Jump to content

Sivil Darbeden TSK'ya Balyoz

evrensel-insan

Recommended Posts

"Ben sizleri sucluyorum, sucunuz sabit cunku belgelerini ben hazirladim. Sizlere savunma hakki da vermiyorum" zihniyet ile TSK nin 335 ust ve duzey subaylari/askerleri 20'ser yildan baslayan hapis cezalarina carptirildi.

Ilginc olan bir nokta da mahkemenin "sizlere muebbet hapis verdim, yalniz sucunuzu islemediginiz ve buna tesebbus ettiginiz icin yillara cevirdim" aciklamasiydi.

Yani ortadaki sucislenmis degil; sadece islemeye yonelik.

Diger bir ilginc nokta da RTE ve surekasinin hala halki oyalama adina "henuz gerekce aciklanmadi, yargi sureci isliyor" aciklamasiydi.

Bugun bu tutuklamalara karsi ulke capinda cesitli protesto yuruyusleri ve mitingleri duzenlendi.

Evet, sizler ne diyorsunuz? bu sivil diktasinin darbesine gore bu askerlerin sucu ne idi?

Nasil olur da sucsuzolduklarini bile ortaya koymalarina izin verilmez?

Yani mahkemenin kesin olarak suclu olduklarini ortaya koyan suclari ne idi?

Türkiye kuruldugundan beri askeri vesayet var.Askerler devlet icinde devletti.Güc silah ellerinde oldugu icin her boka maydonuz oluyorlardi,kendi halkina silah cekiyorlardi.Simdi burunlari sürttü.Yok güneydoguda kahramanca savasmislar,peki ne yapmislar,pkk yi mi yenmisler,hangi sorunu cözmüsler.Gördük ki sadece kagittan kalelermis.Türkiye halkida her zaman güclünün yaninda olmustur.Mazlumun yaninda degil,zalimin yaninda olmustur.Zalimin zulmü varsa bizimde ahimiz var...

Türkiye kuruldugundan beri askeri vesayet var.Askerler devlet icinde devletti.Güc silah ellerinde oldugu icin her boka maydonuz oluyorlardi,kendi halkina silah cekiyorlardi.Simdi burunlari sürttü.Yok güneydoguda kahramanca savasmislar,peki ne yapmislar,pkk yi mi yenmisler,hangi sorunu cözmüsler.Gördük ki sadece kagittan kalelermis.Türkiye halkida her zaman güclünün yaninda olmustur.Mazlumun yaninda degil,zalimin yaninda olmustur.Zalimin zulmü varsa bizimde ahimiz var...

Yani sen simdi, sivil darbeyi askeri darbeye mi yegliyorsun?

Sivil ya da askeri olmus, bir darbenin savunulacak yeri var midir?

• 2 hafta sonra...

Statüko el degistirdi,kemalizmin yerini islami kemalizm aldi.Degisen birsey yok.Zihniyet devrimine ihtiyac var...

Evet, benim de iste her ortamda bahsettigim bu numenal devrim. Ne yazikki beyinler insanoglunu ya kul ya da madde olarak algiladiklarindan, zihniyeti ya tanrilarina ya da maddeye veriyorlar. Boylece insanoglunun zihniyetinin kendi eliyle degisebilecegine ve degistirebilecegine akil ufuklari almiyor. Ustelik bu konuda gelen her turlu dusunce ve bilgi ancak kisisel satasmalar ile yanit aliyor.

Neyse butun bunlardan once ve bunlar icin once birey bilinci gerekir. Cunku insanoglunun once kendi varliginin bilisselligine varmasi ve bunu algilamasi gerekir. Bu da metafizigin varliksal ideolojileri ile mumkun degildir. O ideolojik inanclarda insanoglu bilinc ve farkindaligi yoktur.