Jump to content

Yemin Eden Allah

cigi

Recommended Posts

iyi de yani o kelimeyi demek ne anlama geliyor...

güneşin doğuşuna veya batışına andolsun ne demek???

Söyledik ya daha nasıl bir anlam bekliyorsun?

Andolsun, and içmek bir yemindir, senden daha güçlü birşey veya birisi eğer tutarsızsan seni bir şekilde cezalandırsın veya kahretsin anlamındadır.

Ant içmek, gerçekleştirilmesi planlanan bir işte, bir eylemde onu uygulamak adına verilen yemindir.

Bunlarda başka anlamlar arıyorsan çıkar kanıtlarsın bizde öğrenmiş oluruz.

Söyledik ya daha nasıl bir anlam bekliyorsun?

Andolsun, and içmek bir yemindir, senden daha güçlü birşey veya birisi eğer tutarsızsan seni bir şekilde cezalandırsın veya kahretsin anlamındadır.

Ant içmek, gerçekleştirilmesi planlanan bir işte, bir eylemde onu uygulamak adına verilen yemindir.

Bunlarda başka anlamlar arıyorsan çıkar kanıtlarsın bizde öğrenmiş oluruz.

E o zaman şu verdiğin örnekte ne diyor?

"Güneşin doğuşuna veya batışına andolsun..."

Düzenlenme: Afrodit tarafından

Vallahi demek de V -el- Allah dan türemiş değil midir, yani Allah'a and olsun / yemin ederim gibi...

Yemin zaten arapça bir kelime,yine kasem kelimesi var.Bunları kullanan cümlelerde var Kuran'da fakat.

Ben Muhammed'in varolan olgulara dikkat çekerek insanları birşeye odaklamak ve dikkat çekmek istediğini düşünüyorum.

İncir'e Zeytin'e yani çevredeki herşeye dikkat et odaklan düşün zikret gibi.Bir düşünce esnasında çevrendeki donelerden yararlan gibi gibi.

Yemin zaten arapça bir kelime,yine kasem kelimesi var.Bunları kullanan cümlelerde var Kuran'da fakat.

Ben Muhammed'in varolan olgulara dikkat çekerek insanları birşeye odaklamak ve dikkat çekmek istediğini düşünüyorum.

İncir'e Zeytin'e yani çevredeki herşeye dikkat et odaklan düşün zikret gibi.Bir düşünce esnasında çevrendeki donelerden yararlan gibi gibi.

HER ZAMAN DERİZ...

kitaba uymaktansa kitabı uydurmak tercih edilmiştir...

yemin and içmek falan hikaye...

yemin etmek and içmek anlaşma yapmaktır aslında, bir noktada birleşip sözleşme yapmaktır...

sonra malum aklı evveller bunu Kuran'a yamamışlar...

Klasik yamama yöntemleri...

Sallayip kendini kandirmaya calisma Afrodit...

Videoda gecen kuran ayetlerini biz uydurmadik.O ayetler kuranda var...Fazlasi var eksigi yok.!

Kurani tercüme edebilecek kapasitede olan birisi zaten islamin putlarinin olmadiklarini ve insanlar tarafindan uydurulduklarini cok rahat anlar.

Yarin yamalak kulaktan dolma bilgilerle kurani savunmaya calismak komiklikten baska bir sey degildir.

Yemini kimler ederler?

Yalancilar, sahtekarlar, ückagitcilar...Bedevinin akli o kadar calismis her halti karistirdiktan sonra insanlari korkutup inandirabilmek icin her seyin üzerine bir yaratan adina yemin etmisler.Etmisler ama ellerine yüzlerine bulastirmislar.

Bu baglamda akli kit beyinleri örümceklerle kaplanmis insanlar uydurulmus bir yaratanin, kendileri yani bir insan gibi olmasi cok hoslarina gitmekte...

Günlük hayatin her an, her saniyesinin vazgecilmez esyasidir allah...Istenilen her yerde ve her sey icin kullanilir.

Kokusmus toplumun cikarlari icin heryerde ve herseyde kullandigi olmayan yalama bir tanri.

Tanri da denmez aslinda...tanri kavraminin en azindan bir anlami var.

Ya allahin?

yemin etmek / and içmek ne demek?

Yemin, anlatilan sözlere insanlari kolay yoldan inandirabilmek amaci ile bas vurulan yoldur.Genelliklle dogmatik bilinmeyen ve azametli seyler kullanilarak onlarin üzerlerine yemin edilir.Sevilen canli varliklarin ölümleri üzerlerine de cok yemin edilir.

Yemin eden kisi dogru konusmadigi ve sözlerine inanilmayacagini bildigi icin bu yola basvurur.Fakat yemin etmenin de toplumumuzda suyu cikmistir.Kuranin allahi gibi vara yoga ucana kacana ota tasa bos bos yemin edererk konusurlar.Hatta cogu insan konusmasina baslarken "valla ehem kem küm" diye baslar, "allah askina" "ölümü öp" kelimelerini cok kullanirlar.

Arap halklarinda gündelik islerinde allahi kullanmak cok daha fazladir.Türk kültürüne pek uymayan bir aliskanliktir.

"Söz veriyorum" denildigi zaman and icmektir.Ben öyle biliyorum.Kisi "söz veriyorum" demese dahi "ben bunu yapacagim" dedigi zaman mutlaka yapmalidir.Dogru dürüst ve güvenilir insanlar asla yemin etmezler ve "yapacagim" dedikleri bir seyi mutlaka yaparlar.Yapamiyacaklari bir sey icinde "yaparim" diyerek söz vermezler. "Yaparim, yapacagim" demekte söz vermektir.

Birde beddua vardir ki eger herseyi yarattigini söyleyen yaratan, önüne gelene beddua ediyorsa, o tanri filan degil birilerine gücü yetmeyen soytari kilikli bedevinin birisidir.O zaman kurani yazanlar soytari kilikli bedevilerdir.

Hukukun esit adaletin olmadigi toplumlarda eger kisi gücsüzse ve hakki yenilmisse yapacagi hic bir sey olmadigi icin beddua eder ve rahatlamaya calisir.Biliyor ki ona haksizlik yapana ceza verecek adalet sistemi yok kendiside hic bir sey yapamiyacagi icin azametli bilinmeyen dogmalari öne sürerek beddua edip rahatlar ama bir yandan da kendini kandirir...

"insaallah allah tez vakitte onun cezasini verecek bende onu görecegim" gibi...

Beddua eden tanri olur mu?

Var iste...islamin putu allahin kimseye gücü yetmedigi icin önüne gelene beddua etmis.

Kuranda allahin yemin ve beddua sözlerini okuyan, islamin nasil uyduruk, dandirik bedevi kültüründen baska bir sey olmadigiini cok rahatlikla anlar.

Ama okumak arastirmak kulaktan beslenmemek gerekir.

Yemin, anlatilan sözlere insanlari kolay yoldan inandirabilmek amaci ile bas vurulan yoldur.Genelliklle dogmatik bilinmeyen ve azametli seyler kullanilarak onlarin üzerlerine yemin edilir.Sevilen canli varliklarin ölümleri üzerlerine de cok yemin edilir.

Yemin eden kisi dogru konusmadigi ve sözlerine inanilmayacagini bildigi icin bu yola basvurur.Fakat yemin etmenin de toplumumuzda suyu cikmistir.Kuranin allahi gibi vara yoga ucana kacana ota tasa bos bos yemin edererk konusurlar.Hatta cogu insan konusmasina baslarken "valla ehem kem küm" diye baslar, "allah askina" "ölümü öp" kelimelerini cok kullanirlar.

Arap halklarinda gündelik islerinde allahi kullanmak cok daha fazladir.Türk kültürüne pek uymayan bir aliskanliktir.

"Söz veriyorum" denildigi zaman and icmektir.Ben öyle biliyorum.Kisi "söz veriyorum" demese dahi "ben bunu yapacagim" dedigi zaman mutlaka yapmalidir.Dogru dürüst ve güvenilir insanlar asla yemin etmezler ve "yapacagim" dedikleri bir seyi mutlaka yaparlar.Yapamiyacaklari bir sey icinde "yaparim" diyerek söz vermezler. "Yaparim, yapacagim" demekte söz vermektir.

Birde beddua vardir ki eger herseyi yarattigini söyleyen yaratan, önüne gelene beddua ediyorsa, o tanri filan degil birilerine gücü yetmeyen soytari kilikli bedevinin birisidir.O zaman kurani yazanlar soytari kilikli bedevilerdir.

Hukukun esit adaletin olmadigi toplumlarda eger kisi gücsüzse ve hakki yenilmisse yapacagi hic bir sey olmadigi icin beddua eder ve rahatlamaya calisir.Biliyor ki ona haksizlik yapana ceza verecek adalet sistemi yok kendiside hic bir sey yapamiyacagi icin azametli bilinmeyen dogmalari öne sürerek beddua edip rahatlar ama bir yandan da kendini kandirir...

"insaallah allah tez vakitte onun cezasini verecek bende onu görecegim" gibi...

Beddua eden tanri olur mu?

Var iste...islamin putu allahin kimseye gücü yetmedigi icin önüne gelene beddua etmis.

Kuranda allahin yemin ve beddua sözlerini okuyan, islamin nasil uyduruk, dandirik bedevi kültüründen baska bir sey olmadigiini cok rahatlikla anlar.

Ama okumak arastirmak kulaktan beslenmemek gerekir.

Tamam Cigi, sen de bizi bebe yaptın ama :)

seninle aramızdaki en büyük fark üsluptur... benim açımdan burda fikir paylaşıyor görüş alışverişi yapıyoruz...

belki benim üslübum bu nedenle sana daha bebe gibi, bişe bilmiyormuş da öylesine bişiler yazıyormuş gibi gelebilir...

ama inan bana bişe bilerek diyorum, kuranda yemin falan yok, yani bu senin tariflediğin anlamda yok... sadece senin bu tariflediğin anlamın bilinçaltımıza işlenmesi var....

al bi örnek:

(ASR suresi 1. ayet) Vel asr

وَالْعَصْرِ

mealler ve geleneksel algıya göre: Asra andolsun...

Ne bu şimdi asra andolsun ne demek? bunun gibi bir çok örnek var...

devamında "gerçekten insanlar ziyandadır"...

ne yani??

şimdi ben kuranı aklamaya ne müslimanları onore etmeye ne de yeni bir din uydurmaya çalışıyorum...

sadece onların gözlüğüyle bakıp onları eleştirdiğinizi anlatmaya çalışıyorum...

birisi çıksa niçenin sırtında iki kanadı vardı dese... kanatları olmadığını mı izahata çalışırsın, yoksa kanatları vardı diyenlere "hahaha kanadı vardıysa neden hiç uçmadı" diyerek onların gözüyle mi yola devam edersin?

özetle, Allah veya Tanrı adına ne derseniz deyin, O, yemin falan etmez... etti demiyor zaten...

gerçi aslında din konuşmaktan sıkılalı da 2 seneyi geçti ya neyse :)

Tamam Cigi, sen de bizi bebe yaptın ama :)

seninle aramızdaki en büyük fark üsluptur... benim açımdan burda fikir paylaşıyor görüş alışverişi yapıyoruz...

belki benim üslübum bu nedenle sana daha bebe gibi, bişe bilmiyormuş da öylesine bişiler yazıyormuş gibi gelebilir...

ama inan bana bişe bilerek diyorum, kuranda yemin falan yok, yani bu senin tariflediğin anlamda yok... sadece senin bu tariflediğin anlamın bilinçaltımıza işlenmesi var....

Zaten bir sey bilmiyorsun...

Kurani dogru dürüst bilen müslümanda simdiye kadar hic görmedim...Sanali kastedmiyorum...Sanalda olanlar zaten cahil cühela olduklari gibi dogru düzgün bilgilere nasil ulasacaklarini dahi bilmeyen tembeller sürüsüdür.

Kuran hakkinda hic bir sey bilmiyorsun Afrodit ancak kulaktan duyduklarinla kurani savunmaya calistikca komik durumlara düsmektesin.

Yahu ossuruktan profesörler o ayetlerin cevirilerine itiraz edemiyorlar sen etmeye calisiyorun.

Yabanci dil biliyorsan veya cevrende yabanci dil bilen varsa 3-4 farkli dilden karsilastir bakalim Cigi'nin videoya astigi ayetler yanlis mi cikacak?

Sen ve diger müslümanlar öyle kandirilmissiniz ki, yabanci bir dilde olan kitabin cevirisinin nasil olmasi gerekitigini dahi bilmiyorsunuz ve anlamak isinize gelmiyor.

Sahtekar reformist ve ossuruktan profesörler insanlari kandirabilmek icin camiz iskembesi gibi iskembe kullanip oradan sallamaktadirlar.

Ateistforum erisim problemi cözüldügünde "masalci allah" baslina bakar neyin ne oldugunu ögrenirsin.

"Allah bunu demek istiyordu yok efendim buradada sunu ifade etmek istiyordu" diye hoplayip ziplayanlarin beyinlerinden, kuslarin beyinleri daha islevli calismaktadir.

"Ben bu sacmaliklara inanmak istiyorum, inanmazsam kuyrugum tir tir titrer zangirtidan yasayamam" demiyorlar da, beyinlerine pompalanmis allah adina konusup, onun adina racon kesip, onu temizleyip aklamaya calismaktadirlar.

E kuslar bunlardan daha akilli degilmidirler?

Akillidirlar tabi.

HER ZAMAN DERİZ...

kitaba uymaktansa kitabı uydurmak tercih edilmiştir...

yemin and içmek falan hikaye...

yemin etmek and içmek anlaşma yapmaktır aslında, bir noktada birleşip sözleşme yapmaktır...

Kuran daha sonradan bir sürü hikaye ve yorumla meal edilip ve açıklama yapıldığı ne yazık ki doğru.İslam Kuran'dan sonra şekillenmeye devam etmiştir.Bu Kuran'ın açıklamalarına da yansımıştır.

Benim kendi görüşüm anlatacağı şeye dikkat çekmenin o çağ Arap tarzı yöntemidir bu.Yani durup durup Allah yemin etmiş denmesi komik tabi.

Tabi işin temelinde Kuran Allah sözüdür algısındaki ciddi mistik problemlerdir.

Mesele de zaten budur.

Tanrı bir kitap gönderiyor, her şey açık diyor; ama kimse bir şey anlamıyor.

Anlayanlar da farklı farklı anlıyorlar.

Bir romanı veya herhangi bir kitabı 100 kişi okuyup da 200 farklı yorum sunarsa ne dersiniz yazar hakkında?

Bir de bu tanrının beceriksizliğinin ikrarıdır bu yeminler ve beddualar.

Belki Allah'ın da başka bir tanrısı vardır, o da ona yemin ediyor ve gücü yetmeyecek hususlarda da beddua ederek bu tanrısını vazifeye çağırıyordur. :lol:

Mesele şudur:

ateistler açısından madem bir Tanrı/Allah olmadığı halde, milyarca insana bu gayet kolayca yutturuluyorsa, izin verin de orada olmayan bir yemin de gayet güzel yutturulabilir...

Olmayan kanatlı melekler icat edilmişse, ölüyü dirilten peygambere bile inanılıyorsa, ve hatta babasız doğanlar bile varsa ortalıkta, eh yani Tanrı yemin etti aaa ne ayıp demek daha bi kolay olsun :)

Mesele şudur:

ateistler açısından madem bir Tanrı/Allah olmadığı halde, milyarca insana bu gayet kolayca yutturuluyorsa, izin verin de orada olmayan bir yemin de gayet güzel yutturulabilir...

Alintida ki düsünceye katiliyorum.Zaten bizde bunun altini cizmeye calisiyoruz fakat müslümanlarin tanri kavrami algilamalarinda oldukca fazla bozukluklar var.

Beynimde tanri ve dogmatizmle ilgili hic bir sey bulunmaz fakat "tanri" bu kadar basit pespaye aciz gücsüz, bir dedigi bir degini tutmayan, yalvarip yakaran, isyan eden ve akli fikri cinsel iliskide olmamali.

Kizilderilerin totemleri bile allahtan daha üstün.Hic olmazsa sesleri soluklari cikmiyor höt höt ortalikta durmaktalar.

Ha bu allahin neresinden tutulsa lime lime salkim sacak dökülmekte...