Jump to content

Katiller neden etrafında iyi insan olarak bilinirler?

kafirhoca

Recommended Posts

Seri katil listelerine bakınca bir iki manyak dışında hepsinin etrafında iyi insan olarak bilindiği görülür. Hatta "karıncayı bile incitmez." diyenler bile olur. İdama mahkum olunca ailesine selam söyleyen de. Kızının ölüsünü kimseye dokundurmayan da. Psikoterapilerle insanlara moral veren de. Kadınlara karşı çok kibar olan da... Bunlar normal insanlar. Büyük katliamlar yapanlar da aynı normallikte insanlar. Bu insanların etrafında "cinayet işleyebilir" şeklinde görünmesi gerekmiyor mu? İnsan kendini nasıl bu kadar gizleyebilir?

Seri katil listelerine bakınca bir iki manyak dışında hepsinin etrafında iyi insan olarak bilindiği görülür. Hatta "karıncayı bile incitmez." diyenler bile olur. İdama mahkum olunca ailesine selam söyleyen de. Kızının ölüsünü kimseye dokundurmayan da. Psikoterapilerle insanlara moral veren de. Kadınlara karşı çok kibar olan da... Bunlar normal insanlar. Büyük katliamlar yapanlar da aynı normallikte insanlar. Bu insanların etrafında "cinayet işleyebilir" şeklinde görünmesi gerekmiyor mu? İnsan kendini nasıl bu kadar gizleyebilir?

herkes potansiyel katildir :)

sanırım iç dünyalarında sürekli bu cinayet kurgusuyla yaşadıklarından ve bunu hiç kimseyle paylaşamadıklarından içine kapanık ve toplumla çatışmasız yaşamaya çalışıyorlar...

yani renk vermekten korkuyorlar ...

tabi bunu bilinçli katiller için dedim...

İyi insan değil de, kendi halinde demen gerekiyor.

Bu seri katillerin çoğunda psikopatinin doruk noktası vardır.

Psikopati empati eksikliğinin doruk noktasıdır.

Aslında çoğu insanda az çok vardır bu empati eksikliği.

Kaldırımda, yürüyen merdivenlerde, insanlar farkedersiniz.

Diğerlerini düşünmez şekilde pozisyon alırlar veya yürürler.

Halbu ki akıllarının ucundan bile geçmez birilerine bir rahatsızlık verdiği.

İşte bu küçücük empati eksikliğini bin ile çarp.

Öyle ki, birinin elini testere ile keserken o elini kestiğin kişiye rahatsızlık, acı, verdiği aklına bile gelmiyor veya gelse bile bu çok küçük bir kural ihlali gibi algılanıyor.

İşte seri katillerde olan bu.

Onlar da bunun kendilerinde olduğunu iyi bildiğinden şablonla hareket ederler.

Aynen kitaptan tarif okuyup yemek yapar gibi günlük hayat yaşamaya çalışırlar.

Bu saydığım durumdan muzdarip çok insan var.

Yani birilerini kıtır kıtır doğramayı normal bir şey algılayacak akdar empati eksikliğinden yoksun insanlar.

Ama öldürmeye meyilli olmuyorlar hepsi.

Empati eksikliğiyle yaşıyorlar.

Aynen psikopat gibi.

Ama öldürme meyili çıktığında psikopat olarak sınıflandırılıyorlar.

Aşırı derecede düzenli, üstüne başına titiz, robot gibi yürüyen (salına salına serbest yürüyüş değil), konuşması çok aşırı yavaş ve yanıtları geç ve de en önemlisi titiz, temiz, düzenli göründüğü halde evini ve özel hayatını saldırganlık derecesinde gizleyen ve örtmeye çalışan biri varsa o adam veya kadın hastadır.

Öldürme meyiline göre psikopat veya empati eksikliği hastası diyebiliriz.

Özetle.

Etrafında sevilmezler.

Etrafa kitabına göre uyum sağlamaya çalışırlar.

Bu da onları nötr yapar.

Nötr insanlar (yani kendi halinde) iyi sınıfına dahil eidlirler.

Dediklerin kendi içinde çelişiyor. Empati eksikliği varsa neden çevresine iyi davransın? Empati eksikliği varsa her zaman belli eder. Sadece öldürürken değil.

Her zaman belli etmemesi için sessiz, sakin ve kendi halindeler ya.

Evden çıkıp, markete gidip, merhaba diyip, ekmek alıp, evine dönmeyi yapar.

Bunu filimde de görür zaten.

Ama o markette ekmek alırken marketçiyi birisi bıçakla rehin alsa, boğazına silah koysa ve "ya ekmeğini ver ya da marketçiyi keserim dese" bocalar.

Ekmekle insan yaşamı arasında empati eksikliği hastalığından dolayı bağlantı kuramaz.

Ekmeğini seçer :)

Bu bir hastalık.

Anlamıyor herif.

Şimdi sen evinde bir pazar günü bıçağı eline alıp elma soyma fikrini uygulamaya girişirken ne hissedersin? Ne düşünürsün?

Dünyanın en normal şeyi değil mi?

İşte o tür adamlar için bir pazar günü bıçağı alıp 4-5 kişiyi kuşbaşı doğraması da kafalarında senin elma soymandaki algın gibi.

Normal.

Katillik,katil olmak v.s. de hersey gibi bir akil yurutumu ve uygulamasidir.

Ya kisisel, ya duygusal, ya da etik (toresel, ahlaki, ideolojik, inancsal v.s.) ya da psikolojik nedenlerden uyulanan bir eylemdir.

Herhangibir eylem uygulayicisi, eylemi uygulamadan once mutlaka o an da olsa (intihar gibi) bu eylemi yapmasinin dogruluguna akli ile kendisini inandirir.

Hatta toresel icerikli islenen cinayetlerde, ulkemizde kisi "gururla" cezasini cekme adina hapse girer ve cikinca da "aferin namusunu temizledi v.s." icerikli bir dusunce ile karsilanirlar.

Yalniz katillik ve katil olmak, mesela bir savas eyleminde gecerli degildir, ya da karsilikli bir devletler arasi ya da isyan durumunda.

Dolayisiyle, bu konudaki pismanlik v.s. temelli yapilan eylemin kisiyi vicdani rahatsiz etmesi, her zaman ve olayin ustunden zaman gectikce olasidir. Cunku kisi istesin istemein olayi kendi yasaminda, uykusunda dusunce ve davranisinda yasatmaya devam eder.

Ama insanoglu herseyde oldugu gibi, bir kisinin baska bir kisiyi oldurmesinin katillik olup olmadigini hukuka ve ideolojiye ve de inanca baglamistir. Yukarida verdigim savas esnasindaki oldurme, ya da toplu kiyim ve katliam gibi.

Yani boyle durumlarda, ortada yapilan bu insanlikdisi eylemin bir mesruluguve hakliligi soz konusudur.

Pantenin de dedigi gibi, herkeste katil olabilecek bir potansiyel vardir ve herkesin bu potansiyeli eyleme donusturmesi, kendi deger, zorunluluk bilgi, bilinc v.s. temelindedir.

Basliktaki cumle de her zaman ve her kosulda gecerli degildir. Yalniz katilligi uygulayanin uygulama nedeni ya da akraba destekli savunuculari da olmaktadir.

Bu arada seri katillik ise tamamen bir psikolojik bir olgudur ve mantik, plan programlama, kedini saklama ve koruma, zaman ayarlamasi ve ayirimi v.s. gerektiren bir eylemdir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Dolayisiyle, bu konudaki pismanlik v.s. temelli yapilan eylemin kisiyi vicdani rahatsiz etmesi, her zaman ve olayin ustunden zaman gectikce olasidir.

Psikopat pişmanlık duymaz.

Sen şu ana kadar yağda kızartmak için tavaya kırdığın yumurtalardan pişmanlık duyuyor musun?

Psikopat adam öldürmeyi yağa yumurta kırmak gibi bir şey biliyor.

Aslında adamların suçu değil bile bu.

Bu bir hastalık.

Ayrıca şunu unutmamak lazım.

Burada da yalancı paradoksu gibi bir durum söz konusu.

Bizler bu tür psikopatların varlıklaırnı ancak ve ancak kurallaır ihlal ederlerse, adam öldürürlerse görürüz.

Yani ortada öldürmeye, şiddete meyili olmayan bir sürü insan var ama biz ancak onlar suç işlerse onları bulabiliriz (o da eğer yakalayabilirsek)

Evrensel,

Her katil için bu geçerli değil de iletimin içeriğinde sadece seri katil ve soykırımcıları yazdım. İki grup için de katil kelimesini kullandım. Bence bu iki grubun hasta olmayanları çevresi tarafından iyi bilinen insanlar. Yani ben sadece öldürmek için öldürenlerden bahsediyorum. Bu işi başka birinin aklıyla değil kendi aklıyla yapanları diyorum.. Yani dediğimin doğruluğunda ısrarlıyım. Sen de kendi ifadene göre doğrusun..

Kafir hoca;

Ben senin mesajina yonelik leyhte ya da aleyhte bir mesaj yazmadim. Sdece kendi dusunce ve bilgimi dile getirdim.

Ayrica iyilik kavraminin da nedenini acikladim.

Yalniz unutmamak gerekir ki, bu eylemi bir kere yapabilen, hic yapmayana nazaran daha kolay bir daha yapar. Hele hele yaptiginin dogruluguna anlik degil de, bir deger v.s. olarak inanirsa.

Ayrica biliyorsun, kiralik katil olarak bu isi meslek haline getirenler de var.

Dolayisiyle eylem katillik olsa bile, cesitleri, uygulamalari, algilari ve nedenleri biribirinden farkli. Hele hele savas gibi mesru ve hakli olarak algilananlar.

Ayrica katillik ve oldurme icerik olarak hayvanlar alemindeki yasamak/beslenmek icin oldurmek ten de farkli.

Birde insanoglu "humane killing" yani insani oldurme temelli bir katillige daha imza atmis.

Tabi bu adam oldurmenin, o su bu su yok adam oldurmek cinayettir ve insanlikdisidir dusuncesine sahip olanlar icin gecerli.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Pantenin de dedigi gibi, herkeste katil olabilecek bir potansiyel vardir ve herkesin bu potansiyeli eyleme donusturmesi, kendi deger, zorunluluk bilgi, bilinc v.s. temelindedir.

Ben demedim onu, Afrodit yazmış.

Her insanın potansiyel katil olduğu düşüncesinde değilim.

Bir kere en başta kadınları çıkalım. Kadınlardan seri katil pek çıkmaz.

Katillikleri ise istisna sayılır ve genelde de haklı gerekçeleri vardır.

Erkeklere gelince;

Örneğin tavuk bile kesemeyen bir erkek kolay kolay katil olamaz.

Seri katillerin çevrelerinde iyi tanındıkları sözüne de pek katılmıyorum.

Ben çevremde bir seri katil tanımadım.

Siz kaç tane tanıdınız da böyle bir genellemeye vardınız?

Eğer medyadan duyduklarınızla bu kanıya varıyorsanız yanılırsınız.

Çünkü muhabir gider ve o çevreden 1-2 kişiye sorar.

O kişiler sıkı mı "Kötü adamdı" desin?! :)

Tabi bununla "seri katiller kötü adamlardan çıkar" demek istermiyorum.

Ama genelleme yapılamaz.

İyi insanlar da cinnete gelip ya da herşeyden vazgeçip intikam amaçlı cinayetler işleyebilirler.

Fakat daha ziyade psikopat yapılılardan ve cana değer vermeyenlerden çıktığını düşünüyorum.

Ateist Bakis;

Ben o cumlemde psikopattan bahsetmedim. Eger yazilanlari iyi okursan seri katillik konusunda onlardan bahsettim.

Mesela "Hannibal/psyco" v.s. konular iceren filmlerdeki katiller cok zeki, tahsilli ve tamamen yaptiginin bilincinde ve farkinda. Ama, mutlaka kendilerince kendilerini inandirdiklari bir neden, amac v.s. var bu katilliklerinde.

Ayrica tedavi konusu da ilginc, cunku bazan ise yaramadigi gibi, bazilari sanki tedavi olmusta iyilesmis susu verebilip, serbest kaldiktan sonra tekrar cinayetlerine devam ediyor, hem de buyuk bir sadizm zevki ile.

Ateist bakış sen de katilleri akıl hastası yaptın. Bu adamlar asgari derecede sosyal insanlar. Eline her kalem alınca insanlara saplama dertleri yok. Bıçak alınca insan öldürmüyorlar. Nerede ne yapılacağından, insanlar içinde nasıl uyum sağlayacaklarını biliyorlar. Bunun kanıtı için en basitinden seri katil yakalanma haberlerine göz atman yeterli. Şöyle iyi böyle iyi diyorlar. Bu az çok etrafındakilerle iyi geçinmesini bildiğini gösteriyor. Öldürmek istiyorlar ve öldürüyorlar. Ama şunu diyebilirsin. Öldürürken hindistan cevizi kırmakla kafa kırmak arasında ahlaki bir fark olmadığını düşünüyor olabilirler. Ama en güzeli sadece öldürmek için öldürmek. Yani en yüksek amacın bu olması. Bunların duygularının olmadığını düşünüyorum. Çok mekanik düşünüyorlar.

Ateist bakış sen de katilleri akıl hastası yaptın. Bu adamlar asgari derecede sosyal insanlar. Eline her kalem alınca insanlara saplama dertleri yok. Bıçak alınca insan öldürmüyorlar. Nerede ne yapılacağından, insanlar içinde nasıl uyum sağlayacaklarını biliyorlar. Bunun kanıtı için en basitinden seri katil yakalanma haberlerine göz atman yeterli. Şöyle iyi böyle iyi diyorlar. Bu az çok etrafındakilerle iyi geçinmesini bildiğini gösteriyor. Öldürmek istiyorlar ve öldürüyorlar. Ama şunu diyebilirsin. Öldürürken hindistan cevizi kırmakla kafa kırmak arasında ahlaki bir fark olmadığını düşünüyor olabilirler. Ama en güzeli sadece öldürmek için öldürmek. Yani en yüksek amacın bu olması. Bunların duygularının olmadığını düşünüyorum. Çok mekanik düşünüyorlar.

Arkadaşım.

Sen seri katillerle başladın konuya.

Ve seri katillerin tamamı psikopattır.

Konuyu başka türlü başlatıyorsun, ondan sonra cinnet geçirip öldürenler, kocasını öldürenler vs genişletiyorsun.

Seri katiller hastadırlar.

Zaten idamları yasaklanıyor artık yavaş yavaş.

Çünkü herifin kafasının içinde bir adamı kıtır kıtır kesme ile ekmek doğrama arasında fark yoksa herhalde bu onun suçu değil.

Saygideger pante;

Birincisi karisikliktan dolayi ozur dilerim.

Ikincisi ben Turkiye temelli degil, birey temelli "gelismis ulkeler" e gore konuyu degerlendirdim.

Ucuncusu,mesela orgutlu kadinlarin goz kirpmadan oldurmeleri, teroristler ya da mafya ajanlari v.s. gibi.

Ama, genele vurursak, bu potansiyel uygulama erkeklerde daha olasidir.

Potansiyel konusuna gelince,m her uygulanan eylem gibi belkide uygulayanca katillik olmayan bu durum potansiyeldir.

Savas anini dusun, ya da bir saldiri altinda oldugunu dusun, amac oldurmek olmasa bile, yapilan eylem ve girisim cinayetle sonuclanabilir.

Yani "su su durumdaki kisi katil olamaz" diye bir kesin cumle kuramazsin. Iste bu temelde bir potansiyel.

Bu arada cinnet gecirme durumundaki katillik var. Sonucta kendini de oldurebiliyor, ayni bombaci gibi.

Aslinda daha once de dedigim gibi, konunun etik her turlu yonu ve psikolojik, sosyolojik ve hatta ekonomik yonu var.

Oyuzden "katillik" deyip, gecmemek lazim, konu detayli ve cesitlericeren bir konu.

Cevap olarak "Me, Myself & Irene" ve "Saw" filmlerini önerebilirim. :)

Bu filmleri örnek verdim ancak başlık konusu olan soru yanlış sorulduğu için örnekler konuya biraz ters duruyorlar. Soru şöyle olmalıydı: "İyi insanlar neden katil olurlar?" İşte ben soruyu (kendimce) böyle sorarak o iki filmi cevap olarak önerdim. İlk filmde, iyi bir insan olan Charlie'nin yaptığı iyiliklerin karşılık bılmayıp aksine suistimal edilmesi kendisinde bir kişilik bölünmesine yol açıyor ve içindeki evil kişilik, bir psikopat meydana çıkıyor. İkinci filmde ise Jigsaw isimli kimilerince psikopat yaftası yapıştırılan kişi ise kendince toplumu ve o toplumun insanlarını yargılayıp ilginç ancak caydırıcı olduğunu düşündüğüm cezalar veriyor -ki böyle birine psikopat demek haksızlıktır.

İyi insanlar da cinnete gelip ya da herşeyden vazgeçip intikam amaçlı cinayetler işleyebilirler.

Fakat daha ziyade psikopat yapılılardan ve cana değer vermeyenlerden çıktığını düşünüyorum.

İyi insanlar haklı gerekçelerle cinnet geçirirler ancak malesef kötü insanlarca bu haklı isyanları kötü olarak yaftalanıp yadırganırlar. Böylesi haklı gerekçelerle hareket eden insanlar suçlanamazlar. Psikopatlar ise hiçbir haklı gerekçeleri olmaksızın sırf egoları için cinnet geçirirler.

Arkadaşım.

Sen seri katillerle başladın konuya.

Ve seri katillerin tamamı psikopattır.

Hayır, seri katillerin hepsi psikopat değildir. Psikopatların tamamı ya da bir kısmı (çoğu-azı farketmez) seri katildirler. Eğer her seri katil psikopatsa her savaşan asker potansiyel psikopat, her öldüren asker de psikopattır. Bir kişi haklı davası uğrunda tüm insanları dahi öldürse katil değildir. Ancak zevk için karıncayı dahi öldüren birisi psikopattır. Psikopati yapılan eylemin amacına bağlıdır. Haklı gerekçeli öldürmeler değil zevk için öldürmeler psikopatiye girer.

Hayır, seri katillerin hepsi psikopat değildir. Psikopatların tamamı ya da bir kısmı (çoğu-azı farketmez) seri katildirler. Eğer her seri katil psikopatsa her savaşan asker potansiyel psikopat, her öldüren asker de psikopattır. Bir kişi haklı davası uğrunda tüm insanları dahi öldürse katil değildir. Ancak zevk için karıncayı dahi öldüren birisi psikopattır. Psikopati yapılan eylemin amacına bağlıdır. Haklı gerekçeli öldürmeler değil zevk için öldürmeler psikopatiye girer.

Ne saçmalıyorsun sen yahu?

Psikopat kelimesinin anlamısenin günlük hayatında kullandığın anlamda değil.

Emir alan askerleri ne demeye örnek veriyorsun?

Vatanseverlik vb duygular altında yapar öldürmeyi.

Kendi keyfi yoktur.

Psikopat değildir.

500 kişiyi de öldürse emirle yapar.

O yüzden bu saçma örneği geç.

Psikopat zaten öldürmekten zevk alır.

Çünkü öldürme aktivitesi televizyon izleme, sinemaya gitme vb gibi aktivitelerin yerine seçilmiştir.

Haklı davada öldüren katil değildir. (Tüm insanları dahi öldürmesi masumiyetine engel değildir. Kendisine seri "katil" denmesi katil olmadığı gerçeğini değiştirmez.)

Haksız davada öldüren katildir. (Vatan gibi ıvır-zıvır şeyler için kahramanlık yaptığının söylenmesi de onun katil olduğu gerçeğini değiştirmez. Üstüne bir de uğrunda savaştığı davanın haklılığını sorgulamayıp sadece kendisine basılan vatan-millet-sakarya gazıyla, ırkçı içgüdülerle saldırıyorsa kumandadan komutlarla yönlendirilen psikopat bir robottur; serengetilerde antilop avlayan vahşi bir kedigilden hiçbir farkı yoktur.)

Haksız davada karıncayı dahi öldürüp üstüne zevk duyan hem katil, hem psikopattır.

Son olarak; sen bana psikopat kelimesinin hangi anlamda kullanıldığını açıkla bakalım.

Ateist bakış ın mantığı şu: Bir adam katil. Hmmm... Demek ki bu adam dengesiz biri olmalı. Tümdengelmeli bi zırva. 2 tane de alakasız benzetme koyunca tam bir ateist bakış tipi argüman. Yeme de yanında yat. Halbuki gerçek bu değil. Kafayı yemiş bi kaç manyak istisna katiller etrafında iyi kimseler olarak bilinir. Keşke fırsatım olsa da onlarca örnek gösterebilsem. Ama isteyen rahatlıkla bulabilir.

Şunu da ekleyeyim. Oslo sakin bir şehir olarak bilinir, ama belki de kişi başına düşen metal grubu oranında dünya birincisi. Oslo sakin olduğu kadar bir o kadar da gürültülü bir şehir. 92'de kilise yakan gruplar şimdi popüler müzik yapıyor. O kadar nazizm, din karşıtlığı yapanlar, soykırımları, cinayetleri övenler nerelerdeler? Bu güne kadar bir tane papaz öldürmüşler midir? Yazıklar olsun onlara. Hristo birinin yaptıklarıyla övünür hale geldiler.

Arkadaslar herseyi birbirine karistirmissiniz. Seri katiller psikopattir bu kadar... Baslik seri katillerle ilgili. Katillerin bir kismi Ateist Bakis'in bahsettigi gibi empati yeteneginden yoksundur ve acimazsizca insan oldurur ve seri katiller psikopatca adam olduren grubuna dahil. Diger katillerin hepsi bu sekilde degil.

Ayrica iyi insan olmayi neye gore belirlediginiz ki? Kendi halinde olduklari icin mi?

Yasam gorusleriniz farkli diye dogruya dogru demeyecek misiniz yahu?

Her seri halde adam öldüren psikopat ise zevk için "seri halinde" adam öldüren ile gerekli olduğu için (haklı gerekçelerle) "seri halinde" adam öldüren arasında hiç fark yok mudur yani? Size göre haklı bir dava uğrunda her gördüğünde (seri halinde) pkk askerini öldüren tsk askeri de bu işi seri halinde yaptığı için psikopat mıdır? Zevk için işkenceyle öldüren ile yine zevk için en acımasız şekilde öldürenlerin bile aralarında dağlar kadar psikopati farkı varken her seri halde adam öldüreni psikopat kefesine koymak toptancılıktır. Seri halde adam öldürenler üçe ayrılırlar;

1- Pisliği yaymak için öldüren pislikler. Haksızdırlar dolayısıyla katildirler.

2- Pisliği temizlemek için öldüren temizleyiciler. Haklıdırlar dolayısıyla kahramandırlar.

3- Ne pis ne temiz bir davası olmadan sırf zevk için öldüren psikopatlar. Haksızdırlar dolayısıyla katildirler. Zevk için yaptıklarından mütevellit de hastadırlar.

Ateist bakış ın mantığı şu: Bir adam katil. Hmmm... Demek ki bu adam dengesiz biri olmalı. Tümdengelmeli bi zırva. 2 tane de alakasız benzetme koyunca tam bir ateist bakış tipi argüman. Yeme de yanında yat. Halbuki gerçek bu değil. Kafayı yemiş bi kaç manyak istisna katiller etrafında iyi kimseler olarak bilinir. Keşke fırsatım olsa da onlarca örnek gösterebilsem. Ama isteyen rahatlıkla bulabilir.

Şunu da ekleyeyim. Oslo sakin bir şehir olarak bilinir, ama belki de kişi başına düşen metal grubu oranında dünya birincisi. Oslo sakin olduğu kadar bir o kadar da gürültülü bir şehir. 92'de kilise yakan gruplar şimdi popüler müzik yapıyor. O kadar nazizm, din karşıtlığı yapanlar, soykırımları, cinayetleri övenler nerelerdeler? Bu güne kadar bir tane papaz öldürmüşler midir? Yazıklar olsun onlara. Hristo birinin yaptıklarıyla övünür hale geldiler.

Dostum burada mantık yürütülmüyor.

Sen hayatında bir psikopatla karşılaştın mı?

Konuştun mu?

İnsan öldürme davranışında bulunabilecek bir adamla yan yana geldin mi?

Gelmedin.

Burada ben mantık yürütmüyorum.

Ben bu tür adamları biliyorum.

Ayrıca katil sınıflandırmasında Oslo'daki olayı gerçekleştiren kişiyi seri katil diyemezsin.

Adam yaptığının yanlış olduğunu bildiğini ancak suçlu olmadığını beyan ediyor.

Yani herif bunu bir araç olarak kullanmış.

Ölenlere kişisel kini yok.

Ölenleri öldürmek için öldürmedi.

Ölenleri başka bir şey için öldürdü.

Onun mantığında düşünürsen;

o adam masanın sallanan ayağının altına bir şey sıkıştırmak gerek dedi (kendince).

Kendi masası sallanıyordu.

İşte tuttu bomba, makineli tüfek, cesetler, şok, kan vb bir karışımla masanın sallanan ayağının altına bir şey sıkıştırdı.

Şimdi masası sallanmıyor ve mutlu (kendince)

Yani Norveç örneğin yanlış.

Norveç olayı bir terördür.

Terör cinayet sınıflamasına sokulmuyor.

Ayrı birimi ve uzmanlığı olur.

Kaldı ki bence sen bana yazdığın gibi davranıyorsun.

Mantık yürütmeye çalışıyorsun.

Halbuki elindeki veriler hep söylenti.

Her seri halde adam öldüren psikopat ise zevk için "seri halinde" adam öldüren ile gerekli olduğu için (haklı gerekçelerle) "seri halinde" adam öldüren arasında hiç fark yok mudur yani? Size göre haklı bir dava uğrunda her gördüğünde (seri halinde) pkk askerini öldüren tsk askeri de bu işi seri halinde yaptığı için psikopat mıdır? Zevk için işkenceyle öldüren ile yine zevk için en acımasız şekilde öldürenlerin bile aralarında dağlar kadar psikopati farkı varken her seri halde adam öldüreni psikopat kefesine koymak toptancılıktır. Seri halde adam öldürenler üçe ayrılırlar;

1- Pisliği yaymak için öldüren pislikler. Haksızdırlar dolayısıyla katildirler.

2- Pisliği temizlemek için öldüren temizleyiciler. Haklıdırlar dolayısıyla kahramandırlar.

3- Ne pis ne temiz bir davası olmadan sırf zevk için öldüren psikopatlar. Haksızdırlar dolayısıyla katildirler. Zevk için yaptıklarından mütevellit de hastadırlar.

yok baslik seri halde adam olduren degil seri katillerle ilgili, seri katiller asagidaki tanimlara uyanlardir, bakiniz wikipedia...

A serial killer, as typically defined, is an individual who has murdered three or more people[1][2] over a period of more than a month, with down time (a "cooling off period") between the murders, and whose motivation for killing is largely based on psychological gratification.[3][4] Other sources define the term as "a series of two or more murders, committed as separate events, usually, but not always, by one offender acting alone" or, including the vital characteristics, a minimum of at least two murders.[4][5] Often, a sexual element is involved with the killings, but the FBI states that motives for serial murder include "anger, thrill, financial gain, and attention seeking."[5] The murders may have been attempted or completed in a similar fashion and the victims may have had something in common; for example, occupation, race, appearance, sex, or age group.[6]

Serial killers are not the same as mass murderers, who commit multiple murders at one time; nor are they spree killers, who commit murders in two or more locations with virtually no break in between. The English term and concept of the serial killer is commonly attributed to former FBI Special agent Robert Ressler in the 1970s.[7][8] The concept had been described earlier, e.g. by German police inspector Ernst Gennat coining the same term in 1930.[9] Author Ann Rule postulates in her 2004 book Kiss Me, Kill Me that the English-language credit for coining the term "serial killer" goes to LAPD detective Pierce Brooks, creator of the ViCAP system.[10]

Seri halde adam öldüren tabirinden sanırım "hızlı bir şekilde adam öldüren" anlamı çıkardınız ancak öyle değil; Seri halde adam öldürenden kasıt "seri halinde" adam öldürendir; Adam öldürme işlemini "sıraya bağlayan"dır. Bugün a'dan başlayıp sırasıyla b'yi, c'yi...k'yı....v'yi... öldürür. Şimdi öldürme işini bir sıraya bağlamış ve sırası geldikçe adam öldüren herkes seri katildir diyelim. Seri katil dememizin şartı da cinayetleri haksız yere işlemesidir. (Çünkü katil ancak haksız yere öldürene denir, haklı yere öldüren katil değildir.) Psikopatlar arasından da seri katiller çıkabilir ancaaak... "tüm seri katiller psikopattır" genellemesi yapılamaz. Seri katiller/öldürücüler 3'e ayrılırlar dedim ve yukarıda kimler olduğundan bahsettim. Haklı olanlara öldürücü/iş bitirici (terminator), haksız olanlara kemoş, diğerlerine de hannibal denir. :)