Jump to content

İSLAM Konusunda ANKET

freand

İslam dininin başlangıcı  

14 members have voted

1. 1. İslam dini nasıl ortaya çıktı?

• İslam, Allah tarafından gönderildi(müslüman seçeneği)
      2
    • İslam, Muhammed tarafından yeni bir din olarak başlatıldı.
      2
    • İslam, Muhammed'den önce ortaya çıktı, Muhammed onu düzenledi.
      2
    • İslam, Arap Paganizminin uzun bir süreç sonunda değişmesiyle oluştu ve Muhammed yaşamadı.
      4
    • İslam, Arap Hristiyanlığının evrim geçirmesiyle zamanla oluştu ve Muhammed yaşamadı.
      2
    • İslam, Arap Hristiyanlığının, Paganizmle kaynaşması sonucunda ortaya çıktı ve Muhammed yaşamadı.
      4
    • İslam, Arap Paganizminin uzun bir süreç sonunda değişmesiyle oluştu ama Muhammed tarafından düzenlendi.
      6
  2. 2. Kuran hakkında ne düşünüyorsunuz?

• Kuran, Allah tarafından insanlar için indirildi.(müslüman seçeneği)
      2
    • Kuran, Muhammed ve arkadaşları tarafından yazıldı.
      3
    • İlk Kuran, Muhammed tarafından yazıldı ama sonra Emeviler'de değiştirildi.
      3
    • Kuran, Arapların kollektif biliciyle yüzlerce yılda ortaya çıktı, Muhammed tarafından yazılmadı.
      2
    • Muhammed yaşamadı ve Kuran Emeviler tarafından anayasa olarak yazıldı.
      1
    • Muhammed'den önce bir proto-Kuran vardı sonra Muhammed tarafından değiştirildi.
      2
    • Muhammed yaşamadı, İslam'dan önce var olan Proto-Kuran, Emeviler tarafından son şekline getirildi.
      1
  3. 3. Muhammed hakkında ne düşünüyorsunuz?

• Muhammed, Allah'ın elçisidir.(müslüman seçeneği)
      3
    • Muhammed yaşadı ama hakkında anlatılanlar uydurma efsanelerdir.
      6
    • Muhammed diye bir insan hiçbir zaman yaşamadı, o mitolojik bir kahramandır.
      5

Recommended Posts

İslam dininin ortaya çıkışına dair düzenlediğimiz anketimize hoşgeldiniz.

Ateistforum admini Haci'nin yazıları, İslam'ın ortaya çıkışına ilişkin konulara merak salmama neden oldu diyebilirim.

Lütfen, tüm sorulara cevap vererek görüşünüzü belirtiniz.

İlk soruya birden çok cevap verilebilirsiniz.

İkinci soruya tek cevap vermek zorundasınız.

3. soruya tek cevap vermek zorundasınız.

Anlamadığınız bir ifadeyle karşılaşırsanız, bize sorunuz.

değerli freand, sizin ve değerli hacı'nın da yazılarınızdaki naif fikir ve önerilerinizi beğeni ile okuyorum, bu anket sadece sizin fikriniz mi yoksa ortak kararınızmı, sanırım siz muhammedin yaşadığını hacı ise yaşamadığını iddia ediyorsunuz. bu anket ne kadar sağlıklı olabilir merakları giderme açısından diye düşünüyorum. Esenkalın.

Anket güzel ama benim açımdan doğru seçeneklere sahip değil.

- İslam, Arap paganizminin uzun bir süreç sonunda değişimiyle ortaya çıkmış ve Muhammed, İlk dönemde bu değişime en etkili olmuş kişi olabilir.

- Kur'an, Muhammed'den önce monoteistlerce yazılmış şiirlere Muhammed ve ekibi tarafından yeni eklemeler yapılmasıyla ortaya çıkmış ve sonrasında birkaç kez elden geçirilerek islam'a maledilmiş bir kitap olabilir.

- Muhammed, büyük olasılıkla yaşamış bir Arap önderi olabilir ama hakkında yazılanların çoğu uydurulmuş efsanedir.

• Like 1

Anket güzel ama benim açımdan doğru seçeneklere sahip değil.

- İslam, Arap paganizminin uzun bir süreç sonunda değişimiyle ortaya çıkmış ve Muhammed, İlk dönemde bu değişime en etkili olmuş kişi olabilir.

- Kur'an, Muhammed'den önce monoteistlerce yazılmış şiirlere Muhammed ve ekibi tarafından yeni eklemeler yapılmasıyla ortaya çıkmış ve sonrasında birkaç kez elden geçirilerek islam'a maledilmiş bir kitap olabilir.

- Muhammed, büyük olasılıkla yaşamış bir Arap önderi olabilir ama hakkında yazılanların çoğu uydurulmuş efsanedir.

Bu konuda pante ne diyorsa katiliyorum. Cunku gozlemlerim, onun bu konu uzerinde en cok "kafa patlatan" arastiran, inceleyen ve bilgi, birikim olarak ta bu konuda en tecrubeli bir yazar oldugunu gosteriyor.

Eger ortada bir yanlis varsa da; ben, pante'nin yalancisiyim.:)

değerli freand, sizin ve değerli hacı'nın da yazılarınızdaki naif fikir ve önerilerinizi beğeni ile okuyorum, bu anket sadece sizin fikriniz mi yoksa ortak kararınızmı, sanırım siz muhammedin yaşadığını hacı ise yaşamadığını iddia ediyorsunuz. bu anket ne kadar sağlıklı olabilir merakları giderme açısından diye düşünüyorum. Esenkalın.

Saygıdeğer Bora, anketimi beğendiğiniz için teşekkür ederim. Evet, ben Muhammed'in yaşadığını düşünüyorum ama biyografisi bile kendisi öldükten 200 yıl sonra yazıldığından dolayı kendisi hakkında anlatılanların, yaşam tarzının ve sözlerinin neredeyse tamamiyle uydurma olduğuna inanıyorum. Benim şahsi görüşüme göre Arap Paganizminin monotheistleşerek İslam'a dönüşmesi sürecinde Muhammed, bu değişime öncülük etti.

Arap yarımadasına o dönemlerde yaşamakta olan birçok Yahudi olduğunu da hesaba katarsak, eski Ahit'e ulaşmanın çok da zor olmaması gerek.

Kuran'daki birçok surede Muhammed'in özel yaşamına dair çok sayıda ayet olduğunu da hesaba katarsak(Azhab 53 mesela) bence Muhammed yaşadı.

Kuran'daki yaratılış öyküleri ve tarihi efsanelerin kökeni çok büyük bir olasılıkla, şu ana kadar yazılmış en vahşet dolu kitap olan Eski Ahit'ten alınmıştır. Muhammed ve arkadaşları, bazı değişikliklere gitmiş olmalılar, örneğin Eski Ahit ve İncil'de(Yeni Ahit) bahsi geçen yaratılış öykülerinde Tanrı kainatı 6 günde yaratmış ve 7.gün dinlenmiştir. Bu durum, İslam'daki sonsuz gücü ve dirayeti olan Allah anlayışıyla bağdaşmadığından dolayı yaratılış öyküsünden Tanrı'nın dinlendiği kısım çıkarılmış ve Kuran'a bu şekliyle sokulmuştur. Nuh Tufanı efsanesinin kökeni Sümer mitolojisindeki Gılgamış Destanına dayanır. Bu öyküler o dönemlerde tüm Ortadoğu'da yaygın öykülerdi ve alternatif bilimsel açıklamalarla karşılaşmamış insanlar için varoluşun açıklanmasında onları tatmin edecek başka cevaplar olmadığından dolayı bu öykülere inandılar.

Kuran, her yönüyle incelendiğinde bir anayasa kitabı niteliğindedir. İncil gibi efsanelerin anlatıldığı kitapların aksine Kuran daha çok dünyevi yaşamı düzenleyen ve bu kurallara uymayanlara tehtidler savuran hükümlerle dolu bir kitaptır. Kuran'ın, tarafsız incelendiğinde; düşmana ne yapılacağı, esirlerin nasıl öldürüleceği, kölelik işlerinin nasıl yürütüleceği, askeri nizamın yöntemleri ve haraç sistemi hakkında toplumu yönlendiren bir kitap olduğu rahatça görülebilir. ''Ul'u emirlerinize itaat ediniz'' ifadesi bile Kuran'ın bir inanç kitabından ziyade, Dünya'yı fethetmeyi hedefleyen eski bir imparatorluğun anayasası olduğunu gösterir. Bence Muhammed ve arkadaşları Kuran'ı, o bölgede dolaşmakta olan monotheist öyküleri ve zaten toplumda mevcut olan şeriat kurallarını birleştirerek Kuran'ı oluşturdular ve daha sonra Emeviler ise Kuran'ı bir imparatorluk anayası haline getirerek değiştirdiler.

İmparatorluklar, itaatkar, sorgulamadan uzak, itiraz etmeyen ve mümkün olduğunca çok çocuk yaparak imparatorluğa asker yetiştirme için uğraşan baskı altında bir toplum amaçlamış olmalılar bence. Bekarlığın günah kabul edilmesi de buna dayanır.

Arap Paganizminin zamanla değişerek monotheist İslam dinine dönüşmesi çağın kuralıydı ve Muhammed bu değişime öncülük etti bence.

Bence, Muhammed yaşadı ama yaşamına dair söylenenler ve anlatılanlar sonradan uydurmadır.

Saygılar...

Bu konuda pante ne diyorsa katiliyorum. Cunku gozlemlerim, onun bu konu uzerinde en cok "kafa patlatan" arastiran, inceleyen ve bilgi, birikim olarak ta bu konuda en tecrubeli bir yazar oldugunu gosteriyor.

Eger ortada bir yanlis varsa da; ben, pante'nin yalancisiyim.:)

Oy verdiğiniz mi sayın Evrensel-insan?

Oy verdiğiniz mi sayın Evrensel-insan?

Hayir, gerek gormedim. Ben genelde herturlu tanridisi, dindisi ve inancdisi bir serbest dusunceye sahip oldugum icin; OZELDEKI islam/kuran/muhammed konusuna girmedim. Zaten disaridan gozlem disinda ilgi ve onem alanima giren bir ozelligi yok.

Cunku ben sorunlari genelde degerlendiren bir bireyim. Cunku ozeldeki her turlu degerlendirme, geneli vermez ve icermez, ama; genel her turlu ozeli ana hatlariyla icerir.

Oyuzden sirtimi pante'ye dayadim.:)

Hayir, gerek gormedim. Ben genelde herturlu tanridisi, dindisi ve inancdisi bir serbest dusunceye sahip oldugum icin; OZELDEKI islam/kuran/muhammed konusuna girmedim. Zaten disaridan gozlem disinda ilgi ve onem alanima giren bir ozelligi yok.

Cunku ben sorunlari genelde degerlendiren bir bireyim. Cunku ozeldeki her turlu degerlendirme, geneli vermez ve icermez, ama; genel her turlu ozeli ana hatlariyla icerir.

Oyuzden sirtimi pante'ye dayadim.:)

Ne alakası var ki sayın Hocam? Ben size saf suyun normal şatlar altındaki kaynama noktası 100 derece midir diye sorsam da yanıtlamayacakmıydınız? Yoksa suyun 100 derecede kaynaması epistemolojik olmadığı için yanıtlayamam mı diyecektiniz?

Burada sizin değendirmelerinizi açıklamanızı beklemiyoruz ki, sadece bir oy atın, zaten kimliğiniz belli olmayacağından bir sorun çıkmaz.

Birçoğumuz bu Dünya'da bu dine inanan insanlarla birlikte yaşıyoruz ve onların bu inançları öyle yada böyle bizim ÖZEL yaşamımızı da etkiliyor.

ÖZELDEKİ konulara girmemeniz, bu konular hakkında bilgilerinizin olmadığı anlamına mı geliyor yoksa? Bilgileriniz arasında ÖZEL konulara yönelik bilgileriniz yok mu?

Muhakkak sizin de fikirleriniz ve ÖZEL konular hakkında da bilginiz vardır. :) Saygılar...

Ne alakası var ki sayın Hocam? Ben size saf suyun normal şatlar altındaki kaynama noktası 100 derece midir diye sorsam da yanıtlamayacakmıydınız? Yoksa suyun 100 derecede kaynaması epistemolojik olmadığı için yanıtlayamam mı diyecektiniz?

Burada sizin değendirmelerinizi açıklamanızı beklemiyoruz ki, sadece bir oy atın, zaten kimliğiniz belli olmayacağından bir sorun çıkmaz.

Birçoğumuz bu Dünya'da bu dine inanan insanlarla birlikte yaşıyoruz ve onların bu inançları öyle yada böyle bizim ÖZEL yaşamımızı da etkiliyor.

ÖZELDEKİ konulara girmemeniz, bu konular hakkında bilgilerinizin olmadığı anlamına mı geliyor yoksa? Bilgileriniz arasında ÖZEL konulara yönelik bilgileriniz yok mu?

Muhakkak sizin de fikirleriniz ve ÖZEL konular hakkında da bilginiz vardır. :) Saygılar...

Olmazmi,benim dedem muftu, babam "4 dortluk" muslumandi ve Hanifi olduklarini soylerlerdi. Herkesi oldugu gibi kabul ederler, kimseye baski yapmazlardi. Babam ayrica cok guzel mevlit ve Kuran okur, iyi arapca bilirdi ustelik Ataturk'cu, CHP'li ve laikti..

Tamam atalim da, hatirin kalmasin, bari.:)

İslam her ne kadar hristiyanlığın bir kolu olsa da, yahudilik ve budizm ögeleri de içerir.

İlk Kuran yazımı hristiyan ayinlerinde kullanmak için alınmış notlardır. Dili büyük bir ihtimalle aramice/süryanicedir. Bu notlar daha sonraları arapçaya çevrilmişlerdir. Fakat çeviri kötü bir çeviridir. Günümüzdeki kapsama gelme süresi en az 200 yıl sürmüştür.

Muhammed mi?

O bir masal kahramanıdır. Kuranda dört yerde geçen "muhammed" kelimesi ise "övülmüş, seçilmiş" anlamına gelir. Bu sıfatlar ise İsa için kullanılır. Kısacası: Kuran; Muhammed isimli bir peygamberden bahsetmez.

Hem Kuranın hem de İslamın ortaya çıkışı Arap yarımadası değildir. Her ikisin de menşei, bir ihtimal Mezopotamya, büyük bir ihtimalle ama İranın doğusudur.

Sevgiler

Islam dini, yahudiligin ve hristiyanligin populerligini kaybetme esnasinda ve araplarin inanc ve dini uygulamalarini toparlama adina ortaya cikti. Kuran'in Allah'i daha once bir ilah olarak vardi. Allah'i somut bir veriye indirgemek icin Kuran ortaya atildi. Zaten diger iki ibrahimi dinin de kitabi vardi. Ayrica Kuran'in Muhammed'in kisisel cikarlarini da icerdigini soylemek gerekir.

Konu tamamen mitolojik ve masal icerikli oldugundan (diger ibrahimi dinlerdeki gibi) her turlu insanustu, dogaustu, dunya otesi mistik hurafeler ve abartmalar, uydurmalar v.s. icermesi dogaldir.

Muhammed, oyle veya boyle bu dinin kurucusu ve taniticisi olarak lanse edildi.

Muhammed mi?

O bir masal kahramanıdır. Kuranda dört yerde geçen "muhammed" kelimesi ise "övülmüş, seçilmiş" anlamına gelir. Bu sıfatlar ise İsa için kullanılır. Kısacası: Kuran; Muhammed isimli bir peygamberden bahsetmez.

"Muhammed, adamlarınızdan herhangi birisinin babası olmadı. Ancak o ALLAH'ın elçisi ve son peygamber oldu. ALLAH her şeyi iyi bilir."

Kur'an, İsa isimli bir peygamberden bahseder mi? Yoksa "İsa" da sadece başka bir şahıs için kullanılan bir sıfat mıdır? Evet ise, "İsa" diye sıfatlanan şahıs kimdir? Musa? İbrahim?...?

Burası tartışma başlığı değil.

İsa, Musa ve İbrahim de masal kahramanlarıdırlar. Yaşamış tarihsel kişilik değildirler. Tıpkı Muhammed gibi.

Kuran'daki "mohammad'lar için link: MUHAMMED EFSANESİNİN DOĞUŞU Ve Kuran'daki Muhammed'ler

Verdiğin ayet hakkında şüphelerimi daha sonra bu linkde dile getiririm.

Ayrıca:

Muhammed kelimesi Kuranda sadece 4 yerde geçer.

Buna karşılık ama

İbrahim 79 sefer geçer

Musa 136 sefer

Harun 20 sefer

İsa 24 sefer

Meyem 34 sefer

Adem 25 sefer

Nuh 33 sefer

Firavun 74 sefer

Nebi 43 sefer

Elçi, Allahın elçisi vb. 300 den fazla geçer.

Sayıların kaynağı Y.D. Nevo ve J. Koren'in, "Crossroads to İslam" isimli kitabı.

Bu sayılara göre Kuran'ın peygamberi kim?

Sevgiler