Jump to content

Müziğin evrimdeki işlevi

kodoman

Recommended Posts

Taklitçi kuş bu.

Galiba sesleri taklit etmede en iyisi falan diyorlardı buna.

Müzikle alakasını anlamadım bahsettiğin şeyin everest.

Sen bu kuşun bu sesleri arabesk veya pop çalar/dinler gibi keyf için mi yaptığını sanıyorsun? :)

İnsanlar müziği neden yapar ateist bakış ? Sadece para kazanmak için mi ?

Veya insanlar neden müzik yapılan mekana ilgi gösterirler ?

Çünkü müzik dikkat çeker . Belirli ritimler canlılarda bazen ortak estetik zevk uyandırabilir . O hayvancağızın yaptığı şey seremoni veya benzeri bir gösteri değil . O kuş dişilerin dikkatini çekmek için bu yola baş vuruyor . Kendi türünün yapısına göre de sıradışı sesler ahenkler veya ritimler ona bir araç olarak yarıyor ve bizim müziği kullandığımız amaca benzer bir amaçta kullanıyor .

müzik dediğin şey belli notalar ile belli ritimleri tutturmak değildir sadece . Sıradışı sesler ile yani alışılmışın dışında , monoton seslere aykırı sesler ile birilerini cezb etmek dikkati çekmektir müzik yapmak .

Yoksa müziğin bin bir çeşidi vardır insanlar için . Ama hepsinin bir amacı vardır ve oda hitap edilen kesimin dikkatini çekmektir .

Örnek olarak ben ajdarın yazptığı müziğe müzik demem çünkü ne dikkatimi çeker nede beni cezbeder . Ama ajdarın yaptığına ( bana göre müzik değil ) Müzik diyebilen ve o müziğe ilgi gösterebilen insan yok mudur ? milyonlarca insandan illa vardır bikaç tane . İşte o yapılan iş benim için olmasa dikkat kesilen kesime göre müziktir .

Bilmem anlatabildim mi .

Çünkü müzik dikkat çeker . Belirli ritimler canlılarda bazen ortak estetik zevk uyandırabilir . O hayvancağızın yaptığı şey seremoni veya benzeri bir gösteri değil . O kuş dişilerin dikkatini çekmek için bu yola baş vuruyor . Kendi türünün yapısına göre de sıradışı sesler ahenkler veya ritimler ona bir araç olarak yarıyor ve bizim müziği kullandığımız amaca benzer bir amaçta kullanıyor .

müzik dediğin şey belli notalar ile belli ritimleri tutturmak değildir sadece . Sıradışı sesler ile yani alışılmışın dışında , monoton seslere aykırı sesler ile birilerini cezb etmek dikkati çekmektir müzik yapmak .

Yoksa müziğin bin bir çeşidi vardır insanlar için . Ama hepsinin bir amacı vardır ve oda hitap edilen kesimin dikkatini çekmektir .

Örnek olarak ben ajdarın yazptığı müziğe müzik demem çünkü ne dikkatimi çeker nede beni cezbeder . Ama ajdarın yaptığına ( bana göre müzik değil ) Müzik diyebilen ve o müziğe ilgi gösterebilen insan yok mudur ? milyonlarca insandan illa vardır bikaç tane . İşte o yapılan iş benim için olmasa dikkat kesilen kesime göre müziktir .

Bilmem anlatabildim mi .

Konu nereden nereye gidiyor.

Bak burada sizin bulunduğunuz derinlik 100 metre.

Ben 250 metreden sesleniyorum.

Müzik ismini çıkar literatürden.

Onun yerine xcfgytxyfrt adlı bir kavram koyalım literatüre.

Nedir bu xcfgytxyfrt?

Biz buna müziğin tam tersi bir şey diyelim.

Ritmsizlik, sessizlik gibi durumlarda aynen müzikteki gibi tepki verme durumu olsun.

İnsan için tabi.

Bu kavram başka canlıda da bu şekilde olabilir mi?

Aynı şekilde?

Aynı sistemle?

Aynı sonuçla?

Olamaz.

İşte senin müziğin ve benim xcfgytxyfrt'im bize has şeyler.

Sen süt üretim tesisini ayakkabı fabrikası yapamazsın.

Müzik süt üretim tesisidir.

Benzer boyutu vardır hayvanlarda.

Ancak onlarla aynı noktada (müzik algısında) buluşamazsın.

Müzik kavramı bilinçle alakalıdır.

Bilincin kendi sesi ve titreşimi vardır.

Bu yüzden tecrit edilen ömür boyu hapis mahkumları kafayı yer zaten.

Etrafındaki kısıtlı çevre ve objelerle senkronize etmeye çalışır bilincinin temposunu.

Kendi düşüncelerini sesli duyar.

Değişik el kol bacak hareketleri yapar.

Bilincin temposuna uygun ahenkli sesler seçmesi bir sektör oldu artık.

Bu sesleri hem üretiyorlar hem de tüketiyorlar.

Sana Ajdar'ın müziği uyumlu gelmiyor.

Çünkü senin bilincin başka bir tempoya sahip.

O ses de giremiyor senin tempona.

Cızırdıyor işte.

Ben burada bunu anlatmaya çalışıyorum.

Müzik biyolojik organlarla ilgili bir olay değil ki.

Müzik bilinçle ilgili bir şey.

Hayvanlardaki boyutu insanları referans alarak modellemeyin.

Senin müzik veya ahenk olarak algıladığın hiçbir ses esasında senin algıladığın özelliklere sahip değil doğada.

Ne kanarya, ne bülbül, ne guguk kuşu bir keyfe hitap için ses üretmiyor.

Aslında üyle ilginç bir şeyki bu durum.

Ayı homurtusunu ahenkli ses olarak seçseydin şimdi de ayının homurdanmasına senaryo döktürecektin, :)

İltifat için sevgiline "sesin ayı sesi gibi" "eşek gibi anırıyorsun" diyecektin.

Arkadaşlar az biraz kendinize gelin.

Eşek anırmasıyla bülbül sesi arasında bir fark yoktur.

Bilmem anlatabildim mi .

Neyin müzik olduğunu ancak kendinize göre tanımlayabilirsiniz.

Ama bu doğru olur mu?

Siz hoşlanmadığınız bir müziği müzik kabul etmeme eğilimindesiniz.

Bu da doğru olmayabilir.

Moğolların gırtlak müziği de müzik. İlginç bir müzik hem de.

İnsanların müzik yapma ve dinleme nedenleri ondan hoşlanmalarıdır.

Müzik insanın kafayı bulduğu bir etkinliktir.

İnsana uyuşturucu madde etkisi yapar.

Bülbül dinlemek aptallık değil.

Bülbülün bilinç dünyasında o senin duyduğun sesleri müziğe, keyfe, hoşluğa, güzelliğe çekmek aptallık.

Kuşlar güzellik hoşluk olsun diye o sesleri çıkarmazlar.

O seslerin onların davranışlarındaki yeri başka.

Onların bilinçlerinin onları nedne o sesleri çıkarmaya zorladığını her zaman bilmiyoruz.

Bazı türlerde biliyoruz.

Sesinin perdesinden dişi o erkeğin genine varana kadar okuyor vs gibi.

Ama bülbülün şakımasını senin kullandığın amaç ile bülbülün şakıma amacı aynı değil.

Aynı sanmak aptallıktır.

ben bunu diyorum.

Bak Hacı,

Senin Türkçen o kadar iyi değil.

ben de Türkçeyi herkes gibi kullanan biri değilim.

Cümle akışım, kelime, öğe, vurgu yerlerim farklıdır.

Benim yazıları okurken iki kere oku bir zahmet.

Anlamıyorsun.

Ve polemik çıkarıyorsun.

Bir de keçi gibi inatçısın ve polemiği çıkardığın yeri anlamıyorsun.

Ben fikrimi ifade ederim arkadaş.

Ama bu yaptıkların resmen cehalet.

benim yazdığım neresi, senin yazdığın neresi.

Siyahla beyaz gibi.

Bülbül dinlemeyenler böyle yazar dediğin zaman bile anlamamışsın.

Ben senle mi uğraşıp duracağım?

Adam gibi doğru anla yazdıklarımı.

Oku bakalım geriye doğru senin yanıtlarınla benim cevaplar örtüşmüş mü?

Nedir bu zırvalar yaw...

Bu itirazımı kayıtlara geçsin diye yapıyorum.

Yukardaki yorumların hiç birine katılmadığım bilinsin..

Cevap vermeye değmez onlar.

Allah demedin yani..

Sahtekar seni.....

Ne Allahı Hacı yahu?

Esasen senin Allah diyerek güya hesapta benim üxzerime popülizm yaptığın şey dogmadır.

Aslında hayatımda "saf gerçek olanı seçeceğim" diye inat ettiğim şeyi sen Allaha indirgiyorsun.

Yapabilirsin.

Senin eksikliğin.

Ancak şunu bil ki,

Aslında hayatının her saniyesi zaten gerçek olanı bulmakla geçiyor.

Ne için bilgi topluyorsun?

Ne için öğreniyorsun?

Gerçek olana ulaşmak için.

Gerçek olana ulaşmanı ne engeller?

Senin kaba ormancı dilinle özetlersek "Allah", benim dilimle özetlersek "Dogma"

Bu kadar basit.

Hayatımın her anı Allah denilen uydurma kahramanın da içinde bulunduğu yalanların dışarıda estirdiği soğuk yüzünden puslanan evimin camlarını elimle silip görüş alanı yaratmakla geçiyor.

Bunu sen istediğin kadar, küçümse.

Bu küçümsenecek bir şey değil.

Bu onurlu bir şey.

Bundan eminim.

Ateist bakış.

Bak senin aptalca yorumlarına karşı bilimsel bir açıklama..

Kuşlar neden şarkı söylüyorlar..

http://www.reuters.com/article/2008/03/19/us-birds-song-idUSL1986227420080319

İlginç olarak insanlarla benzerliklerine de dikkati çekiyor bu kaynak.

Dediklerimi anlamıyorsun.

%30 oranında bile anlamıyorsun.

Çünkü kıçınla okuyorsun.

Bu tartışmaya dışarıdan gözlemci olanlara not:

Benim yazdıklarımı lütfen benim ismimin bulunduğu kutucuklardan okuyunuz.

Konu kapanmıştır.

Beni anladığını gördüklerime zevkle yanıt vereceğim.

Belki hepimiz aynı şeyleri yazıyoruz ama anlaşamıyoruzdur . Yukarıdakilere bir bakınca anladım .

Arkadaş o kadar karmaşık düşünmeye gerek yok . Şimdi bakın ;

- Müzik neden yapılır ?

- Dikkati çekmek için .

- Müzik nasıl yapılır ?

- Belli ses ve ritimlerle .

- Müziği kim yapar ?

- dikkat çekme amacı güden ve bu amaçla bir menfaat edinen kişi ?

- Müzik nedir ......

İşte o son sorudan soru takılır kalırsınız . Çünkü müziği tanımlamak oldukça göreceli bir açıklama olur .

ama baştaki 3 soru sorunu çözmeye yeter .

videodaki kuşa tekrar gelelim ;

Kuş neden taklit yapıyor ?

Dikkati çekmek için .

Kuş nasıl taklit yapıyor ?

Doğasına aykırı ses ve ritimlerle

Böylelikle müziği yapan kim oluyor ?

Kuş .

Amaç ve araç ortaktır o halde onlarda müzik yapmaktadır . Herhagi bir darvranış belli ses ve ritimlerle yapılıyor ve bu davranış yaratıcının ( yani o olguyu ortaya çıkaranın ) kendisinden çıkıp başka bir bireye ulaşıp o bireyden bir çıkar sağlanıyorsa . O müziktir arkadaş .

Ben araçlarımla müziğimi yaparım karşımdaki etkilenir cezb olur . Cezb oluncada kucağıma atlarsa her iki taraf için menfaat bütünlemesi tamamlanmış olur . Ve bütün sorunlar hallolur .

Benim için müzik konusu bu kadar basit .

Dediklerimi anlamıyorsun.

%30 oranında bile anlamıyorsun.

Çünkü kıçınla okuyorsun.

Bu tartışmaya dışarıdan gözlemci olanlara not:

Benim yazdıklarımı lütfen benim ismimin bulunduğu kutucuklardan okuyunuz.

Konu kapanmıştır.

Beni anladığını gördüklerime zevkle yanıt vereceğim.

Seni kimse benden farklı anlamaz.

Belki hepimiz aynı şeyleri yazıyoruz ama anlaşamıyoruzdur . Yukarıdakilere bir bakınca anladım .

Arkadaş o kadar karmaşık düşünmeye gerek yok . Şimdi bakın ;

- Müzik neden yapılır ?

- Dikkati çekmek için .

- Müzik nasıl yapılır ?

- Müziği kim yapar ?

- Müzik nedir ......

İşte o son sorudan soru takılır kalırsınız . Çünkü müziği tanımlamak oldukça göreceli bir açıklama olur .

ama baştaki 3 soru sorunu çözmeye yeter .

videodaki kuşa tekrar gelelim ;

Kuş neden taklit yapıyor ?

Dikkati çekmek için .

Kuş nasıl taklit yapıyor ?

Doğasına aykırı ses ve ritimlerle

Böylelikle müziği yapan kim oluyor ?

Kuş .

Amaç ve araç ortaktır o halde onlarda müzik yapmaktadır . Herhagi bir darvranış belli ses ve ritimlerle yapılıyor ve bu davranış yaratıcının ( yani o olguyu ortaya çıkaranın ) kendisinden çıkıp başka bir bireye ulaşıp o bireyden bir çıkar sağlanıyorsa . O müziktir arkadaş .

Ben araçlarımla müziğimi yaparım karşımdaki etkilenir cezb olur . Cezb oluncada kucağıma atlarsa her iki taraf için menfaat bütünlemesi tamamlanmış olur . Ve bütün sorunlar hallolur .

Benim için müzik konusu bu kadar basit .

Müziğin iki tarafı var..

Müziği yapan ve müziği dinleyen.

Müziği yapanla, dinleyen arasında motivasyon farkı var.

Müziği yapanın motivasyonu dikkatleri üzerine çekmek olabilir.

Ama dinleyen için böyle bir motivasyon söz konusu değildir.

Dinleyen hoşlandığı için dinler. Müzik dinlemenin başka bir motivasyonu yoktur.

Müzik hakkındaki bu yorumunuzda müzik dinlemeye hiç yer vermemişsiniz.

Müziğin iki tarafı var..

Müziği yapan ve müziği dinleyen.

Müziği yapanla, dinleyen arasında motivasyon farkı var.

Müziği yapanın motivasyonu dikkatleri üzerine çekmek olabilir.

Ama dinleyen için böyle bir motivasyon söz konusu değildir.

Dinleyen hoşlandığı için dinler. Müzik dinlemenin başka bir motivasyonu yoktur.

Müzik hakkındaki bu yorumunuzda müzik dinlemeye hiç yer vermemişsiniz.

Ben hayvanların müzik yapıp yapmadıkları kısmından konuya daldığım için müziği ortaya çıkarma kısmını ele aldım .

Ancak daha öncede belirtmiştin ki müzik bir afyondur hacı . Bu kompleks beyinli insanlar için müziğin afyon olmasının yanı sıra hangi tür hormonlar salgılanıyordur veya herhangi bir hormon salgılanıyor mudur , ne gibi biyolojik süreçler işliyordur bilemem .

Emin olduğum kısım iki tarafında aynı araçtan aynı çıkarı sağlaması . Yani müziği dinleyenin , müziği ortaya çıkaranla arasında değişkenlik gösteren bir bağın kurulması .

- Müzik neden yapılır ?

- Dikkati çekmek için .

- Müzik nasıl yapılır ?

- Müziği kim yapar ?

- Müzik nedir ......

Alintida ki düsüncelere katilmiyorum ve elmalarla armutlarin karistirilmis oldugunun altini cizmek isterim.

Salt para kazanmak icin yapilan müzikle birseyler ifade etmek icin yapilan müzikleri birbirleri ile karistirmayin lütfen.!

Insanlarin acilarini, sevinclerini, mutluluklarini, isyan edisini müzikle ifade etmeye calismasini alintidaki gibi basite indirgeyemezsiniz.!Konusamayan engelli bir insanin bütün duygularini müzikle ifade etmeye calismasina ne diyeceksiniz?

Alintida ki düsüncelere katilmiyorum ve elmalarla armutlarin karistirilmis oldugunun altini cizmek isterim.

Salt para kazanmak icin yapilan müzikle birseyler ifade etmek icin yapilan müzikleri birbirleri ile karistirmayin lütfen.!

Insanlarin acilarini, sevinclerini, mutluluklarini, isyan edisini müzikle ifade etmeye calismasini alintidaki gibi basite indirgeyemezsiniz.!Konusamayan engelli bir insanin bütün duygularini müzikle ifade etmeye calismasina ne diyeceksiniz?

Bunlar işin ayrıntısı cigi . Onlara hiç girmedik çünkü asıl konuyla ayrıntıların alakası yok . Burda tartışılan konu müzik ile evrim ilişkisi .

Yoksa Bir sanatçı çıkar ben müziğimi yardım amaçlı yapıyorum der . Amacı yine dikkat çekmektir ama dinleten ve dinleyenin müziği elde etmekteki amacı zevk dışında başka bir amaca hizmet eder . Bunlar sosyopsikolojik durumlar ve konumuz dışı .

Bunlar işin ayrıntısı cigi . Onlara hiç girmedik çünkü asıl konuyla ayrıntıların alakası yok . Burda tartışılan konu müzik ile evrim ilişkisi .

Biliyorum Everest kardesim.Müzigin evrimle ilgisi olup olmadigini bilmiyorum bilmedigim konulari okur saksiyi sulamaya calisirim. :)

Bazi iletilerde konu disina cikilip benim alanima girildigini görünce yaziyorum.Fakat Türkiye'de yasayan insanlarin geneli her konuda yalan yanlis kemiklesmis bilgilere sahipler.

Isimiz gercekten cok zor inanilacak gibi degil.

Bazi iletilerde konu disina cikilip benim alanima girildigini görünce yaziyorum.Fakat Türkiye'de yasayan insanlarin geneli her konuda yalan yanlis kemiklesmis bilgilere sahipler.

Isimiz gercekten cok zor inanilacak gibi degil.

Burada ki sitemin bana mı anlayamadım :) Eğer bana ise bir önceki iletimi ifade yetersizliği olarak kabul edip ek açıklama yapıcamda .

Burada ki sitemin bana mı anlayamadım :) Eğer bana ise bir önceki iletimi ifade yetersizliği olarak kabul edip ek açıklama yapıcamda .

Yok be kardesim sana sitem etmeyi aklimdan bile gecirmedim. :)

Yahu ben gülücükleri filan pek kullanmiyorum yillardir alisamadim gitti...Dümdüz dikine dikine konustugum gibi yaziyorum iste...

Aslinda bu konu cok güzel diye düsünüyorum ama simdiye kadar müzigin evrimle iliskisi olup olmadigini hic düsünmemeistim.

Fonda devamli müzik olsaydi ha belki diyebilirdim :) ama bu konu hakkinda hic bir sey bilmiyorum ve okumadim.