Jump to content

"Kilitlemek/Kilitlenmek" Ne Demek?

evrensel-insan

Recommended Posts

Saygideger jadi;

Hep beni degerlendiriyorsunuz, tesekkurler. Yalniz bir de kendinizi lutfen, kendi adiniza kendiniz degerlendiriniz.

Bir kisi ancak kendisini kendi degerlendirir ve sorgularsa, gelisir, degisir, bilinclenir ve seylerin farkina varir.

Baskalarini degerlendirmekle, kisi buna ulasamaz. Zaten birey bilinci dedigim sey de, budur.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Evet ama bu soylediginiz seyi sizde hic yapmiyorsunuz

Placebo'ya bu sitede soz verdim "kimsenin aklini onlarin istemi disinda "zorlamayacagim" diye, bu "kilitlenme", benim "aklin zorlanmasi" dedigim sey mi?

Ben hic "kilitlenmedigim" icin bilmiyorum. Cunku, beni bir kisi, ben istemesem "kilitliyemez"," kilitlenmek", benim insiyatifimdedir.

Bu konuda beni aydinlatirsaniz ve nasil "kilitlendiginizi" izah ederseniz, sevinirim.

Boylece ben de, sorunun ne oldugunu ve neden onun sorun oldugunu algilamis olurum.

Basta Astur lakabli yazar arkadastan bir aciklama bekliyorum.

Konunun ne oldugunu algilayanlardan da, cevap gelirse, sevinirim. Mesela, pante ve placebo'dan.

Bu konudagayet samimiyim.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Hocam bir söyledim bin ah işittim..

Ben kötü bir şey demedim yahu..

Forumdaşlar açtığın başlığı anlamaya çalışıp, yazım üslubundan çıkarımsadıklarını yazmışlar..

Onları da değerlendir..

Benim ise ilgili problemim ,yazılarının fazla ağdalı,bol ve anlaşılmaz terimli ,zaman zaman başka boyutlara kaymaya müsait ,zaman zaman da uzun oluşları...

Ama yine de ,tabii ki seni anlamak adına elimden geleni yapıyorum..Bu çabamı da görmezden gelemezsin...

Selamlar

Saygideger placebo;

Sen benim ilk goz agrilarimdansin. Oyuzden sana gelecek zarari, kendime gelmis gibi kabul ederim.

Ben konuyu negatif degil; aksine pozitif olarak aldim.

Cunku sikayetler ne kadar cok dile gelirse, benim kendimi sorgulamam o kadar olur.

Sonucta kisi kendi kendini sorguluyabiliyor, ama; baskalarindan gelen elestiriler, benim belki de kendimi sorgulayacak duzeyde gormediklerimi, bana gosteriyor ve benim disimda bana kendimi sorgulama sagliyor.

Oyuzden senin elestirilerin benim icin, cok onemlidir ve gale aldiklarimdir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

"insanın yapılandırmışlıgı" "evrensel aynılıktaki yapı" "zihinsel insanlastirmama" gibikavramlar kullanıyorsun.

Bu net biçimde kendini ifade etmeni engelliyor.

Temiz Türkçe ile yazman gerek.

Cümleleri çok fazla uzatıp anlaması zor kavramlarla süsleyip sunmamak gerek.

Biz halkın içerisindeki insanlarız.

Bu yazdıkların Japonca olmasada , Türkçe de değil.

Türkçedeki Attırgaçlı götürgeç , açtırgaçlı kaçdırgaç gibi kelimelere benzer ifadeler kullanıyorsun.

Seninki şuna benziyor.

Bakkala gidip ekmek ver demek yerine.

"Bana temiz unun temiz suyla karıştırılıp hamurlaştırılmasının ve o hamurun mayalanıp fırınlaştırılmasından oluşturulmuş olan ve fiziksel ihtiyaçlarımızı karşılamada bize yardım eden , geleneksel olarak değer verdiğimiz ve bolca tükettiğimiz maddeyi , benim emek ile kazandıgım para ile takas etmenizi istiyorum." demek gibi...

....

Saygideger nihilist;

Eger tum bugune kadar yazdigim mesajlari okursan, hepsinin daha once aciklandigini gorursun.

Eger sadece bir mesajda kullanilan bir ifadeyi alirsan, algilaman zorlasir.

Eger o bahsettiklerinin ne oldugunu algiladiysan ve onerin varsa, sen ifadeet te ifade edisalternatifi yarat.

Bu arada benim yasamim hep halkla iliskilerde gecti, dil ogretmenligi de dahil.

Ukalalik gibi olmasin ama, istersen sana Turkce dersi verebilirim.

Bu benim kullandigim kavramlar, daha once kullanilmamis ve benim matematiksel/mantiksal bilgi birikim, bilinc ve farkindalik dagarcigimin ortaya koydugu ifadeler.

Ayrica ben hic bir ifadeyi anlam ve icerigini aciklamadan kullanmam.

Herkesten de kullandiginin aciklamasini isterim.

Benim yazi dilim ve uslubumu bilenler, onunla hasir nesir ve ona asina olanlar, bunu bilirler ve zamanla benim yazi dilim ve uslubuma uyum saglarlar ve uyum sagladikca da, dile gelenleri verildigi gibi, daha net algilama olanasgi bulurlar, tabi kendilerini kilitlemezlerse.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger nihilist;

Bu çok ciddi bir emek demek.

Bugüne kadar yazdığın tüm mesajları okumak...-nihilist-

Senin yukardaki cumlende emege saygisizlik demek. Sonucta ben her turlu duzeyimin emegimi ortaya koyuyorum. Bu emekten yararlanip, yararlanmamak, herkesin kendi bilecegi is.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger BOSS;

ama evrensel insan sizi hiç anlamayacak. -BOSS-

Oncelikle evrensel-insan zihniyetiyle nerede tanistiniz?, ne algiliyorsunuz?

Ikinciside ben zaten kimseyi anlamak icin degil; algilamak icin okuyorum., Sadece kendilerini ortaya koyduklari sekliyle algiliyorum.

Ben sizin kullandiginiz lakap ile daha once bir mesajlasma yasadigimi hatirlamiyorum. Yaniliyor muyum?

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger BOSS;

ama evrensel insan sizi hiç anlamayacak. -BOSS-

Oncelikle evrensel-insan zihniyetiyle nerede tanistiniz?, ne algiliyorsunuz?

Ikinciside ben zaten kimseyi anlamak icin degil; algilamak icin okuyorum., Sadece kendilerini ortaya koyduklari sekliyle algiliyorum.

Ben sizin kullandiginiz lakap ile daha once bir mesajlasma yasadigimi hatirlamiyorum. Yaniliyor muyum?

Saygilarimla;

evrensel-insan

Algılamak ne anlamak ne? neden kendini ikiye bölüyorsun?

Bana gelince ben eski nickim timsah ile eskiden TD de yazardım son 1,5 yıldır hiç yazmadım. Senide oradan tanıyorum tabi sen beni hatırlıyorsan :)

Saygideger BOSS;

Evet, timsah olarak seni hatirliyorum.

Algi ile anlamak farklidir.

Anlamak, ancak kisinin aklinin inandigi ideolojik dogrularla mumkundur, algilamak ise, gozlemdir ve aklin inandigi ideolojik dogruya degil; dusuncenin verildigi gibi, almasina baglidir, yani yorumsuz, notr vedisaridan bakarak.

Mesela, sen "ben ateistim" dedin, algi; ne ateist olup, desteklemek, ne de teist ya da ateist olmayip, tartismaktir. Algi, "BOSS kendisinin ateist oldugunu soyluyor, nokta." dir.

Bunun yarari, algilayan acidan, senin hakkinda kendisini ortaya koydugun gibi, seni tanimak ve konular hakkinda ne dusundugu ile ilgili bilgi edinmis olmaktir.

Anlamak, herkesin kendi dogrusunu digerine kabul ettirme ve dogrular arasi tartisma iken; algilamak, herkesin ne oldugunu kendi verdigi gibi, almak ve kisileri kendilerini nasil ortaya koyuyorsa, oyle kabullenmektir, bir cesit icsellestirmektir.

Konunun en zor tarafi, algi gozlemini yapanin, kendisinin o konuda savundugu/karsi ciktigi bir aklinin inandigi ideolojik dogru olmamasi, yani kendini bu dogru sinirindan arindirmis, olmasidir.

Bu sinirlar, genelde etik ve metafizik sinirlardir.

Iste o yuzden benim adima, dusuncenin her turlu sorgulamasi, nedensellemesi ve bunun felsefi ve bilimsel yonu, surekli suregelen bir surectir ve bu bana kilitlenme vermez, aksine kendimi her seferinde bir gelistirme, yenileme, insanlasma ve her seyi daha bilincli ve farkinda olarak algilama verir.

Ayrica sinirlar sorgulama ile elimine edildikce de, tum insanustu ve disi gucler insanoglunun bir yapilandirilmisligi oldugu daha net algilanir ve her gozlem ile teorisi test edilir.

Evet, algi; yansiyanin bes duyu veya sezgi, duyum ile algilanmasidir ve o yuzden gozlemdir, notr dur ve disaridan bakis acisidir.

Bir bebek, kendisine birsey yansidigi zaman, once algilar, sonra anlam verir. Verdigi anlam da, onun aklinin inandigi dogrusudur. Dilde bu verilen anlami kurallastirmak ve ortak iletisime tasimaktan dogmustur.

Algi olmadan anlam, icerik, kavram, ifade mumkun degildir.

Anlamak ta, verilen anlam, icerik, kavram, ifade temelindedir.

Yani, ALGILAMAK, ANLAMANIN ILK ASAMASIDIR, O YUZDEN NOTRDUR, GOZLEMDIR.

Saygilarimla;

evrensel-insan