Jump to content

Yaratıcılık yanınız hiç ortaya çıktı mı?

kavak

Recommended Posts

Geçmiş hayatınıza şöyle bir geriye doğru baktığınızda, işe yarayan, yeni, orijinal diyebileceğiniz bir şeyi yaratabildiniz mi?

Yoksa hep yan gelip yattınız mı? :D

Kendimden bahsedecek olursam... Seksenli yıllar, o zamanlar üniversiteye gidiyorum. Ders arasında kafede otururken, kendi aramızda konuşuyoruz işte öylesine. Bir süre sonra konu nedense ibadetlere ve ritüellere geldi. O anı hiç unutmam...

Öylesine dedim ki: "Bilhassa ezan sesinden uzak yaşayan müslümanlara kolaylık sağlamak lazım. Her gün takvim yapraklarından ezan saatini okumaya gerek kalmayacak küçük ve taşınabilir bir aygıt yapmalı. Hangi şehirde olursan ol,  otomatik olarak ezan vaktini sesli olarak bildirecek."

Arkadaşlar hem güldüler hem de beni onayladılar. Zaman içerisinde bu fikir bende bir hayli gelişti ve üniversiteyi bitirdikten sonra bir tane prototipini yapmayı becerdim. Ayrupa´nın önde gelen başkentlerinin ezan vakitlerini cihazın hafızasına kayıt ettim. Ancak iyi bir satıcı olmadığım için sadece bir prototip olarak kalmıştı.

Hey gidi günler...

On 19.09.2021 at 19:00, kavak yazdı:

Sanırım bu yan gelme mevzusu bir hayli yaygın. Daha doğrusu hazıra konmaya bir hayli meyilliyiz galiba. Forumlarda bile yazmaktan çok, yazılmış olanları okumakla yetiniliyor. Halbuki herkes kendinden bir şeyler katmaya çalışsa, durum daha farklı olur.

Benim yaptıklarım hep daha önce bulunmuş şeyler. :)

• 10 ay sonra...
On 18.09.2021 at 18:32, kavak yazdı:

Geçmiş hayatınıza şöyle bir geriye doğru baktığınızda, işe yarayan, yeni, orijinal diyebileceğiniz bir şeyi yaratabildiniz mi?

Yoksa hep yan gelip yattınız mı? :D

Kendimden bahsedecek olursam... Seksenli yıllar, o zamanlar üniversiteye gidiyorum. Ders arasında kafede otururken, kendi aramızda konuşuyoruz işte öylesine. Bir süre sonra konu nedense ibadetlere ve ritüellere geldi. O anı hiç unutmam...

Öylesine dedim ki: "Bilhassa ezan sesinden uzak yaşayan müslümanlara kolaylık sağlamak lazım. Her gün takvim yapraklarından ezan saatini okumaya gerek kalmayacak küçük ve taşınabilir bir aygıt yapmalı. Hangi şehirde olursan ol,  otomatik olarak ezan vaktini sesli olarak bildirecek."

Arkadaşlar hem güldüler hem de beni onayladılar. Zaman içerisinde bu fikir bende bir hayli gelişti ve üniversiteyi bitirdikten sonra bir tane prototipini yapmayı becerdim. Ayrupa´nın önde gelen başkentlerinin ezan vakitlerini cihazın hafızasına kayıt ettim. Ancak iyi bir satıcı olmadığım için sadece bir prototip olarak kalmıştı.

Hey gidi günler...

Elon Musk ile tanışsaydın şimdi milyarder olurdun.

• Haha 1

On 12.08.2022 at 12:57, Kafir İmam yazdı:

Sıcak havalarda soğutmalı elbise düşünüyorum . Güneş enerjisi ile çalışan bir kumaştan ters akım prensibi ile içini serin tutan elbiseler yapılabilir.

Yaparsanız beni de görürsünüz artık. Üç beş milyon verirsiniz.

Aslında çok güzel fikir. Bishassa Orta Doĝunun sıcaĝında bunalan Arapları mutlu mesut edebilecek bir icat. Bence üzerinde çalışmak lazım.:)

• Create New...