olmasını ve öldürülmesi gerektiĝini ister. Sen, ben hepimizin yok olmasını istiyor. Ancak iş kendisine gelince, nedense topu hep taca atar. Akıl hastası birisini arıyorsan, fazla uzakta aramana gerek yok aslında.

6 saat önce, kavak yazdı:

@Frankenstein

Başkalarını akıl hastası olarak yaftalayarak eĝlenmek bir çeşit akıl hastalıĝı olmasın sakın?

Ben annemin veya dünyadaki diĝer dindarların çoĝunluĝunun akıl hastası olmadıĝından %100 eminim. Cahillik başka bir şey ve akıl hastası olmak başka bir şey. Ayrıca dünyadaki insanların ezici çoĝunluĝu doĝduktan itibaren yetişkin çaĝa gelinceye kadar dinsel öĝretilere maruz kalıyor. Bu öĝretilerden kurtulmak öyle zannedildiĝi gibi kolay deĝildir ve akıl hastalıĝı ile alakası yoktur. Ha evet, dinle kafayı bozanlar yok mu? Elbette var. Mesela onlardan birisi bu forumda senelerden beri İslam güzellemesi yapar. Lafın kısası şu: genelleme yapılarak inançlarından ötürü tüm dindarların aynı kefeye konulmasını doĝru bulmuyorum.

Diĝer yandan @Mistik´e gelince. Kendisi dünyadaki tüm(!) insanların yok olmasını ve öldürülmesi gerektiĝini ister. Sen, ben hepimizin yok olmasını istiyor. Ancak iş kendisine gelince, nedense topu hep taca atar. Akıl hastası birisini arıyorsan, fazla uzakta aramana gerek yok aslında.

Mügmünler de onlar gibi inanmadığın için cayır cayır yanmanı istiyor ve buna inanıyor odun. Bana hasta derken kendini de bu mügmün akıl hastalarını da normal sanman da gülünç. Hayal ürünü şizofrenik şeylere inananlara hasta denir sen kabul etsen de etmesen de. Adalet için de bu dünyanın da insanların da yok edilmesi gerekir.

• Haha 1

6 saat önce, kavak yazdı:

@Frankenstein

Sorunuzun cevabı sanırım davranış bozukluğu oluyor

Benim kendi düşünceme göre de la manchalı gibi hayal ürünü şeylere inanıp ona göre yaşamak akıl hastalığı dır

Cuma hutbesinin okunmadığı her yer şeytanın evidir oraya savaş ilan edip erkeklerini katletmek kadınlarını cariye etmek gerek islam bize bir bunu emreder bu sanırım kuteybe nin yaptığı Türk katliamları için kullandığı kılıf

bu akıl hastalığı degil ise karekter bozukluğu dur

13 dakika önce, Frankenstein yazdı:

Sorunuzun cevabı sanırım davranış bozukluğu oluyor

Benim kendi düşünceme göre de la manchalı gibi hayal ürünü şeylere inanıp ona göre yaşamak akıl hastalığı dır

Cuma hutbesinin okunmadığı her yer şeytanın evidir oraya savaş ilan edip erkeklerini katletmek kadınlarını cariye etmek gerek islam bize bir bunu emreder bu sanırım kuteybe nin yaptığı Türk katliamları için kullandığı kılıf

bu akıl hastalığı degil ise karekter bozukluğu dur

Nevrotik bozukluklar da akıl hastalığı olarak geçer yani yalnızca şizofreni akıl hastalığı değildir.

• Thanks 1

6 saat önce, Mistik yazdı:

Mügmünler de onlar gibi inanmadığın için cayır cayır yanmanı istiyor ve buna inanıyor odun. Bana hasta derken kendini de bu mügmün akıl hastalarını da normal sanman da gülünç. Hayal ürünü şizofrenik şeylere inananlara hasta denir sen kabul etsen de etmesen de. Adalet için de bu dünyanın da insanların da yok edilmesi gerekir.

Mügmün de neymiş? Mümin veya Müslüman demek istiyorsun herhalde.

Evet; kusura bakma sen hastasın çünkü takıntılı bir şekilde insanların ölmesini arzuluyorsun. Bu normal bir şey deĝil. Ha evet; İŞİD veya Boko Haram gibi kendinden olmayanların bu dünyada yaşamasını istemeyen aşırı dindarlar da var. Onlar da senin gibi takıntılı ve normal deĝiller. Bunlar azınlıĝı teşkil ediyorlar, çoĝunluĝu ise kendi halinde ve suya sabuna dokunmayan dindarlardan oluşuyor. Bu kendi halinde ve kimseye karışmadan yaşayan dindarlardan birisi benim annemdir mesela. Annem gibi niceleri var; bunlar akıl hastası falan deĝil.

10 saat önce, kavak yazdı:

Mügmün de neymiş? Mümin veya Müslüman demek istiyorsun herhalde.

Evet; kusura bakma sen hastasın çünkü takıntılı bir şekilde insanların ölmesini arzuluyorsun. Bu normal bir şey deĝil. Ha evet; İŞİD veya Boko Haram gibi kendinden olmayanların bu dünyada yaşamasını istemeyen aşırı dindarlar da var. Onlar da senin gibi takıntılı ve normal deĝiller. Bunlar azınlıĝı teşkil ediyorlar, çoĝunluĝu ise kendi halinde ve suya sabuna dokunmayan dindarlardan oluşuyor. Bu kendi halinde ve kimseye karışmadan yaşayan dindarlardan birisi benim annemdir mesela. Annem gibi niceleri var; bunlar akıl hastası falan deĝil.

Suya sabuna dokunup dokunmama meselesi değil, hayal ürünü şeylere gerçekten inananlar hastadırlar. Sırf onunla aynı şeye inanmadığın için sonsuza dek yanacağına inananlar hastadırlar. Depresyonda olup anksiyete yaşayıp suya sabuna dokunmayan da olabilir, senin psikiyatri biliminden haberin yok. Sen annene toz kondurmuyor olabilirsin ama o da din hastalığına yakalanmış durumda. Benim adalet namına dünyanın yok edilmesi gerektiğini söylemem bir hastalıksa, asıl hastalık da varoluşun ta kendisidir ayrıca.

8 saat önce, Mistik yazdı:

Suya sabuna dokunup dokunmama meselesi değil, hayal ürünü şeylere gerçekten inananlar hastadırlar. Sırf onunla aynı şeye inanmadığın için sonsuza dek yanacağına inananlar hastadırlar. Depresyonda olup anksiyete yaşayıp suya sabuna dokunmayan da olabilir, senin psikiyatri biliminden haberin yok. Sen annene toz kondurmuyor olabilirsin ama o da din hastalığına yakalanmış durumda. Benim adalet namına dünyanın yok edilmesi gerektiğini söylemem bir hastalıksa, asıl hastalık da varoluşun ta kendisidir ayrıca.

Evet; psikiyatri bilimini bildiĝimi iddia etmedim zaten ancak neyin takıntılı ve hastalıklı bir tutum olduĝunu biliyorum.

Tabii ki anneme toz kondurmam, çünkü senin ve aşırı dinciler gibi bu dünyadaki insanların ölmesi gerektiĝini savunmaz. Bu dünyanın sınav yeri olduĝuna ve suç işlemiş ve inanmayan insanların tahtalı köyde cezasını (nam-ı diĝer cehennem) çekeceĝine inanır. Hepsi bu.

Farzedelim tüm insanlar hastalıklı olsun. Bu durumda benim tarafım suya sabuna dokunmayanların tarafıdır elbette, çünkü benim bu dünyadaki hayatıma (yaşayıp yaşamayacaĝıma) sen veya aşırı dindarlar karar veremez. Bu hayattan nefret edebilirsin ancak dünyadaki tüm insanlar ölmeli dersen, yine kusura bakma, sana normal gözle bakamam. 

Tüm kutsal kitaplar masaldan ibarettir. Ve Tanrı bence var fakat kutsal kitaplar,peygamberler, vahiy gibi şeyler yoktur. Bana semavi dinler siyasi kitap gibi geliyor. Ve bu kutsal kitaplar  fantastik doğaüstü masalları anlatıyor. Ve dini aile ve çevresinden küçük yaşlardan itibaren yetiştirdikleri için inandıkları dinleri sorgulamaktan korkuyorlar. Fakat ben inandıkları dini kendi halinde yaşayanlara saygı duyuyorum. Yeter ki! Biz deist, ateist gibi nonteistlere saygı duyuyor ve yaşam tarzına karışmadıkları sürece ve inandıkları dinleri  kendi halinde yaşayıp ibadet eden ve kimsenin yaşam tarzına karışmayan dindarlara saygı duyarım. Ve onların psikolojiside gayet normaldir. Ve sırf dinlere inandı diye deli diye yargılamak bence yanlıştır. 

Sayın @kavak öncelikle sizin ki gibi bir annem olmasını isterdim

Bazen yolda yürürken kapalı mazbut ev hanımı görünümünde nuru yüzüne vurmuş 😀 kadınlar görüyorum özellik de yaşlı ise böyle bir annem olsa başımın üstünde taşırım diyor Hayalimde ona hizmet ediyorum

Ama bana göre bu kadınların saflığı temizliği iyiliği erdemleri islamdan çok kendi karakterlerinin böyle güzel ahlaka yatkın olması ve bunu tercih ediyor olmalarıdır

Sanırım Budizm ahlak konusunda islamdan daha ileride 

Neyse benim müslümanları don quijote benzeri bir hastalığa tutulmuş olarak görme sebebime gelirsek yanlış anlamayın benim asıl kastettiğim kişiler gerçek müslümanlar

Bir dönem islam ile ilgilenmiştim bunu açıp örnek verecek olursam

Sadece gayri müslümleri dost edinmekle hatta kalben sevmekle bile münafık yada kafir olacaganıza dair ayetler var şahsen ben bu ayetleri okuduğum da ürpermiş çok korkmuştum

keza birisi islama şeriata aykırı mı davranıyor onu önce eliniz ile durdurun gücünüz yetmiyor ise diliniz ile uyarın ona da gücünüz yetmiyor ise kalben buğzedin diye emrediyor islam ve şeriat

bir de cihat olayı var onu tam bilmiyorum 

Birincisi ırkçılık benzeri birşey ikincisi insanların özel hayatına müdahale hoşgörüsüzlük üçüncüsü din için katliam yapmak

Yani kısaca benim kastettiğim Anadolu da ortaya çıkan Türk islam kültürüne mensup temiz kalpli iyi niyetli insanlar değil 

Ama gerçek bir mümin olmak için hem ibadet edip hem emir ve yasaklara uyup hem de sürekli ilim öğrenmek şart temiz bir kalp ve iyi niyet yetmiyor

Benim asıl don quijoteye benzettiğim kişiler bu ikinci tip ben de şuan öğrendiklerimi yukarıdaki iki örnek dışında tam hatırlamıyorum ama eğer ki bu ilim öğrenme emrini gerçekten yerine getirirseniz 

Anadoluda ki Türk İslam kültürünün dışın da çok farklı emir ve yasaklar ile de karşılaşacaksınız 

Bunlara uyup yerine getirdiğiniz takdirde don quijote sizin yanınızda aklıselim kalacaktır eğer bunlara uygun hareket etmez iseniz de kafir yada münafık olacaksınız

İnsanların bu acımasız hayat sebebiyle ilahi bir koruyucu ya inanma ihtiyacı var ve iyi niyetli ve aklı başında oldukları konusunda hemfikirim

Ama eğer ki bir zamanlar benim de olduğum gibi bu teselli ile mutlu olmaktan öteye gidip tam anlamıyla bir disciple olmaya karar verirseniz işte o zaman don quijote ye dönüşürsünüz artık geri dönüş de yoktur ya kafir ya da münafık olacak yada don quijote ye yoldaş olacaksınız

Çok uzun yazdım ama işin özü biraz sert ama bir sadece ilahi bir yaratıcının tesellisine ihtiyaç duyan fakat tam anlamıyla gerçek birer inanan olmayanlar ve bir de deliler var bana göre

metal müzikte bir poser bir de gerçek metalciler vardır

poserlar da metalci gibi görünür ve kendini öyle tanımlar ama davranışları ve dinlediği müziğe bakınca aradaki farkı anlarsınız

garip ama insanların metalci gibi görünme ihtiyacı da var ve plak şirketleri çoğunlukla bu poser grubuna yönelik albümler çıkartır

çünkü gerçek metali dinlemesi kolay olmadığı için herkes dinleyemez

dinleri de orijinal metinlerindeki emir ve yasaklarına uyarak herkes yaşayamaz 

ilahi bir yaratıcının tesellisine ihtiyaç duyan çoğunluk için dinler de yumuşatılmış

sadece teselliye ihtiyaç duyan bir insana gerçek islamı dayatırsanız sonuç çoğunlukla sanırım pek iç açıcı olmaz bu kişi hem bir inanan hem de deli değildir 

ama o zaten gerçek inanan da değildir poser dır

ya sadece müslüman kimliğini seviyor ya da teselli ile mutlu oluyordur 

@Frankenstein

Lüzumsuz yere uzunca bir şeyler yazmışsın. Ben daha en başından neyi doĝru bulmadıĝımı gayet net bir şekilde izah ettim zaten. Herkes istediĝi şeylere inanır, bunun için akıl hastası olması gerekmez. Ota da, taşa da tapanların akıl saĝlıkları bir hayli yerindedir aslında. Hayali şeylere inananlar sana ters gelebilir.

Tüm mesele kendi görüşünü/inancını başkalarına fiziksel olarak dayatıp dayatmamaktır. Yahu, sen de biliyorsun. Kendi halinde yaşayan, kimseye zararı olmayan ve kendini Müslüman, Hrıstiyan veya Budist vs. görenlerin sayısı ezici çoĝunluĝu teşkil ediyor. Sen bunları gerçek dindar olarak görmüyor olabilirsin ancak bunlar kendi inançlarında gayet eminler.

Normal olmayanlar, başkalarına bu dünyada yaşam hakkı tanımayanlardır. Onların kimlerden oluştuĝunu yukarıda yazmıştım.

• Thanks 1

• 1 ay sonra...
On 8.04.2023 at 09:33, kavak yazdı:

Insanları karalamak hoş bir şey deĝil. Dindarların bir kısmı cahil olabilir ancak hasta falan deĝiller. Herkes gibi aklı başında onlan insanlardan oluşuyor dindarlar. Onları hasta olarak lanse etmeye çalışmak, art niyetten başka bir şey deĝildir.

sayın @kavak daha önce bir kaç defa muhammedin çelişkilerini bulmuştum yukarıdaki iki yazıda size ait sizce bir çelişki var mı

Bu başlıkta beni bayağı terlettiniz ama ikinci yazınızı yeni gördüm 

sanırım yaş ilerleyince muhammed gibi siz de çelişmeye başladınız 

allah sonumuzu hayretsin 😀

45 dakika önce, Frankenstein yazdı:

sayın @kavak daha önce bir kaç defa muhammedin çelişkilerini bulmuştum yukarıdaki iki yazıda size ait sizce bir çelişki var mı

Bu başlıkta beni bayağı terlettiniz ama ikinci yazınızı yeni gördüm

sanırım yaş ilerleyince muhammed gibi siz de çelişmeye başladınız

allah sonumuzu hayretsin 😀

Doĝruya doĝru. Haklısın, ben de orada bir hayli yakışıksız davranmışım ve çizgiyi biraz aşmışım. Demek ki hiçbir insan mükemmel deĝilmiş.:D

Yine de bu konudaki son mesajımın arkasındayım, dindarların çoĝunluĝu ılımlıdır ve aklı başındadır.

• Thanks 1

13 dakika önce, kavak yazdı:

Doĝruya doĝru. Haklısın, ben de orada bir hayli yakışıksız davranmışım ve çizgiyi biraz aşmışım. Demek ki hiçbir insan mükemmel deĝilmiş.:D

Yine de bu konudaki son mesajımın arkasındayım, dindarların çoĝunluĝu ılımlıdır ve aklı başındadır.

İşte buna şapka çıkartırım gerçekten yaşınızın hakkını veriyorsunuz haddim değil ama az bulunan bir türsünüz

son mesajınıza da şapka çıkartırım 

@mucahit tatlı su müslümanı değilde adının hakkını verebilse ben de iman edecektim 😀

Ama adama kral çıplak diyoruz adam hala

çok yaşa kralım diyor 😀

Fantaziyi bende çok severim,

Ama filmlerde oyunlarda.

Hobbit serisini önce sinemada izledim bayildim sonra tv de defalarca izledim.

Kratos ile önce yunan tanrılarını öldürdüm sonra gözüme kuzeyli tanrıları kestirdim. İlerleyen yıllarda çinli ve hintli tanrıları biçmeyi çok isterdim.

O kadar çok tanrı varki birini öldürüyorsun sonra bir başkası bitiyor. Elini nereye atsan tanrıya değiyor.

Bazıları oyunlara bazıları filmlere bazilarida çizgi romanlara renk katiyor.

Ama birtanesi varki , işte ondan bir halt olmuyor. Çünkü bir b.ka benzemiyor. Nedense en çok o popüler. Belkide bir b.ka benzememesi onu popüler yapıyor. İsteyen istedigi şeye benzetebiliyor. Bilinmez elbet ama belki o da bir gün Kratos gibi biri tarafindan iyice benzetilir.

Digerleri de zamaninda gayet kiymetliydi ve saygi goruyorlardi. Sonra ne oldu peki , insan eglencesine birer birer meze oldular.

On 16.05.2023 at 23:52, Deadanddark yazdı:

Fantaziyi bende çok severim,

Ama filmlerde oyunlarda.

Hobbit serisini önce sinemada izledim bayildim sonra tv de defalarca izledim.

Kratos ile önce yunan tanrılarını öldürdüm sonra gözüme kuzeyli tanrıları kestirdim. İlerleyen yıllarda çinli ve hintli tanrıları biçmeyi çok isterdim.

O kadar çok tanrı varki birini öldürüyorsun sonra bir başkası bitiyor. Elini nereye atsan tanrıya değiyor.

Bazıları oyunlara bazıları filmlere bazilarida çizgi romanlara renk katiyor.

Ama birtanesi varki , işte ondan bir halt olmuyor. Çünkü bir b.ka benzemiyor. Nedense en çok o popüler. Belkide bir b.ka benzememesi onu popüler yapıyor. İsteyen istedigi şeye benzetebiliyor. Bilinmez elbet ama belki o da bir gün Kratos gibi biri tarafindan iyice benzetilir.

Digerleri de zamaninda gayet kiymetliydi ve saygi goruyorlardi. Sonra ne oldu peki , insan eglencesine birer birer meze oldular.

Ben de bir zamanlar ps cafe de çalışırken bolca oyun oynadım film dizi izledim 

en sevdiğim mgs serisi ve bigboss idi az spetsnaz komandosunu paket etmedim ben de😀

ama artık gerçekliği unutturan fantezi dünyalarından uzak durmaya çalışıyorum 

bir de allahın suretini düşünüp birşeylere benzetmek haşa haram küfürdür çarpılır kafir olursunuz 😂

“Bilinmez elbet ama belki o da bir gün Kratos gibi biri tarafindan iyice benzetilir.”

bunu bende hasretle bekliyorum bence deccal tokatlayacak bizimkini 😀

baksanıza ayetler de nasıl korkuyor ondan

2EEB6D28-3A83-4621-B6D6-50307C7EDCDE.jpeg

On 11.04.2023 at 22:08, Bruce Wayne yazdı:

Tüm kutsal kitaplar masaldan ibarettir. Ve Tanrı bence var fakat kutsal kitaplar,peygamberler, vahiy gibi şeyler yoktur. Bana semavi dinler siyasi kitap gibi geliyor. Ve bu kutsal kitaplar  fantastik doğaüstü masalları anlatıyor. Ve dini aile ve çevresinden küçük yaşlardan itibaren yetiştirdikleri için inandıkları dinleri sorgulamaktan korkuyorlar. Fakat ben inandıkları dini kendi halinde yaşayanlara saygı duyuyorum. Yeter ki! Biz deist, ateist gibi nonteistlere saygı duyuyor ve yaşam tarzına karışmadıkları sürece ve inandıkları dinleri  kendi halinde yaşayıp ibadet eden ve kimsenin yaşam tarzına karışmayan dindarlara saygı duyarım. Ve onların psikolojiside gayet normaldir. Ve sırf dinlere inandı diye deli diye yargılamak bence yanlıştır. 

“çünkü tüm ritüellerini yerine getirmiyorsan "Benmüslüman oldum" babında konuşmak biraz garip oluyor.” @kavak
Bizim hasta saydıklarımız zaten tatlı su müslümanları değil gerçek disciple olanlar çünkü bir gayrimüslimi dost dahi edinemezsin islam da eğer ki böyle bir insanı kalbin ile sevip dost olursan sende onunla aynı kefeye konursun islamda

“Ve Tanrı bence var “

ben varlığını veya yokluğunu kanıtlamak yerine

Ve dini aile ve çevresinden küçük yaşlardan itibaren yetiştirdikleri içininandıkları dinleri sorgulamaktan korkuyorlar. “
tam da karekterini sorguluyorum bu akım ikinci dünya savaşından sonra ortaya çıkmış ama ne deniyor bilmiyorum 

Yeter ki! Biz deist, ateist gibi nonteistlere saygı duyuyor ve yaşam tarzına karışmadıkları sürece ve inandıkları dinleri  kendi halinde yaşayıp ibadet eden ve kimsenin yaşam tarzınakarışmayan dindarlara saygı duyarım. “

Herkesin bildiği islam da dine aykırı birşey gördüğün zaman elinle düzelt gücün yetmez ise dilinle uyar ona da gücün yetmez ise kalbinle buğzet muhabbeti yüzünden gerçek müminler de bu da pek mümkün gözükmüyor 

ama zaten tatlı müslümanları da içlerinde her ne kadar huzurlu ve imanlı olduklarına inansalar da yukarıdaki iki şeyi yapmamak dinden çıkmaya kadar gidiyor bildiğim kadarıyla 

• 1 ay sonra...
On 4/3/2023 at 4:41 AM, Frankenstein said:

Örneğin yüzüklerin efendisi yazar eserinde kendi zihninden gerçekte var olmayan bir dünya varlıklar ve kendine özgü dinamikler yaratmış

Ama kimse çıkıp da elflere tapmamış en fazla Gandalf devlet başkanı olsun demişler 

Ve kaliteli zaman geçirmek için okumuşlar

muhammed de kuran da fantastik bir dünya varlıklar ve kendine özgü dinamikler ortaya koyup bunun ilahi kelam olduğunu herkesin bu fantastik dünyaya göre yaşaması gerektiğini hatta ölümden sonra bile bu fantastik gerçeklikte bulunmaya devam edeceğimizi beyan edip kendisine uymayanları tehdit edip küfrediyor

Fakat muhammedin kitabı insanların hiç de kaliteli zaman geçirmesini saglamıyor

Bana göre kuran gerçektir demek elfler de vardır demek gibi birşey

2000 hatta 3000 yil once yazilmis fantastik bir roman getir, mesela yuzuklerin efendisi gibi iddiali olsun, o zaman dediklerini dikkate alalim. Siz, 2000-3000 yil once yazilmis bir kitabin simdiki fantastik kitaplarla olan benzerliginden bahsediyosunuz. 2000 yil once cok basit bir tuvalet sistemi dahi yoktu.