Jump to content

Adem, Havva, Cennet, Elma yahut her neyse ......


zavalli
 Share

Recommended Posts

Aklıma geldi....Ademle Havvaya cennette iken o meyve neden yasak ediliyor ? meyve zehirli mi ? zararlı mı ? yoksa allah bunları (Ademle Havva)  cennetten kovmak için bahane mi arıyor ?

Meyve zehirli yahut zararlı ise cennette işi ne ?   Hani cennette her şey insan içindi ya o bakımdan soruyorum....kötü çirkin şeylerin cennette olmaması gerekmez mi ?

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Güzel soru fakat katılım az , bir kaç kişi dışında kimse yazmıyor...

 

Truva savaşına da elma sebep olmuş derler. Helen Paris'e elmasını vermiş.

Elma, incir ,nar , üzüm, mantar karar verememisler. Meyve denince akla ilk gelen elma.  Elma ağaçları daha yaygın olduğundan dolayı olmalı.

Bence herşey ortada.

Kutsal kitaplarda geçen bu kovulmanin arkasında yatan sebep kadın düşmanlığı ve yanlış anlaşılmasın kesinlikle hor görmüyorum onları ama zamanının eşcinsellerinin kıskançlığı demek istiyorum.

Elmanın hikayesi.

https://www.nationalgeographic.com/culture/article/history-of-apples#:~:text=The apple as Forbidden Fruit,have given early Christians ideas.

Link to comment
Share on other sites

Dünyanın dört bir yanında anlatılan/bilinen masalların, mitlerin ve ritüellerin özelliklerinden bir tanesi içeriklerinin birbirine çok benzemesidir, çünkü insanlar sürekli aynı yerde yaşamamışlar. Tüm dünyaya yayılmışlar, bunu yaparken diĝer toplumlarla karşılaşmışlar ve birbirlerini her bakımdan (bilgi, inanç, kültür, dil vs.) etkilemişler.

Dinlerin bir parçası olan kitaplar ve ritüelleri de bundan nasibini almıştır. Haliyle hem ritüeller hem de kitapların içindeki hikayeler, masallar, mitler, hükümler birbirlerine çok benzer. Zaten böyle olmasaydı çok şaşardım.

Cenneten kovulma mevzusunda dolaylı olarak Havva suçlanır, çünkü bir yılan (şeytan) tarafından kandırılıyor. Adem´e pek toz kondurulmuyor, yani bu masalı uyduranların erkekler olduĝu o kadar belli ki. Diĝer yandan nesnelere pek fazla takılmamak lazım, çünkü bunlar çoĝunlukla sembolik anlamda kulanılmış.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

yani ne desem....tanrı belki sıraya sokmuş deniyor.....bakteriler virüsler vs ilk sırada....dio ki;  "adam gibi üreyin lan...farklı zevklere dalmayın"....ama bakıyor  yarattıkları bölünerek çoğalıyor yahut başka bir varlığı istila edip ele geçirerek kopyalarını yaptırıyor....kısacası olmuyor beğenmiyor.....dinazorlar mesela yaratıyor....hoop o da tam istediği gibi olmuyor....yani evet ürüyorlar da...tek delik var...kuşlar gibi ....yine tam olarak istediği üreme şeklini elde edemiyor.....lan  naapsak....hadi bakalım bu sefer memeliler...ulan o da olmuyo tam olarak....memeli hayvanlar içinde de  analı yahut lezbiyenliği tercih edip istenen üreme biçimini tercih etmeyenler oluyor....tüh o da olmadı....

 

lan naapsak ??  akıl verek bunlardan bi türe.??...adem havva....hah  hem memeliler hem üreme organları ayrı....( gerçi tam ayrı değil...üreme organı aynı zamanda sıvı dışkılamaya yarıyor ama olsun o kadar kusur kadı kızında da olur.)    bir  de akıl verdik...söz de dinlerler böylece...sözümüzden çıkmazlar.....

 

lan sizi yarattım ama...o ağaca ve meyvesine yaklaşmayın....yani anal felan gibi mesela  normal üreme çalışmaları haricinde organlarınızı kullanmayın....diyip bir de cennetle ödüllendirip cehennemle korkutursak bu iş tamamdır....

haydaaaa   daha ilk günden yasak meyveyi yediler (yasak işi yaptılar).....topunuz defolun lan cennettimden.......

 

 

gibi ? olabilir mi ?  aceba ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...