Jump to content

Adem, Havva, Cennet, Elma yahut her neyse ......

zavalli

Recommended Posts

Aklıma geldi....Ademle Havvaya cennette iken o meyve neden yasak ediliyor ? meyve zehirli mi ? zararlı mı ? yoksa allah bunları (Ademle Havva)  cennetten kovmak için bahane mi arıyor ?

Meyve zehirli yahut zararlı ise cennette işi ne ?   Hani cennette her şey insan içindi ya o bakımdan soruyorum....kötü çirkin şeylerin cennette olmaması gerekmez mi ?

image.png

• 3 hafta sonra...

Güzel soru fakat katılım az , bir kaç kişi dışında kimse yazmıyor...

Truva savaşına da elma sebep olmuş derler. Helen Paris'e elmasını vermiş.

Elma, incir ,nar , üzüm, mantar karar verememisler. Meyve denince akla ilk gelen elma.  Elma ağaçları daha yaygın olduğundan dolayı olmalı.

Bence herşey ortada.

Kutsal kitaplarda geçen bu kovulmanin arkasında yatan sebep kadın düşmanlığı ve yanlış anlaşılmasın kesinlikle hor görmüyorum onları ama zamanının eşcinsellerinin kıskançlığı demek istiyorum.

Elmanın hikayesi.

https://www.nationalgeographic.com/culture/article/history-of-apples#:~:text=The apple as Forbidden Fruit,have given early Christians ideas.

Dünyanın dört bir yanında anlatılan/bilinen masalların, mitlerin ve ritüellerin özelliklerinden bir tanesi içeriklerinin birbirine çok benzemesidir, çünkü insanlar sürekli aynı yerde yaşamamışlar. Tüm dünyaya yayılmışlar, bunu yaparken diĝer toplumlarla karşılaşmışlar ve birbirlerini her bakımdan (bilgi, inanç, kültür, dil vs.) etkilemişler.

Dinlerin bir parçası olan kitaplar ve ritüelleri de bundan nasibini almıştır. Haliyle hem ritüeller hem de kitapların içindeki hikayeler, masallar, mitler, hükümler birbirlerine çok benzer. Zaten böyle olmasaydı çok şaşardım.

Cenneten kovulma mevzusunda dolaylı olarak Havva suçlanır, çünkü bir yılan (şeytan) tarafından kandırılıyor. Adem´e pek toz kondurulmuyor, yani bu masalı uyduranların erkekler olduĝu o kadar belli ki. Diĝer yandan nesnelere pek fazla takılmamak lazım, çünkü bunlar çoĝunlukla sembolik anlamda kulanılmış.

• 2 hafta sonra...

yani ne desem....tanrı belki sıraya sokmuş deniyor.....bakteriler virüsler vs ilk sırada....dio ki;  "adam gibi üreyin lan...farklı zevklere dalmayın"....ama bakıyor  yarattıkları bölünerek çoğalıyor yahut başka bir varlığı istila edip ele geçirerek kopyalarını yaptırıyor....kısacası olmuyor beğenmiyor.....dinazorlar mesela yaratıyor....hoop o da tam istediği gibi olmuyor....yani evet ürüyorlar da...tek delik var...kuşlar gibi ....yine tam olarak istediği üreme şeklini elde edemiyor.....lan  naapsak....hadi bakalım bu sefer memeliler...ulan o da olmuyo tam olarak....memeli hayvanlar içinde de  analı yahut lezbiyenliği tercih edip istenen üreme biçimini tercih etmeyenler oluyor....tüh o da olmadı....

lan naapsak ??  akıl verek bunlardan bi türe.??...adem havva....hah  hem memeliler hem üreme organları ayrı....( gerçi tam ayrı değil...üreme organı aynı zamanda sıvı dışkılamaya yarıyor ama olsun o kadar kusur kadı kızında da olur.)    bir  de akıl verdik...söz de dinlerler böylece...sözümüzden çıkmazlar.....

lan sizi yarattım ama...o ağaca ve meyvesine yaklaşmayın....yani anal felan gibi mesela  normal üreme çalışmaları haricinde organlarınızı kullanmayın....diyip bir de cennetle ödüllendirip cehennemle korkutursak bu iş tamamdır....

haydaaaa   daha ilk günden yasak meyveyi yediler (yasak işi yaptılar).....topunuz defolun lan cennettimden.......

gibi ? olabilir mi ?  aceba ? 

• 11 ay sonra...

Andolsun sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere, Âdem'e secde edin! diye emrettik. İblis'in dışındakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadı. ARAF 11 
Yani..Meleklere Ademe secde edin demeden önce size şekil verdik , şekil verme işleminden önce sizi yarattık...
Bu ayete göre bir çok insan bir kerede yaratılmış , sonra şekil verilmiş ve sonra Adem adındaki bu topluluğa meleklerden SECDE etmeleri istenilmiş. "Adem tek kişi değil" ..bu ayete göre bir kavim. Adem kelimesi Adam kelimesinin çoğuludur !!

• 2 hafta sonra...

eee ?  yani _?...dielim ki dediğin gibi.....

ama maalesef dediklerin sorularıma cevap değil ki ? :

aha sorularım bunlardı:  "

Ademle Havvaya cennette iken o meyve neden yasak ediliyor ? meyve zehirli mi ? zararlı mı ? yoksa allah bunları (Ademle Havva)  cennetten kovmak için bahane mi arıyor ?

Meyve zehirli yahut zararlı ise cennette işi ne ?   Hani cennette her şey insan içindi ya o bakımdan soruyorum....kötü çirkin şeylerin cennette olmaması gerekmez mi ?"

cevap ???

On 20.10.2023 at 14:39, ebuharras yazdı:

Andolsun sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere, Âdem'e secde edin! diye emrettik. İblis'in dışındakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadı. ARAF 11 
Yani..Meleklere Ademe secde edin demeden önce size şekil verdik , şekil verme işleminden önce sizi yarattık...
Bu ayete göre bir çok insan bir kerede yaratılmış , sonra şekil verilmiş ve sonra Adem adındaki bu topluluğa meleklerden SECDE etmeleri istenilmiş. "Adem tek kişi değil" ..bu ayete göre bir kavim. Adem kelimesi Adam kelimesinin çoğuludur !!

eee ?  yani _?...dielim ki dediğin gibi.....

ama maalesef dediklerin sorularıma cevap değil ki ? :

aha sorularım bunlardı:  "

Ademle Havvaya cennette iken o meyve neden yasak ediliyor ? meyve zehirli mi ? zararlı mı ? yoksa allah bunları (Ademle Havva)  cennetten kovmak için bahane mi arıyor ?

Meyve zehirli yahut zararlı ise cennette işi ne ?   Hani cennette her şey insan içindi ya o bakımdan soruyorum....kötü çirkin şeylerin cennette olmaması gerekmez mi ?"

cevap ???

• 2 hafta sonra...
On 17.10.2022 at 19:48, zavalli yazdı:

Aklıma geldi....Ademle Havvaya cennette iken o meyve neden yasak ediliyor ? meyve zehirli mi ? zararlı mı ? yoksa allah bunları (Ademle Havva)  cennetten kovmak için bahane mi arıyor ?

Meyve zehirli yahut zararlı ise cennette işi ne ?   Hani cennette her şey insan içindi ya o bakımdan soruyorum....kötü çirkin şeylerin cennette olmaması gerekmez mi ?

image.png

İnsanın anlam arayışının yanılsamasının yansıması olarak bu tarz hikayelerle geçmişini daha geriye uzatma çabasına dayanarak kendine ölümden sonra bir gelecek paha biçmesi için uydurduğu hikayeler. Cennette sindirim sistemi olan bir canlı var ancak ayıp yerleri onlara sonradan gözüküyor yani...

• Haha 1

On 10.11.2023 at 00:00, Kenopsia yazdı:

zavalli adamım nerelerdeydin ya

özlemişim nasılsın ne var ne yok nasıl gidiyo

aynısın maşşş

Saolasın...valla zamanında çok aktiftik ..ama zaman içinde bir takım sıkıntılar vs. derken ara vermek zorunda kaldım....gerçi şimdilerde de fazla aktif olamıyorum...ama işte fırsat buldukça.

sen nasılsın ne var ne yok dostum ?