Jump to content

Recommended Posts

49 dakika önce, Hami yazdı:

Ben hiç sana ben öyle inanıyorsam doğrudur ispata gerek yok demedim.Buna çifte standart denir.Hep benim inancımı benim dinimi tartışıyoruz. iş kendine dönünce ya kestirip atıyorsun ya

Yahu evladım ben bilimden bahsediyorum. Dinlerin hepsi aynı şey zaten.

İş bana gelince nereye kaçayım. Bilime bakarım.

Bilimin peygamberi yok tanrısı da yok.

Bilim tekrarlanabilir özelliğe sahiptir.

Doğru bilginin ölçütleri şunlardır;

Farklı insanlar tarafından farklı zamanda aynı çalışmayı yaparak aynı sonuca varabiliyorsak o bilgi doğrudur sonucuna varırız.

İstatistiksel olarak farklılıklar olabilir. Doğada herşey tıpatıp aynı değildir. %5 hata payı her zaman göz ardı edilir.

İşte senin dinin bu kriterlere uyuyor mu? Bunu soruyorum.

Kuran bilimsel değildir. Çünkü içeriğindeki hiçbir olay tekrarlanabilir özellikte değildir. Adamın biri melek cin şeytan görmüşse bu durum herkes için tekrarlanabilir olmalıdır. Eşeğe binip uzaya çıkmış , yok parmağını süte batırmış süt taşmış herkes tıka basa doymuş... İspatı yok boş laf hikaye.

1 saat önce, Hami yazdı:

Ben kapımdan memnunum .Anadan doğma babadan duyma müslüman olmadım.İncili, Tevrat’ı ,dinler tarihini okuyup araştırarak buldum o kapıyı.Kimsenin dinine de yanlış diyemem. Ama konuştuğumuz bilim konusu doğrudan din ile alakalı değil.zaten dinin beslendiği kaynaklardan biri de bilimdir.Benimde bahsettiğim şey zaten sizin söylediğinizden pek farklı değil.Ben bilime araç dedim siz enstrüman demişsiniz.Eğer daha iyi anlaşılacaksa dediğiniz gibi enstrüman olsun

Araştırma bir süreçtir asla bitmez. Bir şeyden memnun kalmak körelticidir. Öğrenme ve araştırma sürecinde mutlaka dengesizlik yaşamak entelektüel gelişimi besler.

Din bilim ilişkisi ilgili kitaplarda ilgili düşünürler tarafından tartışılmıştır. Kimisi ilişkili kimisi ilişkisiz şeklinde görüşlerini ortaya koymuştur. Benim buna ekleyeceğim bir şey yoktur.

• Like 1

3 saat önce, Hami yazdı:

Okuduğum idrak ettiğim kadarıyla Enam 34 ve 115 te değiştirilemeyeceği derken olacağına dair bir söz, bir vaad verirse onun olması engellenemez.yani gazap ,müjde,zafer vs bir konuya istinaden ne dediyse olur.Allah Kuranı korumaya almış zaten değiştirilemedi.Daha öncekileri insanların insiyatifine bırakmış görünüyor .Onlarda çıkar ve menfaatleri için değiştirmiş.

Bir kitap  menfaat,güç ,çıkar için değiştirilmeye çalışır.Roma böyle yapmıştı

isanın tanrının oğlu olduğunu söylemeleri maalesef hıristiyanların en büyük kaybı. Bir çok hıristiyan bu konu yüzünden dini bırakıyor.”Tanrı İsa’nın babası ise oda bir ölümlü ,onu da doğuran var.Böyle bir tanrı ne evreni ne canlıları yaratabilicek kudrette olamaz ” diye inançlarını kaybediyorlar.

Bak şimdi önce enam suresi 33 nolu ayeti buraya yazayım bakalım ne diyormuş yüce rabbimiz;

﴾33﴿

(Resulüm!) Onların söylediklerinin gerçekten seni üzmekte olduğunu biliyoruz. Aslında onlar seni yalanlamıyorlar; fakat o zalimler açıkça Allah’ın âyetlerini inkâr ediyorlar.

O zalimler açıkça allahin sözlerini inkar ediyorlar diyor ayette.

Şimdi 34 nolu ayete geçelim,

34﴿

Andolsun ki senden önceki peygamberler de yalanlanmıştı. Fakat onlar, yalancılıkla itham edilmelerine ve eziyete uğramalarına rağmen sabrettiler; sonunda yardımımız onlara yetişti. Allah’ın sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. Muhakkak ki peygamberlerin haberlerinden bazıları sana da geldi.

Ne diyor yüce rab, allahin sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur.

Peki incil tevrat nasıl değiştirilebilir?

Senden birazcık dürüst olmanı ve öyle cevap vermeni bekliyorum.

Sence neden isa nin tanrının oğlu olduğunu kabul etmedi İslam dini?

Ben bunu muhammedin bir basamak isanin altında kalmak istememesine bağlıyorum.

Muhammet en harika en süper peygamber ve tanrının en sevdiği kulu olmalıydı. Ve müslümanlar herkesden daha çok gururlanmaliydi.

Bu benim şahsi fikrim. Elbet kanıtlama ihtimalim yok gibi.

Bu da enam suresi 115 nolu ayet,

115﴿

Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirecek kimse yoktur. O her şeyi işitmekte, her şeyi bilmektedir.

Israrla sözlerinin degistirilemeyecegini söylüyor bu ayette de.

2 saat önce, Deadanddark yazdı:

Bak şimdi önce enam suresi 33 nolu ayeti buraya yazayım bakalım ne diyormuş yüce rabbimiz;

﴾33﴿

(Resulüm!) Onların söylediklerinin gerçekten seni üzmekte olduğunu biliyoruz. Aslında onlar seni yalanlamıyorlar; fakat o zalimler açıkça Allah’ın âyetlerini inkâr ediyorlar.

O zalimler açıkça allahin sözlerini inkar ediyorlar diyor ayette.

Şimdi 34 nolu ayete geçelim,

34﴿

Andolsun ki senden önceki peygamberler de yalanlanmıştı. Fakat onlar, yalancılıkla itham edilmelerine ve eziyete uğramalarına rağmen sabrettiler; sonunda yardımımız onlara yetişti. Allah’ın sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. Muhakkak ki peygamberlerin haberlerinden bazıları sana da geldi.

Ne diyor yüce rab, allahin sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur.

Peki incil tevrat nasıl değiştirilebilir?

Senden birazcık dürüst olmanı ve öyle cevap vermeni bekliyorum.

Sence neden isa nin tanrının oğlu olduğunu kabul etmedi İslam dini?

Ben bunu muhammedin bir basamak isanin altında kalmak istememesine bağlıyorum.

Muhammet en harika en süper peygamber ve tanrının en sevdiği kulu olmalıydı. Ve müslümanlar herkesden daha çok gururlanmaliydi.

Bu benim şahsi fikrim. Elbet kanıtlama ihtimalim yok gibi.

Bu da enam suresi 115 nolu ayet,

115﴿

Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirecek kimse yoktur. O her şeyi işitmekte, her şeyi bilmektedir.

Israrla sözlerinin degistirilemeyecegini söylüyor bu ayette de.

Öncelikle hangi temelde tartışacağız bunu söylersen daha doğru olduğunu düşündüğüm cevabı vereceğim

İtirazın dinlerin varlığına mı?İslamiyetin varlığına mı ?Allahın varlığına mı?Yoksa dinler ve kitapları arasında tutarsızlık olduğunu düşünmen mi?
yanlış anlama niyetim seni bir şekle uyumlamak  değil ,anlamaya çalışıyorum

3 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Yahu evladım ben bilimden bahsediyorum. Dinlerin hepsi aynı şey zaten.

İş bana gelince nereye kaçayım. Bilime bakarım.

Bilimin peygamberi yok tanrısı da yok.

Bilim tekrarlanabilir özelliğe sahiptir.

Doğru bilginin ölçütleri şunlardır;

Farklı insanlar tarafından farklı zamanda aynı çalışmayı yaparak aynı sonuca varabiliyorsak o bilgi doğrudur sonucuna varırız.

İstatistiksel olarak farklılıklar olabilir. Doğada herşey tıpatıp aynı değildir. %5 hata payı her zaman göz ardı edilir.

İşte senin dinin bu kriterlere uyuyor mu? Bunu soruyorum.

Kuran bilimsel değildir. Çünkü içeriğindeki hiçbir olay tekrarlanabilir özellikte değildir. Adamın biri melek cin şeytan görmüşse bu durum herkes için tekrarlanabilir olmalıdır. Eşeğe binip uzaya çıkmış , yok parmağını süte batırmış süt taşmış herkes tıka basa doymuş... İspatı yok boş laf hikaye.

Sayın abicim Evreni ,kainatı,gezegenleri yaratan elbette biliminde ,ilimin de sahibidir.Hiç bilimsiz olurmu. Maalesef kurandan konuşan insanlar genelde din adamı veya dindar insanlar olduğu için Kuranın din kitabı olduğu zannedilir.bir ilim ve bilim kitabıdır.uzay,astronomi,sosyoloji,tarih ve henüz keşfedilmemiş bir çok bilim.

mesela zariyat 47 evrenin genişlediğinden bahseder Hadid 25 demirin indiğinden bahseder yani bu dünyaya ait olmadığından. Neml 88: yerkabuğunun hareket halinde olduğundan bahsederAraf 57: bulutların ağırlığından bahseder. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bir fırtına bulutuna on binlerce ton su olduğu bulundu.Enbiya:44 “onlar görmüyorlarmı ki biz yeryüzüne gelip onu uçlarından eksiltiyoruz”  der... Henüz bunu tam olarak ölçecek teknolojiye ulaşmasakta NASA’nın dünyanın küçülmesi ile ilgi araştırma sonuçlarını bulabilirsiniz….Yani biz zaten bilimin sahibinin kurucusunun yarattığını keşfedip bulmaya çalışıyoruz  Bunlar gibi bir sürü ayak bir sürü bilimsel hazine keşfedilmeyi bekliyor

17 dakika önce, Hami yazdı:

Öncelikle hangi temelde tartışacağız bunu söylersen daha doğru olduğunu düşündüğüm cevabı vereceğim

İtirazın dinlerin varlığına mı?İslamiyetin varlığına mı ?Allahın varlığına mı?Yoksa dinler ve kitapları arasında tutarsızlık olduğunu düşünmen mi?
yanlış anlama niyetim seni bir şekle uyumlamak  değil ,anlamaya çalışıyorum

Anlamanı beklediğim şey neden diğer dinlere inanan insanlar tarafından islamin kabul gormeyişi ve aynı şekilde islam dini tarafından diğer dinlerin reddi.

İslam denilen dinin neden diğer dinleri asagiladigini anlamanı bekliyorum. 

İtirazım bütün dinlere ve o dinlerde insanlara bir uyuşturucu gibi verilen ve onları sığıra çeviren yanlış bilgileredir.

6 dakika önce, Hami yazdı:

mesela zariyat 47 evrenin genişlediğinden bahseder Hadid 25 demirin indiğinden bahseder yani bu dünyaya ait olmadığından. Neml 88: yerkabuğunun hareket halinde olduğundan bahsederAraf 57: bulutların ağırlığından bahseder. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bir fırtına bulutuna on binlerce ton su olduğu bulundu.Enbiya:44 “onlar görmüyorlarmı ki biz yeryüzüne gelip onu uçlarından eksiltiyoruz”  der... Henüz bunu tam olarak ölçecek teknolojiye ulaşmasakta NASA’nın dünyanın küçülmesi ile ilgi araştırma sonuçlarını bulabilirsiniz….Yani biz zaten bilimin sahibinin kurucusunun yarattığını keşfedip bulmaya çalışıyoruz  Bunlar gibi bir sürü ayak bir sürü bilimsel hazine keşfedilmeyi bekliyor

Bak yine ne kadar bilim özürlüsü olduğunu gostermissin. 

31 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Anlamanı beklediğim şey neden diğer dinlere inanan insanlar tarafından islamin kabul gormeyişi ve aynı şekilde islam dini tarafından diğer dinlerin reddi.

İslam denilen dinin neden diğer dinleri asagiladigini anlamanı bekliyorum. 

İtirazım bütün dinlere ve o dinlerde insanlara bir uyuşturucu gibi verilen ve onları sığıra çeviren yanlış bilgileredir.

aynı fikirde değilim
Enam 108: sen onların inandıklarına küfretme ki onlarda Allah’a küfretmesinler

kafirun 6: de ki sizin diniz size benim dinim bana

Maide 8:Ey iman edenler! Allah için adaletle şahitlik edenler olun. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın, adil davranın, bu Allah'a karşı sorumluluk bilinci duymaya en yakın olan davranıştır. Ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulmaya çalışın. Şüphesiz Allah yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.

Gaşiya :21 Sen öğüt ver. Sen ancak bir öğüt vericisin.

bu ayetlerin anlatması üzere inananlar ,diğer insanlar için neye inanırsa inansın onu hakir göremeyiz, .aşağılayamayız . Peygamberine bile karışma hakkı vermemişken ,biz kimsenin dinine ,inancına hiç karışamayız. En önemlisi Allah’ın adaletinde din,inanç canlı türü fark yoktur.bize düşmanlık yapsa bile,zarar verse bile Allah’ın  emri üzere biz yine de adaletle hüküm vermeliyiz.

Şimdi diyeceksinki bunlar varmı ,uygulanıyormu. ?maalesef İslam alemine bakınca bunu neredeyse hiç göremiyorum desem yanlış olmaz.Evet dini uyuşturucu gibi kullananlar cebini dolduranlarla dolu ortalık.Diyanet cemaat para toplar müslümanlar buna kanar.

Fatır 5:Ey insanlar, Allah'ın va'di haktır, doğrudur. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Hilekâr insanlar ve şeytan da, Allah'ı öne sürerek, Allah adına sizi kandırmasın.

23 dakika önce, Hami yazdı:

Yine ne yapmışım 

51 dakika önce, Hami yazdı:

Demirin bu dünyaya ait olmadığı yanlış.

Dünyanın çekirdeği erimiş demirdir.

Demirin bu dünyaya ait olmadığını söylemek aslında hiçbir şeyin dünyaya ait olmadığını söylemek durumunda. Kısmen doğru, çünkü çünkü dünyayı oluşturan herşey demirde dahil zaten daha önce başka bir yıldıza aitti.  Gezegen oluşumunu araştır.

Bulutların ağırlığı olması havanın da ağırlığı olduğunu unutturmasin.

Sis de ağırdır.

Yağmurun yağması ağırlıktan değil, yani havada görünür haldeki toplam sudan (bulut) değil yoğuşma, yoğunlaşma sonucudur.  

Ayette ağır bulutlar ile yağmuru yagdirdigini söylüyor. Herşeyin bir ağırlığı var. Kuranda bahsedilen ağır bulutlara karşın çok küçük bir bulut kutleside yağmura dönüşebilir.

Yeryüzünün uçlarından eksilmesi hiçbir şey ifade etmiyor.

Zaten ayette onlar görmüyorlar mı diyor. Sanki görmemiz gerekiyormuş gibi.

Bu eksilme dediğiniz şey atmosferden helyum hidrojen kaybıysa eğer senede 5 katlı bir binanın dünyadan kaybolmasıyla eğer bunu bilmenin bize ne kazandıracağını tanrıya sormak istemelisin. Bilmeyi isteyeceğiniz çok daha önemli şeyler olmalı.

Yerkabuğunun haraketinden falan bahsetmez kuran. Orada söylediği kıyamette olacaklardır.

Evreninde genişlediğini söylediğini iddia ettiğiniz ayetin yorumu sizin uydurmanizdir.

46 dakika önce, Hami yazdı:

Enam 108: sen onların inandıklarına küfretme ki onlarda Allah’a küfretmesinler

kafirun 6: de ki sizin diniz size benim dinim bana

Hiristiyan ve musevinin inandığı tanrı ile müslümanın inandığı tanrı farklı tanrılar mı?

Ben aynı diye biliyorum. Yani müslümanın musevinin tanrısına kufretmesi zaten kendi tanrısına kufrudur. Senin tanrin yine birşeyleri karıştırmış.

Tamamda senin dinin sana benim dinim banaysa eğer muhammet ve kuranı niye var oldu. Her iki yada üç tarafın zaten kendi dinleri vardı ve herkesin dini kendineydi.

İslami yaymak degilmiydi amaç, neden oraya buraya elçiler göndermek gerekti. Neden başka ülkelere göz dikildi.

Bak bomboş konuşuyorsun ve benide bu sacmaliklarina alet ediyorsun.

Artık biraz sussan mı acaba.

• Thanks 1

1 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

su değil; su buhari.su olursa tanri tasiyamaz düşer.bu adam tanrimi? bak, bulut yapip yağmur 

9 saat önce, Deadanddark yazdı:

Demirin bu dünyaya ait olmadığı yanlış.

Dünyanın çekirdeği erimiş demirdir.

Demirin bu dünyaya ait olmadığını söylemek aslında hiçbir şeyin dünyaya ait olmadığını söylemek durumunda. Kısmen doğru, çünkü çünkü dünyayı oluşturan herşey demirde dahil zaten daha önce başka bir yıldıza aitti.  Gezegen oluşumunu araştır.

Bulutların ağırlığı olması havanın da ağırlığı olduğunu unutturmasin.

Sis de ağırdır.

Yağmurun yağması ağırlıktan değil, yani havada görünür haldeki toplam sudan (bulut) değil yoğuşma, yoğunlaşma sonucudur.  

Ayette ağır bulutlar ile yağmuru yagdirdigini söylüyor. Herşeyin bir ağırlığı var. Kuranda bahsedilen ağır bulutlara karşın çok küçük bir bulut kutleside yağmura dönüşebilir.

Yeryüzünün uçlarından eksilmesi hiçbir şey ifade etmiyor.

Zaten ayette onlar görmüyorlar mı diyor. Sanki görmemiz gerekiyormuş gibi.

Bu eksilme dediğiniz şey atmosferden helyum hidrojen kaybıysa eğer senede 5 katlı bir binanın dünyadan kaybolmasıyla eğer bunu bilmenin bize ne kazandıracağını tanrıya sormak istemelisin. Bilmeyi isteyeceğiniz çok daha önemli şeyler olmalı.

Yerkabuğunun haraketinden falan bahsetmez kuran. Orada söylediği kıyamette olacaklardır.

Evreninde genişlediğini söylediğini iddia ettiğiniz ayetin yorumu sizin uydurmanizdir.

- Bilimsel açıklamalara göre Demir süpernovaların son döneminde oluşan ve patlaması sonucu uzaya dağıldığı ve gezegen oluşumlarına karıştığı söyleniyor elbette gökten indirilip gömmediler.kısmen değil tamamen doğru ve bu bilgi milyar yıllık bir bilgi.Bunu ancak yapan bilir

- bulutlarda dikkatini çekmek istediğim şey aşağıdan bakınca çok hafif bir gaz kütlesi gibi görünen bulutun aslında ne kadar ağır olabildiği.bu gün bunu biliyor olman normal ama  bu bilginin 1400 sene önce yazılmış olması esas noktamız

-yeryüzünün eksilmesi bilimin şu anki sınırları ile  bir şey ifade etmiyor olabilir.anlaşılan NASA’ için ediyor.belki 10 - 20 sene sonra bilim gelişir herkes için bir şey ifade edecek konu olur.

Zariyat 47: Göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz, (onu) genişleticiyiz.

bu pek yorum gerektirmiyor.Bilimsel makale gibi açık bir yazı beklemek pek doğru olmaz

NEML 88:Dağları görürsün, onlar bulutların akışına benzer bir süratle akıp giderken, yerlerinde duruyor zannedersin. Bu, her şeyi hesaplı, planlı sağlam yapan Allah'ın ortaya koyduğu tekniktir. O gizli-açık yaptıklarınızın tamamından haberdardır.

Bir şeyi atlıyorsun,biz bilim tartışmıyoruz. Kuranda bildirilen bilimler 1400 sene önce ki bilgiler esas konu bu.Eğer bu insan eliyle yazılmış olsaydı bu mümkün olmazdı.Ayrıca benim yazdıklarım sadece bir kısmı.bu bilgilerin bazılarını bu günkü bilim keşfettiği için sen bunları yazıyorsun.henüz keşfetmedikleri için bir şey ifade etmiyor diyorsun çünkü bizim ufkumuzun sınırı bilimin bu gün keşfedebildiği kadar.

1 saat önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

su değil; su buhari.su olursa tanri tasiyamaz düşer.bu adam tanrimi? bak, bulut yapip yağmur yağdıriyor.

Konuyu bambaşka yere getirdin. Bu bilgi 1400 sene önce varmıydı insan bulutu hafif bir gaz kütlesi duman gibi olduğunu düşünüyordu

8 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Ey dinci , birisi evreni yarattı diye araplar gibi yaşamak ve arap erkeklerinin zevkine göre hayatımızı sürdürmek zorunda mıyız

hani-islam-hosgoru-diniydi_1159415.jpg

Screenshot_20240104-013451~2.png

Yoo değiliz ben öyle yaşamıyorum dinde öyle emretmiyor.İnanan bir çok kişi gayet normal yaşıyor. Arap ta beni ilgilendirmiyor.Sen dinin ne olduğunu anlamak istiyorsan Mevlana’yı,Yunus Emre’yi,Hacı bektaşı veliyi araştır oku. Böyle ipe sapa gelmez harici zihniyetli müslaman kılıklı ları okumak sana boşa vakit kaybı.

3 dakika önce, Hami yazdı:

Konuyu bambaşka yere getirdin. Bu bilgi 1400 sene önce varmıydı insan bulutu hafif bir gaz kütlesi duman gibi olduğunu düşünüyordu

baska yere getirmedim.ayette allah bulutlari yapip yağmur gönderiyormus diyor.bende diyor um bu adam kim oluyor da allah a şirk mi kosuyor yoksa tanri mi bu? 

Şu an, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

baska yere getirmedim.ayette allah bulutlari yapip yağmur gönderiyormus diyor.bende diyor um bu adam kim oluyor da allah a şirk mi kosuyor yoksa tanri mi bu? 

Konu birinin bulut yapması değildi,ben laf olsun diye yazdım diyorsan sen bilirsin.Bulut yapmanın şirk olduğunu da senden duydum bugün hep gereksiz bilgilerdesin 

11 dakika önce, Hami yazdı:

- bulutlarda dikkatini çekmek istediğim şey aşağıdan bakınca çok hafif bir gaz kütlesi gibi görünen bulutun aslında ne kadar ağır olabildiği.bu gün bunu biliyor olman normal ama  bu bilginin 1400 sene önce yazılmış olması esas noktamız

hava zaten gaz dolu ve hepsinin bir ağirliği var.ve bulut dediğin hafif olmasa havaya yükselmez.ne ağiri? ağir olsa düşer.sen bulutu oluşturan gazlarin total ağirliğindan bahsediyorsun.bulut ağir filan değildir.onun altındaki gazlar daha ağirdir.atmosferin 1. Katmani

Haminin ısrarla anlamak istemediği noktalar şunlar

1- islam arap dinidir. Kaynağı ve yaşam şekli olarak tamamen araplığı dayatır.

2-Uzayda yukarı aşağı diye bir kavram yoktur. Kuran'da gök dediği dünyanın gökyüzüdür. Yıldızlar orada asılı durur.

3- Dünyadaki tüm maddeler uzaydan gelmiştir. Sadece demir değil ,su bile uzaydan gelmiştir. Gezegenler uzaydaki maddelerin birleşmesiyle oluşmuştur.

1 saat önce, Hami yazdı:

Bilimsel açıklamalara göre Demir süpernovaların son döneminde oluşan ve patlaması sonucu uzaya dağıldığı ve gezegen oluşumlarına karıştığı söyleniyor elbette gökten indirilip gömmediler.kısmen değil tamamen doğru ve bu bilgi milyar yıllık bir bilgi.Bunu ancak yapan bilir

Andolsun, Biz elçilerimizi apaçık belgelerle gönderdik ve insanlar adaleti ayakta tutsunlar diye, onlarla birlikte kitabı ve mizanı indirdik. Ve kendisine çetin bir sertlik ve insanlar için (çeşitli) yararlar bulunan demiri de indirdik; öyle ki Allah, Kendisi'ne ve elçilerine gayb ile (görmedikleri halde) kimlerin yardım edeceğini bilsin (ortaya çıkarsın). Şüphesiz Allah, büyük kuvvet sahibidir, üstün olandır.

Ayette demirin yeryüzü yaratildiktan sonra indirildiği apaçık anlaşılıyor. Peygamberlerde kitaplarda sonradan indirilmiş tıpkı demir gibi.

Ama sen bokunda boncuk bulan müslüman gibi davranıyorsun.

Bu ayette bilimsel hiçbir veri yok.

1 saat önce, Hami yazdı:

bulutlarda dikkatini çekmek istediğim şey aşağıdan bakınca çok hafif bir gaz kütlesi gibi görünen bulutun aslında ne kadar ağır olabildiği.bu gün bunu biliyor olman normal ama  bu bilginin 1400 sene önce yazılmış olması esas noktamız

Ağır yaralı adam, 

Ağır hasarlı ev,

Ağır yüklü bulut.

Burda bahsedilen Bulut'un bir ağırlığı olduğu falan değildi aslında.

Buluta suyu yüklemiş göndermiş tanrı. Çok yükleyince buluttan aşağı yagiyormuş.

Bilimsel hiç birşey yok bu ayette de. Bokunda inci taneleri bulan müslümanlardansin.

1 saat önce, Hami yazdı:

Zariyat 47: Göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz, (onu) genişleticiyiz.

Gök diyor, halbuki senin diğer ayette bahsettigin eksilme olayına göre aslında genişlemiyor daralıyor.

Evrenden bahsettiği koca bir müslüman yalanı.

Hadi diyelim evrenden bahsediyor. İşte bununda yanlış olma ihtimali var. Belkide muhammetten çok önce evren içine doğru çökmeye başladı. Burada ışık ile bir sorunumuz var. Bize bilgiyi getiren ışık. O da gecikmeli geldiği için evrenin içine çoktan çökmeye başladığını milyarlarca yıl sonra fark edebiliriz.

2 saat önce, Hami yazdı:

NEML 88:Dağları görürsün, onlar bulutların akışına benzer bir süratle akıp giderken, yerlerinde duruyor zannedersin. Bu, her şeyi hesaplı, planlı sağlam yapan Allah'ın ortaya koyduğu tekniktir. O gizli-açık yaptıklarınızın tamamından haberdardır.

Bir önceki ayeti niye yazmiyorsun uyanık müsloş.

Bak bu ayet,

﴾87﴿

Sûrun üflendiği gün, Allah’ın diledikleri dışında, göklerde ve yerde bulunanlar dehşete kapılır, hepsi boyunları bükük olarak O’na gelirler.

Kıyamet sırasında olacakları söylüyor devamında dağlarında ona geleceğini söylüyor.

Sen kuranı okumamış zircahilin tekisin ya da uyanık geçinen delinin tekisin.

2 saat önce, Hami yazdı:

yeryüzünün eksilmesi bilimin şu anki sınırları ile  bir şey ifade etmiyor olabilir.anlaşılan NASA’ için ediyor.belki 10 - 20 sene sonra bilim gelişir herkes için bir şey ifade edecek konu olur.

Zircahil,

Eksilen yeryüzü değil atmosferdeki helyum ve bir miktar hidrojen.

Yüz milyar yıl sonra dünya kütlesinin 10 milyarda birini kaybetse ne değişecek.

Aslında yeryüzü coğrafi anlamda buzulların erimesiyle eksilecek.

Bak istersen o ayeti bunun için kullanabilirsin.

Hadi yine iyisin koftehor. Bak bu kiyagimi unutma.

yeryüzünden eksilen bişey yok.aksine artiyor.uzay taş toprak toz dolu ve her an atmosfere ordan yeryüzüne çöküyor.ayet hatali.ha buzlar eriyor ama buz çaği gelince de ucundan artacak.değişken bişey.gizemli sözler söylemeye çalişmiilar ama günümüzde artik bilgi çaği.

spacer.png

https://popsci.com.tr/her-gun-dunyaya-60-ton-kozmik-toz-yagiyor/

Zırcahile bir yem sundum ama oltaya gelmedi,

1 saat önce, Deadanddark yazdı:

Zircahil,

Eksilen yeryüzü değil atmosferdeki helyum ve bir miktar hidrojen.

Yüz milyar yıl sonra dünya kütlesinin 10 milyarda birini kaybetse ne değişecek.

Aslında yeryüzü coğrafi anlamda buzulların erimesiyle eksilecek.

Bak istersen o ayeti bunun için kullanabilirsin.

Hadi yine iyisin koftehor. Bak bu kiyagimi unutma.

Buzulların erimesi sanayi devrimiyle hızla artış gösterdi. Muhammet zamanında zaten bundan söz etmenin hiç bir anlamı yok aslında. Arapların bunu bilmesi mümkün değildi. Onlar Arap yarimadasindayken buzullari nereden bilsinler. Bu tanrının eksiltme sözü bir çöl bedevisi için hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Dikkat çekilmesi gereken ayetin gereksizligi ve saçma olması. İnandıkları tanrının dediğini bugün farklı yerlere çektikleri kesin.

Tanrı ali topu attı demişse bugün müsloşlar tanrının kinetik ve potansiyel enerjiden falan bahsetmiş olduğunu söylüyorlar.