Jump to content

Fizik, Matematik, Elektrik, Geometri ve mantık soruları

TAO

Recommended Posts

On 08.09.2024 at 18:16, buddha yazdı:

Ortadaki levhanin eni, boyu, kalinligi ve metalinin cinsi biliniyor.
A ve B uclarindaki gerilim dusumu nasil hesaplanir.

spacer.png 

Kaynak

Bu soruda benim adım da geçmiş. 
Resimde ilk dikkatimi çeken hata: B noktasından 1 A'lik bir elektrik akımı çıkmaz ve dolayısı ile de tekrar metale girmez. Eğer çıkış noktası B ve karşılığı levhanın aynı seviyesinde değil, değişik seviyelerinde olsaydı, bir miktar elektrik akımı oluşurdu ama yine de 1 A olmazdı.

A ve B noktaları levhanın değişik seviyelerinde oldukları için bu iki nokta arasında bir potensiyel farkı vardır. Fakat bu gerilimi hesaplayabileceğimi sanmıyorum. Bu ilginç soruyu 20 sene önce görmüş olsaydım, muhtemelen çözmeye çalışırdım. 😇

Sevgiler

3 saat önce, buddha yazdı:

Bu iki mekanizmanın çizdiği eğriler neden farklı? :)

Aslında eğriler aynı.

İlginç olan tepe noktaları kesişiyor olmasına rağmen eğrilerin üst üste binmemesi.

Kalemler sabit ve düz bir şekilde hareket ediyor olmasına rağmen sanki bir eğri diğerinin üstündeymiş( üç boyutlu düşünün) gibi ilerliyor.

Sebebini merak ettim.

13 saat önce, Deadanddark yazdı:

Aslında eğriler aynı.

İlginç olan tepe noktaları kesişiyor olmasına rağmen eğrilerin üst üste binmemesi.

Kalemler sabit ve düz bir şekilde hareket ediyor olmasına rağmen sanki bir eğri diğerinin üstündeymiş( üç boyutlu düşünün) gibi ilerliyor.

Sebebini merak ettim.

Biyel kolu boyu  uzadıkça fark azalıyor,  kısaldıkça fark artıyor.

https://www.desmos.com/calculator/o0axovpokt?lang=tr

OperaAnlkGrnt_2024-09-17_192058_www.desmos_com.thumb.png.384ee9196af6e249ef32e8e888e22146.png

8 dakika önce, buddha yazdı:

Eğriler farklıymış, ben yanlış görmüşüm.

Biyel kolu uzunluğu farklı, doğru söylüyorsun. Bu kol uzunluğu farkı 

İki tepe noktası arasında kalemin gidiş dönüş süresinde oynama yapması, yani hızlanıp yavaşlamaya neden oluyor diyebilir miyiz.

İlk kol düz ilerlerken ikinci kol aynı sürede hareketi tamamlıyor olmasına rağmen süreyi hızlanıp yavaşlama şeklinde alıyor.

22 saat önce, kavak yazdı:

P = U*I

I= 750mA

U=2,25V

P = 1,6875 W

Devre şemasında iç direncin üzerinde belli oluyor. Ondan kolay çözdün. Direnci üzerinde voltaj değeri zaten yazıyor.

Aynı soruyu pilin iç direnci belli olmasaydı nasıl çözerdin? :)

9 saat önce, buddha yazdı:

Devre şemasında iç direncin üzerinde belli oluyor. Ondan kolay çözdün. Direnci üzerinde voltaj değeri zaten yazıyor.

Aynı soruyu pilin iç direnci belli olmasaydı nasıl çözerdin? :)

I = 0.75A

U = 3V

Ukl = 1 Ohm * I =  1 Ohm * 0.75A = 0.75V

Uid = (U - Ukl)  =  3V - 0.75V = 2.25V

P = Uid * I = 2.25V * 0.75A = 1.6875W

• Thanks 1

• moderator başlığı Fizik, Matematik, Elektrik, Geometri ve mantık soruları olarak değiştirdi
  • 2 hafta sonra...

MC.thumb.jpg.08237e342739ee29643bfce0b5a1f8b7.jpg

Belki hatırlayan vardır: Bu, 90 dakikalık bir eski bir müzik kasetidir. Wikipedia'ya göre manyetik bantın/şeritin kalınlığı 9 mikro metre ve bant hızı yaklaşık 4,76 cm/s imiş. Maalesef boş makaranın yarı çapını (Resimde Ri olarak gösterildi)ve makaraların merkezleri arasındaki uzaklığı (Resimde D olarak gösterildi) bulamadım. 
Müzik çalarken bant bir makaradan diğerine aktarılıyor/sarılıyor ve iki sargı arasından uzaklık (Resimde L olarak gösterildi) zamanla değişiyor.

Soru: L uzaklığının zaman ile değişimi fonksiyonu nedir?

Not: Soru şimdi aklıma geldiği için ben hesaplamadım. (Cevabı sizlerden alırsam başka forumlarda havamı basarım. :) )
Bant kalınlığını hesaplarken Arşimet spirali mi kullansak, yoksa her döngüde yarı çapı artan/eksilen çember hesabı mı yapsak daha sağlıklı olur? Ben karar veremedim. 

Sevgiler

On 12.10.2024 at 23:23, buddha yazdı:

Düşük basınçlı lastikler sürtünme kuvvetini arttırır mı?

teker-png.36908

Tekeri esnemeyen cisim gibi kabul edip kaldıraç formulunu uygularsam hata yapmış olur muyum?

Alıntı

Dağ bisikletleri için lastik basıncı, bisikletin türüne, sürücünün ağırlığına ve sürüş koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak, dağ bisikletleri için lastik basıncı 1.5 ile 3.0 bar (22 ile 44 psi) arasında önerilir.

Daha yumuşak zeminlerde (örneğin, çamur veya yumuşak toprak) daha düşük basınç kullanmak, lastiğin yüzeyle daha iyi temas etmesini sağlar ve daha iyi tutuş sunar. Sert zeminlerde ise daha yüksek basınç tercih edilerek yuvarlanma direnci azaltılabilir.

En iyi performansı elde etmek için, lastiklerinizi üreticinin önerilerine ve kendi sürüş deneyimlerinize göre ayarlamak önemlidir.

Yarış bisikletlerinde lastik basıncı, genellikle 6.0 ile 8.5 bar (87 ile 123 psi) arasında değişir. Bu basınç aralığı, bisikletin türüne, lastik genişliğine, sürücünün ağırlığına ve yol koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Daha ince lastikler (örneğin, 23 mm veya 25 mm) genellikle daha yüksek basınç gerektirirken, daha geniş lastikler (örneğin, 28 mm) biraz daha düşük basınçla kullanılabilir. Yüksek basınç, daha az yuvarlanma direnci sağlar ve asfalt yolda daha hızlı sürüş imkanı sunar. Ancak, aşırı yüksek basınç, lastik patlamalarına ve sürüş konforunun azalmasına neden olabilir.

En iyi performansı elde etmek için, lastiklerinizi üreticinin önerilerine ve kendi sürüş deneyimlerinize göre ayarlamak önemlidir.

https://duck.ai

yapay zeka böyle cevap verdi. :)

On 13.10.2024 at 14:54, DreiMalAli yazdı:

MC.thumb.jpg.08237e342739ee29643bfce0b5a1f8b7.jpg

Belki hatırlayan vardır: Bu, 90 dakikalık bir eski bir müzik kasetidir. Wikipedia'ya göre manyetik bantın/şeritin kalınlığı 9 mikro metre ve bant hızı yaklaşık 4,76 cm/s imiş. Maalesef boş makaranın yarı çapını (Resimde Ri olarak gösterildi)ve makaraların merkezleri arasındaki uzaklığı (Resimde D olarak gösterildi) bulamadım. 
Müzik çalarken bant bir makaradan diğerine aktarılıyor/sarılıyor ve iki sargı arasından uzaklık (Resimde L olarak gösterildi) zamanla değişiyor.

Soru: L uzaklığının zaman ile değişimi fonksiyonu nedir?

Not: Soru şimdi aklıma geldiği için ben hesaplamadım. (Cevabı sizlerden alırsam başka forumlarda havamı basarım. :) )
Bant kalınlığını hesaplarken Arşimet spirali mi kullansak, yoksa her döngüde yarı çapı artan/eksilen çember hesabı mı yapsak daha sağlıklı olur? Ben karar veremedim. 

Sevgiler

Soruyu hala çözemedim.

Aradaki çizgiler eşit aralıklar ile  işaretlenmiş.  Doğrusal mı artıyor gerçekten? :)