Jump to content

About This Club

Öylesine bir kulüp işte
 1. What's new in this club
 2. Olsun. Önemli olan bizzat emek verip bir şeyler ortaya çıkarabilmek ve "Bunu ben yaptım" diyebilmek. Sence böyle üretme kapasitesi olan insan sayısı ne kadardır?
 3. Sanırım bu yan gelme mevzusu bir hayli yaygın. Daha doğrusu hazıra konmaya bir hayli meyilliyiz galiba. Forumlarda bile yazmaktan çok, yazılmış olanları okumakla yetiniliyor. Halbuki herkes kendinden bir şeyler katmaya çalışsa, durum daha farklı olur.
 4. Geçmiş hayatınıza şöyle bir geriye doğru baktığınızda, işe yarayan, yeni, orijinal diyebileceğiniz bir şeyi yaratabildiniz mi? Yoksa hep yan gelip yattınız mı? Kendimden bahsedecek olursam... Seksenli yıllar, o zamanlar üniversiteye gidiyorum. Ders arasında kafede otururken, kendi aramızda konuşuyoruz işte öylesine. Bir süre sonra konu nedense ibadetlere ve ritüellere geldi. O anı hiç unutmam... Öylesine dedim ki: "Bilhassa ezan sesinden uzak yaşayan müslümanlara kolaylık sağlamak lazım. Her gün takvim yapraklarından ezan saatini okumaya gerek kalmayacak küçük ve taşınabilir bir aygıt yapmalı. Hangi şehirde olursan ol, otomatik olarak ezan vaktini sesli olarak bildirecek." Arkadaşlar hem güldüler hem de beni onayladılar. Zaman içerisinde bu fikir bende bir hayli gelişti ve üniversiteyi bitirdikten sonra bir tane prototipini yapmayı becerdim. Ayrupa´nın önde gelen başkentlerinin ezan vakitlerini cihazın hafızasına kayıt ettim. Ancak iyi bir satıcı olmadığım için sadece bir prototip olarak kalmıştı. Hey gidi günler...
 5. Seninle aynı fikirdeyim. Dostum, gördün mü, fikirlerimiz nasıl da eşitlendi!
 6. Fikirlerdir, bizi biz yapan ve kişiliğimizi şekillendiren. Elbette fikirler de değişime uğruyor, çünkü bizler de değişiyoruz nihayetinde. Ancak miyadını yitirmiş olanlara takılıp kalanlar da yok değil. Bilhassa dindar kesim bundan bir hayli nasibini alıyor, çünkü inançları uğruna hayali varlıkları sonuna kadar savunmaya yeltenebiliyorlar. Hasılı yine de bunların değeriz olduğunu savunmak pek doğru değil.
 7. Kişinin kendisi için değerli olabilir. Fikirleri, kişinin kendisi içinde nasıl bir etki yarattığına bakılmaksızın sadece somut dünyada ne tür hadiselere gebe olduğuna göre yargılamak, bence büyük bir yanılgıya düşmemize neden olur.
 8. Fikirle ifadenin birlikte olduğunu varsayarsak (ki hep öyledir) İnsanların %80 bir kesimi de inanç hastasıysa Fikirler ekseriyetle değersizdir.
 9. Neden değersiz olsun ki? Fikirlerimizi hayattaki deneyimlerimizden elde ediyoruz nihayetinde. Yani yaşantımıza anlam katan bir şey aslında.
 10. Fikirler değersizdir Önemli olan nesnel tespitlerdir, keşiflerdir. Denizin ötesinde uçurum canavar fikri inancı olan bir sürü öküz vardı Denizin ötesinde Avustralya tespitini, keşfini yapan kazandı. Öküzlük aynı şekilde devam ediyor.
 11.  ×
×
 • Create New...