Jump to content

Piyasa 10 Marketin Tekelinde

somebody

Recommended Posts

Piyasaki satışlarında son yıllarda kar üstüne kar açıklıyorlar. Demek ki isteseler daha ucuza da satabilirler. Ama ucuzlatmak istemiyorlar.

Şimdi bu zincire bir de tarım kredi kooperatifleri eklendi. Devlete bak o da piyasadan pay kapma yarışında.

Halbuki ülkeye  ithal edilen ürünlerin büyük çoğunluğu bu market zincirlerinin arasında pay ediliyor. Üstelik vergiden muaf olacak şekilde.

Ülkedeki kalabalık bu durumun farkında değil. Onlar hava basma derdindeler. Marka gösterme derdindeler. Yedikleri kazığı anlamak istemiyorlar.

O yüzden acımıyorum bu kalabalığa.

Vahşi kapitalizmin ta kendisi işte. Varsa yoksa daha fazla kâr, hissedarlara daha fazla pay ve devlet tarafından büyük şirketlere/holdinglere daha fazla kıyak.

Tüm dünyada bu sistemi uygulamayan bir ülke kalmadı neredeyse. Kapitalizmin göya karşıtı olan Rusya, Çin ve Küba bile kapitalizmin pençesine düşmüş vaziyette.

İşçi ve emekçinin penceresinden bakarsak vaziyet resmen bombok.

2 saat önce, kavak yazdı:

Vahşi kapitalizmin ta kendisi işte. Varsa yoksa daha fazla kâr, hissedarlara daha fazla pay ve devlet tarafından büyük şirketlere/holdinglere daha fazla kıyak.

Tüm dünyada bu sistemi uygulamayan bir ülke kalmadı neredeyse. Kapitalizmin göya karşıtı olan Rusya, Çin ve Küba bile kapitalizmin pençesine düşmüş vaziyette.

İşçi ve emekçinin penceresinden bakarsak vaziyet resmen bombok.

Buna sebep olan da işçi ve emekçinin kendisidir. Marka budalası olup hava atmak için yarışıyorlar.

Asgari ücret ile yeni işe başlayan birinin aldığı ilk şey ayfon telefon. Ben kullanmıyorum ama asgari ücretli  kullanıyor.

İnsan hakları , hayvan hakları , çevre koruma diyerek meydanda bağıranlar küresel sermayenin şubelerinde paralarını harcıyorlar.

Hayvanları ve çevreyi tehdit edenler küresel sermaye olduğunu biliyorlar ama işlerine gelmiyor.

Başka bir başlık altında demiştim ki çevre bakanlığı kamu spotu yayınlıyor tarım alanlarını koruyalım diye ama arazilere imar veren de kendisi. Yani bunu halka reklam etmenin anlamı yok. Tek bir anlamı var o da para kazanmak.

İşte halkın durumu da bundan ibarettir.  Çevreyi ve insanlığı düşünen kişinin deterjan tüketimini azaltması gerekir , toplu taşımaya ağırlık vermesi gerekir. Küresel markalara para yatırmaması gerekir. 

Lüks otellere tatile gidiyoruz. İyi de oralar eskiden ormandı. Yanan ormanların yerine otel yapılıyor. Para için yakılıyor. Çünkü ilgi görüyor.

İşte bu halkın ikiyüzlülüğü dür.