Jump to content

Çılgın Proje Saçmalığı

panteidar

Recommended Posts

Biliyoruz senden öğrenecek değiliz.

Sadece harfiyatı hesapladım.

Betonu var, köprüsü var, çevre düzenlemesi var,

karı var, sigortası var, amortismanı var

var oğlu var ama hepsi çarpma bölmeyle hesaplanır.

Önemli olan dört işlemi mantıklı kullanmaktır.

Bunu da değil sokaktaki adam

senin gibi bin tane cahil bile yapamaz.

Böyle pişkinlik yaptığına göre benden öğrenecek daha çok şeyin var demektir. Yazdıklarının hiçbirinin ne dayanağı var ne de birimlerden haberdarsın. Buna rağmen kalkmış utanmadan bilgiçlik taslıyorsun. Bir de 4 işlemle her şey hesaplanırmış. :lol: o zaman 5 i bitiren mühendis olsun. Sen de maliyeci :D Bir daha da artık bilmediğin işlerde artık ahkam kesmezsin. Bu ilk ders olsun. Vakit buldukça ders vermeye devam ederim...

Böyle pişkinlik yaptığına göre benden öğrenecek daha çok şeyin var demektir. Yazdıklarının hiçbirinin ne dayanağı var ne de birimlerden haberdarsın. Buna rağmen kalkmış utanmadan bilgiçlik taslıyorsun. Bir de 4 işlemle her şey hesaplanırmış. :lol: o zaman 5 i bitiren mühendis olsun. Sen de maliyeci :D Bir daha da artık bilmediğin işlerde artık ahkam kesmezsin. Bu ilk ders olsun. Vakit buldukça ders vermeye devam ederim...

Utanmaz, yalancı, cahil.

O yaptığım hesapta hangi birim yanlış,

o hesabın neyi yanlış.

O hesapta yanlış bir şey gösterirsen, şu birim yanlış dersen

ben hatamı kabul edeceğim

yok gösteremezsen sen utanmaz bir cahil olduğunu kabul edeceksin.

Hoş o hesabı anlayacak kapasiten varsa bunu yapabilirsin.

Bekliyorum hadi bana hatamı göster.

Bizim hayatımız bu hesaplarla geçiyor yavrucum

karşındakinin kim olduğunu bilmeden ötme!...

Utanmaz, yalancı, cahil.

O yaptığım hesapta hangi birim yanlış,

o hesabın neyi yanlış.

O hesapta yanlış bir şey gösterirsen, şu birim yanlış dersen

ben hatamı kabul edeceğim

yok gösteremezsen sen utanmaz bir cahil olduğunu kabul edeceksin.

Hoş o hesabı anlayacak kapasiten varsa bunu yapabilirsin.

Bekliyorum hadi bana hatamı göster.

Bizim hayatımız bu hesaplarla geçiyor yavrucum

karşındakinin kim olduğunu bilmeden ötme!...

Bunu dün yazdım.

Dünden beri bir hata bulamadığına göre,

yalancı bir cahil olduğunu kabul etmişin demektir.

Bundan sonra sana "yalancı cahil" diye hitap edeceğim.

Layığın budur.

Dünyada kanal yapımlarının tek sebebi vardır:

Yolu büyük ölçüde kısaltmak.

Panama Kanalı, Süveyş Kanalı, Kiel Kanalı ve diğerlerinin yapım sebebi yol kısaltmadır.

Panama Kanalı olmasaydı; Atlantik okyanusundan, Pasifik okyanusuna geçmek için tüm Güney Amerika kıtasını dolaşmak gerekecekti.

Süveyş Kanalı olmasaydı; Kızıldenizden Akdeniz'e gitmek için tüm Afrika kıtasının etrafından dolaşmak gerekecekti.

Kiel Kanalı olmasaydı; Kuzey Denizinden Baltık Denizine geçmek için tüm Danimarka çevresini dolaşmak gerekecekti.

Peki Kanal İstanbul neyi kısaltıyor?

Terzaghi,

Uzatmayalım. Kişilere yönelmeyelim. Hadi bir kere dedin, cevap hakkını kullandın diyelim, ama insanlara üst üste utanmaz, yalancı, cahil, vs diye hitap etmenin kendilerini tahrik etmekten başka bir sonucu olamaz ve beklenemez. Bu ise bu işin tahrik etmek için yapıldığını gösterir. Ki bu da forum kurallarına aykırı.

Şimdilik uyarı çubuğunu arttırmıyorum. Ama bu forumda yazan herkes, Genel bölümdeki forum kuralları başlığını okumalı ve kurallara riayet etmelidir.

Terzaghi,

Uzatmayalım. Kişilere yönelmeyelim. Hadi bir kere dedin, cevap hakkını kullandın diyelim, ama insanlara üst üste utanmaz, yalancı, cahil, vs diye hitap etmenin kendilerini tahrik etmekten başka bir sonucu olamaz ve beklenemez. Bu ise bu işin tahrik etmek için yapıldığını gösterir. Ki bu da forum kurallarına aykırı.

Şimdilik uyarı çubuğunu arttırmıyorum. Ama bu forumda yazan herkes, Genel bölümdeki forum kuralları başlığını okumalı ve kurallara riayet etmelidir.

Puan artırmanıza gerek yok

zaten ayrılmak istiyorum

mümkünse üyeliğimi sonlandırın

değilse bu son iletimdir.

Saygılar

Başarılar...

Düşünmeyi bilen bir insan komplo teorilerine itibar etmez. Komplo teorisini ciddiye alacak akıla akıl demek de doğru olmaz bence. Bu zihniyetin bir üst modeli kafayı Yahudilere, UFO'lara, masonlara vs. takan, uzaylılar beyinlerini okumasın diye kafalarına alüminyum folyo saran tipler zaten.

Neyin komplo teorisi olduğunu, neyin olmadığını kim, neye göre belirleyecek? Böyle bir merci mi var? Kime göre komplo teorisi? Sana komplo olarak gelen bazı şeyler bana gelmiyordur veya bana komplo olarak gelen bazı şeyler sana gelmiyordur. Bu durumda ne olacak? Yoksa insanlar gelip bu komplo teorisi mi diye sana sorup sonra mı teori oluşturacaklar? Açıklanmamış, çözüme kavuşmamış bir olayda insanlar hipotezlerini, iddialarını ortaya koyar. Daha sonra bu iddialar gözlemler, kanıtlar, vb. desteklenirse teori haline gelir. Yoksa başka türlü mü işliyor bu işler. Önce sana soruyoruz, senden izin alıyoruz, sen komplo teorisi değil dersen olmuyor öyle mi? Yoksa buna benzer bir şey mi?

Üstelik dünyada birçok komplo varken, bazı şeyler komplo ile açıklanırken; komplo diye bir şey yoktur demek bana çok mantıklı gelmiyor.

Conspiracy: a secret plan made by two or more people do something that is harmful or illegal (İki veya daha çok kişinin zararlı veya yasa dışı bir şey yapmak için yaptıkları gizli bir plan.)

olarak düşünürsek.

Bununla açıklanan bazı olaylar da olabilir.

The 1939 Operation Himmler and its Gleiwitz incident - False Flag Terrorism by Nazi Germany in order to get a pretext for Invasion of Poland

The 1943 Bomb on Hitler's aircraft - an attempt to detonate a plane carrying Adolf Hitler with a bomb.

Various CIA involvements in overseas coups d'état

The 1972 Watergate burglary and cover-up scandals

CIA Operation Gladio, a NATO 'stay-behind' Operation

The 2003 Iraq and weapons of mass destruction reports in order to get a United Nations Security Council Resolution 1441 pretext to Iraq War

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_conspiracies_(political)

Ha sen böyle bir şey yoktur, her şey şeffaf, açık bir şekilde yapılıyor. Kimse gizli plan yapmıyor, insanlar çok dürüst, açık, şeffaf, vb. diyebilirsin tabii. Veya bunlar saçmalık,böyle bir şey yok, bunları söyleyen salaktır da diyebilirsin. Ama sana katılmıyorum.

Bu zihniyetin bir üst modeli kafayı Yahudilere, UFO'lara, masonlara vs. takan, uzaylılar beyinlerini okumasın diye kafalarına alüminyum folyo saran tipler zaten.

Genelleştirmenin getirdiği bir hata. Bu şuna benzemiş Pitdown insanını örnek göstererek 'evrim teorisini' savunan insanlar böyledir, bunlar böyle düşünür işte demek gibi. Bu örneği epey bir zaman önce din dersi öğretmenimiz vermişti. Böylece evrim teorisini savunanların ne kadar sahtekar olduğunu göstermişti güya.Ya da içki içen, ahlakı bozuk bir ateist gördükleri zaman işte ateist adam böyledir demek gibi bir şey. Genelleştir ve hepsini kolayca çöpe at. Ne kadar kolay, basit bir yaklaşım. Çok düşünmeye gerek yok gerçekten. Her şey ne kadar şeffaf, açık, ve ne kadar iyi biliniyor gerçekten.

Komplo teorilerinin, açıklamalarının veya her neyse gerçekten birçoğu yanlış, saçma vb. olabilir ama buradan hepsinin yanlış, saçma olduğunu söyleyemeyiz diye düşünüyorum. Buna katılırsın veya katılmazsın o senin bileceğin konu tabii ki.

Guest DİRİLİŞ

İnsan komplocu, entrikacı bir yaratık burası kesin.

Öyle olmasaydı ne kriminoloji adında bir bilim olurdu ne de her yıl yüzbinlerce insan komplo eseri hayatını kaybederdi...

John F. Kennedy'nin katlini de Marquez'in yukarıda verdiği anlamlı listeye ekleyelim bu arada.

Neyin komplo teorisi olduğunu, neyin olmadığını kim, neye göre belirleyecek? Böyle bir merci mi var? Kime göre komplo teorisi?

Nelerin komplo teorisi olduğunu belirlemenin belli başlı nesnel kıstasları var elbette. Nedenlerden sonuçlara gidileceğine sonuçlardan hareket ediliyor mesela komplo teorilerinde. Bunlar yanlışlanabilirlik özelliğine sahip olmuyorlar. Olağanüstü iddialar delillendirilmiyor. Açıklamalar cevapladığından çok soru yaratıyor; mesela Ay'a gidilmedi dediğinde on binlerce mühendisi, bilim adamını vs. zan altında bırakmış oluyorsun. İki ortağın sigortadan para almak için dükkanlarında yangın çıkarmaları gibi bir şey değil bu. Bir de komployu kurduğunu iddia ettiğin topluluklara inanılmaz güç ve zeka vs. atfedilir. Düşün işte deniyor ki adamlar dünyanın gözü önünde binlerce vatandaşlarını katletmişler falan. Tabii bunlar da daha çok soru yaratıyor; mesela binlerce vatandaşını gözünü kırpmadan öldüren ABD neden bu komplo teorisi belgesellerini çeken, yayan yeri yurdu belli adamları engellemiyor? Bu olay çok yayılmadan 3-5 kişiyi temizleseler belki bu geyikler hiç yayılmayacak, değil mi ama? Tutarsızlık dolu işte. Müsait bir zamanımda başlık açıp daha detaylı anlatacağım bunları.

Bu arada conspiracy ile conspiracy theory denen şeyler farklı şeyler, karıştırmamak lazım. Yukarıda da dedim, sigortadan para almak için dükkanını yakmak, futbol maçında şike yapmak, mirasa konmak için ailedeki yaşlılardan birini öldürmek tarzı, her gün olan ve olabilecek şeylere de conspiracy deniyor. Ama komplo teorisi dediğimizde 2. Dünya Savaşı'nı aslında İsrail'in kurulması için Yahudiler çıkardı tarzı şeyler geliyor akla. Çok daha büyük ölçekte, çok daha uçuk açıklamalar bunlar.

Ha sen böyle bir şey yoktur, her şey şeffaf, açık bir şekilde yapılıyor. Kimse gizli plan yapmıyor, insanlar çok dürüst, açık, şeffaf, vb. diyebilirsin tabii. Veya bunlar saçmalık,böyle bir şey yok, bunları söyleyen salaktır da diyebilirsin. Ama sana katılmıyorum.

İddiam o değil ama. Komplo teorilerini hatalı bir düşünme yöntemi olarak görmek ile komplo diye bir şey yoktur demek arasında uçurum var.

Tarihteki komplo örneklerini getirdiğin iyi olmuş. O örneklerden gidelim şimdi. Verdiğin listedeki komplolar ardındaki gerçeklere komplo teorisyenlerinin çabaları ile ulaşıldığı görülmüş şey mi? Bu olaylarda ne olup bittiğini belgelerden, görgü tanıklarından, soruşturmalardan vs. bilmiyor muyuz?

Genelleştirmenin getirdiği bir hata. Bu şuna benzemiş Pitdown insanını örnek göstererek 'evrim teorisini' savunan insanlar böyledir, bunlar böyle düşünür işte demek gibi. Bu örneği epey bir zaman önce din dersi öğretmenimiz vermişti. Böylece evrim teorisini savunanların ne kadar sahtekar olduğunu göstermişti güya.Ya da içki içen, ahlakı bozuk bir ateist gördükleri zaman işte ateist adam böyledir demek gibi bir şey. Genelleştir ve hepsini kolayca çöpe at. Ne kadar kolay, basit bir yaklaşım. Çok düşünmeye gerek yok gerçekten. Her şey ne kadar şeffaf, açık, ve ne kadar iyi biliniyor gerçekten.

Komplo teorilerinin, açıklamalarının veya her neyse gerçekten birçoğu yanlış, saçma vb. olabilir ama buradan hepsinin yanlış, saçma olduğunu söyleyemeyiz diye düşünüyorum. Buna katılırsın veya katılmazsın o senin bileceğin konu tabii ki.

Ateistler ahlâksızdır diyenlere kapak takmak çok kolay ama. Şu iletiye bak mesela:

http://www.turandursun.com/forumlar/showpost.php?p=381121&postcount=4

Aynısını komplo teorisyenleri için yapabilirsen buyur yap, ben de çıkıp komplo teorisyeni arkadaşlardan hepinizin huzurunda özür dileyeyim.

Ayrıca komplo teorilerinin tuttuğu da olabilir, ama işte tesadüfi olur onlar. Şu videoyu görmüşsündür, burada öğrencilerin dolaplarında esrar aramaya yaradığı iddia edilen bir cihaz var, o ne kadar güvenilirse komplo teorileri de o kadar güvenilir, hatta belki daha bile az.

Nelerin komplo teorisi olduğunu belirlemenin belli başlı nesnel kıstasları var elbette. Nedenlerden sonuçlara gidileceğine sonuçlardan hareket ediliyor mesela komplo teorilerinde. Bunlar yanlışlanabilirlik özelliğine sahip olmuyorlar.

Neden yanlışlanabilir olmasın. Adam Ay'a gidilemez diyorsa; Ay'a tekrar insan göndererek onu yanlışlayabilirsin. (Daha fazla kanıt, video, şahit götürüp olaya daha fazla kanıt getirebilirsin.) Ve adam boşukta, Ay'da, bayrak dalgalanmaz diyorsa, bunun olabileceğini bir deney ile gösterir ve onu yanlışlayabilirsin. Veya Ay'a gidilmez çünkü "Van Allen radiation belt" buna neden oluyor diyorsa bunun olmayabileceğini bir deney ile açıklayabilirsin.

Bazı komplo teorileri bazı durumlarda yanlışlanamayabilir elbette.

Ama UFO var ve onları sahip oldukları üstün teknolojiden dolayı göremiyoruz diyen bir komplo yaklaşımı kolay kolay belki de hiç bir zaman yanlışlanamayabilir.

Çok daha büyük ölçekte, çok daha uçuk açıklamalar bunlar.

Çok büyük olmasının ölçüsü ne? Neye göre çok büyük?

11 Eylül çok büyük bir olaydı. İddiaya göre El Kaide'nin yaptığı bir olay. Büyük bir olay işte. Daha nasıl büyüklük istiyorsun. Kime göre büyüklük. Bir örgüt çıkıp büyük bir olay yaratabiliyor. Daha ne olacak?

Ayrıca komplo teorilerinin tuttuğu da olabilir, ama işte tesadüfi olur onlar.

Bir kimse bir şeyi yapmak için komplo peşinde ise, orada komplo yaptıysa zaten komplo vardır. Olay başka türlü nasıl açıklanacak o zaman. Adamlar komplo yapmış. Buna bağlı olarak bu olayı açıklamak için komplo teorileri üretmek zorunda kalınabilir. Bu kimselerin elindeki güce ve imkana bağlı olarak olay da büyüyebilir.

Neden yanlışlanabilir olmasın. Adam Ay'a gidilemez diyorsa; Ay'a tekrar insan göndererek onu yanlışlayabilirsin. (Daha fazla kanıt, video, şahit götürüp olaya daha fazla kanıt getirebilirsin.) Ve adam boşukta, Ay'da, bayrak dalgalanmaz diyorsa, bunun olabileceğini bir deney ile gösterir ve onu yanlışlayabilirsin. Veya Ay'a gidilmez çünkü "Van Allen radiation belt" buna neden oluyor diyorsa bunun olmayabileceğini bir deney ile açıklayabilirsin.

Bazı komplo teorileri bazı durumlarda yanlışlanamayabilir elbette.

Ama UFO var ve onları sahip oldukları üstün teknolojiden dolayı göremiyoruz diyen bir komplo yaklaşımı kolay kolay belki de hiç bir zaman yanlışlanamayabilir.

Bahsettiğin tarz deneyler yapıldı zaten kaç defa. Mythbusters falan denemişti mesela o bayrak işini falan. Ama bak bakalım Ay'a gidilmedi diyen adamlar en ufak tınıyorlar mı... Aynen devam adamlar. Eminim bu deneyleri yapanlar hakkında da komplo teorisi yazıyorlardır, yok bunlar CIA'den para alıyor yok bilmemne.

Evet, üstün teknolojileri yüzünden göremiyoruz, adamlar da bilmemkaç galaksi öteden gelip tarlaya şekil çizip kaçıyorlar zaten. Bu tarz şeyi tartışmaya bile gerek yok zaten. Benim omzumda da görünmez cinler var zira.

Çok büyük olmasının ölçüsü ne? Neye göre çok büyük?

11 Eylül çok büyük bir olaydı. İddiaya göre El Kaide'nin yaptığı bir olay. Büyük bir olay işte. Daha nasıl büyüklük istiyorsun. Kime göre büyüklük. Bir örgüt çıkıp büyük bir olay yaratabiliyor. Daha ne olacak?

İki kafadarın sigortadan para almak için kendi dükkanlarını yakmalarından çok daha büyük mesela. Yazımda da var bu örneğin aynısı.

Bir kimse bir şeyi yapmak için komplo peşinde ise, orada komplo yapıysa zaten komplo vardır. Olay başka türlü nasıl açıklanacak o zaman. Adamlar komplo yapmış. Buna bağlı olarak bu olayı açıklamak için komplo teorileri üretmek zorunda kalınabilir. Bu kimselerin elindeki güce ve imkana bağlı olarak olay da büyüyebilir.

Bu konuda şöyle yazmıştım:

Tarihteki komplo örneklerini getirdiğin iyi olmuş. O örneklerden gidelim şimdi. Verdiğin listedeki komplolar ardındaki gerçeklere komplo teorisyenlerinin çabaları ile ulaşıldığı görülmüş şey mi? Bu olaylarda ne olup bittiğini belgelerden, görgü tanıklarından, soruşturmalardan vs. bilmiyor muyuz?

Ortada komplo vardır, ama komplolar da adli soruşturmalar ile falan ortaya çıkarılır.

konu karadeniz ile marmara denizi arasında açılacak suni kanal komplo teorisi değil

yaşadığımız dönemde zaten inşaat şirketleri iktidarla birlikte gemi azıya almış durumda

varsa yoksa toki benzeri uyuz vede itici binalar,varsa yoksa dev gök delenler ve inşaat inşaat inşaat

tv medya gazete vs ne varsa her yerde onlar haliyle turkish vahşi kapitalizm

mütahit zihniyetli müftü iktidarında en sevdiği iş adamları bunlar

istanbulda etrafınıza şöyle bir bakın her yer rezidans inşaatı

birde gerzekçe kanal projesi ortaya atıldı gereksiz yere milyar dolarlar ağızlarda

sabah milliyet hürriyet vs basında reklam ve destek uğruna her şey mübah

banada böyle geleceğin içine edeyim demek kalıyor.

ben gece kondumun bahçesinde teneke saksıda sardunya yetiştirip bir bardak demli çay içmek istiyorum

olmaz olsun böyle gelecek,her şey bina ve para değil

yahu zaten birşey yapacağı yok adamın. ne kanalı. üfür üfür ipe diz modunda saçmalıyo. seçime gidiliyor adam 8 senedir iktidarda. bir boku düzeltmedi. tersine ülkenin içine etti. meydana çıktığında ne diyecek peki bu adam. işsizliğe çözüm bulacam, terörü bitirecem, ekonomiyi düzeltecem. faiz ekonomisini ortadan kaldırıp üretime dayalı ekonomik yapı oluşturacam. askerliği yeniden düzenliyecez diyemiyeceğine göre ( ki dese adama; kardeşim 8 senedir sen nerdeydin icranın başı olarak memleket, memleket suratsız karını gezdirmekten başka ne yaptın ki bir 4 sene daha istiyorsun bu sorunları çözmek için diye adama sorarlar.) meydanlarda bunu dinlemeye gelen moronlara bir martaval okuması lazım oda işte şöle kanal yapacam böle o kanalın etrafına yaşam alanları yapacam diye atıp tutuyo. onun için boşuna teknik hesaplar falan yapmayın. 3 ay sonra unutulup gidecek bu kanal. ;)

şimdi recep efendinin konvoyuna saldırıda yapıldı ya ( allah bilir bu saldırıda kimlerin parmağı var. ) başalar şimdi meydan meydan ağlamaya beni sizin desteğinizden koparamıyolar vurarak ortadan kaldırmaya çalışıyolar ama bilmiyolar ki ben kefenim elimde girdim bu yola diye :D :D :D hastayım bu kefen muhabbetinede.

uzun lafın kısası hikaye bu kanal hikaye. dere bile açmazlar ne kanalı aqq.

• 12 sene sonra...

Kanal İstanbul, 1950'lerde ABD'nin SSCB'ye karşı ortaya attığı bir projedir. ABD, Lozan'ı ve Montrö'yü 1924'ten beri hala tanımıyor. eğer ki Kanal İstanbul yapılırsa ABD'nin giremediği tek deniz olan Karadeniz'e ABD donanmaları girecektir ve Montrö'deki hakkımız engellenecektir. Asıl yerli ve milli proje, Osmanlı dönemindeki Sokullu Mehmet Paşa'nın ortaya attığı Sakarya-İzmit Kanalı Projesi'dir. Kanal İstanbul, Amerikan uşağı lavukların ortaya attığı ve savunduğu bir ihanet projesidir. Kanal İstanbul'a hayır!.. ya kanal ya istanbul!.. 
Kanal İstanbul projesi; ekonomik, sosyolojik, tarihsel ve bilimsel olarak bakılırsa bu projenin her yönden Türkiye'ye ve Türk milletine zarar getireceği açıktır. gerek Roma İmparatorluğu gerek Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'un Avrupa Yakası olan Çatalca Yarımadası'na asla kanal açılması düşünülmemiştir, asıl yerli ve milli kanal projesi, Kocaeli Yarımadası'nda bulunan Sakarya Nehri'nden Sapanca Gölü üzerinden İzmit(Kocaeli) Körfezi'ne doğrudur. hem Sakarya-İzmit Kanalı, Kanal İstanbul'a göre maliyet olarak çok daha ucuz ve her yönüyle pratik.

İlgili link: https://veryansintv.com/abdnin-1950de-hazirladigi-plan-ile-kanal-istanbulun-ne-ilgisi-var/

fgixdhrrkf7se9gz.jpg

vz57gd36k4azrous.jpg