Jump to content

Nice Guy Syndrome

sad man thinking

Recommended Posts

https://www.psychologytoday.com/us/blog/hidden-wounds/202405/the-mr-nice-guy-syndrome-and-adverse-childhood-experiences

Bu bağlantıda ki yazıda

benimde muzdarip olduğum ama aynı zamanda insanlara karşı nazik ve iyi davranmaktan keyif aldığım sert davranıp üzdügüm zaman ise vicdanı rahatsızlık hissettiğim

Çocukluktaki ebeveyn kaynaklı problemler sonucu görülen kişiye göre artı ve eksileri olabilen 

Nice Guy sendromu nun tanımı sebepleri ve çözüm yolları yer almaktadır

Peki siz günlük hayatta ve ikili ilişkilerde nasıl bir davranış tipi sergiliyor sunuz

Bu nice Guy sendromu benim tecrübeme göre ℅ 1-3 insan dışında genellikle bu sendromdan muzdarip kişiye olumsuz karşı davranışlar yada toksik bir ilişki olarak geri dönüyor

Ama biraz daha zaman çaba ve emek harcayıp karşınızdaki kişileri tanıyıp sert yanınızıda abartmadan gösterip dengeyi bularak tekrar be kind diye tabir edildiği gibi davranırsanız insanların hayatına pozitif bir dokunuş yapmış ve onların da daha pozitif ve nazik davranışlar sergileyen kişiler olmasına sebep olmuş olursunuz

Bunun için sadece biraz çaba emek ve zaman gerekli tabib bir de be kind ve nice guy olmak

Bunu bir saadet zincirine benzetirsek iyilik yap iyilik bul filmindeki gibi günün sonunda dünya daha iyi bir yer haline gelir

@kavak @MrBean @Mantılı @alpinçayırı @somebody @Maddeci

İlk etapta tanımadığınız birisine karşı kibar ve güler yüzlü davranmanın, çoğu zaman olumlu sonuçlar doğuracağı kanaatindeyim, çünkü karşınızdaki kişi genellikle buna göre geri dönüş yapacaktır. Diğer yandan mesela öküz gibi davrananlara aynı minvalde karşılık vermek gerekli gibi görünse de, olumsuz neticeleri olacağı muhakkak.  

Kulağıma gelen duyumlara göre fazla kibar davranan erkekler, kadınlar tarafından hüsrana uğratılıyormuş, çünkü onlar güçlü görünen, retoriği kuvvetli ve maço tipli erkekleri daha fazla tercih ediyorlarmış. Bir kadınla ilk defa karşılaştığınızda ayağınızı azıcık denk alın derim, çünkü aşırı kibarlık veya aşırı maçoluk size çok şey kaybettirebilir. Yani aslında tüm mesele dengeyi bulalbilmek. :D

• Haha 1

On 20.07.2024 at 09:58, kavak yazdı:

İlk etapta tanımadığınız birisine karşı kibar ve güler yüzlü davranmanın, çoğu zaman olumlu sonuçlar doğuracağı kanaatindeyim, çünkü karşınızdaki kişi genellikle buna göre geri dönüş yapacaktır. Diğer yandan mesela öküz gibi davrananlara aynı minvalde karşılık vermek gerekli gibi görünse de, olumsuz neticeleri olacağı muhakkak.  

Kulağıma gelen duyumlara göre fazla kibar davranan erkekler, kadınlar tarafından hüsrana uğratılıyormuş, çünkü onlar güçlü görünen, retoriği kuvvetli ve maço tipli erkekleri daha fazla tercih ediyorlarmış. Bir kadınla ilk defa karşılaştığınızda ayağınızı azıcık denk alın derim, çünkü aşırı kibarlık veya aşırı maçoluk size çok şey kaybettirebilir. Yani aslında tüm mesele dengeyi bulalbilmek. :D

Kadınlara sorsan fakat hep beyefendi erkek istiyorlar ama maço tercih ediyorlar sorun kimde acaba

Şahsen ben sırf bir kadına sahip olabilmek için kaba maço ve olmadıgım biri gibi davranamam 

Gerekirse yalnız ölürüm ama beyefendiligin vicdanı huzurunu hiç bir kadına değişmem

• Thanks 1

22 saat önce, Max Stirner yazdı:

Kadınlara sorsan fakat hep beyefendi erkek istiyorlar ama maço tercih ediyorlar sorun kimde acaba

Şahsen ben sırf bir kadına sahip olabilmek için kaba maço ve olmadıgım biri gibi davranamam 

Gerekirse yalnız ölürüm ama beyefendiligin vicdanı huzurunu hiç bir kadına değişmem

Mesele beyefendilik değil. Kaldı ki bundan ne anlıyorsun, ondan da pek emin değilim.

Kadınlar, hayvanlar aleminde de bu böyledir, doğası gereği doğuracağı çocukların sağlıklı, güçlü ve emin ellerde olmasını düşünür. Her bakımdan güçlü erkek, onlar açısından güçlü döl kaynağı anlamına gelir. Dişiler mevzuya böyle bakar.  Bu nedenle fazla kibarlık işe pek yaramaz. Yakışıklı, güçlü ve özgüvenin yanında, kadınları eğlendirebilmen ve güldürebilmen gerek.

1 saat önce, kavak yazdı:

Mesele beyefendilik değil. Kaldı ki bundan ne anlıyorsun, ondan da pek emin değilim.

Kadınlar, hayvanlar aleminde de bu böyledir, doğası gereği doğuracağı çocukların sağlıklı, güçlü ve emin ellerde olmasını düşünür. Her bakımdan güçlü erkek, onlar açısından güçlü döl kaynağı anlamına gelir. Dişiler mevzuya böyle bakar.  Bu nedenle fazla kibarlık işe pek yaramaz. Yakışıklı, güçlü ve özgüvenin yanında, kadınları eğlendirebilmen ve güldürebilmen gerek.

Aslında beyefendilik den pek anlamam sadece insanlar öyle olduğumu söyler ben de sadece vicdanımı rahatlatmak için öyle davranırım

Kafama takılan bir şey ben kadınlara ilişki karşılıgı para ödüyorum

Diğerleri ise eşlik etmesi çocuklarını dünyaya getirmesi yemek yapması evi temizlemesi vb için kadınlara çocuklarını doğuracağı güvenli bir liman kendisini güvende hissetmesi için güçlü bir karakter evrimsel olarak kaliteli genler sosyal statü ekonomik rahatlık vb saglıyor 

Yani hiçbir şey karşılıksız değil her insan bir şey karşılıgında başka bir şey sunuyor

Bunu şuna benzetirim ben bir pazar yerinde pazarcı yetiştirdiği malını ücret karşılığında satar o para karşılıgında başka şeyler satın alır 

Pazarcının para ödediği kişiler o para ile başka şeyler satın alır 

Bu devinim arz edilen ürün bitene kadar eder

Hiç kimse karşılıksız başka bir insana bir şey sunmaz

Benim beyefendi olmak dan anladığım durum ne olursa olsun karşılıksız kibar ve nazik davranabilmek 

En basitinden insanlara samimi ve içten bir tebessüm de bulunmak

Sadece kendi vicdanım için insanlara pozitif davranmak

Bir de beyefendi olmakdan anladığım

Bir gün kadın love star lara en sevdiğiniz erkek oyuncu kim diye sorarlar 

Cevap çok şasırtır sebebini sordukları zaman ise en kşbar en nazik ve her zaman hazır işlerini en kolaylaştıran ve zevkli hale getiren oyuncunun o olduğunu söylerler

Kadınlara karşı ben de bu şekilde davranırım 😀 

Espri anlayışım ise anlaması biraz zordur her insan beğenmez çogu kişi yanlış anlayıp kızar hatta

Ama genel olarak eğlenceli ve keyifli bir kişiliğe sahip uyumlu bir insanımdır

Bu arada @kavak sizin orada tinder nasıl Türkiye'de herşey gibi o da kötü 😀 

Zaten bu foruma da @navigarre necesse est için bulaşdım

Geçenler de kadın bulmak için kiliseye bile gittim 😀

@Max Stirner, bu dünyada karşılıksız hiçbir şey yoktur. En içten samimiyetin, sıcak bir tebessümün temeli bile kıyısından köşesinden az da olsa bir beklenti içerir. Çünkü sürü hayvanlarız, yaşadığımız topluma ve ortama uyum sağlama zorunluluğu var. Bunu yapamayanlar yalnızlığa itilir. Doğanın kanunu böyle işliyor. 

• Thanks 1

53 dakika önce, kavak yazdı:

@Max Stirner, bu dünyada karşılıksız hiçbir şey yoktur. En içten samimiyetin, sıcak bir tebessümün temeli bile kıyısından köşesinden az da olsa bir beklenti içerir. Çünkü sürü hayvanlarız, yaşadığımız topluma ve ortama uyum sağlama zorunluluğu var. Bunu yapamayanlar yalnızlığa itilir. Doğanın kanunu böyle işliyor. 

Ben kendimi bildim bileli yalnızım 

Sanırım ben de insanlar tarafından kabul ve sevgi görmek için başlıktaki gibi davranıyorum

Bu Mr Nice Guy sendromu çok ilginç. Çok da önemli bir konu bence. İnsan ilişkileri hayat kalitemizi etkileyen bir unsur. Daha önce özellikle bu konuya eğilen bir makale okumamıştım ama biraz daha araştırmayı düşünüyorum.

Kadınlarla ilişkilerde asla yapılmaması gereken bazı şeyler var. (Tecrübeyle sabittir.)

- Kadınları baş tacı yapmayın. Onlara taparcasına bağlılık ve sevgi göstermeyin.
- Her dediğine katılmayın. Kendi fikirlerinizi açıkça belirtin ve gerekirse ölçülü bir şekilde tartışın. Her isteğini onaylamayın. 
- Saygısızlığı kabul etmeyin. Durum gerektiriyorsa medeni bir insan gibi uyarın ve bu tür davranışları kim olursa olsun kabul etmeyeceğinizi belli edin. 
- Genel presiplerinizi ve çizginizi net olarak gösterin. Kırmızı çizgilerinizi aşan hareketlerde uyarın. Israr ediyorsa onu bırakmaya her zaman hazır olun.
- Sabırlı olun. Bekleyin. Hemen sevgili olmak için çabalamayın. Bırakın o istek karşı taraftan gelsin. 
- Onun için arkadaşlarınızı veya ailenizi satmayın. Arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz de karşılıklı sevgi saygıya dayalıysa onlardan vazgeçmenizi istemeye hakkı olamaz.
- Onun için hayattaki amaç ve hedeflerinizden vazgeçmeyin. 
- Kendinize güvenin. Aşırı özgüvenden bahsetmiyorum. Kendinizi iyi tanıyın. İyi ve kötü yanlarınızı bilin. Kendinizi sevin ve kötü yanlarınızı düzeltmeye gayret edin. Ona karşı asla zayıf görünmeyin.
- Her an ulaşılabilir olmayın. Günümüzde herkes mesajlaşıyor. Mesajlarına hemen bakmayın, hemen cevaplamayın ve arka arkaya bir sürü mesaj atmayın.
- Kendi kişisel değer yargılarınız konusunda sarsılmaz bir iradeniz olsun. (Umarım düzgün değer yargılarınız vardır tabii) Bu değerlerinizi ezdirmeyin. Ezmeye kalktığı anda ondan vazgeçeceğinizi, değerlerinizden vazgeçmeyeceğinizi bilsin.

Bazı şeyleri tekrar etmiş olabilirim. Aklıma geldiği gibi yazdım. Bunların aksini yapmak onların gözünde sizin değerinizi düşürür. Sağlam olun, kapı gibi derler ya hani. Yoksa ilişkiniz, evliliğiniz ve hayatınız tam bir zindana döner. (Tekrar söylüyorum, tecrübeyle sabittir.)

@Max Stirner

Başlık için teşekkürler. Dökelim kurtlarımızı.

• Haha 1

@Mantılı, bazı noktalarda seninle aynı düşünmüyorum. Mesela sabır meselesi. Çok bekleyen derviş, muradına erememiş çünkü kargalar (rakip erkekler) boş durmaz. Gözünüze kestirdiğiniz eş/sevgili adayını bir an evvel size odaklanmasını sağlayın.

Evin kapısını açıp dışarı sokağa çıktıktan itibaren kendini kabul ettirme kavgası başlar. Dışarıda savaş var, savaş. Özgüven gerekli bir şeydir ancak kadınlardan sürekli olumsuz yanıt alınırsa, özgüven bir süre sonra yerlerde sürünür hale gelir. İş bulmaktan tutun, sevgili bulmaya kadar devam eder bunlar.

Bir tüyo vereyim bari. Kadınlar sevilmek, sayılmak ve okşanmak isterler ancak bunu belli etmemeye çalışırlar. Diğer yandan daha önce belirttiğim gibi çocuklarına baba adayı seçerken çok bencil davranırlar.

Bunlar da tecrübeyle sabittir. N´apacaz şimdi? :)

• Haha 1

14 saat önce, kavak yazdı:

Mesela sabır meselesi. Çok bekleyen derviş, muradına erememiş çünkü kargalar (rakip erkekler) boş durmaz. Gözünüze kestirdiğiniz eş/sevgili adayını bir an evvel size odaklanmasını sağlayın.

Hiçbir şey yapmadan bekleyin demeye çalışmıyorum. Tanışma evresinde ilişkiyi ilerletmede adımları sakin ve dengeli atmak lazım demeye çalışıyorum. Kadın o ilişkiye istekli değilse zaten ne kadar bastırsak da işe yaramaz. Ama istekliyse ve erkekten bir hareket bekliyorsa da aşırı üstüne varmak doğru değil diye düşünüyorum. Ağırdan almak lazım. Gizemi korumak lazım. Erkeğe duyduğu ilgiyi merağı canlı tutmak lazım.

Kaldı ki başka erkeklerle rekabet içinde olmak bana göre değil. Karşımdaki kişi sevgili/eş adayları kararsız kalacak bir insansa beni seçmesin zaten, istemem. Beni istediğinden emin olsun önce. Kadın peşinde koşmak hiç bana göre değil. Ha, birini beğenirim, görüşürüm, iyice tanımaya çalışırım ama bilirim ki kadınlar imzayı atana kadar gerçek kişiliklerini saklar. Makyaj gibidir o aylar.   

Bir de bilmiyorum hocam, bir erkek için hayatta daha önemli şeyler olmalı diye düşünmeye başladım artık. Bir insanın sağlam değer yargıları, prensipleri ve kendi hayatı için belli amaçları olmalı bence. O amaçların ne olduğu kişisine göre değişir elbette. Ama çok zengin olmak, yüksek mevkilere gelmek gibi amaçlardan bahsetmiyorum. Bunlar olsa olsa araç olur. Öleceğim gün dönüp baktığım zaman "hayatımın çoğunu bir kadının kaprislerini dindirme gayreti içinde geçirdim" demek istemiyorum. Bazı şeyler kafada dank etmeye başladı. Hayata bakış açım gün geçtikçe stoacılığa kaymaya başladı.

kadınlardan sürekli olumsuz yanıt alınırsa

Kadınlardan bir yanıt alma peşinde koşmazsak, prensiplerimizden ve kendimize olan saygımızdan vazgeçmezsek, fikirlerimizde kararlı olursak, karşı taraf bunu güçlü, maskülen bir erkek olarak görüp istek duymaya başlar. Özgüvenin temelini karşı tarafın validasyonuna, onaylamasına bırakmamak lazım.

Kadınlar sevilmek, sayılmak ve okşanmak isterler ancak bunu belli etmemeye çalışırlar. Diğer yandan daha önce belirttiğim gibi çocuklarına baba adayı seçerken çok bencil davranırlar.

Kadınların ne istediğini umursamıyorum artık. Çünkü aslında ne istediklerini bilmiyorlar. Onu isterler, bunu isterler demek doğru değil. Sevilmek isteyen herkes önce bunu hak edecek.  Sayılmak istiyorsa hak edecek. Okşanmak istiyorsa da. Kimse bana "sen bana bunları peşin peşin vereceksin, çünkü erkek olarak senin rolün bu" demesin.

O çocuklarına baba adayı arıyorsa da erkek de düzgün bir anne adayı arıyor demek mümkün, genelleme yapmadan tabii. Günümüzde kibar erkekliğin ön planda olduğu ülkelerde 50 yaşından sonra aldatılan, terk edilen bir sürü erkekle karşılaşırsınız. Çalışırlar, kendilerini parçalarlar, ailesini geçindirmeye, çocuklarını yetiştirmeye uğraşırlar. Karşılığında kadın tarafı onları "daha heyecan verici" biriyle aldatır. Böyle bir tanıdığım var. Adam 20 yaşında evlendi. Şu anda 52 yaşında, 6 çocuğu var. Karısı bu yaştan sonra terk etti. Çocuklarını da babalarına düşman etti. Belki haklı bir sebebi vardı. Evet, adam fazla iyiydi, kadın ne isterse yapmaya çalışıyordu, kendi fikirlerinden vazgeçmişti, kendine saygısını ve gururunu bir kenara bırakmıştı. Sağlam, güçlü, maskülen olmaktan çıkmıştı. Sıkıcıydı artık. Adamın bütün geçim çabası karşı tarafta "sevmeme, saymama, okşamama" olarak algılanmıştı. Kadın suçludur demiyorum. Aksine adamdaydı hata. Bir kadına "tanrıça" muamelesi yaparsan "kul", "şöhret" muamelesi yaparsan da "hayran" olursun anca.

15 saat önce, kavak yazdı:

Bunlar da tecrübeyle sabittir. N´apacaz şimdi?

Burada aksi bir durum, bir çelişki görmüyorum. Hayatta pek çok farklı tecrübe var. Olumlu veya olumsuz. Yukarıda bahsettiğin olayların yaşandığı bir gerçek. Kişilerin genel tutum ve yaklaşımının sonuçlarda büyük etkisi olur. Benim bahsettiğim tecrübeler de sabit ve farklı sonuçları oldu. Çevremdeki farklı insanların tutumları daha farklıydı, onlar daha da farklı sonuçlar elde etti. Her yöntem elbette her durumda işe yarar diye bir şey yok.

Son olarak Carl Gustav Jung'un bir sözünü nakletmek istiyorum.

"Hayat gerçekten de kırkından sonra başlar. O noktaya kadar olan her şey araştırma safhasıdır."

• Like 1
  • Thanks 1

@kavak

Kesinlikle. Bu başlıkta sanki kadınlara odaklandık biraz. En azından öyle bir algı var. Sanki sadece kadınları eleştiriyormuşuz gibi. Sanki onlar biraz daha farklı olsa hayat daha güzel olurmuş gibi. 

Aslında hayır, onların doğasını kabul ediyorum. Erkeklerin de. Yaptığımız aptalca şeyleri de görüyorum. Aynı zamanda her ikisini de eleştiriyorum.

Genelleme yapmayı sevmem ama çoğunluk diye bir şey var. Bir grubun kendi içinde baskın özellikleri var. O grupta farklı olanlar da var. Bu gruptaki farklı olanlardansanız diğer gruptaki baskınlara, yani çoğunluğa hitap etmeniz de zor olur. Herkese göre bir insan vardır belki ama azınlıktaysan işin zor. Elde etmeye çalıştığın şeyi iyi bilmen lazım. 

• Like 1
  • Thanks 1

On 26.07.2024 at 09:53, Mantılı yazdı:

@kavak

Kesinlikle. Bu başlıkta sanki kadınlara odaklandık biraz. En azından öyle bir algı var. Sanki sadece kadınları eleştiriyormuşuz gibi. Sanki onlar biraz daha farklı olsa hayat daha güzel olurmuş gibi. 

Aslında hayır, onların doğasını kabul ediyorum. Erkeklerin de. Yaptığımız aptalca şeyleri de görüyorum. Aynı zamanda her ikisini de eleştiriyorum.

Genelleme yapmayı sevmem ama çoğunluk diye bir şey var. Bir grubun kendi içinde baskın özellikleri var. O grupta farklı olanlar da var. Bu gruptaki farklı olanlardansanız diğer gruptaki baskınlara, yani çoğunluğa hitap etmeniz de zor olur. Herkese göre bir insan vardır belki ama azınlıktaysan işin zor. Elde etmeye çalıştığın şeyi iyi bilmen lazım. 

Evet bence de kadınlar hayatı güzelleştiren yegane varlık

Ama tam hatırlamadığım bir benzetme var 

Bir kelebek yada kuş yavrusunu avucunda tutan bir çocuğun saf ve masum sevincine benzer bir kadınla ilişki yaşamak 

Çok sıkarsan ölür 

Fazla yumuşak tutarsan da kaçar 

Bazen de onun özgürlüğü ve mutluluğu için uçup gitmesine izin vermem gerekir

Benim bir kadından tek beklentim yüzünde gerçek ve içten bir tebessüm oluşturabilmek onu mutlu edebilmek ve benimle birlikte mutlu olduğu gerçeğini tüm benliğimle hissedebilmek bunun için herşeyi yaparım

Bir kadının tebessümü ve mutlu olması insanoğlu için çocuk tebessümün den ve neşesinden sonra en estetik ve mutluluk verici şey şu dünyada benim için

Bunu lisede deneyinledim bana mecnun derdi onun arkadaşları o zamanlar 

Fakat ben onun gülüşüne öldüm

O ise benim ölüşüme güldü

Demiş üstad

Kısaca ailevi problemlerim yüzünden sağlıklı düşünüp kendim gibi davrabamdım bir hata yaptım ve onu kaybettim

Düzenli olarak rüyalaruma girer ve gözyaşları ile uyanırım

Bu arada kimi no nawa güzel animedir @Mantılı

@MrBean sigaraya da o zaman başladım akşamları ara sokaklarda hızlı hızlı arka arkaya içerdim

Öküzler de sever sayın @kavak 🥲

• 2 hafta sonra...

Ezik ve hasta insanlar çevreleri tarafından sevilir. Neden? Çünkü bu tip insanlarla konuşmak veya arkadaş olmak psikoloji doyurur. 

Başarılı ve zeki insanlar ise çekilmez. Bunların arkadaş sayısı az olur. 

Kıssadan hisse, eğer çok arkadaşınız varsa ve sizi küçük görüyorlarsa, kendi davranışlarınızı bir gözden geçirin. Büyük ihtimalle kullanılıyorsunuz. 

On 26.07.2024 at 01:46, kavak yazdı:

her şey bir yana. Kadınlar olmayasaydı, bu hayat yaşanmazdı.

Dayımın çok arkadaşı vardı. Tam yukarıda anlattığım gibi bir tipti. Bir gün bu çok sevdiği arkadaşlarından birisi tarafından 30 bin lira dolandırıldı. O dönem için çok büyük para idi.

İlginç olan, kendisinin bir kızın elini tuttuğuna bile şahit olmamışlar. Teyzelerim onunla bu konuda alay ederdi. Kendisi de el ele tutuşanları bile görünce küfür ederdi. 

Çok arkadaşı olanlar ve sevilen tipler genellikle kullanılmaya açık ve pasif tipler oluyorlar. Bu tip kişilerin cinsellikle de işi de olmuyor. 

Kısacası, herkesle ver gülüm al gülüm olmamak lazım. Bazen kaba olmak en iyisidir.