Jump to content

İncil Çelişkileri

Ömer

Recommended Posts

Sahte İncil'e göre Musa'yla birlikte Mısır'dan kaçanlar milyonları buluyor.

Çıkış 12.
Halk Ramses’ten Sukkot’a doğru yola çıktı. Çocukların dışında, yaya olarak altı yüz bin erkek vardı. Başka halklardan büyük bir topluluk da onlarla birlikte çıktı; ayrıca yanlarında davar, sığır, pek çok hayvan vardı

Ve yine ifadelerden anlaşıldığına göre bu topluluk Mısır'ın işgücü ihtiyacını da karşılıyordu. Eğer gerçekten böyle yüzbinler milyonlar bir gecede ülkeden ayrılsaydı o dönemin dünya nüfusunun azlığını da gözönünde bulunduracak olursak tarih kitaplarına geçecek dehşet bir göç olurdu. Böyle bir durum yok elbette.

Kuran yine işin doğrusunu yazar, Musa ve Harun'la birlikte yola çıkanlar küçük bir topluluktu:

Kutsal Kuran
26:52 Musa'ya: "Kullarımı gece yürüyüşe geçir, çünkü izleneceksiniz" diye vahyettik.

26:53 Bunun üzerine Firavun, kentlere toplayıcılar gönderdi:

26:54 "Kuşkusuz bunlar, küçücük bir topluluktur."

22 hours ago, Bruce Wayne said:

Verdigin linke baktim. Yazan kisi ya kotu niyetli ya cok cahil. Ben bunlarin hepsine cevap veririm.

Sen istedigini sec; buraya koy. Incil bilmeden internetten oradan buradan incilde celiski diye yazip duruyorlar. Bunlarin cevaplari bir milyon kere verildi. 

9 saat önce, Cougar yazdı:

Incil’de madem onlarca/yuzlerce celiski var. sadece 1 TANE celiski ornegi verin.

Buyrun. Incil’den tane ornek istiyorum. 

Hangi örneği seçeceğimi bilemedim şimdi :) 

Hem ben Müslümanım. İncili tam olarak bilmiyorum. O yüzden sen kendi kitabında ki çelişkileri daha iyi bilirsin diye düşünüyorum. Ve İncil deki çelişkileri bulmak için bize ihtiyacın yok. Yabancı kaynaklı bir sürü ateist site var oradan bakabilirsin.

https://www.atheists.org/activism/resources/biblical-contradictions/

Madem o kadar istiyorsun. Al sana çelişkiler. Cevabını bulamayacağın soruları kafanda düşünüp düşünüp ben ne yapıyorum de kendine. İyi düşünmeler :)

He bu arada incil deki çelişkiler bununla da sınırlı değil. Bunu da eklemek isterim.

Bir şeyler uydurup işte olayların farklı yönünden bakışları ayaklarına hiç girme bence. Çünkü bazı ayetleri bu şekilde kurtaramazsın.

9 hours ago, Ömer said:

Hangi örneği seçeceğimi bilemedim şimdi :) 

Hem ben Müslümanım. İncili tam olarak bilmiyorum. O yüzden sen kendi kitabında ki çelişkileri daha iyi bilirsin diye düşünüyorum. Ve İncil deki çelişkileri bulmak için bize ihtiyacın yok. Yabancı kaynaklı bir sürü ateist site var oradan bakabilirsin.

https://www.atheists.org/activism/resources/biblical-contradictions/

Madem o kadar istiyorsun. Al sana çelişkiler. Cevabını bulamayacağın soruları kafanda düşünüp düşünüp ben ne yapıyorum de kendine. İyi düşünmeler :)

He bu arada incil deki çelişkiler bununla da sınırlı değil. Bunu da eklemek isterim.

Bir şeyler uydurup işte olayların farklı yönünden bakışları ayaklarına hiç girme bence. Çünkü bazı ayetleri bu şekilde kurtaramazsın.

1- Ben davranisindan dolayi, sana artik bana yazma, cevap vermeyecegim demedim mi!

2- Incil'de celiski yok. Oldugu soylenen seylerin hepsini cevaplayabilirim.

3- Verdigin Amerikan ateist kurulusun ben eski bir uyesiyim. Onlarin ne dedigini cok iyi bilirim.

4- Bu sana son yazimdir. Seninle diyalog kurmayacagim bundan sonra. Cevap hakki dogurma. Yazma bana guzel kardesim.

5- Bir daha sana yazmak zorunda kalirsam, birakip siteyi giderim.  Pigeon ve kavak icin buradayim.

13 saat önce, Ömer yazdı:

sahte İnciller baştan sona çelişkili. Bu yüzden bu pagan kitaplarda çelişki olmayan tek bir yer var mı diye aramak doğru olandır.

Incil'den bir tane celiski getirin dedim, biriniz bile BIR TANE ornek veremedi. Internetten yalan, dolan cimbizlama ayetleri getiriyorsunuz. Bunlarin cevaplari var diyorum, sanki yeni bir sey kesfetmis gibi seviniyorsunuz. 

Bir tane celiski getirin de gorelim. 

Daha celiskiyle farkliligin farkini bile bilmiyorsunuz.

Size celiski ile farkliligin farkini ogreteyim:

A. Cougar siyahtir,

B. Cougar beyazdir ---->Bak bu celiski. 

.....

C. Cougar isten cikinca hemen eve geldi.

D. Cougar Bellingham'a gitti sonra eve geldi. ----->Bak bu celiski degil. 

Niye mi? Bazen biz de yapariz. Bir sey soyleriz ama harfiyen demeyiz. Hemen eve geldim derim, ama yolda bir sey olmustur, yol ustu bir markete ugrayip, ekmek alip hemen cabucak eve gelmisimdir. Ama bundan bahsetmemisimdir ilk konustugumda. 

E. Cok aciktim yemek yedim. 

F. Cok aciktim, su ictim. -----> Bak bu da celiski degil.

Yani burada da bir celiski yok. Cok aciktim, evet dogru. Birinde yemek yedigimi soyluyorum, digerinde su ictigimi soyluyorum. Bunda bir sey yok. Yemek yerken bazen su da iciyorum. Her defasinda su ictim yemekte demiyorum. Ama yemek de yemisimdir, su da icmisimdir. Yemekte su icmis oldugumu soylemem, yemek yemedigim anlamina gelmez. Bir kere bu olaydan bahsederken suyu on plana cikariyorumdur, diger bahsettigimde yemekten bahsediyorumdur. 

Bunda da bir celiski yok.

G. Tanri vardir/ Isa vardir

H. Tanri yoktur/ Isa yoktur. ----> Bak burada celiski vardir. 

Hatta burada bile celiski olmayabilir. Ben tanri vardir diyorumdur, ama konusma esnasinda sana gore tanri yoktur da diyor olabilirim. 

Bilmem ne kisisi Ali mi Veli mi? Mesela Ogul mu yoksa amca oglu mu? Birinde ogul diyor, digerinde amcaoglu diyor diyelim. Simdi hangisi dogru? Isimlerle ilgili bazen bu hata yapiliyor. Ama amcaogluna da bazen ogul deniyor bazi kulturlerde. Ozellikle Yahudi kulturunde buna benzer olaylar var. Ornegin, kardes ayni zamanda kuzene de deniyor Incil'de. 

Isa idaga cikti

Isa tapinaga cikti sonra daga cikti deniyor.

Magazincileri bilirsiniz, oyle bir abartarak soyler ki, sanki ne olmus. Anlatirken magazinci gibi bir tavirla, yok efendim "taban tabana zit, cok acik bir celiski" diye yaygara kopariyor.

Kardesim, Isa daga da cikmistir, tapinaga da cikmistir. Once tapinaga cikmistir, sonra daga cikmistir. Ikisini de yapmistir. Bir Incil yazari bir olayi kronolojik anlatirken, bir baskasi baska bir seyi on plana cikarmak icin farkli bir sira izler. Anlatilan hersey illa ki kronolojik olacak diye bir sey yok. Ben de bir olayi anlatirken genel anlatiyorum. Soran olursa ne zaman diye saatini, vaktini soyleyerek anlatiyorum. 

Bunda bisey yok ki. 

Cok baglantili degil ama bir ornek vereyim: Oda TV'den bir haber. Soyle demis:

ABD'nin iki yüzü... Irkçı cinayet... Özgürlükler ülkesinde siyahilere yer yok

Boyle bir olay yasanmis ve genelleme yapilarak "Özgürlükler ülkesinde siyahilere yer yok" denmis. Bak boyle bir genelleme yapilamaz. Siyahiler toplumun her kesiminde var. Her beyaz, siyahiden nefret ediyor diye bir sey yok. Siyahilere Amerika'da yer yok diyemezsin. Amerikan baskani siyahiydi. Siyahlara yada escinsellere ayrimcilik yaparsan ISINI BILE KAYBEDERSIN.

Boyle bir genelleme yapamazsin. Bazi beyaz irkcilar vardir, AYNI SEKILDE siyah irkcilar da vardir. Ben, dun KENDIM yasadim. Tren beklerken bir siyahi geldi, bana bakti ve ana avrat kufur etti, F.c.k li cumleler kullandi.  Buyuk ihtimalle beyazim, guzel elbisem var, kolumda cantam var, biraz maddi durumu iyi gorunuyorum diye soyledigini hissettim. Kendisi gibi  olmayandan nefret ediyor adam. Illaki nefret dedigimiz sey renkle ilgili degil, baska anlamsiz seylerden dolayi da nefret ediyor olabilir.

Baska bir gercek yasadigim bir olayi anlatayim. Bir bayan calisan, SIYAH OLMAKTAN DOLAYI GURUR DUYUYORUM yazili bir sey asmis calisma odasina. Ben bunu gordum. Bir sey demedim tabii ama bu da bir irkciliktir. 

Beyaz yazinca irkcilik oluyor, siyah yazinca irkcilik olmuyor. 

Sizin, Incil elstirmenleri de ayni. Isine nasil gelirse oyle cimbizlayarak genellemeler yaparak konusuyorlar. Cok azi Kutsal Kitabin bututnunu okumustur halbuki. 

Buradaki celiski diyen adamlarin da Incil'in butununu okudundan supheliyim.