Jump to content

"Kilitlemek/Kilitlenmek" Ne Demek?

evrensel-insan

Recommended Posts

Sana saçmalamak serbest Evrensel-insan.

Gönlünce saçmalıklar düzebilirsin.

Zaten "Emperyalist işgalcileri ülkesinden kovanların anti-emperyalist olamayacağı" saçmalığı üzerine söylenecek söz olmaz. :lol:

Bak canim, Osmanli kazanan tarafta olsaydi aynen destekle birlikte balkanlari isgal etmeyecek miydi? Insallah boyle biseye inanmiyorsun

Bak canim, Osmanli kazanan tarafta olsaydi aynen destekle birlikte balkanlari isgal etmeyecek miydi? Insallah boyle biseye inanmiyorsun

Bir zırva daha!

Osmanlı'yı yıkan TC'dir.

Nasıl ki Çarlık Rusyası SSCB ile özdeşleştirilemezse TC'de Osmanlı ile özdeşleştirilemez.

Forumun engelli olmasi tamamen tesaduf. Ay ne kadar cirkefsiniz ya

Senden ala çirkef mi olur..

Ateistforuma kapalı olduğu için giremiyorsun, buradan başka bir forumu tavsiye alıyorsun, sonra da oraya gidip mağdur rolü kesiyorsun.

Ayıptır ayıp!

Yıllarca keyif alarak katıldığın platforma nankörlük etme. Kimse de seni rahatsız etmiş değil.

Eşşekliğin büyüğünü o lafı etmekle yaptın, yıllarca Ateistforuma katılmakla değil.

Biraz erdem sahibiysen bu konuda yanlış anlaşıldığını yazarsın. Ateistforum düşmanı sapıkların dolduruşuna gelmezsin.

Gene soruma cevap vermeden beni kilitlemeye calisiyorsun. Osmanli kazanan taraf olsaydi, kendisi emperyalist diye suclanan isgalci taraf olmayacakmiydi?

Osmanliyi yikan kesim bizzatihi Osmanli askerleriydi bunuda yazalim ki hokkabazlara meydan kalmasin

Ikincisi, ben hic magdurum demedim. Sadece yeni forum ariyorum dedim, daha onceden magdur edilmis olanlar bana o muabbeti yapanlar. Sadece bozuntuya vermedim olay bu.

Saygideger pante;

Sana saçmalamak serbest Evrensel-insan.

Gönlünce saçmalıklar düzebilirsin.

Zaten "Emperyalist işgalcileri ülkesinden kovanların anti-emperyalist olamayacağı" saçmalığı üzerine söylenecek söz olmaz-pante-

Dogru, senin bu konuda mantikli dusunemeyecegini, duygusal dusunecegini ve de aklinin inandigi ideolojik dogruya hala tutundugunu unutmustum.

Bir seyi daha unutmusum, senin gozlem ile gozlemi veren teori farkini fark edemedigini.

Cunku, akil sadece fenomenasl konulari degerlendirir, onun arkasindaki bilinc ve dusunceyi degerlendirmeye almaz.

Konulara ontolojik yanasandan da, baska bir sey beklenmezdi zaten.

Sonucta insanoglunu maddesel yasam ve sisteme mahkum edenler, bilincin ve numenin degerini nereden bilebilirlerki.

Neyse sen fenomenal emperyalizme takil, cunku emperyalist bilincin ne oldugunu ancak, emperyalist zihniyeti algilayabilen tartisir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Gene soruma cevap vermeden beni kilitlemeye calisiyorsun. Osmanli kazanan taraf olsaydi, kendisi emperyalist diye suclanan isgalci taraf olmayacakmiydi?

Osmanliyi yikan kesim bizzatihi Osmanli askerleriydi bunuda yazalim ki hokkabazlara meydan kalmasin

Jadı, daha önce de yazdım. Dünya Savaşları emperyalistlerarası paylaşım savaşıdır.

Tabi ki Osmanlı savaşı kazansaydı, toprak da kazanacaktı.

Kaybettiği için toprakları işgale uğradı.

Ama buraya dikkat: Emperyalistlerle Osmanlı mücadele edip savaşmadı. Tersine onlarla işbirliği yaptı.

Milli mücadelecileri idama mahkum etti. Onlara karşı halkı isyana teşvik etti.

Dolayısıyla Milli Mücadeleciler Osmanlı'ya rağmen bağımsızlık kazandılar ve Osmanlı'yı yıkıp yepyeni bir devlet kurdular.

Ikincisi, ben hic magdurum demedim. Sadece yeni forum ariyorum dedim, daha onceden magdur edilmis olanlar bana o muabbeti yapanlar. Sadece bozuntuya vermedim olay bu.

Tamam, doğru. Bunun farkındayım. Ama bozuntuya vermemiş olman, onları doğrulaman demek oldu.

Halbuki kısaca "Ben mağdur değilim ama burada da yazmayı düşündüm" demiş olsan daha doğru olurdu.

Ayrıca o daha önce mağdur edilmiş dediklerin de mağdur edilmiş değil.

Adam sapıklık yapmış, kendi kuyusunu kazmış. Ondan sonra da en adi küfürlerle hakaretlerde bulunmuş. Buna mağdurluk denir mi?

Kim olduğunu sen de gayet iyi biliyorsun. Ne kadar haksız olduğunu da.

Saygideger jadi;

Ne soylemeye calistigini anlamak o kadar zor ki. Insanlari kilitliyorum diye sikayet ediyorsun ya, birincisi karsindakinin ne demek istedigini tam anlamiyorsun, ikincisi anlatmak istedigin seyi anlasilir sekilde ifade edemiyorsun -jadi-

Dogrudur, hep "suc/kabahat" yazandadir, okuyanda hic yoktur.

Bir seyi tek tarafli degerlendirmek, degerlendirenin kendisinin varligindan haberi olmadigi anlamina gelir.

Yazilanlardan neresi algilanmiyorsa, sorarsin aciklarim. Istersen tabi. Yoksa, yukaridaki cumlen gecerlidir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger jadi;

Soyle yapalim.

Emperyalizm, ya da emperyalist uygulama ile emperyalist zihniyet arasindaki fark nedir?

Emperyalist zihniyet, kendi amac temelli ayrimci bencil bir cikar ugruna her seyi mubah kilan bir mudaheledir. Bireyci akilciligin sistemlesmis ve duzen haline gelmis seklidir. Guce, otoriteye dayanir.

Kendi aklinin inandigi ideolojik dogru temelince yaptgi her turlu mudaheleyi kendince bir mesruluk tabanina oturtur. Bu da onun otoriter algisinin bir tezahurudur.

Bu acidan zaten, ne Ataturk'te ne de kurtulus savasinin zihniyetinde bu bilinc ve algi yoktur.

Ataturk'te Kurtulus savasi'da emperyalist zihniyet tasimaz. Ama, anti emperyalist zihniyette tasimaz, cunku o da bir bilinc ve farkindalik isidir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

evrensel-insan

Benim soylemek istedigim sadece kurtulus savasinin isgalci emperyalistlere karsi verilmis bir mucadele olmadigi. Bunu soyleyenler cok buyuk bir saptirma amacinda. Osmanli balkanlarda kaybettigi topraklari geri kazanmak icin, yani acgozlulukten girmistir bu savasa. Sonrasinda misak-i milli denilen sinirlar icerisinde ulus devlet kurma mucadelesi yapilmis. Zaten buna karsi cikanlar emperyalist ulkeler degil sadece Yunanlilar olmustur. Savasta onlarla yapilmistir

Saygideger jadi;

Gozlem olarak ben de ayni fikirdeyim. Ama benim konuyu degerlendirmem, gozlemin arkasindaki zihniyet.

Zaten Kuvay-i Milliye, ne bir osmanli ordusu ile, ne de isgal gucleri ile savasmamistir. Gerci, burada saldiran anlaminda, savas gucunu Yunanistan olusturmus ve isgal gucleri, Yunanistan ile Kuvay- milliye'nin savasimini, seyretmislerdir.

Yunanistan galip gelse idi, bugun farkli bir Anadolu ile karsi karsiya olacaktik.

Istanbul'u hem padisah hem de isgal gucleri savasmadan terk etmislerdir.

Zaten, Lozan ile isgalgucleri istediklerini elde etmislerdir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Ateistforum düşmanı sapık dediğin kim Pante?

Bu arada başlığın ilk iletisinde sorduğun soruyu son birkaç mesajında da güzelce cevaplamış oldun evrensel. 40 yıllık çilingirim böyle kilit görmedim...

Aslinda konu hakkinda devam etmek istiyorsun, ama herif konuyu oyle bir kitliyor ki caresizce ayrilmaktan baska yapacak bisey kalmiyor. Son gunlerde cok sik basima gelmeye basladi bu

Aslinda konu hakkinda devam etmek istiyorsun, ama herif konuyu oyle bir kitliyor ki caresizce ayrilmaktan baska yapacak bisey kalmiyor. Son gunlerde cok sik basima gelmeye basladi bu

Bazı insanlar cidden kendilerini aynı konuda tutamıyorlar, uçup alakasız vaazlar veriyorlar. Bunu evrensel'e laf sokma amaçlı söylemiyorum yani, o da yapıyor ama ona özgü bir sorun değil. Çok basit ve net bir soru karşısında dahi alakalı alakasız yok bilinç yok farkındalık yok 5. sınıf pskanaliz denemeleri 4 paragraf yazı yazıyorlar, sonra aslında konuyu tartışmak istesen de cevap yazasın kalmıyor.

• Like 1

Bazı insanlar cidden kendilerini aynı konuda tutamıyorlar, uçup alakasız vaazlar veriyorlar. Bunu evrensel'e laf sokma amaçlı söylemiyorum yani, o da yapıyor ama ona özgü bir sorun değil. Çok basit ve net bir soru karşısında dahi alakalı alakasız yok bilinç yok farkındalık yok 5. sınıf pskanaliz denemeleri 4 paragraf yazı yazıyorlar, sonra aslında konuyu tartışmak istesen de cevap yazasın kalmıyor.

evrensel diyor ki, eger bu kadar sik kilitleniyorsam, hatayi kendimde aramaliyim. Aslinda cogu durumda konuyu nasil kurtarabilirim uzerinde baya kafa patlattigim halde yapamiyorum bunu

Saygideger astur;

Bu konuda hep baskasindan bahsediyorsun, ama; biliyorsun ki ortada bir kitlenme varsa, bu iki tarafli.

Oyuzden bir de senin bu kitlenmedeki rolunu senin agzindan dinlesek.

Bakalim kendinin neden kitlendigini baskalarini "suclamadan" dile getirebiliyormusun?

Bak sana yardimci olayim.

"Ben kitleniyorum, cunku.........". dolduracagin yerler, baskasina degil; sana ait olacak.

Belkide hayatinda hic yapmadigin bir seyi istedim senden.

Eeee, ne yaparsin, herseyin bir ilki vardir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

"Ben kitleniyorum, cunku.........". dolduracagin yerler, baskasina degil; sana ait olacak.

Ben ilk iletimde bu soruna cevap vermeye calistim ama o anda derdinin ne oldugunu tam olarak anlayamamistim. Sen diyorsun ki neden insanlari devamli kilitliyorum?

Soyle soyliyim, insanlarin tartisma sevkini kirmayacak argumanlar uretirsen, kimse durduk yere, sana giciklik olsun diye konularindan kacmak istemez. Insanlarin sabrinin bir siniri oldugu unutulmamali

Saygideger jadi;

Eger farkindaysan, hala benden; yani baskasindan bahsediyorsun.

Ben ise, kilitlenenin yani senin bu kilitlenmedeki kendince rolunun ne oldugunu soruyorum.

Sonucta ortada bir kilit varsa, iki taraf var. Sadece karsi tarafi degerlendirerek, kendin ile olan kismini algilamaz ve farkina varmazsin.

Ben hem neden kilitlenmedigimin, hem deneden kilitledigimin bilincinde ve farkindayim.

Kilitlenmek, tamamen benim sorunum ve bana ait. Eger kilitleniyorsam, kilitleyeni degil; kendimi sorgularim.

Yani "beni kilitliyor" yerine, "neden kilitleniyorum" diye, kendime sorarim.

Eger baskasini kilitliyorsam ve o kisi bana neden kilitlendigini aciklamazsa da bilemem.

Dolayisiyle bu benim sorunum olmaz, kilitlenenin sorunu olur.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger jadi;

Soyle soyliyim, insanlarin tartisma sevkini kirmayacak argumanlar uretirsen, kimse durduk yere, sana giciklik olsun diye konularindan kacmak istemez. Insanlarin sabrinin bir siniri oldugu unutulmamali -jadi-

Ayrica ben, mumeccim degilim ki, kisilerin tartisma sevkini kiran argumanlarin ne oldugunu bileyim.

Ayrica hangi kisilerin, herkesin kendince ilgilendigi, etkilendigi ve onemsedigi konu farklidir.

Ben "kimin tefine gore oynayacagim?"

Dolayisiyle, hic bir zaman baskalarinin "tefine gore oynamam", sadece kendimce gerekli gordugum konulari dile getiririm.

Kimseyi de, dile getirdiginden dolayi, elestirmem, mudahele etmem ve zaten, kisilerin ne dusundugu, ancak dile getirdiklerinden anlasilir.

Benim de amacim, kisilerin kendilerini nasil ortaya koyuyorlarsa, o sekilde onlari tanimaktir ve konusuna gore her turlu duzey, bilgi, birikim, bilinc v.s. alis verisi yapmaktir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger jadi;

Hep beni degerlendiriyorsunuz, tesekkurler. Yalniz bir de kendinizi lutfen, kendi adiniza kendiniz degerlendiriniz.

Bir kisi ancak kendisini kendi degerlendirir ve sorgularsa, gelisir, degisir, bilinclenir ve seylerin farkina varir.

Baskalarini degerlendirmekle, kisi buna ulasamaz. Zaten birey bilinci dedigim sey de, budur.

Saygilarimla;

evrensel-insan