Jump to content

Iki Bayram Birarada

evrensel-insan

Recommended Posts

Bu yil 30 Agustos, hem dini kokenli, hem de milli kokenli iki farkli etik icerikli bayrami birlestirdi.

Bu bir dogal secilim mi?, yoksa bu birliktelikte bir akilli tasarimci mi aramak gerekecek?

Gerci her iki bayram da, insanoglunun bir degeridir. Neyse!

En genis kitleyi kucaklama adina once islam ve musluman aleminin bayrami, sonra da buguku vatanin sinirlarini cizen zafer bayrami toplumumuza ve farkli halklarina kutlu olsun.

Babam soylemisti "Ramazan her 50 yilda bir ayni gune gelir" diye.

Demekki ben kronik ve takvim olarak ayni gune gelen ramazani iki kere yasamis oldum. Kimse "darisi ucuncunun basina" demesin, bilime ters duser.:)

Ama herkes ve yasamayanlar "darisi benim basima" diyebilir.

Birde ramazan bayrami ayin 30'unda basladigindan, ramazan orucu 29 gun surdu,yani bir ay degil.

Benim aklimda hep bir ay olarak, yani 30 gun olarak kalmis. Bu bir gunluk tasarruf nerden geldi?, yoksa hep 29 gun mu oruc suresi?

Benim aklimda hep bir ay olarak, yani 30 gun olarak kalmis. Bu bir gunluk tasarruf nerden geldi?, yoksa hep 29 gun mu oruc suresi?

Orucun süresi 30 gün değildir, Ramazan ayı boyuncadır. Ramazan ayı ise kimi zaman 29 gün çeker. Şöyle ki:

İslamda Hicri takvim kullanıldığı için ayın hilal hali esas alınır.

Ayın dünya etrafında dönüşü 29,5 gün sürer. Dolayısıyla hicri takvime göre 1 yıl: 12x29.5= 354 gündür.

O yüzden Araplarda bir ay 29, diğer ay 30 gün çeker.

Araplarda bir ayın başlangıcı hilalledir. Ay, yeniden hilal haline geldiğinde sonraki ay başlar.

O yüzden Ramazan ayının sonunda hilal göründüğünde ertesi günü bayram ilan edilir. Nitekim bazı yıllarda Suudiler "Hilal göründü" diyerek ertesi günü bayram yaparken bizde oruç tutulmaya devam edilmiştir.

Şimdilerde İslam ülkelerinin çoğu ortak hareket ediyor ve aynı güne denk getiriyorlar.

Aslinda digerlerini bilmiyorum ama, Pakistanlilar ve Bengaldesliler; hemen hemen her sene Turkiye'deki muslumanlardan bir gun fazla tutuyorlar.

Belki fazla oruc tutulunca cennetin kapilarinin aralanacagini dusunuyorlar.:)

Bilgiler icin, tesekkurler.

Senin bir kaynagin mi var, yoksa bu "luzumsuz" bilgiler, hep aklinda mi?B)