Jump to content

Van Depremi

evrensel-insan

Recommended Posts

Aslinda deprem konusunda, bu konuya yanasimdaki cagdaslik ve insana onem verme konusunda, "deprem cografyasi" ve "deprem ile yasamayi ogrenmek/bilmek" konusunda ve deprem yasamislara her turlu maddi manevi gereksinimlerini karsilama konusunda, "asil yikanin doganin depremi degil de, insanoglunun insa ettigi yerlesim yerleri olmasi" konusunda, bu depremi bir sov haline getirmek, toplanan paralarin yerine ulasip/ulasmamasi ve deprem malzemelerinin yagmalanmasi, devletin ve hukumetin genelde bu konu ile ilgili yaptiklari/yapmadiklari konusunda, depremzadelere uygulanan her turlu muamele, verilen deger ve onem ve hatta tedavilerinde talep edilen ucreter konusunda, deprem vergisi ve bu verginin nelere harcandigi konusunda, depremden her turlu politik/ekonomik cikar elde etmek konusunda v.s. Tabi sizlerinde bu siralanan konular disinda ekleyebileceginiz deprem ile ilgili her konuda.

Bu baslik aslinda "bu konular site yazarlari ve okurlari tarafindan degerlendirilsin ve ortaya konsun", diye acildi.

Benim deginecegim konu ise, ilk Van depreminden sonra, bir devlet ve hukumet bakaninin cikip "evleriniz guvencededir, binalar saglamdir. Evlerinize geri donebilirsiniz" dedikten ve arkasindan yasanan 5.6 siddetindeki depremin evleri ve yerlesim yerlerini yikip bir suru vatandasin hayatini kaybetmesi. Buna paralel olarak ta, Van'daki evlerin ana mutahitlerinden olan bir hukumet yanlisinin, toplanan yardimlarin dagitilmasi konusunda kurulan komisyonun baskanligina getirilmesi.

Ayrica isteyenler bu deprem yardimlari konusunu, deniz feneri olayi ve yardim kurumu ile de birlestirerek degerlendirebilir.

Ben sadece bir gozlem dile getirdim. Gelen yanitlar, gorusler ve yorumlar cercevesinde de, devlet kisiligi, hukumet sorumlulugu, insan ve insanlik vicdani ve hala bu sahislarin gorevlerinde kalmasini ve sanki hic bir sey olmamis gibi davranmasini ve van depremzedeleri ile kendi soylemleri arasindaki her turlu "yardim ulastirma/her turlu yardimin saglanmis olup/olmadigi " aciklama ve celiskisini de ayrica dile getirebiliriz.

Bu arada oradaki yapilan ve gozlemlenen yardimlarin her turlu kalite ve dayanikliliginin su andaki cografi hava sartlarina uygunlugunu ve yeterliligini de dile getirebiliriz.

Aynı durumda İngiltere'de veya birlik ülkelerinde neler yapılırdı bir anlatırsan kıyaslama sayesinde hem devletin hem halkın hatalarının nedeni ortaya çıkar.

Ingiltere bir deprem bolgesi degil. En buyuk depremini de hatirladigim kadariyla 1500-1600 lerde yasamis.

Ama b u konunun uzmani Japonya'dir ve bir dogal fellakette hem devlet, hem hukumet, hem halk hem de ulke acisindan her seyden once insanoglunun sagligini, selametini, yasamasinive her turlu ihtiyacinin karsiliksiz ve politik propagandasiz saglamasini one cikarir. Kimse boyle bir felaketten kendine bir cikar ummaz ve herkes birbiri ile yardimlasir. En onemlisi de binalari yikanin medeniyeti yikanin deprem degil, insanoglunun medeniyet ve binalarinin curuk, cikarci olmasi farkidir. Japonya'da 8 li depremlerde yapilar yikilmazken, Van'da 5.6 da yapilar yikiliyorsa, bu depremin degil; yapilarin curuklugu ve sorunudur.

Oyuzden hani bir tekerleme vardir "Burasi Turkiye burda her an hersey olabilir, sasmamak lazim" zihniyeti ve bunun gecerliligi sadece bize aittir. Oyle gorunuyor.

Kisaca Japonya'da olacaklar ile Turkiye'de olanlar mukayese bile edilemez. Cunku ne boyle bir yikim ve her turlu zarar/ziyan ve kayip yasanir, ne de devlet ve hukumet bu sekilde bir dusunce ve davranis belirtir, ne de belirten hala gorevinde kalabilir.

O "utanc" ta sadece utanmanin insan ve insanlik adina ne oldugunu algilayanlar icin gecerlidir.

Merhaba Evrensel-insan, ateistforumda şu an itibariyle gerçek/doğru/bilgi/epistemoloji/mutlaklık/idealizm/materyalizm konulu ateşli bir tartışma çıkmış durumda.

Senin adın da sık sık anılıyor. Bence bu küskünlüğe nokta koymanın ve yazılarınla forumu renklendirmenin zamanı geldi de geçiyor. :) Link de vereyim: Doğru tek midir?

Merhaba Evrensel-insan, ateistforumda şu an itibariyle gerçek/doğru/bilgi/epistemoloji/mutlaklık/idealizm/materyalizm konulu ateşli bir tartışma çıkmış durumda.

Senin adın da sık sık anılıyor. Bence bu küskünlüğe nokta koymanın ve yazılarınla forumu renklendirmenin zamanı geldi de geçiyor. :) Link de vereyim: Doğru tek midir?

Konu kuskunluk degil, dusunceye aklin inandigi dogru ile ve de yonetici yetkisini kullanarak yasak getirme. Dusunce her zaman dile gelecek platformu kendine bulur. Ayrica dusunceye konu ne olursa olsun, yasak koymak icin yetki kullanan beyinler ve kitlesi her zaman aklin sinirinda hapsolmaya mahkumdur. Dusuncelere yasak konmayacagini ve yonetici bir aklin dogrularina uymadigi diye yasaklanmayacagini bilsem, gelirdim.

Ayrica link icin de tesekkurler.

Konu kuskunluk degil, dusunceye aklin inandigi dogru ile ve de yonetici yetkisini kullanarak yasak getirme. Dusunce her zaman dile gelecek platformu kendine bulur. Ayrica dusunceye konu ne olursa olsun, yasak koymak icin yetki kullanan beyinler ve kitlesi her zaman aklin sinirinda hapsolmaya mahkumdur. Dusuncelere yasak konmayacagini ve yonetici bir aklin dogrularina uymadigi diye yasaklanmayacagini bilsem, gelirdim.

Ayrica link icin de tesekkurler.

Orasında haklısınız ama ateistforum yine de her şeye rağmen bir türk sitesi için demokratik ve açık fikirli. Muhtemelen o gün Haci'nin öfkeli bir gününe denk gelmişsinizdir. Haci siz gittikten sonra üzerinizdeki moderatör kontrolünü kaldırarak her yere yazma yetkinizi geri verdi. Düşüncelerinizi bilim forumunda ifade etmeniz belki de bilim forumu sorumlusu olan Haci'yi kızdırmıştır. Forum yönetimi yine de töleraslı, sayfalarca küfür yazan kişiler bile uzaklaştırılmıyor, sizi kim uzaklaştırabilir. Mesela Turan Dursun forum daha baskıcı. Sizin hesabınızı toptan yasaklamışlar orada. Lütfen kendinize bu engeli koymayın, siz düşünce dünyasından daha büyük platformlarda yazmayı hak ediyorsunuz. Şu anda geri döndüğünüzde sinirli olduğu vakitte sert davranan Haci bile size saygılı davranacaktır. Felsefe sizin alanınız. Felsefi konularda konuşacak birisi varsa o da sizsiniz. Hem zaten Düşünce Dünya'sını da Ateistforumla aynı yöneticiler yönetiyor. Oradan ayrılarak sadece kendi zihninizi sınırlıyorsunuz. Bu linkini verdiğim tartışmada Haci'nin şahsına saldıranlar bile var. Kimseyi kovmadı henüz. Bence her şey eskisi gibi olabilir. Kişisel gurur meselesi haline getirmek, dogmalardan arınmış ve değişimlere açık bir zihnin davranışı olmamalı.

Orasında haklısınız ama ateistforum yine de her şeye rağmen bir türk sitesi için demokratik ve açık fikirli. Muhtemelen o gün Haci'nin öfkeli bir gününe denk gelmişsinizdir. Haci siz gittikten sonra üzerinizdeki moderatör kontrolünü kaldırarak her yere yazma yetkinizi geri verdi. Düşüncelerinizi bilim forumunda ifade etmeniz belki de bilim forumu sorumlusu olan Haci'yi kızdırmıştır. Forum yönetimi yine de töleraslı, sayfalarca küfür yazan kişiler bile uzaklaştırılmıyor, sizi kim uzaklaştırabilir. Mesela Turan Dursun forum daha baskıcı. Sizin hesabınızı toptan yasaklamışlar orada. Lütfen kendinize bu engeli koymayın, siz düşünce dünyasından daha büyük platformlarda yazmayı hak ediyorsunuz. Şu anda geri döndüğünüzde sinirli olduğu vakitte sert davranan Haci bile size saygılı davranacaktır. Felsefe sizin alanınız. Felsefi konularda konuşacak birisi varsa o da sizsiniz. Hem zaten Düşünce Dünya'sını da Ateistforumla aynı yöneticiler yönetiyor. Oradan ayrılarak sadece kendi zihninizi sınırlıyorsunuz. Bu linkini verdiğim tartışmada Haci'nin şahsına saldıranlar bile var. Kimseyi kovmadı henüz. Bence her şey eskisi gibi olabilir. Kişisel gurur meselesi haline getirmek, dogmalardan arınmış ve değişimlere açık bir zihnin davranışı olmamalı.

Konu benim uzaklastirilmam degil; kendine metafizik yanasim ile bilim adami diyen bir beynin bilimselliginin olmamasi ve ideolojik inancsal akil siniri ile dusunceye yasak koymasidir. Eger o beyin yonetici olmaz yonetici yetkisini kullanmaz site yonetimi de onun arkasinda durmamis olaydi, zaten katilimima devam ederdim.

Ayrica basligi okudum. Hla ufkunu metafizikten disari cikaramayan beyinlerin evrensel-insan'i idealist olarak algilamasi dogaldir. Cunku onlarin ufku ya materyalizm ya idealizmdir ve bilimselligi hala varlikta ve tanrida ararlar. Benim bu konuda adi gecen sitede yeteri kadar basligim mevcut, isteyen oraya bakabilir. Tabi ufkunu genisletmek isteyen.

Maalesef ateist forumda beyin olarak epistemolojik bir algi da bilgi de yok. O yuzden tartismalarin metafizik ile sinirli olmasi da gayet normal ve dogal.

Konu benim uzaklastirilmam degil; kendine metafizik yanasim ile bilim adami diyen bir beynin bilimselliginin olmamasi ve ideolojik inancsal akil siniri ile dusunceye yasak koymasidir. Eger o beyin yonetici olmaz yonetici yetkisini kullanmaz site yonetimi de onun arkasinda durmamis olaydi, zaten katilimima devam ederdim.

Ayrica basligi okudum. Hla ufkunu metafizikten disari cikaramayan beyinlerin evrensel-insan'i idealist olarak algilamasi dogaldir. Cunku onlarin ufku ya materyalizm ya idealizmdir ve bilimselligi hala varlikta ve tanrida ararlar. Benim bu konuda adi gecen sitede yeteri kadar basligim mevcut, isteyen oraya bakabilir. Tabi ufkunu genisletmek isteyen.

Maalesef ateist forumda beyin olarak epistemolojik bir algi da bilgi de yok. O yuzden tartismalarin metafizik ile sinirli olmasi da gayet normal ve dogal.

Peki öyleyse, son karar size kalmış. Yine de bir gün bekleriz. İyi akşamlar. :)

Yetkiyi kaldiran Haci degil; benim durumu o.m ile aciklamam uzerine IFeelGood lakapli yoneticidir. Ayrica Haci'nin sadece yonetici olmasi degil; bilimsel olmayan bir beyin ile bilim formunun sorumlusu olmasidir. Benim yazdigim mesajlar konusuna goredir. Konu bilimsel ise, bilim formuna yazarim. O ise yazilarimi sadece yasaklamakla kalmamis, forumdan tasimis ve evrensel-insan'i bilim formuna yazmaya yasakliyacak kadar da ileri gitmistir. Madem ciftlik onundur, bana da onun ciftliginden ayrilmak kalir. Ciftligi ele gecirme mucadelesi hic vermedim, vermemde. Cunku ciftlik sahibi olmak istemem.

Oyuzden degisen bir sey yktur ve o sahis bu yetkiye sahip oldukca ve de bilim formunun yetkilisi oldukca benim orada dusunce belirtmem mumkun olmayacaktir.

Peki öyleyse, son karar size kalmış. Yine de bir gün bekleriz. İyi akşamlar. :)

Rica ederim ve tesekkur ederim. Ama karar bana kalmamistir, karar o yoneticinin orada yonetimde olarak bilim formunu yonetmesidir. Burada ayni sahsin boyle bir yetkisi yoktur ve mesajima verecegi her hangi bir yanitta da yanitini alir.