Jump to content

Kamu Calisanlari TC Trihinde Ilk Defa Toplu Olarak Grevde

evrensel-insan

Recommended Posts

Toplu sozlesmelerde hukumet ile masaya oturan kamu calisanlari, ulkenin bu agir ekonomik yasam ve gecim sartlarinda iki senelik 8+8 oranindaki zam istemlerine karsilik, kendilerine onerilen 3+3 hakli olarak reddettiler. Bu konuda pazarliklar devam etti ve kamu calisanlarini 7.5+7.5 una karsi hukumet en son 3.5+3.5 onerdi. Gecim ve yasam olarak kabul edilmesi mumkun olmayan bu teklif karsisinda kamu calisanlari yetkilileri direnince, hukumetin en son teklifi 3.5+4 olarak aciklandi.

Bu son teklif uzerine kamu calisanlari TC tarihinde 2 milyon calisani kapsayacak sekilde, ortak olarak ulasim, egitim, hastahane ve postahane calisanlari olarak bugun (23/o5/2012) ulkenin 3 buyuk sehri basta olmak uzere bir cok sehrinde isi birakma ve grev karari alarak yuruyusler duzenledi.

Hastahane saglik calisanlari da acil servis disinda calismalarini durdurarak bu grev eylemine katildi.

Oyle gorunuyor ki "ben ne verirsem ona razi olacaksiniz" dusunceli iktidar mantiginin ulke calisanlarini emek karsiligi olarak ummetlestirme ve cemaatlestirme cabalarina yasam ve gecim haklarini koruyarak karsi koymak durumunda.

Bazi illerde polisin biber gazi ve insanlikdisi muamelesi ile karsi karsiya kalan calisanlardan her zamanki insanlikdisi goruntuler temelinde gozaltilar gerceklesti.

Bu arada 3 aydir maaslarini alamayan iscilerin eyleminde anneler cocuklari ile katilim sagladi. Ayni insanlikdisi polis muamelesi burada dagoruldu ve cocuklarin da bulundugu bu eylemlerde bir annenin elinden cocugunun zorla cekilip alinarak annenin gozaltina aldigi goruldu.

Toplumun cocuklarinin boyle bir sahne ile karsilasmasi ve bizzat bu sahneyi yasamasinin, bu cocuklarin gelecek yasamlarinda nasil bir psikolojik sorun yaratacagi dusuncesini de sizlere birakiyorum.

Mayis ayi 1 Mayis, 19 Mayis ve 23 Mayis olarak ulke toplumu gencligi ve calisanlari ve de onlara destek verenler adina eylem ve yuruyusler ve talepler olarak bayagi yogun gecti.

Ulkenin toplumsal sorunlari azalma ve cozume yonelme soyle dursun; gitgide belirli bir ivme kazanarak ve de kitlesel olarak artisa gecmis gozukuyor.

Cunku ulke oyle bir iktidar ile karsi karsiyaki; artik karsisina almadigi toplumun hic bir kesimi kalmadi.

Eylemsel gozaltina paralel olarak bir de potansiyel goz altilar iktidarin yeni bir korku felsefesi yaymasi adina B.Arinc'in bir universiteyi ziyaretinde gerceklesti.

Konu ile ilgili dusunce yorum ve fikirleri sizlere birakiyorum.