Jump to content

Hangisi daha ilkel? Hangisi daha medeni?

hegel

Recommended Posts

İlkellik ve medeniyet çelişkileri:

Büyük bir şehirde altındaki mercedes ile gezerken, elinde modern teknolojinin mucizelerinden son model bir akıllı telefonla yere tükürüp küfürler saçıp dolaşan "modern" bir insan ve Afrika'da mercedesi ve akıllı telefonu olmadan kabilesiyle beraber oluşturdukları toplumsal yapıda doğaya ve dolayısıyla insana (kadını, çocuğu, erkeğiyle) saygılı "ilkel" bir insan. Medeniyetin kriterlerini son model teknolojiye sahip olarak görmek ve kendini modern medeni sınıfına sokmak ve Afrika'da ya da güney Amerika'da ormanlarda yaşayan teknolojiden uzak insanları modernlikten uzak "ilkeller" olarak görmek.

• Thanks 1

11 dakika önce, hegel yazdı:

Afrika'da mercedesi olmadan saygılı "ilkel" bir insan. 

kendi kafanda kurduğun senaryo bu azizim.öyle bişe yok.saygılı filan değiller.yazdıkların gerceklikten uzak.kafanda ki bir kabulden yola çikip hatali bakiş açisi kazaniyorsun.veriler ortada.adamlar tecavüzde ilk sirada.

spacer.png

• Thanks 1

20 dakika önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

kendi kafanda kurduğun senaryo bu azizim.öyle bişe yok.saygılı filan değiller.yazdıkların gerceklikten uzak.kafanda ki bir kabulden yola çikip hatali bakiş açisi kazaniyorsun.veriler ortada.adamlar tecavüzde ilk sirada.

Burda demek istediğim; medeniyetin kriteri olarak teknolojiyi görüp altındaki mercedes ve elinde akıllı telefonla modern ve medeni olduğunu sanan insanların bakışıyla Afrika'da ya da Amerika'da teknolojiden uzak bir kabilede yaşayan ve dünyaya ve doğaya saygılı, bilge duruşuyla olan bir yaşam ilkel sayılabiliyor.

Üstelik verdiğin istatistikte beni doğrular nitelikte olmuş; bu listedeki 10 ülkenin Zimbabve hariç 9'u teknolojik gelişmede dünyanın üst sıralarındaki ülkeler.

Yaşadığın dünyanın bilgi birikimi ve doymuşluğu ile çöl bedevilerinin yaşantısını düşlemen yanlıştır.

Bunu ben yaşadım çünkü. İçlerine girdiğinde hiç de öyle olmuyorlar. Onların gözü başka türlü görüyor.

Pakistana gidip onlarla kaynaşmaya çalış , misafirlik bittiği anda gece kapının önünde planlar yaparlar.

Gerçi medeni görünen dünyanın da yok etme yöntemi başkadır.

Herkesi kendin gibi görmemelisin.

Türkiye'de batan esnaflara kapatılan kobilere  en çok sevinen mercedesli sermaye sahipleridir.

Fakir bırakırlar bir de alay ederler.

Bu zihniyet her yerde var.

1 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

işte öyle bir kriter yok.bu kriteri sen resmediyorsun.

Ben resmetmiyorum, bu şekilde resmeden: ileri teknoloji kullandığı için kendini medeniyetin temsilcisi zanneden ileri teknolojik fakat geri kültür ve sanat sahibi insanlardan bahsediyorum.

3 dakika önce, kavak yazdı:

Ben olaya farklı bakıyorum, çünkü benim için medeniyet bir bakıma hem doğayla hem de diğer toplumlarla barışık bir şekilde yaşamaktır. Bunu yaparken de teknolojinin her türlü imkanlarından faydalanmasında bir sakınca görmüyorum.

Teknolojiyi kullanan insanlar medeni değildir diye bir şey demiyorum. Medeniyetin kriteri olarak teknolojiyi kullanmayı gören fakat medeniyetin asıl kriteri olan unsurlarla teması olmayan insanlar, teknolojiden bihaber olan fakat kendi topluluklarında saygıya, hoşgörüye, doğayı korumaya, eşit ve adil yaşamaya değer vermek gibi asıl medeniyet kriterlerini toplumlarına ve yaşamlarına ana gaye olarak yerleştirmiş insanları toplulukları ilkel olarak görmeleri. Hangisi ilkel, hangisi medeni ? Takım elbise giyip altında son model arabasıyla elinde son model telefonuyla etrafa küfredip doğaya insana saygısı olmayan yüksek binalar diken bir müteahhit mi yoksa falanca yerde teknolojiden bihaber fakat toplumuyla doğayla saygı ve hoşgörü adalet üzerine bir kültür oluşturmuş bir honolulu kabile üyesi mi?

36 dakika önce, hegel yazdı:

Ben resmetmiyorum, bu şekilde resmeden: ileri teknoloji kullandığı için kendini medeniyetin temsilcisi zanneden ileri teknolojik fakat geri kültür ve sanat sahibi insanlardan bahsediyorum.

anladım.s.et onları.insan hayvandır.hayvani duygularının esiridir.bazılarinda hayvani bu yön ağır basar.testostorona bağli olarak.ve kendini kontrol edemeyip her şeye karşi cinsel yönelim geliştirebilir.nesnelere,damacana, ölü sevicilik, zoofili falan gibi.bunun için evrimsel süreçte ahlaki ilkeler edindik.evrimsel süreçte gelişen beynimizle çeşitli kanun ve kurallar belirledik.ahlak kavrami ve medeniyet böylece doğdu.gelişmişlikle, teknoloji,bilim ile filan alakası yok.taciz, tecavüz, savaş, açlik hep vardi var olacak.ne kadar ileri bir medeniyet olursak olalim sonuçta hayvaniz.

24 dakika önce, hegel yazdı:

Teknolojiyi kullanan insanlar medeni değildir diye bir şey demiyorum.

Böyle bir iddiada bulunduğunu söylemedim zaten.

Medeniyetin kriteri olarak teknolojiyi kullanmayı gören fakat medeniyetin asıl kriteri olan unsurlarla teması olmayan insanlar, teknolojiden bihaber olan fakat kendi topluluklarında saygıya, hoşgörüye, doğayı korumaya, eşit ve adil yaşamaya değer vermek gibi asıl medeniyet kriterlerini toplumlarına ve yaşamlarına ana gaye olarak yerleştirmiş insanları toplulukları ilkel olarak görmeleri.

Böyle düşünenler olduğu gibi düşünmeyenler de vardır mutlaka. Mesela ben.

Hangisi ilkel, hangisi medeni ? Takım elbise giyip altında son model arabasıyla elinde son model telefonuyla etrafa küfredip doğaya insana saygısı olmayan yüksek binalar diken bir müteahhit mi yoksa falanca yerde teknolojiden bihaber fakat toplumuyla doğayla saygı ve hoşgörü adalet üzerine bir kültür oluşturmuş bir honolulu kabile üyesi mi?

Medeniyet seviyesini teknolojinin nimetleri belirlemiyor, bu noktada sanırım hemfikiriz.

1 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

anladım.s.et onları.insan hayvandır.hayvani duygularının esiridir.bazılarinda hayvani bu yön ağır basar.testostorona bağli olarak.ve kendini kontrol edemeyip her şeye karşi cinsel yönelim geliştirebilir.nesnelere,damacana, ölü sevicilik, zoofili falan gibi.bunun için evrimsel süreçte ahlaki ilkeler edindik.evrimsel süreçte gelişen beynimizle çeşitli kanun ve kurallar belirledik.ahlak kavrami ve medeniyet böylece doğdu.gelişmişlikle, teknoloji,bilim ile filan alakası yok.taciz, tecavüz, savaş, açlik hep vardi var olacak.ne kadar ileri bir medeniyet olursak olalim sonuçta hayvaniz.

Teşekkür ederim

Görgüsüzlük rahatsız edicidir.  Evinde, kendi özel alaninda istediğin haltı ye ama toplum içinde başkalarını rahatsız edemezsin. Toplu taşımada ayakları karşı koltuğa uzatarak oturma en çok karşılaştığım görgüsüzlüktur. Birde araba kornasına abanma var.

Cahillik, vandallik falan bir araya gelince zaten otomatik ilkel oluyorsun.

37 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Görgüsüzlük rahatsız edicidir.  Evinde, kendi özel alaninda istediğin haltı ye ama toplum içinde başkalarını rahatsız edemezsin. Toplu taşımada ayakları karşı koltuğa uzatarak oturma en çok karşılaştığım görgüsüzlüktur. Birde araba kornasına abanma var.

Cahillik, vandallik falan bir araya gelince zaten otomatik ilkel oluyorsun.

Kesinlikle esas ilkellik bu tip davranışlar ve zihin yapısı. Birde bunların büyükbaşları var tabi

18 dakika önce, somebody yazdı:

Arkadaşlar varoşluk diye birşey var. Yani sarayda da varoş olunabilir. Bunları örnek göstererek medeniyeti karalamak yanlıştır.

Somebody, birincisi yukardaki resimde soldaki "medeniler güruhu" varoşa benziyor mu?

İkinci olarak burdaki sorum medeniyeti karalamak değil, hangisi daha medeni hangisi daha ilkel ve ileri teknolojik gelişim ile medeniyetin ilişkisi üzerine. yani yukardaki resimler ironi amaçlı koydum, genel kanı soldakilerin medeni olduğu sağdakilerin ise ilkel olduğudur ancak medeniyetin ana kriterleri nedir?(medeniyeti yüceltme sorusu) Soldakilerin (yine tırnak içinde "medenilerin") taşıdığı değerler mi? Soldakilerin mi yoksa sağdakilerin mi taşıdığı, yaşadığı değerler daha çok ilkellik barındırır?

1 dakika önce, hegel yazdı:

Somebody, birincisi yukardaki resimde soldaki "medeniler güruhu" varoşa benziyor mu?

İkinci olarak burdaki sorum medeniyeti karalamak değil, hangisi daha medeni hangisi daha ilkel ve ileri teknolojik gelişim ile medeniyetin ilişkisi üzerine. yani yukardaki resimler ironi amaçlı koydum, genel kanı soldakilerin medeni olduğu sağdakilerin ise ilkel olduğudur ancak medeniyetin ana kriterleri nedir?(medeniyeti yüceltme sorusu) Soldakilerin (yine tırnak içinde "medenilerin") taşıdığı değerler mi? Soldakilerin mi yoksa sağdakilerin mi taşıdığı, yaşadığı değerler daha çok ilkellik barındırır?

Evet benziyor , varoş olmak için gecekonduda yaşamaya gerek yok. Varoşluk bir zihniyettir. Bak bizim saraydakine , neresi medeni?

Toplum katmanları siyah beyaz diye ayrılmamış.

1 dakika önce, somebody yazdı:

Evet benziyor , varoş olmak için gecekonduda yaşamaya gerek yok. Varoşluk bir zihniyettir. Bak bizim saraydakine , neresi medeni?

Öyle bakarsak bana göre de varoşturlar ama genel kabul kelime anlamına göre soldakiler ters duruyor.