Jump to content

Humanizm Uzerine

evrensel-insan

Recommended Posts

İnsan ne kadar insanlaştı ise o kadar gözlem veriyor.

İnsan ne ise onun gözlemini veriyor yani. Senin aklında farklı bir insan kavramı var ve ona insanlaşmak isitiyorsun. Bu ütopik bir yaklaşım.

Ne isen osun.

Biz insanı somut eylemleri olan soyut bir kavram olarak değerlendiriyoruz.

Hayir, insanoglu zaten bir fenomen olarak diger fenomenler gibi gozlem veriyor. Iste buradaki alinan gozxlem, INSANOGLUNUN ZIHINSEL VE DAVRANISSAL INSANLASMIS OLMADIGININ GOZLEMIDIR.  Benim aklimda bir kavram yok, sadece alinan gozlemin insanoglu fenomenini numenal olarak insanlastiramamis olmasi var. Bunun utopya ile degil, tamamen gozlem ile ilgisi var. Cunku bana hic bir insanoglunun hic bir ozelliginin kalici oldugunu gosteremezsin. Hepsi yasamdan ogrenilen ve degiskendir. Aksi zaten NUMENAL AYNILIK olurdu. NUMENAL HER TURLU FARKLILIGIN TEMELI ZATEN bunu gosteriyor.

Insanoglu hic bir zaman soyut degildir, gozlem verir. Soyut sadece insanoglunun algisinin ozdeslestirdigi kavramsal bilgisidir ve buda uc cesittir. Fiziksel sosyal ve matematiksel/mantiksal bilgi. Bir de bilginin sifatlari vardir, inancsal ideolojik bilimsel bilissel felsefi mantiksal dilsel v.s.

Sen bana bildigin bir insanoglu dogalligi soyle, ben sana onun zihinsel oldugunu ve degisebilecegini gostereyim.

İnsan ne kadar insanlaştı ise o kadar gözlem veriyor.

İnsan ne ise onun gözlemini veriyor yani. Senin aklında farklı bir insan kavramı var ve ona insanlaşmak isitiyorsun. Bu ütopik bir yaklaşım.

Ne isen osun.

Biz insanı somut eylemleri olan soyut bir kavram olarak değerlendiriyoruz.

Insanoglu hic bir zaman soyut degildir, gozlem verir. Soyut sadece

insanoglunun algisinin ozdeslestirdigi kavramsal bilgisidir ve buda uc

cesittir. Fiziksel sosyal ve matematiksel/mantiksal bilgi. Bir de

bilginin sifatlari vardir, inancsal ideolojik bilimsel bilissel felsefi

mantiksal dilsel v.s.

Benden farklı bir açıklama mı yaptınız?

Sen bana bildigin bir insanoglu dogalligi soyle, ben sana onun zihinsel oldugunu ve degisebilecegini gostereyim.

İnsan soğukta üşür ve donar.

Kaynar su elini yakar.

Sart degil. Eskimolar usumez.

Bu da sart degil, bazi kisiler atesin ustunde yuruyor. Sonucta bu verdigin ornekler birer algidir. Bu algiyi da beyin belirler. Bazi kisiler aciya da soguga da sicaga da dayaniklidir.

Burada tabiki belli fiziksel degisimler gozlem verebilir. Usumek fiziksel degildir. Hisler ve algilar fizikte degil, beyindedir. Mesela bunun en guzel ornegi, bolgesel bir uyusturna sayesinde o bolge beyine bir algi gondermez. 

Insanoglu hic bir zaman soyut degildir, gozlem verir. Soyut sadece

insanoglunun algisinin ozdeslestirdigi kavramsal bilgisidir ve buda uc

cesittir. Fiziksel sosyal ve matematiksel/mantiksal bilgi. Bir de

bilginin sifatlari vardir, inancsal ideolojik bilimsel bilissel felsefi

mantiksal dilsel v.s.

Benden farklı bir açıklama mı yaptınız?

Farkli derken!

Sen benim yazdiklarimi mi yazmis oluyorsun?

En basta insanin once kendisi fenomen olarak gozlem verir. Yani gozlem vermesi icin insanlasma derecesi gerekmez.

Zaten insan ne ise onun gozlemini vermesi, sadece fiziksel gozlemdir. Benim dedigim gozlem ise davranissal olandir. Yani sosyal bilgi. Cunku fiziksel bilgi de zaten herkes SIFATSIZ OLARAK HEM FIKIRDIR.

Sart degil. Eskimolar usumez.

Bu da sart degil, bazi kisiler atesin ustunde yuruyor. Sonucta bu verdigin ornekler birer algidir. Bu algiyi da beyin belirler. Bazi kisiler aciya da soguga da sicaga da dayaniklidir.

Burada tabiki belli fiziksel degisimler gozlem verebilir. Usumek fiziksel degildir. Hisler ve algilar fizikte degil, beyindedir. Mesela bunun en guzel ornegi, bolgesel bir uyusturna sayesinde o bolge beyine bir algi gondermez. 

Bir doktor olarak size hak vermekte zorlanıyorum.

Bu yazdıklarınıza inanıyorsanız bilimden nasibinizi almamış sayılırsınız.

Beyin olmayan bir hissi algılayabilir. Ona halusinasyon denir.

Ama olan bir duyuyu algılamamazlık edemez. Çünkü sonuç ölümdür. Doğası izin vermez.

Soğuk her insanı öldürebilir. Eskimoların  soğuğa direnci ekvatorda yaşayanlardan daha fazla değildir.

Algıyı beyin belirler ama bunun bir sınırı vardır.

Hayır. Sen benim yazdıklarımı kendine göre başka şekilde ifade ediyorsun. Onları daha muğlak bir hale getiriyorsun.

Peki sunlari kabul ediyor musun?

Insanoglu kendi dahil, FENOMENAL VARLIGINI DEGIL; GOZLEMINI ORTAYA KOYAR.

Varligin ne oldugu ve her turlu varlik tartismasi BILIMSEL DEGIL, METAFIZIGIN ONTOLOJIK/TEOLOJIK VE FIZIK OTESI TARTISMASIDIR VE IDEOLOJIYE INANCSALA DAYANIR.

Insanoglu kendi dahil, her turlu fenomenin gozlemini kendi algisi ve kavramsal bilgisi ile ortaya koyasr.

Insanoglu disindaki herhangibir fenomende kavram da bilgi de yoktur.

Insanoglu epistemolojik olarak kendi dahil her turlu fenomenin kavramsal bilgisini ortaya koyan tek ve alternatifsiz turdur. Buradaki epistemolojik olarak, bugunku bilgi duzeyinin geldigi bilimsellik duzeyidir.

Insanoglu fenomenini yasam ve iliskide yonlendiren ve yapilandiran onun numenal yeti degerleri verileri ve tabularidir. Bunlar zihinseldir ve insanoglu fizigini yonlendirirler.

Simdilik burda keseyim ve cumle cumle hangisine katildigini ve katilmadigini nedenleri ile aciklayarak yaz.

Bir doktor olarak size hak vermekte zorlanıyorum.

Bu yazdıklarınıza inanıyorsanız bilimden nasibinizi almamış sayılırsınız.

Beyin olmayan bir hissi algılayabilir. Ona halusinasyon denir.

Ama olan bir duyuyu algılamamazlık edemez. Çünkü sonuç ölümdür. Doğası izin vermez.

Soğuk her insanı öldürebilir. Eskimoların  soğuğa direnci ekvatorda yaşayanlardan daha fazla değildir.

Algıyı beyin belirler ama bunun bir sınırı vardır.

Sen bolgesel uyusturma ya da local anastezinin ne oldugunu biliyor musun?

Mesela diyelim vucudun bir yerine lokal anastezi yapildiginda o yer herhangi bir dokunusu ya da mudaheleyi hisseder mi? ya da neden hissetmez?

Tabiki soguk her insanoglunu oldurebilir. Sonucta insanoglu da fiziksel olarak belirli bir direngenlik ve dayaniklilik gosterir. Et parcasidir, yakarsiniz ya da pisirirsiniz.

Alginin siniri, kavramsal bilginin siniridir.

Kronik agriyi nasil acikliyorsun?

Ya da olmayan bir organin agrisini?

Sen bolgesel uyusturma ya da local anastezinin ne oldugunu biliyor musun?

Mesela diyelim vucudun bir yerine lokal anastezi yapildiginda o yer herhangi bir dokunusu ya da mudaheleyi hisseder mi? ya da neden hissetmez?

Tabiki soguk her insanoglunu oldurebilir. Sonucta insanoglu da fiziksel olarak belirli bir direngenlik ve dayaniklilik gosterir. Et parcasidir, yakarsiniz ya da pisirirsiniz.

Alginin siniri, kavramsal bilginin siniridir.

Kronik agriyi nasil acikliyorsun?

Ya da olmayan bir organin agrisini?

Bunlar benim mesleğimin ince ayrıntıları. Hiç değinmeyin.. İçinde kaybolursunuz.

Yukarda yazdıklarınızın hiçbirine katılmıyorum.

Bunlar benim mesleğimin ince ayrıntıları. Hiç değinmeyin.. İçinde kaybolursunuz.

Yukarda yazdıklarınızın hiçbirine katılmıyorum.

Yukarida yazilanlarin hepsi bilimseldir. O yuzden bilimsel olarak neden katilmadiginizi izah etmeniz gerekir. Aksi sadece muhaliflik yapmaktan oteye gecemez.

Ayrica kimin neyin icinde kayboldugu, yanit verememesinden belli.

• Like 3