Jump to content

Recommended Posts

1- Bir adam neden istediği bir şeyi elde etmek uğruna başkasının canıyla tanrısına verdiği söz için takasa giriyor? Pazarlık ediyor? Bu mu kutsal?

2- neden erkek çocuğum olursa bir uzvumu kökten keseceğim diye adak adamamış da başkasının canı üzerinden pazarlık yapmış bu normal mi?

3- O güne kadar Allah için sadece İbrahim'in soyu mu önemliymiş? Daha önce koyun koç falan getirseydi de başkalarının çocukları da ölmeseydi daha iyi olmaz mıydı? Bu ırkçılık değil midir?

4- can alarak ibadet etmenin neresi kutsal, koyunlar da birer canlı değil mi?

5- Bu hikayenin Kuran'da anlatılmasının kime ne faydası olmuş bu güne kadar deve ve koyun tüccarlarından başka?

6- bugün birisi tanrısı için başka birini adak adasa ve peygamber olduğunu iddia etse ne diyebilirsiniz? Örneğin sizin babanız bunu yapsa bıçağın kesmeyeceğinden emin olabilirsiniz?

7-Kimseye faydası olmayacak bu hikayenin Kuran'da anlatılması ve sadece o ana ve o kişiye özel olması gerekz ve boş faydasız bir bilgi değil midir?

8- Kuran'da çocuk hakları ile ilgili bir tek iyi bir cümle varmıdır kesilmemekten başka . Bu bir lütuf mıdır.

9- bu tür uygulamalar dinlerde ve dinler arasında kan akıtlmasının önüne geçebilmişmidir?

10- İbrahim tanrısına verdiği sözü tuttuğu için ödüllendirilmişken diğer din mensupları saf duygularla inandıkları halde neden ödüllendirilmemektedir. İbrahim torpillimidir. Kim kendi çocuğunun kötü olmasını ister ki? Peki ya dünyada eziyet çeken İsmailden çok daha berbat durumlarda yaşayan çocuklara Allah'ın diyeceği bir tek söz bile yok mu

11-  bizi hiç ilgilendirmeyen 3000 yıl önceki  ailevi bir zihin karmaşası yaşayan biri  için kurban kesmenin kime ne faydası var.

12- Kurban kesip onu da kendi günahlarımıza kefil yapmak ne kadar ahlaklı ? Başka bir hayvanın canın  alarak kendi günahlarımızı sildirmek vahşet değilmidir.

13- İbrahim tanrısına verdiği sözü tutacak mı diye imtihan ediliyor . Bir tanrı böyle bir sözü nasıl olur da kabul eder? Normalde kız çocuğunu gömmek günah iken şeytan işi iken İbrahim'in oğlunu kesmeye adaması imtihan mı delikanlılık mı, takva mı?

14- Kuran'da haksız yere öldürülen kız çocuklarından dem vururken ve bütün bunlar olurken tanrı neredeydi?  İbrahim'in tanrısı sadece İbrahim ve soyuna mı hizmet ediyor?

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

İlgilenenler için bir İbrahim animasyonu senaryosu hazırladım .

İbrahim oğlu İsmail alır kesmeye götürür kafasını sunak taşına koyar ve bıçağı vurur.

Sonra Cebrail gelir

Cebrail: sen Allah’a olan sözünü tuttun Allah da bunu kabul etti ve oğlunu kesmek yerine sana bu koçu kesmeni emretti.

İbrahim: şükürler olsun Allah a olan sözümü tuttum ve kabul oldu

İsmail sunak taşından kalkar ve babasına der ki

İsmail: Babacığım elindeki bıçağı verirmisin senin kolunu keseceğim

İbrahim şaşırır.

İbrahim: Neden böyle bir istekte bulundun oğlum anlayamadım ben senin babanım üstelik de peygamberim

İsmail : Ben de peygamberim ve ayrıca sen benim az önce kafamı kesecektin , ben de Allah’a söz verdim kurtulursam babamın elini keseceğim diye. Şimdi sözümü tutmalıyım.

İbrahim: Nasıl olur  da kolumu kesersin , zaten Allah beni  affetti seni kurtardı.

İsmail: Tamam işte eğer Allah da benim sözümü kabul edip affederse senin kolun kesilmekten kurtulur kabul etmezse kolunu Allah için keseceğim. Unutma az önce sen benim kafamı kesecektin!!!

Böyle geliştirilebilir.

Link to comment
Share on other sites

Ha bir de hac konusu var tabiki , hacsız kurban olur mu. Bugünkü hac bedeli 50 bin TL ucuzundan..

Çevrenizde hacca giden büyüklerinizden hangisi cebinden çıkarıp 20 bin lirayı çocuğuna vermiş yada iş kurmuş?

Hac denen şey çöldeki vahhabilere gelir garantisi veren bir uygulamadır.

Düşünün ki dünyanın her tarafından her yıl size milyonlarca turist gelmesi zorunluğu var. Güzel olmaz mıydı. Başka ülkelerdeki insanlar iyilik yaptıklarını düşünerek yemek içmekten kısıp çoluk çocuğuna vereceği parayı getirip sizin ülkenize verecek olsa güzel olmaz mıydı..

Vicdansız ahlaksız biri olsaydım elbette sonuna kadar desteklerdim.

Link to comment
Share on other sites

Müslümanların kutsal kitabının içeriĝi eskilerin masallarından oluşur ki temeli Eski Ahit´e kadar gider. Aslında aynı zamanda onun çok kötü bir kopyasıdır da. Yaşam tarzları, dinsel ritüelleri ve yemek yeme kuraları da Musevilerinkine çok benzer. Çünkü ezelden beri aynı coĝrafyayı paylaşıyorlar. Kurban ritüelini de Islam icat etmedi, diĝerlerinden arakladı.

Ayrıca Kurban ritüelinin savunulacak bir tarafı yok. Bakmayın siz "Bu vesileyle fakir fukaranın karnı doyuyor" diye savunmaya kalkanlara, çünkü ilk amaç o deĝil. İlk/birincil amaç hayali bir varlıĝın rızasını kazanmaktır. Sırf bu amaç uĝruna her sene yüzbinlerce hayvan canlı canlı boĝazlanıyor. Yılda bir kerecik fakire verdiĝin eti versen n´olur vermesen n´olur. Harbiden samimi bir şekilde fakir fukaraya kalıcı bir şekilde yardım edilecekse, bundan daha etkili tonlarca başka yolu var.

Yani asıl mevzu tapmak, illa bir şeye tapınılacak. Tapmak uĝruna savaşlar düzenleniyor, hayvanlar katlediliyor(kurban ritüeli), insanlar ötekileştiriliyor, sabahtan akşama kadar aç susuz kalınıyor (oruç ritüeli), gün boyu kafalar yere kıçlara havaya kaldırılıyor(namaz ritüeli), dünyanın parasını verip insan haklarını hiçe sayan bir ülkeye maddi katkı saĝlanıyor (haç ritüeli) vs. vs. vs....

Kâbe´nin görünümü evlere şenlik gibi. Ve hâlâ oraya gitmek isteyenler var. Halbuki ev sahibinin tek derdi para basmak.:D

Beton yıĝınlarının arasındaki kutsal(!) küpten görüntüler

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...