Jump to content

Put Nedir?

kaşif

Recommended Posts

Önce bir "put"un ruhunun derinliklerine/etimolojik kökenine felan insek diyorum, ? Ancak şincik şu kadarını söyleyeyim ki PUT; şehvet, zevk, ıvır-zıvır dogmalarından oluşur. Libidoş biri için kadın vazgeçilmezdir, yani puttur. Kadın için kendini, diğer tüm erkekleri kurban edebilen, kadın önünde diz çöküp yalvaran, varını-yoğunu kadın uğrunda harcayan kişi halis-muhlis, bal-gaymak kimin pagandır, peresttir.

Kadınla putun ne alakası var?

Ha sen eski tanrıçalardan bahsediyorsun galiba.

Erkeğin önünde diz çöküp yalvarırsan putperest olmazsın yani.

Ama bu konu seni aşıyor. Sen git putuna tapmaya devam et.

Putum olsaydı tapınırdım ama benim senin gibi putlarım yokkine. Varsa ödünç versene bir-iki tane; Yok tapınmak için değil, parçalamak için. :)

Bu konu beni aşmaktan öte, seni bu konuda boğulmuş görüyorum, ne dersin? Gözün yemedi mi? :)

Senin putun günde 5 vakit yüzünü döndüğün yerdedir.

Tabii başka putlarınız da var.

Putları kırmak istiyorsan bunlardan başlayabilirsin.

Sen önce bir putun tanımını yap. Nedir put?

Saygideger kasif;

Nedir put? -kasif-

Put bir etik (dini, milli, toresel, tanrisal v.s.) tapinma, ibadet etme ve tum dini uygulamalari kendi dini ic dokmeni saglayan bir heykel, busttur.

Putlastirma da, bir tarihi karakteri, etik degeri, maddeyi, nesneyi . inanci ideolojiyi kutsallama ve kendini ona adama ve teslim etmedir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Put demek hiçbir gerçeklik ve doğruluğu olmayan şeyleri dogmalaştırmak, birşeye vazgeçemeyecek derecede bağlanmaktır. İnancı (gerçeği tasdik etmeyi) putçuluktan ayıran en önemli fark; İnancın, gerçeği tasdik edip gerçeğe bağlanmak olmasıdır. Oysa putçulukta bağlanılan mutlak gerçek ve doğrular değil kişisel doğrulardır. Suyun 100 C'de kaynadığını ısrarla savunmak putperestlik değildir; Bu -her ne kadar yanlışlanabilir de olsa- genelgeçer bir gerçekliktir. Siz, su 100 F'de de 0 C'de de kaynar diyen bir meczup ile tartışan bilim adamına "100 C'de takılıp kalmış, 100 C'yi dogmalaştırmış" diyebilir misiniz? Hah diyemezsiniz de mi? Bizimkisi de işte eyle. :)

Önce bir "put"un ruhunun derinliklerine/etimolojik kökenine felan insek diyorum, ? Ancak şincik şu kadarını söyleyeyim ki PUT; şehvet, zevk, ıvır-zıvır dogmalarından oluşur. Libidoş biri için kadın vazgeçilmezdir, yani puttur. Kadın için kendini, diğer tüm erkekleri kurban edebilen, kadın önünde diz çöküp yalvaran, varını-yoğunu kadın uğrunda harcayan kişi halis-muhlis, bal-gaymak kimin pagandır, peresttir.

Merak ediyorum kadinlara bu kadar takintili olma nedeniniz nedir? Putu bile kadina indirgemek nasil bir psikolojidir?

Put demek hiçbir gerçeklik ve doğruluğu olmayan şeyleri dogmalaştırmak, birşeye vazgeçemeyecek derecede bağlanmaktır. İnancı (gerçeği tasdik etmeyi) putçuluktan ayıran en önemli fark; İnancın, gerçeği tasdik edip gerçeğe bağlanmak olmasıdır. Oysa putçulukta bağlanılan mutlak gerçek ve doğrular değil kişisel doğrulardır. Suyun 100 C'de kaynadığını ısrarla savunmak putperestlik değildir; Bu -her ne kadar yanlışlanabilir de olsa- genelgeçer bir gerçekliktir. Siz, su 100 F'de de 0 C'de de kaynar diyen bir meczup ile tartışan bilim adamına "100 C'de takılıp kalmış, 100 C'yi dogmalaştırmış" diyebilir misiniz? Hah diyemezsiniz de mi? Bizimkisi de işte eyle. :)

Tek sorun siz gormediginiz tanimlayamadigimiz ama her nedense varligindan emin(!) oldugunuz bir puta tapiyorsunuz... Tanriyi suyun kaynama derecesi kadar kesin kilan sey nedir sizin gozunuzde?

Merak ediyorum kadinlara bu kadar takintili olma nedeniniz nedir? Cok mu reddedildiniz? Putu bile kadina indirgemek nasil bir psikolojidir?

Sadece "kadın"a indirgeyen yok. Ancak kadın potansiyel bir puttur. Erkeğin putu kadın olabildiği gibi kadının da putu erkek olabilir. Bir taraftarın da putu takımıdır. Kemoşcuların putu bay kemal'dir vs... He bu arada hayatımda hiçbir dişiye yalvarmış değilim. Küçükkene ben kızlara değil kızlar bene asılırlardı, haberiniz ola. Yusuf peygamberimle aynı dertten muzdaribiz anlayacağın. :)

Sadece "kadın"a indirgeyen yok. Ancak kadın potansiyel bir puttur. Erkeğin putu kadın olabildiği gibi kadının da putu erkek olabilir. Bir taraftarın da putu takımıdır. Kemoşcuların putu bay kemal'dir vs... He bu arada hayatımda hiçbir dişiye yalvarmış değilim. Küçükkene ben kızlara değil kızlar bene asılırlardı, haberiniz ola. Yusuf peygamberimle aynı dertten muzdaribiz anlayacağın. :)

Kusura bakmayin reddedilme kismi yakisiksiz olmus, fark ettim ve mesajimi duzelttim.

Senin putların Kuran ve Kabedir.

Kuranı abdest almadan elleyebiliyor musun? Yere koyabiliyor musun? Yırtabilir misin? Öpüp başına koymuyor musun?

Kabeye secde etmiyor musun? Elini Yüzünü duvarına hacerül esvede sürmüyor musun?

Bu yaptıklarını başka dine inanlar da kendi putlarına yapıyor. Farkın ne?

Merak ediyorum kadinlara bu kadar takintili olma nedeniniz nedir? Putu bile kadina indirgemek nasil bir psikolojidir?

Merhaba Deniz Bahar Hanım, (demekle birlikte gerçek adınız "Deniz Bahar" mıdır? diye de sorayım, ne olur ne olmaz. :))

Size "kadına tapım" konusunda Türkçe sözlü şarkılardan (şimdilik) üç tane (putçuluk) dışavurum(u) örneği vereceğim;

1- İbrahim Tatlıses - Namert Olayım

"Bir Tanrı'ya taptım, bir sana taptım."

2- Hakkı Bulut - Anlatamadım

"Seni ruhumun en kutsal köşesinde yücelttim

Ne yaptın deme lan ALLAH'sız sana taptım taptım taptım taptım be yahu"

(Bu Allah'sız sizlerden biri olabilir mi acaba?) :lol: (DenizBahar siz üzerinize alınmayın)

3- Erol Evgin - İbadetim (a.k.a. kulluğum-köleliğim)

Seni sevmek ibadetim

Vazgeçemem biliyorsun

İster doğru, ister yanlış

Seviyorum lanet olsun

Merhaba Deniz Bahar Hanım, (demekle birlikte gerçek adınız "Deniz Bahar" mıdır? diye de sorayım, ne olur ne olmaz. :))

Size "kadına tapım" konusunda Türkçe sözlü şarkılardan (şimdilik) üç tane (putçuluk) dışavurum(u) örneği vereceğim;

(Bu Allah'sız sizlerden biri olabilir mi acaba?) :lol: (DenizBahar siz üzerinize alınmayın)

Seni sevmek ibadetim

Vazgeçemem biliyorsun

Seviyorum lanet olsun

Yukaridaki ornekler sadece mecazi anlamda kullanilmis, bizim baslikta tartistigimiz put ile ilgisi yok.

Seni sevmek ibadetim

Vazgeçemem biliyorsun

Seviyorum lanet olsun

Aslinda Allah ile kadin ya da bir baska seyi ayni kefeye koyacak bir dusunceye yakinsaniz, gelecek vadediyorsunuz demektir, biraz daha arastirir, okur ve bu tur forumlarda takilirsaniz dininizi ve tanrinizi sorgulama konusunda epey bir gelisme saglayabilirsiniz...

Seni sevmek ibadetim

Vazgeçemem biliyorsun

Seviyorum lanet olsun

Bu mudur yani kadınlara tapmada ispat için kullandıkların?

Senin putun anlamı dışında edebiyattan da anlamadığın ortaya çıktı.

Buradaki sözler mecazidir.

Put için Kurana, kabeye bakman; putperest için de kendine bakman kafidir.

Put mu? Put sizlerin içinde yavrujuğum, perest olan da sizlersiniz. İçinizde dogmalaştırdığınız zevk, tutku ve ihtiraslar sizlerin putlarıdır. Putperestliği de edebiyat yaptılar iyi mi? Hiç şaşırmadım; Putperest putperest din kardeşini savunuyor haliyle. Bak ben sana "ibine" diyorum. Ha yanlış anlama, edebiyat canııım. :) Fark yapmaz; Putperestliğini edebiyat ile de dışavursan heykel ile de dışavursan dışarı kustuğun şey put, kendin de perestisindir. Neyse, sen bana "put" tanımı yapmadın hala. Kendini böyle ucuz numaralarla kurtarmaya çalışıyorsan nafile.

Put mu? Put sizlerin içinde yavrujuğum, perest olan da sizlersiniz. İçinizde dogmalaştırdığınız zevk, tutku ve ihtiraslar sizlerin putlarıdır. Putperestliği de edebiyat yaptılar iyi mi? Hiç şaşırmadım; Putperest putperest din kardeşini savunuyor haliyle. Bak ben sana "ibine" diyorum. Ha yanlış anlama, edebiyat canııım. :) Fark yapmaz; Putperestliğini edebiyat ile de dışavursan heykel ile de dışavursan dışarı kustuğun şey put, kendin de perestisindir. Neyse, sen bana "put" tanımı yapmadın hala. Kendini böyle ucuz numaralarla kurtarmaya çalışıyorsan nafile.

Nihilist'in daha basligin ikinci mesajinda yazdigidir;

'Put , bir madde yardımı ile tanrıya ulaştığını düşünen insanların , maddesidir.

Kabe bir puttur örneğin.

Müslüman adamlar kabenin etrafında dönerek falan , allaha ulaştığını , sevap işlediğini düşünür.

Kabenin kutsallığına inanır.

Müslümanlar putperesttir. '

Benim put tanımıma uymuyor, daha bana genel bir put tanımı yapabilen olmadı, putun ruhunun derinliklerine / etimolojik kökenlerine de inemediniz. Ben ise "Hiçbir gerçekliği ve doğruluğu olmadığı halde dogmalaştırılıp vazgeçilmez olan herşey birer puttur" dedim. Kimsenin taşa-tahtaya taptığı yok ancak sabit bir "yön"e değil de içinde aksakallı Allah oturuyor sanarak taştan binaya yönelen kişi katmerli bir putperest olabilir. Hem Kabe Allah ise Mescid-i Aksa da kim olakine? Müslümanlar oraya doğru da namaz kılmışlar. Mescid-i Aksa'ya da Hubel diyip Allah'ın Hubel'in kendisine ortak koşulmasına izin verdiğini söyleyelim, de mi? :) Namazda insanlar nereye yönelsin istersiniz? Birisi Ağlama Duvarı'na ötekisi de Vatikan'a mı? Mescidde cemaat kime uysun mesela? İmama mı? Yoksa biri sırt üstü göğe, diğeri imamın 180 derece tersine, öteki de bir namaz içinde 360 dönerek her yöne mi dönsün? Ne dersiniz? Siz yatağınızı putperest olurum endişesiyle hergün farklı bir yöne de çeviriyorsunuzdur. :lol:

Benim put tanımıma uymuyor, daha bana genel bir put tanımı yapabilen, putun ruhunun derinliklerine / etimolojik kökenlerine de inemediniz. Ben ise hiçbir gerçekliği ve doğruluğu olmadığı halde dogmalaştırılıp vazgeçilmez olan herşey birer puttur. Kimsenin taşa-tahtaya taptığı yok ancak Allah'ı Kabe'nin içinde yaşayan aksakallı dede sanarak yöne değil de taştan binaya yönelen kişi katmerli bir putperest olabilir. Kabe Allah ise Mescid-i Aksa kim? Müslümanlar oraya doğru da namaz kılmışlar. Mescid-i Aksa'ya da Hubel diyip Allah'ın Hubel'in kendisine ortak koşulmasına izin verdiğini söyleyelim, de mi? :) Namazda insanlar nereye yönelsin istersiniz? Birisi Ağlama Duvarı'na ötekisi de Vatikan'a mı? Mescidde cemaat kime uysun mesela? İmama mı? Yoksa biri sırt üstü göğe, diğeri imamın 180 derece tersine, öteki de bir namaz içinde 360 dönerek her yöne mi dönsün? Ne dersiniz? Siz yatağınızı putperest olurum endişesiyle hergün farklı bir yöne de çeviriyorsunuzdur. :lol:

yatagimin yonunun nereye baktigi onemli degil cunku kabe ile ilgilendirmiyorum, bununla ilgilenen sizsiniz. namaz kilmaniza gerek yok, yararli islere harcayin vaktinizi....

Ulan kafanda zeka zerresi olmadığını daha fazla ispat etmene gerek yok.

Anladık.

Put senin her gün domaldığın yerdedir.

Ayrıca ibne olup olmadığımı da soracağın kişiyi iyi biliyorsun. :)

Benim put tanımıma uymuyor, daha bana genel bir put tanımı yapabilen olmadı, putun ruhunun derinliklerine / etimolojik kökenlerine de inemediniz. Ben ise "Hiçbir gerçekliği ve doğruluğu olmadığı halde dogmalaştırılıp vazgeçilmez olan herşey birer puttur" dedim. Kimsenin taşa-tahtaya taptığı yok ancak sabit bir "yön"e değil de içinde aksakallı Allah oturuyor sanarak taştan binaya yönelen kişi katmerli bir putperest olabilir. Hem Kabe Allah ise Mescid-i Aksa da kim olakine? Müslümanlar oraya doğru da namaz kılmışlar. Mescid-i Aksa'ya da Hubel diyip Allah'ın Hubel'in kendisine ortak koşulmasına izin verdiğini söyleyelim, de mi? :) Namazda insanlar nereye yönelsin istersiniz? Birisi Ağlama Duvarı'na ötekisi de Vatikan'a mı? Mescidde cemaat kime uysun mesela? İmama mı? Yoksa biri sırt üstü göğe, diğeri imamın 180 derece tersine, öteki de bir namaz içinde 360 dönerek her yöne mi dönsün? Ne dersiniz? Siz yatağınızı putperest olurum endişesiyle hergün farklı bir yöne de çeviriyorsunuzdur. :lol:

http://panteidar.wordpress.com/2009/10/25/putperest-ibadetleri/

Put demişken evrene (puta) mesaj gönderen (dua eden) putperestlerden bahsetmeden olmaz. Bu sitede çekim yasası dininin müridi, evren putunun kulu var mıdır acaba? Ne dersin pante? :)

Evren diye bir put, çekim yasası dini diye bir din yoktur.

Ne evrene ne de öyle bir dine kulluk da yoktur.

Eski dinlerde, şamanizm ve türevlerinde doğaya, göksel varlıklara tapınma vardı.

Ama panteist ya da panenteist inançlarda istisnalar dışında putçuluk olarak nitelenebilecek bir ritüel mevcut değildir.

Kimileri evrenin-doğanın bir ruhu olduğuna ve yaratıcı tanrının-Allah'ın bu ruh olduğuna inanırsa da putperestlikten kalma dinlerdeki gibi şekilsel ibadetlere yönelinmez.

Gerçek tevhid inancı onlardadır. :D